کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه رودخانه قزل اوزن

 

منطقه حوزه رودخانه قزل اوزن

  اثر طبیعی ملی  غار يخكان     

IRAN-Yakhkan Cave National Natural Monument

 

اثر طبیعی ملی  غار يخكان با مساحت  1228 هكتار در سال 1381 به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد.

محدوده در نظر گرفته شده برای غار یخکان  تقریبا در جنوب قله ماسوله داغ یا قله  شاه معلم قرار دارد  

کوه ماسوله داغ با بیشترین ارتفاع 3110متر جزو کوهستان البرز غربی  است و جزو ابر سازه های آب ساز طبیعی رودخانه قزل اوزن و همچنین  تالاب بین المللی انزلی است .

  رودخانه ماسوله از جبهه شرقی آن جریان می یابد که پس از عبور از شهر ماسوله و فومن وارد تالاب بین المللی انزلی می شود. از رودخانه جبهه غربی این ابر سازه مهم آب ساز طبیعی نیز  می توان از رودخانه  اندره و رودخانه سیاوه رود نام برد که تقریبا به عنوان مرز های جنوب شرقی و شمال غربی این  محدوده حفاظتی تعیین شده اند . این دو رودخانه بعد از پیوستن به هم در نزدیک روستای تازه کند ( آخرین نقطه جنوب غربی این محدوده حفاظتی ) به سمت  مادر رود قزل اوزن پیش می رود که در نزدیک روستای  جزلاندشت  و روستای درام در محدوده شمال شرقی   منطقه حفاظت شده سرخ آباد به رودخانه قزل اوزن می پیوندد.

   غار یخکان  با توجه به نقشه مندرج در اطلس مناطق حفاظت شده ( 1385) تقریبا در میانه این منطقه و در محدوده خط ارتفاعی 2400متر قرار دار ( نقشه زیر)

دهانه ورودی غار بسیار کوچک  می باشد که از طریق یک راهرو تنگ و باریک به طول 10 متر  به تالار وسیعی منتهی می شود.  تالار اصلی از جانب ضلع غربی به وسیله راهروهایی پیچ در پیچ به تالارهای کوچک مربوط می شود.

از ویژه گیهای غار یخکان، جریان مداوم هوای مرطوب و تشکیل بلورهای یخ به شکل قندیل و ورقه های نازک در بخشهایی از سطوح دیوارها و سقف می باشد و به دلیل  خاصیت یخچالی آن است که به نام یخکان یا معدن یخ معروف است.

 

 روستا های محدوده این غار عبارتنداز: روستای اندره،روستای گندم آباد، روستای رکن آباد وروستای جلال آباد ( تابع بخش شاهرود -شهرستان خلخال-استان اردبیل)  

 

 

اثرطبیعی ملی غار  یخکان

ماخذ نقشه : سایت سازمان حفاظت محیط زیست سال 1394- تکمیل  عوارض طبیعی(برپایه نقشه هایمنطقه ای ) و  و علامت گذاری ها از کانون دیده بانان زمین

 

 

چشم اندازی از اثر طبیعی ملی غار یخکان

 

 

چشم اندازی از ورودی  اثر طبیعی ملی غار یخکان

 

چشم اندازی از ورودی  اثر طبیعی ملی غار یخکان

 

چشم اندازی از موقعیت دهانه غار  یخکان در ارتفاعات همجوار  

 

 

 

 

 

ناحیه سه-ص13 از 14

ادامه

صفحه اصلی