کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه آبریز دریاچه ارومیه

 

منطقه 6حوزه دریاچه ارومیه

اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه  

Fosili_e Maragheh  National Natural Monument

اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه  با مساحت 1026هکتار در سال 1390حفاظت شده اعلام شد .این منطقه که جزیی از توده کوهستانی سهند در آبخیز های مردوق چای است در 15کیلومتری جنوب  شرقی منطقه حفاظت شده صوفی چای  و ده کیلومتری شرق شهر مراغه قرار دارد. دره مردو ق مرز غربی آن تعین شده است .

روستا های  مردوق، روستای آغاجاری ،روستای سرگزه ، روستای مغانجیق ، روستای کرج آباد  ،روستای کهلان ، روستای شلیوند ، روستای قره طال ، روستای کهجوق در دهستان  سراجوی شمالی شهرستان مراغه در محدوده مرز این منطقه قرار دارند.( موقعیت اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه، در نقشه منطقه حفاظت شده سهند و صوفی چای نشان داده شده است )

 

اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه بخشی از  ژئوسايت فسیلی مراغه با وسعت بیش از 40 هزار هکتار است که یکی  از نادرترین سایت های دنیا ازنظر فسیل پستانداران شناخته شده است .

کشف نخستین لایه های فسیلی آن مربوط به 175 سال پیش (1840 میلادی ) می شود که توسط خانیكف روسی انجام گرفت و در پی آن در سال های 1857 ، 1884، 1885 ، 1899، 1904 ، 1973 ، 1974 توسط دیرین شناسان روسی، اتریشی ، فرنسوی ، ژاپنی ، آمریکایی انجام گرفت. متاسفانه این کشور ها بعد از اکنتشاف ، بجای تحویل این فسیل های باستانی به دولت ایران ، بر اساس خصلت استعمارگرانه شان با وقاحت این فسیل ها را ربوده و به کشور های خود منتقل کردند!!!!گونه های فسیلی زیادی از انواع آنتیلوپ و گاوسانان،زرافه، گربه ها ،  ببر دندان خنجری،  خانواده كفتار ،  خانواده اسب دستکم سه گونه و...در رسوبات قاره ای پلیوسن با سنین 12 تا 7 میلیون سال پیش کشف شد که در موزه های تاریخ طبیعی اتریش، فرانسه، انگلیس وآمریکا  نگهداری می شود.

 در سال 1366 گزارشی با عنوان "چینه شناسی لایه های استخوان دار سازند مراغه" توسط پرتو آذر در سازمان زمین شناسی كشور تهیه شد و سرانجام پس از یک وقفه بسیار طولانی در مطالعات فسیل شناسی، در سال 1381 توسط دفتر تنوع زیستی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست از سر گرفته شد که یافته های آن در موزه صحرایی «گرگ دره» مراغه  از جمله  فسیل هایی از گوشتخواران و علفخوارانی مانند گاوسانان، فیل ها، آرواره های زیرین زرافه، كرگدن و اسب و.....موجود و نگهداری می شود.

برخی از محققان عقیده دارند فعالیت آتشفشانی كوه سهند و انتشار گازهای سمی و گوگردی ناشی از آتشفشان باعث مرگ و میر دسته جمعی جانوران شده است و خاكستر حاصل ازآن نیز باعث حفظ بقایای جانوران و فسیل های کنونی  شده است.

 همانگونه که اشاره شد تاکنون فسیل های بسیاری ناحق به کشور های خارج منتقل شد که در موزه های فرهنگی و تاریخ طبیعی کشور های اروپایی و آمریکایی نگهداری می شود  اما  ظاهرا قرار است  یک سری از آنها به ایران برگشت داده شود. در این رابطه روزنامه شرق در  ۱۱ آبان۱۳۹۴ در گزارشی از قول خانم ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست نوشت که یک هزار و 500 قطعه فسیل تاریخی ایرانی که پیش از انقلاب به آمریکا فرستاده شده بود پس از شکایت ایران به دادگاه لاهه، به کشور بازمی‌گردند و نوشت که فسیل‌هایی که ابتکار درباره آنها سخن گفته است به فسیل‌های مراغه مشهورند و در منطقه فسیلی مراغه که یكی از منحصربه‌فردترین مناطق فسیلی جهان است کشف شده‌اند.

اما آخرین خبری که از سرقت فسیل های این منطقه رسانه ای شده مربوط به  6 آبان 1388 است. خبرگزاری مهر در این خبر بهلول نعمتی فرماندار مراغه از ناپدید شدن فسیل هفت میلیون ساله در این شهر خبر داد وی گفت:  این فسیل هفت میلیون ساله نمونه کاملی از بقایای یک فیل ماقبل تاریخ بود که از محوطه اداره محافظت از محیط زیست مراغه ناپدید شد.‌نعمتی تصریح کرد که قرار بود این فسیل برای انجام تحقیقات لازم به منظور تعیین قدمت آن به یکی از مراکز تحقیقاتی منتقل شود اما به طرز مشکوکی از محوطه اداره حفاظت محیط زیست مراغه ناپدید شد. وی یادآور شد که این فسیل یکی از نادرترین گونه‌های فسیل فیل به شمار می رفت که اخیرا از منطقه ویژه فسیلی شلیلوند مراغه کشف شده بود. این فسیل که گفته می‌شود از قدمت هفت تا هشت میلیون ساله برخوردار و از عاج، دندان‌ها و جمجمه فیل تشکیل شده بود، بیش از 1.5 تن وزن داشته و به وسیله جرثقیل به محوطه فوق منتقل شده بود..

در این رابطه به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس در 12 آبان 1388، يوسف نجفي نماينده مراغه در مجلس در مجلس شوراي اسلامي امروز سه‌شنبه طي اخطاري با استناد به اصل 50 قانون اساسي اظهار داشت که متاسفانه درمهرماه 1388 يك فسيل عاج فيل به اندازه ي يك متر و بيست سانتي متر همراه با جمجمه آن كه حدود سه ماه پيش در يكي از روستا هاي مراغه كشف شده بود و با جرثقيل به حياط اداره محيط زيست انتقال داده شده بود به سرقت رفته و تا به امروز تحقيقات و پيگيري هاي محلي نتيجه اي نداشته است .

از سرنوشت این سرقت خبری یافت نشد تنها در 24 خرداد 1389خبرگزاری ایسکانیوز اعلام کرد که فرمانده پلیس «مراغه» آذربایجان شرقی از بازداشت اعضای شبکه ای خبر داد که سنگواره های هفت میلیون ساله یک ماموت را دزدیده بودند و بازجویی ها ادامه دارد.

 

تصویر یکی از محل های کاوش دراثر طبیعی ملی فسیلی مراغه

 

 

چشم اندازی از رودخانه مردوق در منطقه حفاظت شده  اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه

( رودخانه مردوق و پل تاریخی آن  در روستای مردوق)

 

در

چشم اندازی از غار های باستانی مراغه  در منطقه حفاظت شده  اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه

(  غار باستانی " قیرخ کوهول "  در محدوه روستا های مغانجیق و کهجوق )

ماخذ تصویر: سایت  تبریز تریپ

 

ناحیه سه-ص5-2 از 14

ادامه

 

صفحه اصلی