کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه بررسی ناحیه دو-مناطق حفاظت شده البرز شرقی

 

منطقه9 البرزشرقی

 منطقه حفاظت شده جهان نما

IRAN-Jahannama Protected Area

منطقه حفاظت شده  جهان نما با مساحت 31 هزار و747 هکتار در  سال 1352 حفاظت شده اعلام شد. این منطقه در 18 کیلومتری جنوب شهر گرگان (روستای زیارت) و 17 کیلومتری جنوب شهر کردکوی قرار داد. شرقی ترین منطقه آن نزدیک روستای رباط سفید و غربی ترین منطقه آن درازنو  و  رادکان است .

 

نقشه موقعیت منطقه به اصطلاح حفاظت شده جهان نما در منطقه

 

منطقه حفاظت شده  جهان نما منطقه ای است کاملا کوهستانی با ارتفاعاتی چونکوه تل انبار(3030متر)  کوه قل بلاغ(2485متر) ،کوه تاورنرآب(2950 متر) زرشک کوه(2770متر) کوه میلانه (2735متر) کوه چلستان(2205متر) کوه زبله یا کله چال (2540متر)کوه سرلیسه(2910 متر)کوه تَركَت - کوه دوکا لی -کوه تال در-کوه بالاچال ،  و....

منطقه حفاظت شده جهان نما

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385 - تکمیل عوارض طبیعی- جانمایی کوه ها - تکمیل جاده ها -  و... (بر پایه نقشه های استانی و منطقه ای) و علامت گذاری های خاص از کانون دیده بانان زمین

 

برف آب ها ، آب آبشار ها چون آبشار زيارت، آبشارهای تل انبار،  آبشار باران کوه و... آب چشمه های بسیار چون چشمه های زیارت ، سوته چشمه ، چشمه قل قله- چشمه مارسنگ- چشمه اسبومرگاه،  چشمه موزی کش  ،چشمه قلعه سرک ، چشمه وارا، مراد چشمه ، چشمه زرشکوه، چشمه شاه پسند ، چشمه جلینگ جلینگ، چشمه تاجین ،  چشمه مغزی ، این ارتفاعات در  جبهه های  شمالی از طریق رود دره هایی چون ترکت، جهان نما ، سفید دره، خال دره ، طول بند، و....به رودخانه شصت کلا ، سوته رود(خاصه رود) ، و... منتهی می شوند  و در جبهه های جنوبی از طریق رود دره هایی چون پایین رودبار، اسب دره ، زنور دره ، دره جلینگ بلینگ، سرخ کشه ، دره مغزی،  و... به رودخانه نکا منتهی می شوند

افزوده : کوه تل انبار  یکی از شگفتی های کوهستان البرز شرقی است  با  پوشش جنگل  که متاسفانه جنگل های آن به دلیل عدم  حفاظت!!!  بار ها در معرض آتش سوزی قرار گرفته اند! این کوه  به  دلیل ویژگیهای  توپوگرافی   و اقلیمی ، دارای آبشار های متعددی است که  ارتفاع برخی از آنها به  سی متر نیز می رسد

 

یکی از آبشار  های کوهستان تل انبار در منطقه حفاظت شده جهان نما

 

 

یکی از آبشار  های کوهستان تل انبار در منطقه حفاظت شده جهان نما

 

 

منطقه جهان نما در بخش های شمالی از هزاره های دور بستر  جنگل های باستانی  هیرکانی با گونه هایی چون ممرز، بلند مازو، راش، تلکا، سرخدار ، مای مرز،و.. بوده و در بخش های جنوبی تر بستر جنگل های اُرس و همه اینها  زیستگاه های غنی برای  مرال ، شوکا، پلنگ ، قوچ و میش ، خرس و... و جولانگاهی برای تیز پروازانی چون دال سیاه ، هما ، کرکس، شاهین، بالابان ، و...... 

مراکز جمعیت داخل و مرز این منطقه  عبارتند از : روستای زیارت،  روستای جهان نما ،روستای نوچمن ، روستای چهار باغ ، روستای آبدره پایین و بالا،  روستای سعد آباد محله،  روستای قلقلی، روستای آسیاب ،روستای حاجی آباد،  روستای کل محمد علی، روستای درازنو، روستای رادکان ، و.... ( تابع دهستان استرآباد جنوبی شهرستان گرگان و دهستان چهارکوه شهرستان کردکوی )

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 

  کولاک تصاحب و تملک  میراث طبیعی نسل ها در  منطقه حفاظت شده جهان نما  

چنگ  اندازی بویژه به  شمال منطقه  حفاظت شده جهان نما ،  یعنی پر تراکم ترین بستر های جنگل های هیرکانی این منطقه ، از سال های 1375 کلید خورد  و در دهه 80 به اوج رسید و تاکنون نیز باشتاب بسیار ادامه دارد از جمله در روستای زیارت، محدوده آبشار زیارت، محدوده روستای جهان نما و نوچمن و محدوده چهار باغ و...  و همچنان این بولدوزر نابود کننده آخرین ذخیره گاه های جنگل های باستانی هیرکانی در این بخش از البرز شرقی  پیش می رود !!!!  

حميدرضا سلامتي مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان گلستان منعکس در سایت ابتکار در 14 اسفند 1391می گوید :   " رقم اراضی تصرف شده روستاي زيارت 18 هزار هکتار است "  مدیرکل منابع طبیعی استان گلستان اما نمی گوید نقش سازمان  آبخيزداري استان گلستان در این غارت بزرگ چه بوده!!!!ظاهرا مدیر کل های این سازمان حقوق های کلان به جیب زده اند تا  تنها میزان تصرف ها را ثبت کند  !!!!!!!!

 

و یا ،  قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور در در گفت‌وگو با روزنامه شرق 12شهريور ۱۳۹۴ گفت  : "در فاصله بین این روستا(زیارت)  و این شهر(گرگان) ، جنگل بسیار زیبا و بزرگی هست، این جنگل یک سرمایه و میراث طبیعی گرانمایه بشر است، اما تعدادی از دستگاه‌های اجرائی همان‌جا مهمانسرا ساخته‌اند، وقتی خود دولتی‌ها بروند آنجا ساخت‌وساز بکنند، این یعنی شروع تخریب‌ها. این روستا پیش از شروع تخریب‌ها و ساخت‌وسازهای غیرقانونی، روستایی کوچک بود و یک امامزاده داشت، مساحتش هم درنهایت ٣٠ تا ٥٠ هکتار بود. اما حالا با تخلفات صورت‌گرفته، حدود ٨٠٠ هکتار از زمین‌های کشاورزی و باغبانی اهالی روستا در حاشیه زیارت تصرف شده، همین‌طور طبق اعلام منابع طبیعی حدود هزار هکتار هم از منابع طبیعی آنجا تصرف شده است. این یعنی مساحت این روستا به یکباره از ٥٠ هکتار به حدود دو هزار هکتار رسیده است"

و یا ، رضا مروتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان، در گفت‌وگو با  شرق در  12شهريور ۱۳۹۴ گفت :

" یک‌هزار و ٧٠ بلوک مسکونی در آخرین سرشماری در این روستا(زیارت)  شمارش شده است."  و همین مسئول در در18 آبان 1394 به ایرنا می گوید : " در  روستای زیارت گرگان حتی یک مورد ساخت و ساز مجاز هم وجود ندارد "

ویا ،عزت اله یوسفیان ملا نماینده آمل در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی افکار خبر منعکس در خبرگزاری فارس در 8مهر ماه 1394 در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز، زمین خواری و تصرفات اراضی ملی در روستای زیارت شهرستان گرگان گفت:  

"  در روستای زیارت شهرستان گرگان بیش از هزار واحد زمین خواری صورت گرفته و متاسفانه رد پای برخی از مسئولین و مقامات هم در این زمین خواری و تخلفات مشاهد می شود..... گزارشهایی که به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی رسیده از سوی مراجع رسمی ارائه شده و متاسفانه در این گزارشات قید شده که برخی از مسوولین و مقامات هم جزو کسانی هستند که ساخت و سازهای غیر مجاز داشتند...."

این نقل قول ها از جانب مسئولین نشان می دهد که در این منطقه چه کولاک غارتی تحت نظارت  مسئولین بی مسئولیت در جریان بوده و هست!!!!

 در ادامه  به موارد ی  از این دست اندازی ها اشاره می شود :  

شهرداری گرگان درسال  1381 برای محور ناهارخوران در مسیر النگ دره و....طرح گردشگری تدارک می بیند و به سوداگری اراضی ملی رونق می بخشد نتیجه این طرح جز ایجاد زمینه برای جنگلخواری و کوهخواری حاصلی در بر نداشت  !!! و  بعد از آن طرح جامع شهر گرگان در 21 مرداد 1392 مصوب می شود  و تمامی روستای زیارت تا  آبشار زیارت در داخل منطقه حفاظت شده جهان نما ، جزو حریم شهر گرگان محسوب می شود.

البته شهرداری گرگان بهتر از همه می داند که طرح های جامع شهری در ایران طرح های کاملا شکست خورده است!!! و شهر ها طبق اراده مافیای زمین خوار و رانت خواران توسعه فیزیکی پیداکرده و می کنند  و تصویب چنین طرح هایی تنها و تنها  بهانه ای است موجه برای  چنگ انداری نهاد شهرداری  به منطقه حفاظت شده جهان نما مثل تجاوز شهر داری تهران به پارک های ملی سرحه حصار و خجیر و یا تجاوز شهرداری شیراز به پارک ملی بمو  !!!!

 

سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان،روستای زیارت را جزء ده روستا ی دارای بافت با ارزش تاریخی كشور معرفی  می کند  و برای آن طرح گردشگری می ریزد و گردشگری هم بدون هتل و رستوران و ویلا اصولا صرف نمی کند !!! در 25 دی 1391 رییس کمیسیون فرهنگی-اجتماعی و زیست شهری گرگان در روزنامه اعتماد می گوید :

  " ما نه تنها نتوانستیم بافت تاریخی و ویژگی های طبیعی آن را ‏حفظ کنیم بلکه با ساخت و ساز گسترده، هجوم به حریم رودخانه ها، مهندسی ناپایدار و ‏بی تدبیری، خطری جدی را برای منطقه و شهر گرگان ایجاد کرده ایم. به شکلی که الان ‏در روزهای بارندگی که خطر سیل احتمالش می رود یکی از اتفاقاتی که محتمل است ‏این است که اگر حجم آب زیادی در مسیر رودخانه زیارت جمع شود مقدار زیادی از ‏ساخت و سازهای مسیر را تخریب کند........"

اگر این اقرار صریح از طرف یک مسئول  در کشوری می شد که مسئولین دولتی  موظف به حفاظت از بنیان های آب و خاک بودند،  نه تنها موجب برکناری از کلیه مسئولیت های دولتی می شد،  بلکه  برای ایجاد خطر برای شهروندان و قرار دادن آنها در برابر سیل ، مجازات های سنگینی در انتظار چنین مسئولینی بود !!

 

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان  برای روستای زیارت از چندین سال پیش طرح هادی تدارک می بیند  رضا مروتی معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار گلستان در 30 بهمن 1393 در باره  طرح های روستایی گلستان  می گوید  :

"...در 4 روستا از قبیل زیارت، شاهکو ، فارسیان ، ساسنگ، ... از این تعداد، روستای زیارت به بهره برداری رسیده است و .... "

البته  منظور از"بهره برداری"  همین تجاوزبی شرمانه  به اراضی ملی منطقه به اصطلاح حفاظت شده جهان نما  

بعد از موفقیت باشکوه!!! طرح هادی زیارت  ، طرح هادی جهان نما در 5 اسفند 1391به تصویب رسید  آنهم برای روستایی که تنها چند خانوار ییلاق نشین داشت !!!و قرار می شود 43 هكتار از اراضي جهان نما در محدوده سعدآباد محله در شرق و كفشگيرمحله و آب دره در غرب جهان نما را به دست این هادیان غارتگری اراضی ملی بسپارند!!!!.  

 

توسعه تخریب به چهار باغ در جنوب شرقی جهان نما می رسد با جنگل های اُرس باستانی

خبر گزاری مهر در گزارشی در 7 خرداد 1394  با عنوان: درختان هزارساله ارس کابوس تخریب می‌بینند/ ادامه ویلاسازی.  از قول یکی از اهالی چهار باغ می گوید :  سال گذشته آتش سوزی هایی برای سودجویی بعضی افراد در منطقه داشتیم.... امسال هم که خانه ای در کنار یکی از چشمه ها که کاروانسرایی قدیمی هم در کنارش بود ساخته شده و حتی از سنگ های کاروانسرا هم برای این کار استفاده کرده است ... وی با بیان اینکه اگر این روند ادامه داشته باشد این منطقه هم بدتر از زیارت گرگان می شود...."

و یا خبرگزاری ایرنا  به نقل از روزنامه الکترونیکی گلشن مهر گلستان در23 شهریور 1394 نوشت : " مدتی است که روستای ییلاقی چهارباغ در ارتفاع بیش از 2100 متری از سطح دریا ... آماج غرش ها و حملات لودرها و بیل های مکانیکی مدرن قرار گرفته است. .. ...وجود لودرها و بیل های مکانیکی پرقدرتی که از صبح تا شام تپه ای را مسطح و در نتیجه دره ای را پر می کنند با این هدف که منطقه ساخت و سازی جدید را مهیا بدارد، براستی چه کسی پاسخگو است؟ حاصل این نوع اقدامات در روستای چهارباغ با دره های بکر و حاصلخیز 'سیاه املاک، وارا و اسبچر' آمادگی به غایت بیشتری از روستای زیارت دارد تا در آینده ای نه چندان دور گرگان و گلستان و کشور عزیزمان را با فجایع عدیده مواجه سازد......" .

 

چنگ اندازی و  ویران سازی منطقه حفاظت شده جهان نما  این میراث طبیعی نسل ها ، توسط مافیای زمین خوار

 

چنگ اندازی و  ویران سازی منطقه حفاظت شده جهان نما  این میراث طبیعی نسل ها ، توسط مافیای زمین خوار

 

 

 

چنگ اندازی و  ویران سازی منطقه حفاظت شده جهان نما  این میراث طبیعی نسل ها ، توسط مافیای زمین خوار

 

 

 

   بازار گرم سوداگری بر سر اراضی ملی متعلق به نسل ها در منطقه به اصطلاح حفاظت  شده جهان نما

مواردی بسیار اندک از آگهی های فروش زمین و ویلا در این منطقه و با نظارت مسئولین بی مسئولیت ذیربط  :

  فروش زمین روستای توریستی زیارت گرگان -چندین قطعه زمین استثنایی با چشم انداز و موقعیت دنج و فوق العاده جهت ساخت ویلا در مسیر جاده آبشار روستای توریستی زیارت گرگان جهت فروش فوری موجود است.معاوضه با اتومبیل مدل بالا نیز صورت می پذیرد. به‌روز شده در: ‪چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۳

یک هکتار زمین در شهر گرگان روستای زیارت در منطقه ونده چال (خان باجی) زیارت به فروش میرسد. سه‌شنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۴

فروش  زمین ییلاقی در منطقه توریستی جهان نما  گرگان – فروش150   متر زمین ییلاقی با قیمت مناسب متری 150 هزار تومان. به روز رسانی : دوشنبه 2 دی 1392

يك قطعه زمين به مساحت 720 متر مربع واقع در روستاي زيارت جاده آبشار سه راهي شربت مشهور به زمينهاي الا علي روي شيب كه شيب آن شكسته شده وبه صورت تراس بندي شده درآمده باچشم اندازي بسيار زيبا و ديدني و داراي استعلام از منابع طبيعي به فروش مي رسد. ارسال آگهی : شنبه 16 شهريور 1392

فروش زمین فوق العاده دیدنی در مسیر آبشار زیارت زمین 312 مترمربع ، ابتدای مسیر جاده آبشار روستای زیارت، قواره دوم از بر جاده اصلی آبشار، ابتدای راه دله گاوخوسه، منظره منحصر به فرد ... قیمت :125000000تومان

فروش زمین ویلایی در زیارت -یک قطعه زمین ۳۰۰ متری واقع در منطقه ی ییلاقی چفگاه زیارت با سند ۶ دانگ با چشم اندازی زیبا با بر ۱۰ متری ...

فروش فوری زمین ویلایی، در شمال، زیارت گرگان، با چشم انداز عالی، به مساحت 385 متر مربع، زیر قیمت، به مبلغ 16 میلیون، پول لازم

زمین فروشی- قیمت کل  136000000 تومان -.جاده توسکستان روستای چهارباغ

خانه ویلای تازه ساخت در منطقه کوهستانی جهان نما با چشم انداز فوق‌العاده زیبا وخود خانه در بهترین جا واقع شده در کل یه آس به تمام معنا بفروش میرسد ۳۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان

فروش زمین ییلاقی در منطقه توریستی جهان نما گرگان

فروش ویلا چهارباغ380متر زمین ، در گرگان روستای چهارباغ قیمت: ۱۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان اطلاعات تماس ....تاریخ انتشار 2016-06-13

زمین 680 متری فروشی- گرگان. روستای چهارباغ –شماره سریال ملک : 82504 / 951 / 174 قیمت کل 136میلیون تومان

  و........  

 

  جنگل سوزی و به خاکستر نشاندن  ذخایر ژنتیکی  در منطقه به اصطلاح حفاظت  شده جهان نما

به مواری چند از جنگل سوزی های تنها در سالهای اخیراشاره می شود :

 8شهریور 1392 مرکزی خبر- نقوی سرتیم گروه منابع طبیعی گرگان : آتش بیش از سه هکتار از عرصه حدود ۱۴۰ درخت ممنوع القطع ارس را در این منطقه( سر علی آباد یا رباط سفید )  سوزاند...

27شهریور 1392 مرکزی خبر- توشنی معاون فرماندار گرگان : آتش سوزی درعرصه حفاظت شده منابع طبیعی چهارباغ گرگان مهار شد. محدوده آتش گرفته حدود هفت هکتار بود.....

23آذر 1393 باشگاه خبرنگاران - ابوطالب قزلسفلو مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان: از عصر دیروز تاکنون بیش از ۲۲ هکتار از اراضی جنگلی استان گلستان در اراضی جنگلی کلاله، رامیان، گالیکش و زیارت گرگان آتش سوخت. ....

17دی 1393سایت گلستان ما: به نقل از پایگاه خبری رادکانا، دقایقی پیش براساس اخبار رسیده بخش وسیعی از جنگل های وطنا از توابع شهرستان بندرگز، جنگل چهارکوه از توابع شهرستان کردکوی و جنگل نوچمن از توابع شهرستان گرگان در حال آتش سوزی می باشد.

3خرداد 1394خبرگزاری مهر : ابوطالب قزلسفلو مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان از آتش‌سوزی پیش از ظهر جمعه در مناطق جنگلی ترک میدان روستای زیارت خبر داد....

15 خرداد 1394 پایگاه خبری تحلیلی سرو -  قنبر علی تمسکنی رییس اداره حفاظت محیط زیست گرگان : نزدیک به دو هکتار در مناطق صعب العبور(تل انبار)  در منطقه حفاظت شده  جهان نما در حال سوختن است. ......

18 خرداد  1394  پرتال اطلاع رسانی آق قلا-اسپی دژ : ارتفاعات تل انبار مجددا عصر دیروز یکشنبه 17 خرداد ماه طعمه حریق شده است .حدود 5 هکتار از اراضی جنگلی تل انبار گرگان دچار حریق شده..... آریان‌فر جانشین رئیس یگان حفاظت از منابع طبیعی استان گلستان در این رابطه گفت: این آتش سوزی در ارتفاعات 2 هزار و 500 متری در منطقه‌ای به نام تل انبار رخ داده است.....

24 مرداد 1394ایسنا - ‌در جریان آتش سوزی در منطقه حفاظت شده ‌جهان نما‌ی گلستان حدود 600 متر از مناطق تحت حفاظت مرتعی و جنگلی و تعداد 20 اصله درخت ارس (سروکوهی) طمعه آتش شد. احمد دباغیان مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان آتش سوزی را در منطقه حفاظت شده جهان نما در محل ‌چال خانه‌ اعلام کرد

16 خرداد1394باشگاه خبرنگاران جوان  -ابوطالب قزلسفلو مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: منطقه جنگلی ترک میدان در روستای زیارت گرگان طعمه حریق شده است.

30 تیر1395ایرنا- مجتبی جمالی فرماندار کردکوی :..... این آتش سوزی در منطقه دزدپلی (وزمه کوه) شهرستان کردکوی در حاشیه منطقه جهان نما به وقوع پیوست و همکاری اهالی روستای چمن ساور با ماموران منابع طبیعی و محیط بانان باعث شد که آتش به طور کامل خاموش شود. .....

21 مرداد 1396ایرنا-فتاح قاسمی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری كردكوی:  حریق حوالی ظهر شنبه در منطقه جهان‌نما كردكوی رخ داده بود. در این حادثه 8 هكتار از اراضی مرتعی و جنگلی مناطق بالادست كردكوی دچار حریق شده بود.
وی ادامه داد: در این آتش سوزی تعدادی درختچه ممرز و زرشك و گونه های سوزنی برگ مانند كاج وهمچنین بخشی از اراضی مرتعی منطقه حفاظت شده جهان نما آسیب دیده است......

6 فروردین 1397تسنیم -امیر عبدوس مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان در جمع خبرنگاران : از حدود ساعت یک بامداد روز یکشنبه چهارم فروردین، منطقه حفاطت شده جهان نما و 4 نقطه از مناطق جنگلی دیگر استان در شهرستان‌های علی‌آبادکتول، مینودشت و کلاله دچار حریق شده .......وسعت آتش سوزی در منطقه حفاظت شده جهان نما به وسعت سی هکتار، دهنه زرین‌گل علی‌آباد کتول، جنگل‌های "چهارکوه " منطقه کردکوی و مینودشت به میزان یک هکتار بوده است.....

10 فروردین 1397صدا و سیما : آتش سوزی در منطقه حفاظت شده جهان نما کردکوی همچنان ادامه دارد. جانشین یگان حفاظت شده منابع طبیعی گلستان می گوید 17 هکتار از اراضی این منطقه در معرض آتش است....

3 مهر 1397فارس -ئیس اداره منابع طبیعی کردکوی: آتش‎ سوزی منطقه جهان‎ نما کردکوی مهار شد/ 3 هکتار از مراتع و جنگل‎های دست‎کاشت در آتش سوخت

 
24مرداد 1398ایسنا  - محمدرضا کنعانی اظهار مدیرکل محیط زیست گلستان از مهار آتش سوزی در محدوده چالخانه منطقه حفاظت شده جهان نما خبر داد. بر اثر این آتش سوزی حدود سه هکتار از اراضی مرتعی منطقه حفاظت شده جهان نما دچار حریق شد.کنعانی بیان کرد: در این آتش سوزی 15 اصله درخت اورس، 30 اصله درختچه زرشک، گونه های گون، پیرو و سایرگونه های مرتعی طعمه حریق شد.

 


 

 

 

 

  جنگل خواری در قالب طرح های فریبکارانه موسوم به طرح های جنگل داری ،در حریم اکولوژیکی منطقه به اصطلاح حفاظت شده جهان نما

طرح های جنگل خواری در قالب فریبنده جنگل داری  موسوم به  طرح جنگلداری  شصت کلا  و طرح جنگلداری کرد کوی  در شمال و شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان نما سالهاست در حال جنگلخواری است !!! جهانبخش صادقیان رییس اداره جنگل‌داری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان  در 21مرداد1393 می گوید : " 200هزار هکتار  از جنگل های گلستان تحت پوشش طرح های جنگلداری اداره کل منابع طبیعی استان است. 31 طرح جنگلداری  هم اکنون در گلستان فعال است ....."  

(بخوانید 31طرح جنگلخواری از آخرین بقایای جنگلهای هیرکانی )

بهر روی از مجموع 31طرح جنگلخواری یاد شده دو طرح شصت کلا و کردکوی و دراز نو در مرز شمال و شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان نما قرار دارند .گفتنی است این طرح به  به رانت خواران بسیاری از سهم نسل ها پیشکش شده است  از جمله سایت کردکوی از نگاه نو در مورد طرح کرد کوی می نویسد : 

 " ...طرح جنگلداری کردکوی با تهیه کتابچه به لشکر 25 کربلا جهت ادامه فعالیت واگذار و نشانه گذاری شروع گردید.و تا سال 1388 در خدمت موسسه سیدالشهداء و از اواخر سال 1389 تا کنون به شرکت پیک سبز البرز واگذار گردیده است..."

 

کانون دیده با نان زمین ( نسرین دخت خطیبی – مینا محبوبی)  در پاییز سال 1384 بخشی از جنگل های به غارت رفته درازنو  متصل به شمال غرب منطقه حفاظت شده جهان نما بازدید کرد. این منطقه درحقیقت یک مزرعه چوب با درختانی حدود10 یا 15 ساله بود. ولی تک پایه های مانده از راش های چند صد ساله  قطور و بسیار بلند خود گواه آن بود که جنگلخواران چه برداشت کرده !!!  افزون برآن یک منطقه کاملا بهم ریخته از نظر اکوسیستمی بود بویژه با راه های زیادی که در شیب های تند برای جنگل خواری هایی که در گذشته انجام شده بود،ایجاد کرده بودند همچنین آثاری از سیل و زمین لغزش های  جدید.  وقتی در پایین دست منطقه از برخی افراد بومی در مورد سیل پرسیدیم می گفتند وقتی به جان جنگل های دراز نو افتادند و قطع یکسره کردند سیل دیگر جزیی از مصیبت های مردم این منطقه شده است و دست از سر ما بر نمی دارد !!!  افزون بر این  در نزدیکی همین منطقه از طرح موسوم "گردشگری امام رضا "نیز دیدن کردیم. درحدود 5 کیلومتری جنوب شهر کردکوی در منطقه جنگلی پلنگ پا که در سال های گذشته  عده ای رانت خوار به بهانه  ایجاد فضاهای گردشگری ، نزدیک به 54 هکتار از آخرین درختان کهنسال جنگل های هیرکانی آنها را برای  سوداگری قطع کرده یودند !!!!  و بر گورستان جنگل های باستانی هیرکانی متعلق به نسل ها،  رستوران و سوییت درست کرده بودند!!  درختان انجیلی باقی مانده در محدوده های اطراف این رستوران و سوئیت ها  نشان از این غارت گری می داد به علاوه به این هم بسنده نکرده بودند و چون فهمی از درختان جنگل های هیرکانی نداشتند بعد از درست کردن رستوران برای محوطه سازی به درختان  خارح از این محدوده نیز رحم نکرده بودند  !!!  یکی از کارگران این طرح مجرمانه می گفت :

 در سال پیش رفتیم از ارتفاعات بالا بیش از  سی درخت ملچ را از ریشه در آوردیم که دور رستوران بکاریم ولی همه آنها خشک شد !!

 

این جنگل خواری ها همچنان ادامه دارد ،  ر ضا باباتبار ملک شاه،مسئول بهره برداری منابع طبیعی شهرستان کردکوی در 17مرداد1394 ضمن اعلام ادامه جنگل خواری ها در این منطقه   هنوز  اصرار دارد، نام این غارت فجیع از جنگلهای هیرکانی متعلق به نسل ها را ، مدیریت بهینه می گذارد!!!!!! و می گوید  : " بهره برداری از جنگل ها به معنای افتادن به جان جنگل نیست، بلکه به معنای مدیریت بهینه و فنی است"

 

 

 افزایش تعداد و قدرت تخریبی سیل  و  ریزش کوه در  جهان نما 

افزایش تعداد و قدرت تخریبی سیل ، ریزش کوه و سنگ ریزش ، مکافاتی است که در برابر جنایت جنگل زدایی  در این بخش از البرز شرقی که مثل همیشه دامن  مردم و معیشت آنها را گرفته و  می گیرد 

بر پایه گزارش بررسی موثر در تشدید سیلاب های حوضه شهری زیارت ، نوشته  مجتبی قزل سفلو- محمد عباسی- ابوطالب قزل سو ، دکترا و کارشناسان ارشد آبخیز داری و مهندسی آب ،  خسارات مالی  حاصله از سیل از فروردین 1370 تا مرداد ماه 1391 بر پایه داده های بانک سیل معاونت آبخیز داری استان گلستان، تنها در حوزه  زیارت  چنین  بوده است :

1373روستای زیارت5/42 میلیون ریال

7 مهر ماه 1387 روستای زیارت و ناهارخوران 501 میلیون ریال

29 خرداد 1388 روستای زیارت- 323/18329 میلیون ریال

23 شهریور 1388 روستای زیارت ، ناهارخوران و شهر گرگان– 79/3711 میلیون ریال

3 مهر 1388روستای زیارت ، زیارت ، کماسی، آلوکلاته و محمد آباد – 5/1743 میلیون ریال

 اول تیرماه 1389  روستای زیارت و شهر گرگان – 03/5742 میلیون ریال

 4 شهریور 1390  روستای زیارت،  فوجرد و کماسی – 575 میلیون ریال

26 تیر ماه 1391  روستای زیارت ،  شهر گرگان،  فوجرد،  سلیمان تپه ، اوزینه – 1/2169 میلیون ریال و....

 

در ادامه به مواردی دیگر از  سیل و ریزش کوه  در چند ساله اخیر اشاره می شود :  

25بهمن 1388 واحدمرکزی خبر - ریزش کوه در جاده زیارت- براثر این ریزش، برق روستای زیارت قطع شده و...

 13شهریور 1391 خبرگزاری مهر-رسول حسام مدیرکل مدیریت بحران گلستان: ریزش کوه در برخی محورهای روستایی از جمله زیارت گرگان گزارش شده است......

2دی 1392 سایت گلستان -سقوط سنگی به اندازه یک پراید از کوه ، باعث تخریب ساختمانی در روستای زیارت شد....

  11شهریور 1394  سایت استانداری گلستان- مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان گلستان به دلیل بارش شدید باران، ساعاتی پیش 20 نفر از مسافران و افراد محلی منطقه درازنو به دلیل بالا آمدن سطح آب رودخانه و جاری شدن سیلاب در برخی از نقاط این منطقه، گرفتار شدند. این واقعه در منطقه‌ای مابین درازنو  و  جهان‎ نما به‌وقوع پیوست ...

28 شهریور 1394 ایرنا – صادق علی مقدم مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان: در پی بارش های اخیر و ریزش کوه راه فرعی روستای زیارت گرگان و مسیر ارتباطی کوک دره مراوه تپه همچنان بسته است. بر اثر بارش های نقطه ای و رگباری چند روز گذشته برخی مسیرهای کوهستانی گلستان از جمله درازنو کردکوی، زیارت گرگان، محمدآباد علی آبادکتول و مراوه تپه با ریزش کوه و آبگرفتگی مواجه و بسته شد.....

 

**************

افزوده - جنگل خواری و جنگل زدایی در منطقه شکار ممنوع چل چلی متصل به شرق و شمال شرق منطقه حفاظت شده جهان نما

منطقه شكار ممنوع چل چلی  با  مساحت38 هزارو441 هکتار  متصل به شرق منطقه حفاظت شده جهان نما  است . کانون دیده بانان زمین با توجه به محدوه علامت گذاری شده و انطباق آن با نقشه های توپوگرافی منطقه، موقعیت ابر سازه های آب ساز طبیعی پوشیده از جنگل و رودهای جاری شده از این منطقه را در حد یک شناخت کلی بیرون آورده است بر پایه این اطلاعات منطقه شکار ممنوع چل چلی در بر گیرنده :

 كوه چل چلی(3123 متر) ، کوه لاله بند(2124متر)  کوه النگ (2368متر)، کوه زرد کمر(2121متر)کوه کلاه گردان (1885 مترو متصل یه شرق روستای زیارت)،پیر گرده کوه (3204متر) کوه اسپی بریان، کوه کال چال ، میان کوه  و... برف آیها ، آب آبشار ها، آب چشمه های این  ابر سازه های آب ساز طبیعی جنگلی  البرز شرقی در منطقه شکار ممنوع  چل چلی بخشی از طریق رودخانه چهار باغ وارد رودخانه نکا می شوند و بخشی نیز از طریق رودهایی چون آب چلچلی و رودخانه باغ شاه و آب قزلق، از طریق رودخانه گرماب دشت وارد رودخانه قره سو در شمال گرگان می شوند و بخشی نیز از طریق رود دره لاله بند  به گرگان رود می پیوندند.  

مراکز جمعیتی چون روستای توسکاتستان ، روستای چهار باغ ، روستای بهمینه، روستای کتل قزلق، روستای رباط سفید، روستای قاسم جانعلی، روستای دیمه لو، روستای علی آباد، روستای توی، روستای میش میش کلاته، روستای سورخان ، روستای تنگه ، و.. در این محدوده قرار دارند .

این منطقه در چند ساله اخیر به شدت مورد کوهخواری در لوای برنامه های گردشگری مخرب سوداگر قرار گرفته است. از جمله راه زنی با تخریب های فاجعه بار در مسیر  توسكاتستان به سرعلي آباد یا رباط سفید در بخش شرقی منطقه  حفاظت شده جهان نما. منطقه توسکاتستان  به عنوان منطقه نمونه گردشگری با شماره مصوبه 33676 مورخ  6/3/1387  مورد تصویب دولت قرار گرفت  و  با استقرار دفتری در خیابان گاندی تهران!!!

  از اقدامات جنگل زدایی و تصاحب و تملک اراضی ملی  به بهانه های مختلف  می توان به :

 * اردوگاه تفریحی "نشاط"

*- مجتمع فرهنگی رفاهی و ورزشی شهدای بهزیستی گلستان،

 *- ایجاد  پیست برف بازی سرعلی آباد،

*-و  ایجاد پیست برای عملیات" آفرود "  یا همان رانندگی خارج از جاده با ماشین های شاسی بلند اشاره کرد. گفتنی است در کشورهایی که این ماشین بازی  وجود دارد  عملیات آفرود  در بیابان ها  اجرا می شود ولی در کشور ما  به دلیل وجود عده ای رانت خوار  چپاولگر ، آخرین جنگلها را در شکننده ترین آبخیز های البرز شرقی نابود می کنند تا فضای لازم برای  تفریح  یک قشر فوق میلیاردر رانت خوار  ایجاد کنند ،آنهم  زیر نظارت مستقیم سازمان جنگلها و سازمان حفاظت محیط زیست آنهم دریک منطقه مثلا شکارممنوع . آخرین مسابقه عملیات آفرود  در 22 اسفند 1393  در این منطقه  انجام شد !!!!

اکنون با شرایط جهنمی که در منطقه شکار ممنوع چل چلی  ایجاد کرده اند، اصولا کدام جانور وحشی جسارت ماندن و  زندگی در این منطقه را دارد!!!!!

این تخریب های وحشیانه در مهم ترین آبخیز های البرز شرقی در حالیست که در سال 1393 رسانه ها پر بود از اخبار کمبود آب در گرگان !!! 

افزون بر این در حالیکه رانت خواران فوق میلیاردر در منطقه چل چلی و زیارت،  سخت سرگرم چنگ اندازی به اراضی ملی و سر شار از مستی "آفرود" بازی با ماشین های بسیار گران وارداتی بودند  ، در  همسایگی همین منطقه ، هموطنان ما در منطقه حفاظت شده جهان نما یعنی روستای  حاجی آباد در فقر مطلق دست وپا میزنند و هنوز برق نداشتند !!!   روستایی که طبق گزارش خبرگزاری مهر در ۱۴ شهریور ۱۳۹۱ ،بیشترین شمار معلولان استان گلستان را در خود جای داده است. از 66 خانوارساکن این روستا 32 خانوار دارای افراد معلول بودند.

 

با کمال تاسف به علت جنگل خواری و جنگل زدایی های فاجعه بار ،  سیل و زمین لغزش  های ویرانگر  بیشتری  در منطقه جهان نما  در راه است !!!

 

ناحیه دو- ص21 از 22

ادامه

 

صفحه اصلی