گزارش بررسی کانون دیده بانان زمین از 180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی کشوردر قالب هفت ناحیه جغرافیایی

 

ادامه  ناحیه هفت -مناطق حفاظت شده تالابی شرق تنگه هرمز   

منطقه 2  شرق تنگه هرمز-   تالاب بین المللی  خلیج گواتر و حور باهو

   IRAN-Guatr Gulf & Hour-e Bahou  International Wetland   

 منطقه حفاظت شده باهوکلات در سال 1349  با مساحت 465 هزار و 181 هکتار حفاظت شده اعلام شد . در سال 1361 نام آن از باهوکلات به "گاندو" تغییر کرد . در سال 1378 معادل  16 درصد ازکل منطقه حفاظت شده گاندو  یعنی  75 هزار هکتار در جنوب منطقه حفاظت شده گاندو با  نام تالاب بین المللی  خلیج گواتر و حور باهو ، به عنوان تالاب با اهمیت بین المللی در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر ثبت شد.

در گزارش بررسی مناطق حفاظت شده تالابی شرق تنگه هرمز کانون دیده بانان زمین ، همین بخش  تالاب بین المللی مورد بررسی قرار گرفته است  !!!

تالاب بین المللی  خلیج گواتر و حور باهو در منتهی الیه جنوب شرقی ایران و در 75 کیلومتری شرق بندر چابهار قرار دارد. این تالاب بین المللی مجموعه ای است از *-60 کیلومتر رودخانه باهوکلات، *-مصب رودخانه باهوکلات، *-خورگواتر  *-خلیج گواتر*-خور باهو( Bahu Marsh) جنگلهای مانگرو  *نواحی ساحلی -دریایی*-سواحل شنی*-سواحل صخره ای بلند، *-تپه های شنی*-جزایر کوچک متاثر از جذرو مد  نظیره جزیره مرجان در  نزدیکی پسابندر که زیستگاه شاه میگو است .

 وسعت جنگل های مانگرو  این تالاب بین المللی  چهارصد هکتار اعلام شده   (اطلس مناطق حفاظت شده ایران – 1385) دیگر گونه های گیاهی این منطقه  نیز عبارتند از  خرزهره، آکاسیا، کهورپاکستانی ، کنار، مکران شنی ، بنفشه معطر، مریم گلی بیابانی،  لویی ، کرچک ، دراز ، و همچنین درختان میوه گرمسیری دست کاشت مانند انبه و موز دانست . 

تالاب بین المللی  خلیج گواتر و حور باهو ، غربی ترین نقاط زیست تمساح پوزه کوتاه Crocodylus palustris مشهور به گاندو  از راسته کروکودیل‌ها در آسیا است.مردم بلوچستان این حیوان را نماد برکت و آبادانی می‌دانند و معتقدند که با هجرت و مرگ این حیوان خشکسالی و قحطی بر زندگی آنها سایه می‌اندازد .تعداد این گونه 400 تمساح سرشماری شده (  مدیرکل حفاظت از محیط زیست سیستان و بلوچستان- 28 مرداد 1394- خبرگزاری مهر )

درتالاب بین المللی  خلیج گواتر و حور باهو  تاکنون 41 گونه پرنده شناسایی شده که 13 گونه بومی و بقیه مهاجر و اغلب زمستان گذران می باشنذ نظیر گیلانشاه بزرگ، گیلانشاه حنایی، حواصیل هندی، عقاب ماهیگیر، بالابان ، هوبره ، سارکپه چشم سفید ، و...

تالاب بین المللی  خلیج گواتر و حور باهو به ویژه در خلیج گواتر به واسطه وجود سواحل شنی منطقه مناسبی است برای تخم گذاری تعدادزیادی از  لاک پشت های دریایی است شامل : لاک پشت مهمیز دار شرقی- لاک پشت آسیاییلاک پشت سرخ- لاک پشت سبز- لاک پشت منقار عقابی .

این تالاب در اقلیم فراخشک قرار دارد با متوسط بارندگی سالانه 137 میلیمتر . ولی به شدت تحت تاثیر جریان های جوی متعدد از جمله سیسم مانسون شبه قاره هند و در نتیجه باران های موسمی اقیانوس هند و جبه استوایی است.  

مکان های جمعیتی داخل و محدود تالاب بین المللی  خلیج گواتر و حور باهو عباتند از :  روستا یا شهرک گواتر، روستای پسابندر با اسکله صیادی ، روستای پشت، روستای جر، روستای دور، روستای سندمیرثویان ، روستای شیخان گرگ،  روستای کلانی، روستای نیلک، روستای چیلر ،روستای دلگان ، روستای شیخان کرگ ، و....( در محدوده دهستان سندمیرثویان  بخش دشتیاری شهرستان چابهار-استان سیستان و بلوچستان )

 وفور مواد آلی در جنگل های حرا  ی تالاب بین المللی  خلیج گواتر و حور باهو

 بهمن 1391  نتایج  یک بررسی بررسی نشان می دهد که آلوده ترین نمونه برداری از منطقه مربوط به نمونه نزدیک اسکله صیادری پسابندر است که تنها غلظت کروم در این نمونه ده هزار میلی گرم بر کیلوگرم اندازه گیری شده که حاکی از افزایش صد برابری نسبت به عیار میانگین پوسته زمین می باشد. ..... این نتایج  همچنین در مورد جنگل های حرا می گوید که به دلیل رسوبات دانه ریز در بستر ، وفور مواد آلی و وجود محیط احیایی ، محل بالقوه ته نشست و افزایش غلظت عناصر آلاینده ای باشد که می توانند تهدیدی جدی علیه  تنوع زیستی این منطقه  باشند .

 

پایان  بررسی مناطق حفاظت شده واقع در  اکوسیستم های تالابی  خلیج فارس ودریای عمان

 

*****

 

چشم انداز  تیره و تار  مناطق به اصطلاح حفاظت شده اکوسیستم های تالابی دریایی و ساحلی  خلیج فارس و دریای عمان به دلیل روند رو به افزایش فعالیت های نفتی و پترو شیمیایی

 

بررسی کانون دیده بانان زمین از 16 منطقه حفاظت شده  اکوسیستم های تالابی دریایی ساحلی خلیج فارس و دریای عمان نشان از  آینده  تیره و تار آنها دارد . کانون دیده بانان زمین بر این باور است که چنانچه آلوده سازی ها بویژه آلوده سازی های نفتی و پترو شیمیایی با همین روند در مناطق حفاظت شده  یعنی این شاخص ترین مناطق زیستی این اکوسیستم های تالابی  پیش برود ، چیزی از ارزش های این زیست بوم و ذخیره گاه های ژنتیکی میراث های طبیعی ملی متعلق به نسل ها و هویت زیستی این بخش از ایران زمین باقی نخواهد ماند :

 تصور کنید آن هنگامی را که جهنم  نفتی ، با فعال تر شدن میدان های نفتی و گازی کشف شده همه  سواحل تالابی استان های جنوبی  را  فرا بگیرد  مانند* میدان گازی پارس شمالی در منطقه حفاظت شده مند وپارک ملی دیر و نخیلو * میدان‌های نفتی کوه‌مند، * ميدان نفتي هنگام در کنارجزيره قشم *ميدانهاي رسالت ، رشادت ، سلمان ،بلال و آلفا در نزدیک  پناهگاه های حیات وحش جزیره شیدور و جزیره هندورابی و منطقه حفاظت شده سراج *  ميدان گازي فروز نزدیک جزیره قشم  *میدان گازی گلشن و فردوسی در منطقه حفاظت شده حله  ، شرق بوشهر و  آب های دیر*میدان گازی هالگان در  آبهای پارک ملی دریایی نایبند  *اجرایی شدن پروژه های نفتی و پترو شیمیایی در  منطقه حفاظت شده جاسک و تالاب بین المللی  گاندو  و نابود سازی جنگل های مانگرو ی این منطقه* و.....

با این چشم انداز ، نه تنها  کوچکترین امیدی به احیاء  مناطق حفاظت شده این منطقه  نخواهد بود !!! بلکه نتیجه ای جز به نابودی کشاندن تمامی بستر های زیستی  تالاب های یگانه ساحلی و دریایی خلیج فارس و دریای عمان نخواهد داشت و آن هنگام است که  این زیست بوم یگانه و این میراث های طبیعی مل نسلها به طور کامل  به نفت و گاز و سموم پتروشیمی و رادیو اکتیو تاسیسات  اتمی بوشهر و دیگر تاسیسات اتمی که قرار است ساخته شود آلوده شده باشد و آن هنگام است  کهحتی  یک وجب ساحل امن برای زاد آوری پرندگان باقی نمانده باشد  و دیگر حتی یک پرنده مهمان هم به این کرانه ها نیاید.

که تمامی ۱۵۰ گونه مرجانی این ذخیره گاه های نادر مرجانی  ، نابود شده باشد

 کهمانور های نظامی  و سلاح های آلوده آنها ، تمامی  بزرگ پستانداران این آبها را فلج و نابود کرده  و یا آنها را  برای همیشه از آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان  کوچ داده باشد

 کهحتی یک ماهی زنده در آبهای ایرانی خلیج فارس و دریای عمان پیدا نشود

کهصید و صیادی برای همیشه در این آبها نابود شود

کهصیادان و مردم بومی، این ساکنین هزاران ساله و این سخنگویان تاریخ شفاهی  این سواحل و جزیره ها برای همیشه از این دیار کوچ کرده باشند

 کهحتی یک گردشگر نیز از بیم مسموم شدن به این سواحل و جزایر قدم نگذارد

 که نفتخواران و نظامیان ،آخرین  ساکنین موقت این کرانه ها و جزایر تهی از زندگی  باشند

و آن هنگام است که دیگر نام پر طنین و خوش آوای خلیج فارس، قلبی را به تپش نخواهد انداخت !  ولی باید مطمئن بود که چنین نخواهد شد چرا که از یک سو روند رشد نیروهای آگاه به داشتن محیط زیستی امن و سالم چنان شتاب گرفته است که به هیچ روی نمی توان این روند را متوقف و سد کرد و از دیگر سو ، بهره برداری بیش از توان هر منطقه از منابع طبیعی آن ، بر اساس قوانین طبیعت ، به واکنش های فاجعه بار می انجامد که نمونه هایی از این دست در جهان ، در ایران و در همین منطقه کم نبوده است !!!!!!

پایان  ناحیه هفت -ص9 از 9

و

پایان بررسی 180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی کشوردر قالب هفت ناحیه جغرافیایی

 

صفحه اصلی