کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه رودخانه زاب

 

ناحیه سه-4 بررسی منطقه حفاظت شده میر آباد در حوزه رودخانه زاب

 حوزه رودخانه زاب به مساحت حدود  367 هزارو 500 هکتار ، جزیی از حوزه رودخانه های مرز ی در کلان حوضه خلیج فارس و عمان می باشد. بخش وسیعی از دو شهرستان پیرانشهر و سردشت در جنوب غربی استان آذربایجان غربی، متاثر از این حوزه آبریز است. منطقه حفاظت شده میر آباد تنها منطقه حفاظت شده  حوزه آبریز رودخانه  زاب است.

 

نقشه موقعیت تنها منطقه حفاظت شده رودخانه زاب - منطقه حفاظت شده میرآباد

 

 

منطقه حفاظت شده  میرآباد 

Mir Abad  Protected Area

منطقه حفاظت شده میرآباد با مساحت11 هزارو  435 هكتار در سال 1380 به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شده . این منطقه  در 27 کیلومتری جنوب شرقی شهر پیرانشهر و 35 کیلومتری شمال شهر سردشت در استان آذربایجان غربی است . همچنین این منطقه  در 50 کیلومتری غرب پناهگاه حیات وحش دشت سوتاو حماميان و اثر طبیعی ملی غار سهولان قرار دارد .

منطقه حفاظت شده میر آباد  جزیی از پیکره کوهستانی زاگرس شمالی است و رودخانه زاب( معروف به رودخانه چم کلوه ) به طول   تقریبی 30 کیلومتر با عبور از یک دره پر پیچ و خم و در یک راستای شمالی - جنوبی از وسط منطقه حفاظت شده میرآباد عبور می کند و راه پیرانشهر به سردشت تقریبا به موازات این رودخانه از غرب آن در حد فاصل روستای  گز گز (گزگسک) تا شهر میر آباد عبور می کند.

کوه های   زنده بید ( 2060 متر) تپه غولان ( 1949 متر)،،کوه کره کپر،  کوه گرد در(1820 متر) ،کوه قوچ ( 1855 متر) ،کوه  متکه (1850 متر) و...ابر سازه های آب ساز رودخانه زاب در این منطقه هستند.آبشار های معروفی چون  آبشارخرپاپ( حوزه رودخانه پردانان) و  آبشار نيوژ  نیز در این کوهستان ها بروز و ظهور دارند.

 این منطقه کوهستانی طی هزاره ها بستری برای بالیدن جنگل های بلوط زاگرسی بوده است همراه گونه های ولیک، زالزالک، بنه ، کیکم، گردو، زبان گنجشک ، بادام کوهی  ، گلابی وحشی و..... جنگل پردانان و جنگلهاي آلواتانبه نزدیک روستای  آل مران ، از مناطق جنگلی معروف این منطقه است .  

 

مراکز جمعیتی داخل و محدوده  این منطقه  عبارتند از شهر میر آباد ،  روستای آلواتان، روستای چکو،روستای شیواشان -روستای بیلوکه، روستای سوستان پایین، روستای نیواش یا نیوش، روستای خدر آباد، روستای آل مران، روستای کاولان ،روستای داربران، روستای سپه کان، روستای شیوه مردان،  ، روستای آلاوان(علاوان) ، و... ( دهستان گورک نعلین بخش وزینه  و دهستان  باسک کولسه  شهرستان سردشت )

 روستای دشت گندمان، روستای پرده کور، روستای پیردانان، روستای پیردانه ، روستای بدر آباد،روستای سالوس ، روستای گزگز،روستای بازرگان( دهستان منگور شهرستان پیرانشهر)

 

 

نقشه منطقه حفاظت شده میرآباد

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385 -  تکمیل  جانمایی مکان ها ی جمعیتی ، راه ها ی محدوده ، عوارض طبیعی (برپایه نقشه های منطقه ای )و.... از کانون دیده بانان زمین

 

 

تصویر  ماهواره ای بخش میانی منطقه حفاظت شده میرآباد در محدوده رودخانه زاب

( ازمحل اتصال رود پردانان به رود خانه زاب تا جنوب دره خدر آباد)

 

 

 آبشارخرپاپ در حوزه رود پردانان در منطقه حفاظت شده میر آباد

 

 

 آبشارخرپاپ در حوزه رود پردانان در منطقه حفاظت شده میر آباد

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

   جنگل سوزی و تخریب زیستگاه های جنگلی   منطقه حفاظت شده میرآباد

جنگل های بلوط این منطقه  مشابه اکثر جنگل های زاگرس زیر  هجوم ریز گرد ها در یک دهه گذشته بودند که آسیب های جدی به آن زده است . علاوه بر این، جنگل سوزی های  معنی دار نیز  بار ها دامنگیر این منطقه شده که به موارد رسانه ای شده آن در سال های اخیر اشاره می شود :

  13آذر 1389 ایسنا-آتش سوزی در جنگل های میرآباد سردشت و پیرانشهر در روز گذشته آغاز شد، ... شنبه هفته گذشته نیز حدود ۱۰هکتار از جنگل های منطقه حفاظت شده میرآباد سردشت که دچار آتش سوزی شده بود.....

2 مهر 1392 سایت سازمان حفاظت محیط زیست -کریم خضری رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سردشت : طی شش ماهه نخست سال جاری تنها یک مورد آتش سوزی در منطقه میرآباد سردشت به وقوع پیوسته است

 

20 اردیبهشت1393 ایرنا-کریم خضری رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت: " شهرداری یک هکتار اراضی جنگلی میرآباد سردشت را شبانه تخریب کرد . براثر تخریب این میزان اراضی جنگلی بیش از 500 اصله درخت این منطقه بوسیله ماشین آلات سنگین راهسازی تخریب شده و از بین رفته است…. "

10 اردیبهشت 1393 ایرنا- کریم خضری رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت: " ... در منطقه حفاظت شده جنگلی میرآباد سردشت هم اکنون 11 هزارو 345  هکتار اراضی جنگلی وجود دارد که گونه غالب درختان آن از نوع بلوط بوده و طبق بررسی های انجام شده هفتاد درصد از این گونه به این نوع آفت آلوده شده است....... با وجود اینکه منطقه حفاظت شده جنگلی میرآباد این شهرستان با این مشکل اساسی مواجه شده است ولی نه تنها سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با این مشکل برنامه خاصی ندارد بلکه هیچ برنامه مشترکی نیز بین سازمانهای منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست نیز در این زمینه تاکنون به اجرا درنیامده است....... "

15مهر 1394 ایرنا- رحمان امینی مسوول آتش نشانی شهرستان سردشت: آتش سوزی در دو هکتار از جنگل های بلوط در نزدیکی روستای شیوآشان این شهرستان با کمک نیروهای امدادی و مردم محلی مهار شد.

 

 

 چشم اندازی از جنگل های  نابود شده منطقه به اصطلاح حفاظت شده میر آباد در محدوده روستای چکو

 

سد سازی و داغان کردن ابر سازه های آب ساز طبیعی  رودخانه زاب  در بالادست منطقه  حفاظت شده میرآباد  به بهانه  رساندن آب به دریاچه ارومیه

رودخانه زاب به طول حدود 180 کیلومتر که به رودخانه های زاب کوچک، رودخانه کلاس که به  رودخانه چم کلوه نیز معروف است از ارتفاعات شمال پیرانشهر با نام رودخانه چم لاوین جریان می یابد و در پایان در نزدیک به 20 کیلومتری جنوب شرقی شهر سر دشت از مرز ایران وارد خاک عراق و از آنجا راهی رودخانه دجله می شود.  سد کانی سیب بر روی  همین رودخانه در شمال روستای کانی سیب در حال احداث می باشد.

با آبگیری مخزن این سد قرار است تخریبی هولناک تر در آبخیز های مهم و حیاتی پیرانشهر این بار به نام و به بهانه نجات دریاچه ارومیه اجرا شودییعنی اگر دریاچه ارومیه توسط همین سد سازی ها و کانال کشی های  بنیان کن نابود شد ، اکنون  مافیای سد ساز راه چاره را یکبار دیگر در سد سازی و کانال سازی  دانسته است !!!!!!و  قرار است آب سد کانی سیب توسط تونلی به قطر نزدیک به 6 متر و به طولی بیش از سی کیلومتر وارد حوزه آبریز گدار و از آنجا به دریاچه ارومیه منتقل شود !!!!

افزون بر این،  سد های دیگری نیز در در حال  داغان کردن  ابر سازه های آب ساز طبیعی سرشاخه های زاب هستند از جمله  سد سیلوه که ساخت آن از سال 1381 آغاز شده و قرار بود سال 1394 پایان یابد که ظاهرا چنین نشده است !!!. این سد و کانال های انتقال آب آن علاوه بر تخریب های وسیع اکوسیستم های کوهستانی پیرانشهر، بخش وسیعی از یک محوطه تاریخی را نیز از بین می برد. محوطه های تاریخی مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد . از جمله  تپه هایی  تاریخی مربوط به دوره اشکانی و..... علاوه بر این، سد جلدیان و سد بادین آباد نیز  در راهند

و مضحک تر از همه توجیهه صد درصد صد محیط زیستی جهانی جلوگیری خروج آب از مرز ها است!!!!!مافیای سد ساز بهتر از همه می داند بیابانی تر شدن عراق ، یعنی تشدید هجوم ریز گرد ها !!!

 چشم اندازی از تخریب های بنیان کن حوزه  رودخانه زاب برای ساخت سد سیلوه در بالادست منطقه به اصطلاح حفاظت شده میر آباد توسط مافیای سد ساز و تونل کن، این مقصر اصلی  کم آبی و این تولید کننده کانون های مرگ آفرین ریز گرد  

با قطع آب رودخانه زاب در منطقه حفاظت شده میرآباد ،منتظر کانون های مرگ آفرین جدید ریز گرد در این منطقه و منطقه سردشت باشیم  !!!!!!

 

 

 چشم اندازی از تخریب های بنیان کن حوزه  رودخانه زاب برای ساخت سد کانی سیب و تونل انتقال آب آن در بالادست منطقه به اصطلاح حفاظت شده میر آباد توسط مافیای سد ساز و تونل کن این مقصر اصلی کم آبی و این تولید کننده کانون های مرگ آفرین ریز گرد   

با قطع آب رودخانه زاب در منطقه حفاظت شده میرآباد ،منتظر کانون های مرگ آفرین جدید ریز گرد در این منطقه و منطقه سردشت باشیم  !!!!!!

ماخذ تصویر : ایلنا به نقل از خبرگزای صدا و سیما- 5 شهریور 1395

 

 

 چشم انداز دیگری از تخریب های بنیان کن حوزه  رودخانه زاب برای ساخت سد کانی سیب و تونل انتقال آب آن  در بالادست منطقه به اصطلاح حفاظت شده میر آباد توسط مافیای سد ساز و تونل کن این مقصر اصلی  تولید کننده کانون های مرگ آفرین ریز گرد  

با قطع آب رودخانه زاب در منطقه حفاظت شده میرآباد ،منتظر کانون های مرگ آفرین جدید ریز گرد در این منطقه و منطقه سردشت باشیم  !!!!!!

 

ماخذ تصویر : ایلنا به نقل از خبرگزای صدا و سیما- 5 شهریور 1395

 

 

 

پایان ناحیه سه

ناحیه سه-ص14 از 14

 ادامه

صفحه اصلی