کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی

 ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی ناحیه دو -مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی

 

 

گروه سه بررسی مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی :  

اثر طبیعی ملی قلل علم کوه - منطقه حفاظت شده بلس کوه-منطقه  حفاظت شده رودخانه سرداب رود

گروه سه  مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی شامل اثر طبیعی ملی قلل علم کوه ،منطقه حفاظت شده بلس کوه و منطقه حفاظت شده رودخانه سرداب رود است .  رودخانه حفاظت شده سرداب رود   و رودخانه سه هزار که بخش انتهایی آن  به عنوان مرز  شرقی منطقه حفاظت شده بلس کوه تعیین شده است ، از قلل علم کوه و تخت سلیمان سرچشمه می گیرند بنابر این  هر نوع تنش بر روی قلل علم کوه و تخت سلیمان بر روی این دو منطقه حفاظت شده اثر مستقیم و انکار ناپذیر دارد . فاصله جنوبی ترین قسمت منطقه حفاظت شده بلس کوه با قلل علم کوه حدود 22کیلومتر ( فاصله فضایی ) است. شهر های  کلاردشت و تنکابن نزدیک ترین شهر ها به این مناطق می باشند. شهر تنکابن در 19 کیلومتری شمال بلس کوه و شهر کلاردشتدر حدود 20 کیلومتری شمال شرقی قله علم کوه قرار دارد ورودخانه حفاظت شده سرداب رود نیز از میانه شهر کلاردشت  عبور می کند.

 

منطقه6  کوهستان البرزمرکزی

 اثر طبیعی ملی قلل علم کوه

Alamkuh Peaks National Natural Monument

اثر طبیعی ملی علم کوه با مساحت 4077 هکتار در سال 1381 به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد. حدود تعیین شده برای این منطقه طبق سایت سازمان حفاظت محیط زیست بدین صورت است:

شمال: از ارتفاعات كالاهو در شمال غرب در مسير سياه لت و پيت كوه تا كرماكوه.

جنوب : از قله خشكه در به سمت چهار تپي آبيدر تا خط الراس ديوچال و در ادامه در مسير صعود دشوار كوهنوردي به سوي ارتفاعات حصار چال تا گردنه هزار چم.

شرق ‍: از ارتفاعات كرماكوه به سمت گوسفند سراي بوير  و  ونداربن در شرق سپس از آنجا در امتداد جاده خاكي و رودخانه تا دره آبيدر و در ادامه به سمت قله برير و خشكه در.

غرب:  از گردنه هزار چم به سمت قله هاي هزار چم، مناره، ستاره، خراسان جنوبي و از آنجا در مسير صعود عادي كوهنوردي تا تخت سليمان و در امتداد اين مسير تا ارتفاعات كالاهو.

با توجه به محدوده بالا  قلل ارتفاعی بیش از 4000 متری که داخل این محدوده قرار می گیرندعبارتند از :

قله علم کوه (4850متر) قله تخت سلیمان( 4659 متر) قله خرسان شمالی(4680متر)، قله خرسان جنوبی(4659متر) قله هفت خوان(4537متر)قله سیاه کمان(4472متر)قله رستم پشت(4426تر) قله کالاهو(4412متر) قله دندان اژدها(4400متر)قله نگین(4440متر)قله مناره(4378متر)قله ستاره(4240متر)قله آبیدر(4260متر)قله تخت رستم(4245متر) قله سیاه لت(4200متر) قله چهار تپي آبيدر(4184متر) ، قله خشکه در(4040متر)، کرماکوه(4020متر) ، قله نزارکوه (4047متر) و....

توده های  یخچالی ،  برف چال ها یی که در این محدوده قرار می گیرند :

یخچال علم چال (4180متر) یخچال مرجی کش(4280 متر)، یخچال چالون(4480متر)، یخچال خرسان(4200 متر) یخچال شانه کوه، یخچال تخت سلیمان(4200متر)، یخچال هفت خوان ، یخچال اسپی لت(4400متر)،  برفچال هزار چم (4300 متر)برفچال رستم پشت، برفچال لشگرگ(4120متر برفچال لج گرگ(4000متر) برفچال لوی نا ( 4200متر) برفچال نفت چاک(4100متر) برفچال زرین کوه (3900متر) برفچال کالاهو، و...

نظام هیدروگرافی ( آبنگاری ) این توده عظیم و بسیار بلند طی میلیون ها سال شکل گرفته و منشا حیات در این منطقه از ایران زمین بوده است . نظیر  رودخانه های سردآب رود ، گرمارود که از سرشاخه های اولیه رودخانه سه هزاراست،رودخانه ازارود.

 

 چشم اندازی از علم کوه

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  راه زنی در قلل علم کوه 

  21 مرداد 1388خبرگزاری مهر : "عباس محمدی رئیس انجمن کوهنوردان ایران از تصویب احداث یک جاده 40 کیلومتری در ارتفاعات 4850 متری قله علم کوه از سوی مسولان استانی در استانداری مازندارن خبر داد و گفـت: باید منتظر تکرار تجربه دماوند در بهشت طبیعت شمال ایران باشیم......تا آنجا که مطلع هستم این جاده قرار است از منطقه حصار چال در جنوب قله علم کوه با گذر از ارتفاع 4 هزار متر لشکرک به پراچان در طالقان برسد که به عقیده ما این تصویب غیر قانونی است چون هیچ ارزیابی زیست محیطی در آن لحاظ نشده است. این اتفاق در حالی در این منطقه بکر طبیعی قرار است رخ بدهد که کارشناسان زیست محیطی معتقدند تمام دامنه های این منطقه به شدت آسیب پذیر و سست هستند و هر گونه بارگذاری اضافه اکوسیستم منطقه را به شدت تخریب می کند و راهسازی در این منطقه فوق العاده غیر کارشناسی و غیر اصولی است....چند سال پیش راه باریکی برای بهره برداری معدن در منطقه ایجاد شد که 15 کیلومتر طول دارد و به شدت منطقه را تخریب کرده و اتفاقا همیشه حاشیه رودخانه "سرد ابرود" که از رودخانه های حفاظت شده منطقه و برای پرورش ماهیان در حال انقراض خزر کاربری دارد به خاطر همین جاده گل آلوده است...."

25 شهریور1393 خبرگزاری مهر در گزارشی از ایجاد شکاف هایی در یخچال های علم کوه خبر داد. در این گزارش آمده است  که شکافهای ایجاد شده در بزرگترین یخچال طبیعی ایران درحالی است که هنوز دیواره های حایل رودخانه سرداب رود که در سیل 1390 دچار خسارت شده است به دلیل کمبود اعتبار تکمیل نشده است.

اول تیر1394   ایرنا - هادی منصورکیا رییس اداره محیط زیست شهرستان های تنکابن و عباس آباد: ذوب بخشی از یخچال طبیعی تخت سلیمان و طغیان رودخانه چشمه کیله در هفته گذشته، خسارت های زیست محیطی زیادی به گونه های گیاهی و جانوری منطقه سه هزار تنکابن وارد کرد.

 

 

ناحیه دو-  البرز مرکزی -ص6a از 22

ادامه

صفحه اصلی