کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی ناحیه دو -مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی

 

منطقه23 کوهستان البرزمرکزی

 اثر طبیعی ملی تنگه واشی

Tang_e Vashi  National Natural Monument

 اثر طبیعی ملی تنگه واشی (تنگه ساواشی ) در شرقی ترین جبهه جنوبی كوهستان البرز مركزي قرار دارد که با مساحت 3هزارو650 هکتار در سال 1390 به فهرست مناطق حفاظت شده  اضافه شد . ابر سازه های آب ساز رودخانه ساواشی شامل کوه واشی(2800 متر) کوه ورند( 3625متر ) کوه اسبکت ( 3172 متر ) کوه ساح یا  زورنه کوه ( ۳2۸۵ متر ) و بخش کوچکی از کوه سلیمان کش(3250 متر) در این محدوده  حفاظتی قرار دارد.

نقشه اثر طبیعی ملی تنگه واشی

ماخذ نقشه  : سایت سازمان حفاظت محیط زیست - بزرگنمایی عوارض طبیعی داخل و محدوده منطقه از کانون دیده بانان زمین

 

رودخانه ساواشی با طولی حدود  25 کیلومترتا فیروزکوه امتداد دارد وهدایت کننده برف آبها ، ریزآبه ها ، آب چشمه ها و آب آبشارها به رودخانه فیروزکوه از زیر شاخه های حبله رود است. نزدیک ترین روستا به این منطقه روستای جلیزجند است که در حدود 3 کیلومتری جنوب این منطقه حفاظت شده و در 14 کیلومتری شهر فیروز کوه قرار دارد.

مهم ترین شهرت این منطقه مربوط به دو تنگه است که تقریبا به فاصله دو کیلومتری ازهم قرار دارند . این تنگه ها بسیار بلند و کم عرض  با دیواره‌های صخره‌ای بلند حدود 100متر ، بخشی از گذر گاه طبیعی رودخانه ساواشی را تشکیل می دهند . طول  تنگه اول حدود ۲۵۰متر و طول  تنگه دوم تا آبشار حدود 700 متراست . صخره های آهکی این تنگه  شگفت انگیز ، از حفره هایی با ابعاد مختلف تشکیل شدهکه برآیند عمل فرسایش آبی در این صخره ها است.  درتنگه دوم غار کوچکی از این حفره ها  شکل گرفته است. آبشار واشی با فرودی شگفت انگیز یکی دیگر از جلوه های طبیعت کوهستان البرز مرکزی است که در انتهای تنگه دوم قرار دارد.  به علت کوهستانی بودن منطقه و سایه سار بودن گذر گاه آب ، آب آن فوق العاه سرد است و این شرایط هیجان انگیزترین آب نوردی تنگه ای را برای گردشگران بویژه در تابستان بوجود آورده است.  عمق آب در کمترین میزان خود در فصل تابستان به حدود 50 سانتیمتر می رسد.

این پدیده های اعجاب انگیز همراه با آثاری پیدا شده در محدوده آن، حکایت از تاریخ کهن این بخش از کوهستان البرز مرکزی دارد  که شاخصه دیگری از هویت زیستی ایران زمین را در این منطقه به تصویر کشیده اند. از جمله تپه باستانی  اُوکِ سر  در ۳ کیلومتری شمال غرب روستای جلیزجند در محلی به نام کِرچِلِه ، در حدود چند صد متری تنگ واشی  که در آن  انبوهی از سفال های قرمز رنگ بسیار ظریف یافت شده است.  در بالای آن نیز بر روي ارتفاعات غربي تنگه واشي،بقایای یک  برج دیده بانی است  که مشرف بر گذرگاه واشي است، همچنین کتیبه ای  با  ابعاد شش در هفت متر متعلق به دوران فتحعلی شاه در خود تنگه واشي قرار دارد که دور تا دور آن، وقایع زمان فتحعلی شاه همراه با نقش برجسته هایی از شکارهای فتحعلی شاه تصویر و روایت شده‌است. این کتیبه  با شماره 1025 در  اسفند 1353 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. این کتیبه و نقش برجسته های آن،از وفور  جانورانی نظیر كل وبز، قوچ و ميش، خوك وحشي (گراز) در این منطقه خبر  می دهد .

چشم اندازی از تنگ واشی

تنگ واشی و نمایی از کتیبه متعلق به دوران فتحعلی شاه

 

چشم اندازدیگری از تنگ واشی

 

چشم اندازی آبشار ساواشی

 

 

چشم اندازی از آبشار ساواشی در زمستان

Neghabe Kohestan   ماخذ تصویر وبلاگ

 

چشم اندازی از آبشار ساواشی در زمستان

Neghabe Kohestan   ماخذ تصویر وبلاگ

 

  

 

حفاظتی که انجام نشد

 حجم بالای تقاضای گردشگری بویژه در روز های تعطیل تابستانی، یک گردشگری پرازدحام  نامطلوب را در تنگه واشی و اطراف آن بوجود آورده است !!! مسئولین بجای پیدا کردن راه حل های تجربه شده جهانی  برای چنین مکان های طبیعی با فضا های کم آنهم تنها  برای  چند هفته  در  تابستان ، تقاضای بالای گردشگری را بهانه ای برای واگذاری این میراث های طبیعی ملی زیستی به سوداگران قرار داده اند. 

قبل از حفاظتی شدن این منطقه در سال 1391  طرح های بسیاری برای بلعیدن این منطقه  پشت نقاب گردشگری  راه اندازی شد از جمله طرح شرکت تعاونی تولیدی و توزیعی عطر گل یاس با تصاحب 640 هکتار در فاز اول در سال 1389 با مهندسین مشاور معماری و شهر سازی آهوان!!!با طرح های مغایر با یک محیط کوهستانی وتنها برای تصاحب اراضی ملی  و داغان کردن کوهستان های آب ساز منطقه  !!! نظیرساخت هتل ،ساخت ویلاهای اجاره ای، فروشگاه ، تئاتروسینما ، ایجاد فضاهای تفریحی و ورزشی نظیر پاراگرایدر ، تیراندازی ، اسب سواری ، دوچرخه سواری کوهستان ، موتورسواری ، اسکی ، ، پاتیناژ ،و.....   در این میان شاهرخ رامین نماینده مردم شهرستانهای دماوند و فیروزکوه نیز وارد این بازی رقابتی شده و بجای دفاع از حقوق قانونی این نسل و نسل های آینده در حفظ اثر طبیعی ملی تنگ واشی و یکی از ابر سازه های آب ساز طبیعی فیروزکوه و حبله  رود یعنی تامین کننده بخشی از آب کشاورزی تهران بزرگ   در 8 آبان 1389 در گفتگو با مهر از اجرای طرح گردشگری دیگری در «تنگه واشی» خبر می دهد البته این بار قایم شدن پشت منافع اهالی منطقه !!!!وی می گوید در طرح این فضای تفریحی امکاناتی همچون اماکن فرهنگی، رستوران، مسجد و پارکینگ و... با مدیریت و کسب منافع اقتصادی توسط خود اهالی دیده شده است.

در سال 1390 تنگه واشی همراه ارتفاعات محدوده آن اگرچه خیلی دیر حفاظت شده اعلام شد و انتظار می رفت که سازمان حفاظت محیط زیست با بر شمردن ویژگی های منطقه کلیه طرح های هتل سازی ، ویلا سازی و نماینده سازی را برای همیشه متوقف کند که چنین نشد. و این بار سعید افشارنادری فرماندار شهرستان فیروز کوه که حیطه مسئولیت خود را با ارث پدری اشتباه گرفته ، حل مشکل ازدحام جمعیت در تنگه واشی را در پیش کش این منطقه متعلق به نسل ها  به رانت خواران می بیند وی  در17 تیر1391 بدون اینکه کوچکترین اشاره به حفاظتی بودن این  منطقه بکند به خبرگزاری فارس می گوید:   "امکانات زیرساختی موجود در تنگه واشی با جمعیت گردشگران هم‏خوانی ندارد . وی راه حل برون رفت از این مشکل را واگذاری منطقه تنگه واشی به بخش خصوصی و انجا م سرمایه‏ گذاری‏های لازم می داند و.... "  

 و در حالیکه رقابت سخت برای"مال خود" کردن این منطقه  بین مافیای کوهخوار باکمک نماینده و فرماندارو دیگر مسئولین سخت در جریان است وهم زمان نیز زرنگتر ها  به سرعت دست به فروش اراضی ملی کوهستانی این منطقه ، چشمه های آب معدنی، و...زده اند.به گزینه هایی از آگهی های فروش اشاره می شود:

تاریخ ثبت10 فروردین 1394- فروش زمین- مساحت زمین: 6,000 متر- وضعیت زمین: کشاورزی- قیمت کل: 220,000,000 تومان- آدرس: فیروزکوه ، تنگه واشی......

تاریخ ثبت 26 اردیبهشت 1394- فروش زمین اقساطی و نقد با شرایط استثنائی و تعداد محدود با متراژهای 200متری و بالاتر در منطقه تنگه واشی تهران- فقط50 قطعه زمین اول با متراژ 200متر مربع با قیمت 6 میلیون تومان به فروش می رسد - شرایط فروش زمین برای اتحادیه ها، سندیکاها، انجمن ها، شرکتهای تعاونی و کارخانجات قابل مذاکره است..

تاریخ انقضا20مرداد1394 فروش زمین تنگه واشی ( روستای جلیزجند ) قیمت: 270 میلیون تومان......

۲۶ دی 1393فروش زمین باچشمه آب معدنی فیروز کوه تنگه واشی-فروش مجوز کارخانه آب معدنی با ۲۴۵۰۰ متر زمین در فیروز کوه تنگه واشی-با داشتن چشمه آب معدنی.....-سند شش دانگ منگوله دار شخصی-شماره تماس:........

فروش زمین ، منطقه تنگه واشی فیروزکوه با شرایط استثنائی و تعداد محدود با متراژهای ۲۰۰متری و بالاتر.

قطعه زمین های2100,2700,3000,4000,22000 متری - جنب جاده تفریحی تنگه واشی(فیروزکوه- جلیزجند ) به فروش می رسد . قیمت هر متر مربع از زمین 70000 تومان می باشد .قابل معاوضه با آپارتمان و... نیز می باشد.شراکت برای ساخت ویلا و آپارتمان به صورت نصف نصف نیز پذیرفته است . این زمین در کنار جاده ای واقع است که در روز های تعطیل در هر ساعت بالغ بر ١٢٠٠ ماشین مربوط به گردشگر های تنگه واشی از آن می گذرد و فرصت بسیار بسیار خوبی برای جذب گردشگر با ساخت اپارتمان یا کافی شاپ و .. است.تلفن ......

 

 

فروش باغ با موقعیت عالی قیمت مناسب در فیروزکوه تنگه واشی- نوع کاربری : زراعی - ۲۳۰۰ متر مربع- قیمت پیشنهادی: ۸۲ ميليون تومان تلفن .......

باغ ۲۳۷۰متر دارای ۲۰ درخت گردو و حدود ۱۰۰ نهال سیب هلو الو و...دارای شیب مناسب برای ویلا سازی مشرف بر دشت ساواشی. مجوز استخر دارد دارای اب کشاورزی .... فیروزکوه روستای جلیز جند حسن اباد

فروش زمین ویلایی در تنگه واشی-180   متر زمین مسکونی واقع در تنگه واشی ، روستای جلیزجند ، جنب سفره خانه-دارای قولنامه محضری معتبر با کد رهگیری (تمام ملک های روستا قولنامه ای هستند......

 

 

 

 

ناحیه دو-  البرز مرکزی -ص2-13 از 22

ادامه

 

صفحه اصلی