کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه رودخانه ارس

منطقه 4و 5 , 6 و 7 حوزه رودخانه ارس : پناهگاه حیات وحش کیامکی - پارک ملی کنتال  

- منطقه حفاظت شده علمدار داغی - منطقه حفاظت شده مَراکان

 پناهگاه حیات وحش کیامکی ،پارک ملی کنتال ، منطقه حفاظت شده علمدار داغي و منطقه حفاظت شده مَراکان  و منطقه شکار ممنوع یکانات ،   مناطقی  مرتبط به هم هستند که در حدفاصل مصب یا ورودی رودخانه حاجیلر چای به رودخانه ارس ( شرقی ترین ) تا سواحل شرقی دریاچه سد ارس(غربی ترین )قرار دارند .  یعنی  حدود یکصدو بیست کیلومتر از  طول رودخانه ارس و پس کرانه های کوهستانی و دشتی آن. گفتنی است عرض رودخانه ارس در این محدوده (نزدیکی جلفا) به 200 متر نیز می رسد .

 بخش وسیعی ازکوهستان های این منطقه جزو  ارسباران غربی  و در برگیرنده  بلند ترین ابر سازه های آب ساز طبیعی   ارسباران است  چون کوه های کیامکی داغ ،  و..که تغذیه کننده  رودخانه های حاجیلر چای،  ایری چای ، زنوز چای، آق چای ( قازان چای) خاروانا چای،   از زیر شاخه های مادر رود ارس می باشند .

 

 

نقشه موقعیت مناطق به اصطلاح حفاظت شده کنتال، کیامکی، علمدارداغی  و مراکان در منطقه      و در بخشی از حوزه آبریز  رودخانه  ارس

 

 این چهار منطقه و منطقه شکار ممنوع یکانات   از هزاره های دور در یک پیوند اکوسیستمی در حوزه ارس بوده اند و طیف وسیعی  زیستگاه های گیاهی و جانوری را بوجود می آورند  شامل زیستگاه های ساحلی و جلگه ای کنار ارس  ،   زیستگاه های کوهستانی ( کیامکی، هرزند داغ ، ارتفاعات لب دریا، ارتفاعات گون لو ، و...) زیستگاه های دره ای( تنگه جرجان، دره حرامی، دره شام ، قزل دره ، حسن دره سی، دره دیز آبشار خرابه ، و...)  .زیستگاه های تپه ماهوری ( قوزبا غا لیق،  قزل تپه، مراد تپه، و....)  زیستگاه های دشتی (  دشت گوردیان - دشت دیبکلو- دشت قزل-دشت افشار -دشت پریسان-  دشت گلفرج - و....) 

  و بخش وسیعی از همین مناطق  بستری می شود  برای بالیدن تمدن های انسانی  چند هزار ساله ایران زمین در این بخش از حوزه ارس که هنوز آثاری ازآن تاریخ کهن  در این مناطق حفاظت شده باقی  مانده است  نظیر :

*تپه باستانی دیبی که در روستای  ملک قضات و جنوب روستای دستجرد است که به دوره کالکولتیک در 4هزار سال قبل از میلاد نسبت داده شده که به ثبت آثار ملی  رسیده است ( پناهگاه حیات وحش کیامکی )

*  قلعه و گورستان بيزبين، نزدیک رودخانه بیزبین چای، در شمال روستای نوشیروان  متعلق به  هزاره اول  قبل از میلاد . قلعه و گورستان بیزبین که ثبت آثار ملی رسیده اند . ( پناهگاه حیات وحش کیامکی )

*  قلعه گبر ها  با معماری منحصر به فرد و دیوارهای عظیم و پشت بندهای مستحکم نشانه‌هاي تمدن 3 هزار ساله  که به غلط به قلعه هلاکو معروف شده  که   به ثبت آثار ملی رسیده اند .نزدیک روستای هرزند عتیق ( جنوب غربی پناهگاه حیات وحش کیامکی )

* آثار باقی مانده شهر باستانی بهمن یا بهرام در نزدیک قبچاق روستای نوشیروان (  پناهگاه حیات وحش کیامکی )

*- قلعه گاوور همراه بقایایی از دروازه اورارتوئی (  مرز غربی  پناهگاه حیات وحش کیامکی )

 *روستای باستانی  اویندین با  قبرستان تاریخی دوزلاخ (  پناهگاه حیات وحش کیامکی )

*کلیسای سن استپانوس که تاریخ بنای آن به قرن های هفتم و نهم میلادی  به  می‌ رسد. در محلي به نام قريه قزل وانگ (صومعه قرمز ) این کلیسا، که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است ( منطقه حفاظت شده مراکان )

 *کلیسای ننه مریم که تاریخ ساخت آن به سال ۳۲ میلادی برمی گردد و از کلیساهای قدیمی جهان است طبق روایت نویسندگان آشوری و مسیحی این بنا قبلا آتشکده و از معابد معروف زرتشیان بوده است .  ( منطقه حفاظت شده مراکان )

 * برج دوزال  در نزدیک روستای دوزال مربوط به حکومت ایلخانی ها .  ( در شمال شرقی پارک ملی کنتال )

* قلعه سن سارود مربوط به قبل از میلاد  - در نزدیک روستای هرزند جدیده (جنوب غربی پناهگاه حیات وحش کیامکی )

* روستاهای باستانی که هریک از آنها ، تاریخ شفاهی منطقه را نسل از نسل بیاد دارند  چون روستای نوشیروان، روستای اویندین ، ملک قضات ،  روستای دستجرد، روستای هرزند عتیق ، و...

 

اما  بجای حفاظت از این ارزش های بی نظیر، اشکالی از تصاحب ، چپاول و مال خود کردن  منابع طبیعی زیستی سهم نسل ها  تحت قالب بندی های جدید از اواسط دهه 80 آغاز شد و  هیولایی با نام  "منطقه آزاد ارس" از چراغ جادوی  مسئولین خودکامه  بیرون آمد و آزاد شده است !!!  و چقدر واژگونه و لوث شده  از واژه آزادی برای این توسعه تخریب استفاده می شود !!! و به این هیولا چه آزادی هایی برای تخریب های بنیان کن  در این بخش از هویت زیستی  ایران زمین داده اند تا ثروت ملی نسل ها را در این مناطق به اصطلاح حفاظت شده ، به نام منطقه آزاد ارس ، غارت و چپاول کنند و پس از  بجیب زدن میلیاردها ،  گم و گور شوند  و خرابه ای را برای نسل ها ی آینده بجای گذارند.   از  هجوم رانت خواران  نفتی گرفته تا سد ساز  تا طرح های گردشگری ویرانگر ،تا  زمین خواران و کوه خواران و تا ......!!!!

شایان ذکر است که طرح های منطقه آزاد free zoon که در دهه 1970 توسط کشور های سرمایه داری غرب  با اهداف خاص سوداگرانه و عمدتا در کشور های ساحلی جنوب شرقی آسیا  کلید زده شد، اما بررسی سازمان های جهانی مثل سازمان بین‌المللی کار، سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل، سازمان توسعه و تجارت و سازمان ملل پس از  ده سال (1980) نشان داد که نزدیک به 90  درصد این طرح ها  ناموفق بوده اند و این طرح ها ، امروز در دنیا به عنوان برنامه های شکست خورده و مختومه ارزیابی می شوند !!!

در ایران نیز بیشتر  اقتصاد دانان ، مناطق آزاد را طرح های شکست خورده می دانند که عمده فعالیت آن واردات قاچاق کالا های مصرفی  است !!!! دکتر روح‌الله ایزدخواه، کارشناس حوزه توسعه منطقه‌ای در برنامه تلویزیونی(کانال یک- برنامه ثریا  5 دی 1394 ) در بخشی از  صحبت های تلفنی خود گفت :

"ما هنوز به معنای واقعی کلمه به توسعه نپرداخته‌ایم و فکر می‌کنیم اگر چند منطقه آزاد بزنیم ساختمان و هتل بسازیم اسمش توسعه است.....این نسخه واقعاً شکست خورده و مسئولینی که دنبال این هستند فقط کافی است یک سفری به قشم و چابهار بروند و از نزدیک ببینند که وضعیت چگونه است حتی سوله‌ها نیز در این شهرها خوابیده است فقط از دور که نگاه می‌کنید خیلی زیباست و نورافکن‌ها و هتل‌های آن‌چنانی دارند. از دیوار منطقه آزاد چابهار و فنس‌ها که می‌گذرید ورق برمی‌گردد؛ خانه‌های خشتی وکپری و زندگی‌های بسیار ساده و ابتدایی دیوار به دیوار منطقه آزاد وجود دارد.... ما آن قدر که به خیابان، جاده، نورافکن، هتل و پاساژ پرداختیم به مردم نپرداختیم"

دکتر محمد خوش چهره استاد اقتصاد دانشگاه تهران نیز در بخشی از این برنامه تلویزیونی در این باره می گوید :

 " مطالعه و بررسی‌های مربوط به قاچاق کالا و ورود کالاهای خارجی عمدتاً از همین مناطق صورت می‌گیرد؛ .....شرکت‌ها هم برای اینکه مالیات ندهند ترجیح می‌دهند از این کانال‌هایی که ایران را مثل آبکش کرده است، اجناسشان را وارد کنند؛ بنابراین چه اصراری داریم بجای بازارچه‌های مرزی از مناطق آزاد صحبت کنیم؟!  اگر مسئولین فکر می‌کنند مناطق آزاد الگوی خوبی است، پس کل کشور را آزاد کنند که همه از مواهب این ایده برخوردار شوند. و.......

و اما  منطقه آزاد ارس ، طبق قرار داد های اولیه تنها اجازه  دست اندازی به 20هزارهکتار زمین را داشت  ولی امروز طبق  گفته های مسئولین ، دست اندازی به آن از مرز 55 هزار هکتار نیز فراتر رفته است و  دیری نخواهد پایید که این هیولا ، سراسر منطقه ارس و کرانه ها و پس کرانه ها  و آبخیز ها و دشت های این منطقه را  ببلعد  !!! و اگر امروز تنها  بخش هایی از مناطق حفاظت شده این محدوده نظیر  پناهگاه حیات وحش کیامکی، منطقه حفاظت شده مراکان ،  منطقه حفاظت شده علمدار داغی  به شکل رسمی از سهم نسل ها، پیشکش هیولای  منطقه آزاد ارس شده است، اما  طرح های بیشتری در راه است چرا که  این لقمه  چرب و شیرین دهان خیلی ها را آب انداخته است !!!! کریم صدیقیان معاون فنی و عمرانی سازمان منطقه آزاد ارس در جمع خبرنگاران در  ۳۰ دی ۱۳۹۴( ایسنا ) گفت: به غیر از پروژه‌های تمام شده 51 پروژه با اعتباری بالغ بر یک هزار و 10 میلیارد ریال در حال اجرا است. وی همچنین  از احداث بزرگ‌ترین پارک ساحلی کشور در حاشیه رودخانه ارس خبر داد.وی گفت اکنون 3.5 هکتار از این پارک احداث شده و 3.5 هکتار نیز در دست احداث است. و....

 

در ادامه ضمن مروری برشاخص های طبیعی این مناطق مواردی ازحفاظت نشدن آنها ارائه می شود

 

منطقه 4و 5 حوزه رودخانه ارس

 پناهگاه حیات وحش کیامکی - پارک ملی کنتال  

IRAN-Kiamaky Wildlife Refuge & Kental National Park   

پناهگاه حیات وحش کیامکی در سال 1352 با مساحت 96 هزارو 952 هکتار تحت حفاظت قرار گرفت و درسال 1354 به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافت .این منطقه در حد فاصل رودخانه حاجی لر چایو رودخانه دره دیز چای  در طولی نزدیک به 60 کیلومتر  تعیین شده است . در سال 1390  بخش شمال شرقی این منطقه یعنی منطقه امن کنتال به وسعت 7 هزار هکنار به نام پارک ملی کنتال نام گذاری شد. 

  برخی از پدیده های طبیعی این منطقه زیستی مهم  عبارتند از  :    کوه کیامکی ، کوه قره گز ، کوه سیفیناج،  کوه سنگر، کوه آلاقوزی، کوه دند، و....همچنین رودهای  خاروانا چای- دستجرد چای- ایری چای- قورباغالیق چای -و.... 

همچنین آبشارهای معروفی نظیر  آبشار  آسیاب خرابه (  این آبشار به علت بقاياي ويرانه‌هاي يك آسياب آبي، به اين نام مشهور شده است. ) ، آبشار ماهاران -آبشار چر چر-  آبشار سیه سران - آبشار قشلاق و.... در این منطقه قرار دارند .

افزون بر آن  تپه ماهور های قورباغلین، منطقه تنگ آغزی، دشت گوردیان- دشت قزل- دشت پرسیان(پاریسان ) - دشت افشار- دشت بیزبین- دشت دیبکلو - دشت بره یری ، با چشمه های بسیار زیاد مانند چشمه زلفی ،  چشمه سی ، چشمه پلنگه وار،  چشمه قیزیل ، چشمه پیله خانی و....در این منطقه است

 

 

نقشه مناطق به اصطلاح حفاظت شده پناهگاه حیات وحش کیامکی و پارک ملی کِنتال

ماخذ نقشه اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385- علامت گذاری، بزرگ نمایی عوارض ،نام ها  و.....از کانون دیده بانان زمین

 

 

 مکان های جمعیتی داخل  و مرز پناهگاه حیات وحش کیامکی و پارک ملی کنتال عبارتند از :  روستای  سیه رود ( سیاری ) – روستای اروج- روستای پهناور- روستای نوردوز - روستای مرزی دوزال- روستای ایردی سفالی ( بخش سیه رود شهرستان جلفا) روستای هلق– روستای قشلاق- روستای داران - روستای افشار - روستای ارسی- روستای نوشیروان- روستای زاویه- روستای لیوارجان  - روستای سیه سران( بخش مرکزی شهرستان جلفا)

روستای دستجرد– روستای ملک قضات-بخش خارونا شهرسان ورزقان  

روستای اویندین - روستای میاب- روستای هرزند عتیق ( بخش مرکزی شهرستان مرند)  

 

 

چشم اندازی از  پناهگاه حیات وحش کیامکی -کوه کیامکی

 

 

 

چشم اندازی از  پناهگاه حیات وحش کیامکی -منطقه آبشار آسیاب خرابه

 

 

 

چشم اندازی از  پناهگاه حیات وحش کیامکی -منطقه آبشار آسیاب خرابه

 

 

 

چشم اندازی از  پناهگاه حیات وحش کیامکی -آبشار آسیاب خرابه در زمستان

 

چشم اندازی از  پناهگاه حیات وحش کیامکی -آبشارماهاران

 

 

 

چشم اندازی از  پناهگاه حیات وحش کیامکی -آبشارماهاران

 

 

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  چنگ اندازی های هیولای منطقه آزاد ارس برای استقرار صنایع سنگین بسیار آلوده ساز  نفتی و شیمیایی و... در  پناهگاه حیات وحش کیامکی 

پیش از فعالیت منطقه آزاد ارس، بخشی از شمال غرب پناهگاه حیات وحش کیامکی به منطقه ویژه اقتصادی جلفا واگذار  شده بود و با آغاز فعالیت منطقه آزاد ارس،  منطقه وسیع تری که در نقشه های منطقه آزاد ارس مشخص شده جزو منطقه آزاد ارس قرار گرفته است. هم اکنون صنایع آلوده نفتی و شیمیایی  در این منطقه در حال فعالیت هستند.

26 خرداد 1386 روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از ایرنا  : " نخستین مجتمع پالایشگاهی مواد نفتی کشور توسط بخش خصوصی در منطقه آزاد ارس به بهره‌برداری رسید.... محمد صبرعلی لو مدیرعامل این مجتمع در مراسم بهره‌برداری از این پالایشگاه محصولات نفتی تولیدی در این مجتمع پالایشگاهی را نفت سفید، بنزین، گازوئیل سنگین، مازوت و روغن‌های سبک اعلام کرد.

۴مرداد ۱۳۹۳ ایسنا- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از آماده‌سازی اراضی سایت جدید صنایع پاک و "های تک" این منطقه در زمینی به وسعت 40 هکتار جهت واگذاری به سرمایه گذاران این منطقه خبر داد.  وی در جمع خبرنگاران گفت: "این اراضی در منتهی الیه سمت شرقی محدوده جلفا و در جوار شهرک صنعتی فعلی این منطقه واقع شده و صنایع جدید در حوزه تکنولوژی‌های جدید و پاک در این سایت مستقر می‌شوند...... هم اکنون 188 واحد صنعتی در این شهرک در حال احداث و 86 واحد نیز در حال فعالیت هستند.... با واگذاری اراضی جدید به صنایع با تکنولوژی بالا، اراضی صنعتی این منطقه آزاد به بیش از 2100 هکتار در محدوده جلفا می‌رسد که در حوزه‌های صنایع پاک، های تک، الکترونیکی، صنایع سنگین و پالایشگاهی فعالیت خواهند داشت. ... "

 صنایع سنگین فعال منطقه  : *- تولید انواع روغن های صنعتی( ارس پترولیوم ) *-  تولید انواع قیر صنعتی( نگين فخر آذربايجان) *- تولید نفت گاز و بنزن ( نوران شیمی جلفا ) *-.مشتقات نفتی   *- و...

13مهر ماه 1394 خبر گزاری مهر-ابراهیم باقرزاده معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس:  "در خصوص آماده سازی۲۲۰ هکتار از زون "نودوز"، مطالعات جامع و تفضیلی شکل گرفته است . اگرچه  تاکنون تنها ساختمان های اداری آن در حاشیه مرزی این منطقه ساخته شده است "

 

چنگ انداز های هیولای منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس برای طرح های گردشگری سوداگرانه  ویرانگر  در  پناهگاه حیات وحش کیامکی 

فروردین 1391 وبلاگ گردشگری خداآفرین  : در خصوص طرح های گردشگری دشت گردیان :  ".....دشت گردیان  از نظر طبیعی و ژئوتوریسم ظرفیت بالایی دارد و دارای جاذبه های بکر است که برای اجرای طرح هایی مانند ساخت تله کابین، اقامتگاه، باغ پرندگان و باغ وحش مناسب ارزیابی شده است. در حال حاضر برای باغ پرندگان 40 هکتار اختصاص یافته که سرمایه گذار آن از بخش خصوصی جذب شده است"

 تصور کنید باغ وحش و باغ پرندگان در پناهگاه حیات وحش کیامکی را که از چه مغز های سوداگر تراوش می کند. یعنی  به اسارت  در آوردن حیات وحش منطقه  و زندانی کردن  آنها توسط رانت خواران برای نمایش  !! 

 

خرداد ماه 1393 محسن خادم عرب باغی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از چهل پروژه گردشگری با سرمایه گذاری بیش از 3هزار میلیاردریالی بخش خصوصی در سایت توریسم این منطقه که در حال احداث است، خبر می دهد

20 اسفند 1393 ایرنا : براساس مصوبه وزیران عضو شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی ، محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی ارس شامل محدوده اراضی جلفا به مساحت 20 هزار و 500 هکتار، محدوده اراضی نوردوز به مساحت 411 هکتار، محدوده اراضی خدا آفرین به مساحت5700  هکتار و محدوده اراضی قلی بگلو به مساحت 25 هزار هکتار طبق نقشه های پیوست که تایید شده به مهر دفتر هیات دولت است، تعیین شد. همچنین طبق این مصوبه این تصویب نامه جایگزین تصویب‎نامه شماره 216684/ت41480هـ مورخ 21 بهمن ماه 1387 می شود.این تصویب نامه 11 اسفند 93 به تایید رییس جمهوری رسید و 16 اسفند 93 توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری برای اجرا به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شد.

گفتنی است  روستای نوردوز در شمال شرق پناهگاه حیات وحش کیامکی و شرق پارک ملی کنتال و در غرب رودخانه حاجی لر چای قرار دارد و گمرک نوردوز نیز در شمال آن در کنار رودخانه ارس است . به علاوه این منطقه درست در ده کیلومتری غرب منطقه حفاظت شده دیزمار است.

 

 

  سد سازی و داغان کردن زیستگاه های گیاهی و جانوری برای تامین نیازهای آبی منطقه آزاد ارس  

 

  سد گردیان  سد گردیان در بخش شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی در حال ساخت است . عملیات ساخت سد گردیان درآبان 1389 آغاز شد و قراراست تا پایان سال 1396 به بهره برداری برسد. عمليات خاکبرداری سدگردیان با حجمي در حدود 3 میلیون و315 هزارمتر مكعب و عمليات خط انتقال فولادي با قطر(۱۵۰ الي۱۴۰۰) ميلي متر فولادي به طول31هزار متر  ۳۱۰۰۰ متر پیش بینی شده است . سد گردیان در ده کیلومتری شرق سد گلفرج است

 

 سد گلفرج  سد گلفرج در منطقه شکار ممنوع یکانات ، در10  کیلومتری غرب پناهگاه حیات وحش کیامکی، در 2 کیلومتری شرق منطقه حفاظت شده مراکان و در 6 کیلومتری شمال منطقه حفاظت شده علمدار داغی ساخته شده. 

 عملیات ساخت سد گلفرج هم زمان با آغاز کار منطقه آزاد ارس یعنی سال 1384 آغاز و در فروردين   1390 آبگیری شد . ارسلان هاشمی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در  12 فروردين1390 در زمان آبگیری سد گلفرج به ایرنا گفت: " برای اجرای آن 17کیلومتر کانال انتقال، ، لوله گذاری مخزن، یک میلیون و 250 متر مکعب عملیات خاک برداری و 40 هزار متر مکعب بتن ریزی انجام شده است."

سد های گردیان و گلفرج طبق نقشه های منتشر شده سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی بهم راه دارند. عملیات ایستگاه های پمپاژ و خطوط انتقال آب از رودخانه ارس به این سد ها تاکنون مناطق وسیعی  از زیستگاه های گیاهی و جانوی  را داغان کرده است

سد هرزندات سد هرزندات درجنوب غربی پناهگاه حیات وحش کیامکی و در جنوب روستای هزند عتیق ساخته شده. عملیات ساخت سد هرزندات در سال 1381 آغاز شد و در سال 1389 آبگیری شد.

 

طرح گلفرج ( سد های  گردیان - گلفرج و هرزندات )

 بخوانید تخریب های بنیان کن مناطق به اصطلاح حفاظت شده کیا مکی و مراکان این میراث طبیعی ملی متعلق به نسل ها  

 

 

  موقعیت دریاچه های سد  ، ایستگاه های پمپاژ و خطوط انتقال آب از رودخانه ارس در طرح گلفرج( سد های  گردیان - گلفرج و هرزندات )

 بخوانید تخریب های بنیان کن مناطق به اصطلاح حفاظت شده کیا مکی و مراکان این میراث طبیعی ملی متعلق به نسل ها  

 

تشدید سوداگری و تصاحب  اراضی ملی متعلق به نسل ها در دشت گرد یان پناهگاه حیات وحش کیامکی هم زمان با  سد سازی  ها

 

   20 اسفند 1392. فارس- محمد حسن‌نژاد نماینده مردم مرند و جلفا"  این واگذاری‌ها ی بی‌برنامه و بدون توجه در سنوات و مدیریت‌های قبلی صورت گرفته و یکی از داشته‌های منطقه آزاد که همان زمین است یک شبه به تاراج رفته و اکنون در این منطقه وجبی خاک برای واگذاری به متقاضیان سرمایه‌گذاری در ارس نداریم..."

 یعنی اگر واگذار نشده بود، اکنون ما واگذار می کردیم!!!!!

 

برخی آگهی های فروش اراضی ملی متعلق به نسل ها ، در دشت گردیان  پناهگاه حیات وحش کیامکی و محدوده های آن   :

فروش زمین در دشت گردیان- متراژ زمین 167250 – نوع سند ششدانگ - قیمت : 4/2 میلیارد تومان - کاربری تفریحی قابل تبدیل- ارسال آگهی 13مرداد 1393- و...

فروش فوری باغ به متراژ 6000  متردر دشت گردیان جلفا- زمان انقضا 6 دیماه 1394 – شناسه 1816713840- قیمت هر متر مربع 100000 تومان –و…..

فروش فوری زمین - جلفا - دشت گردیان- تلفن.......

5 تیر 1393-فروش 9 هکتارباغ سند دار براتوبان جلفا خوی - جلفا- دارای 7حلقه چاه ،قنات واستخراختصاصی واقع در 3کیلومتری منطقه آزاد ارس(بر بزرگراه جلفا خوی) ودسترسی به برق و گازشهری ،عالی برای هرنوع سرمایه گذاری (در آینده نزدیک وارد محدوده منطقه آزاد ارس میشود. ( ارسال آگهی 5 تیر 1393

  18 فروردین 1393- خانه ، باغ در منطقه آزاد ارس – نادرابدالی- املاک آرمانشهر

فروش فوری و ارزان زمین در منطقه آزاد تجاری جلفا تعداد دو قطعه زمین زراعی و آماده برای تغییر کاربری به تجاری واقع در آذربایجان شرقی– جلفا- بر جاده آسفالته قدیم مرند به طرف جلفا- اصغر جباری، تلفن.....تاریخ آگهی 31 خرداد 1393 

یک قطعه زمین ویلایی واقع در داخل محدوده منطقه آزاد ارس-جلفا/ ساحل سد دشت گلفرج (منطقه معروف به قومنی وریان) با مساحت ۱۰۹۳ مترمربع به همراه امتیاز ابیاری قطره ای بفروش میرسد.قیمت : توافقی- تلفن تماس :

چندقطعه خانه باغ،درخت کاری شده مجهزبه سیستم آبیاری قطره ای و آماده برای ساخت ویلا به  متراژ های 1000 متری و 2000 متری واقع در داخل محدوده منطقه آزاد ارس-زمین های مرغوب  مشرف به منظره سد زیبای گلفرج  با بهترین موقعیت دسترسی به جاده اصلی به قیمت مناسببه فروش می رسد......

9 مرداد 1392- یک قطعه زمین با کاربری زراعی و قابل تغییر به کاربری ویلایی در داخل محدوده منطقه آزاد ارس واقع در نزدیکی سد گلفرج به مساحت ۱۲۰۰۰ مترمربع، حصارکشی شده و... با شماره تلفن..... با آقای بداقلو تماس بگیرید

و.........

 

  خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی در پناهگاه حیات وحش کیامکی

25 مهر1392 تارنمای روستای دستجرد – آتش سوزی در کوه های آلا خانی و کوه بزو داغی

23مرداد 1394 - بخش گسترده ای از مراتع و زمین های روستای هرزند عتیق در آتش سوخت اما هنوز برآورد دقیقی از میزان و مساحت از بین رفته اعلام نشده است.

28 مرداد 1394 -صادق احمدی معاون فرماندار شهرستان جلفا : آتش سوزی در 25هکتار از مراتع منطقه حفاظتی کیامکی. این آتش سوزی که در منطقه بالادستی و صعب العبور کوه کیامکی طی چند مرحله در روزهای گذشته رخ داد.

 

 

معدن خواری و داغان کردن زیستگاه های گیاهی و جانوری در پناهگاه حیات وحش کیامکی

   معادن سنگ مرمر در محدوده  کوه  اوچ داغلار

 حمید قاسمی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در 22 اردیبهشت 1394 درباره متوقف کردن یکی از این معادن به ایرنا گفت:  " فعالیت معدن سنگ مرمر شماره دو اوچ داغلار جلفا که بدون طی مراحل قانونی در دولت قبل با استفاده از خلاء های قانونی صورت گرفته بود، با پیگیری های انجام شده از طریق شورای عالی معادن و همکاری خوب مقامات قضایی متوقف شد. محدوده این معدن به عنوان محدوده غیرقابل واگذاری در اختیار دولت قرارگرفته و پروانه صادره مراحل ابطال را طی می کند"

معادن سنگ آهك وگچ

 

 

منطقه 6 حوزه رودخانه ارس

منطقه حفاظت شده علمدار داغي  

Alamdardaghi  Protected Area

منطقه حفاظت شده علمدار داغي بخش شرقی منطقه شکار ممنوع یکانات است که در سال1390 با مساحت 12هزارو 605 هکتار حفاظت شده اعلام شد.

این منطقه  در غرب پناهگاه حیات وحش کیامکی که رود دره دیز چای و همچنین راه و راه آهن جلفا تبریز  فواصل بین این دو منطقه است

این منطقه بر خلاف نام  غلط اندازی که بر روی آن گذاشته اند هیچ ربطی به قله بلند  " علمدار" با فراز 3155 متر  که در 23 کیلومتری جنوب شهر مرند قرار دارد و جزو کوه های میشو داغ است ندارد !!!!! و تنها کوه یلند داخل این منطقه  کوه دیوان داغ است با فراز 2257 متر است که جزو آبخیز های  رودخانه دره دیز چای  است  و از نظر سیاسی-اداری جزیی از دهستان علمدار گرگر شهرستان مرند و در حدود 5 کیلومتری جنوب روستای آق بلاغ قرار دارد. دیگر مراکز جمعیتی داخل و محدوده آن عبارتند از : روستای طالب گلی ، روستای قلعه ریز ، روستای قره بلاغ،  روستای یکان سعدی، روستای پیر اسحق،و...

سد گل فرج  در حدود 6 کیلومتری شمال آن ساخته شده است.

 

 

ناحیه سه-ص6 از 14

ادامه

 

صفحه اصلی