مناطق حفاظت شده نمونه آشکار مسئولیت گریزی

 پنجه های هیولای چوب فَریم در گلوی منطقه حفاظت شده بولا

 

 

 

 

نگزارش از  کانون دیده بانان زمین نسرین دخت خطیبی  و  مینا محبوبی  با همکاری  فرشته موثق نژاد

 

در   بهار سال جاری ( 1391) دو نفر از  اعضای کانون دیده بانان زمین(نسرین دخت خطیبی و  مینا محبوبی  ) بازدیدی  از بخش هایی از منطقه حفاظت شده بولا داشتند که نتایج این بازدید در قالب سه مجموعه  تصویری  ارائه شده است که عبارتند از :   

مجموعه  اول :    تصاویری چند  از جنگل های منطقه حفاظت شده بولا  

مجموعه  دوم: تصاویری  از ذبح درختان راش  چند صد ساله توسط هیولای جنگل خوار چوب فریم در منطقه حفاظت شده بولا

مجموعه  سوم   : تصاویری  از جنگل های نابود شده در اراضی میانا ، پاچی ، فریم و... توسط هیولای جنگل خوار  چوب فریم

 

 

پیش از تصاویر ، ابتدا  تعریف منطقه حفاظت شده  از نظر قانونی در ایران و سپس شاخص هایی از موقعیت جغرافیایی ، ویژگیهای گیاهی و جانوری منطقه حفاظت شده بولا  ارائه شده است

تعریف  منطقه حفاظت شده :   منطقه حفاظت شده به محدوده ای از منابع طبیعی کشور اعم از جنگل و مرتع و دشت و آب و کوهستان اطلاق می شود که از لحاظ ضرورت حفظ و تکثیر نسل جانوران وحشی یا حفظ و یا احیای رستنیها و وضع طبیعی آن دارای اهمیت خاصی بوده وتحت حفاظت قرار می گیرد .                                                                       ماخذ  : فصل اول-ماده 5 آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب 3/12/1354 هیات وزیران  ص332 کتاب قوانین و مقررات جهاد سازندگی معاونت حقوقی وامور مجلس –چاپ 1376

 

 

نخست - موقعیت و  ویژگیهای جغرافیایی منطقه حفاظت  شده بولا   از زبان کانون دیده بانان زمین

 

منطقه حفاظت شده بولا با مساحت  3907 هکتار در دو استان سمنان و مازندران   قرار دارد . بخشی از منطقه  حفاظت شده بولا به طول تقریبی 13  کیلومتر ،  و با عرض بین یک تا 2 کیلومتر  به شکل نوار باریکی در راستای شمال غرب –جنوب شرق  در شمال مرز استان سمنان  تعیین شده و بخش کوچکی از آن به طول تقریبی 8کیلومتر و با عرض تقریبی 4 کیلومتر ( بیشترین پهنا )   در غرب  پناهگاه حیات وحش دودانگه  ( استان مازندران  ) و شمال  منطقه حفاظت شده  پرور ( استان سمنان )  تعیین شده است . 

 

نزدیک ترین روستا ها در شما ل  این منطقه  از شرق به غرب عبارتند از روستا های  بند بن - بولا توپ سره- گیس کلا- پل طلا لار  (استان مازندران) ودر جنوب روستا های فی نسک- تم- تلاجیم- ملاده( استان سمنان )

برای رسیدن به منطقه حفاظت شده بولا از طریق راه ساری ( استان مازندران ) و عبور از سد شهید رجایی ،  فریم  Farim  ، پاچی   و   میانا ،  سنگده ،  درزی کلا   وارد  جاده بولا می شویم.  فاصله ساری تا این منطقه حدود 122 کیلومتر است . از فریم   Farim  تا  ابتدای جاده بولا نیز نزدیک به 25 کیلومتر فاصله است .   برای رسیدن به منطقه حفاظت شده بولا از استان سمنان تنها مسیر ، مسیر کوهنوردی است (  ملاده پشلرد سنگ چشمه بولا )

 

 

منطقه حفاظت شده بولا

نقشه موقعیت منطقه حفاظت شده بولا   به شهر های ساری ،کیاسر ،پل سفید و

موقعیت دو هیولای جنگل خوار ( چوب فَریم و چوب و کاغذ مازندران ) نابود کننده بخش بزرگی از جنگل های هیرکانی ایران مشخص شده است !

( طول  مسیر از ساری تا روستای بولا حدود 122 کیلومتر )

 

 

 

 

در ورودی منطقه حفاظت شده بولا ،  آنجا که  انتظار یک محیط بانی که نشان از یک منطقه حفاظت شده مهم را بدهد ، هیولای چوب فریم قرار دارد ( تصاویر ارائه شده ) 

 منطقه حفاظت شده بولا پیوند حیاتی  با منطقه حفاظت شده پرور ( استان سمنان ) و پناهگاه حیات وحش دودانگه دارد  و حفظ یکپارچگی آنها اهمیتی حیاتی در حفاظت  منابع آب و خاک و جنگل و زیستگاه ها دارد .

 

 

 

منطقه حفاظت شده بولا

 

 

 

 دوم - موقعیت  و ویژگیهای گیاهی و جانوری منطقه حفاظت  شده  بولا  برگرفته از اطلس مناطق حفاظت شده (چاپ 1385- سازمان حفاظت محیط زیست)

 

"  اين منطقه با مساحت 3907 هكتار واقع در استانهاي مازندران و سمنان از سال 1378 تحت حفاظت قرار گرفت. دامنه ارتفاعی 1900تا 2780متر ،دماو بارندگی متوسط سالانه 14 درجه سانتیگرادو 600 میلیمتر ، منطقه را دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل کرده است . بولا در غرب مناطق دودانگه و پرور قرار دارد . منطقه ای کوهستانی با دودامنه کلی شمالی و جنوبی و شیب های تند ، که در حد بالایی جنگل های خزری واقع شده است و بخش هایی از آن را نیز مراتع ییلاقی تشکیل می دهد . از گونه های مهم درختی منطقه می توان « راش ،« ممرز ،« بلندمازو «، توسکا ییلاقی« ، لور «، اوری« ، گلابی وحشی« و آلوچه را نام برد . گونه هاي اصلي جانوري منطقه عبارتند از:  مرال «،شوكا،« پلنگ ،« بز و پازن،«خرس قهوه اي،گراز«،روباه معمولي«،تشي،«سمور جنگلي،«كبك «و كبك دري. به دليل كوهستاني بودن و نبود راههاي دسترسي مناسب اين منطقه به نسبت دست نخورده باقي مانده است.  "

 

 

 

منطقه حفاظت شده بولا

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده چاپ 1385

 IRAN- boola  protected area  -Mazandaran  Province

 

 

 سوم - مشاهدات کانون دیده بانان زمین

همانگونه که گفته شد در  ورودی   منطقه حفاظت شده بولا به جای یک محیط بانی که نشان از یک منطقه حفاظت شده قانونی را بدهد کارخانه چوب فریم قرار داشت. تصاویر گرفته شده توسط کانون دیده بانان زمین آنهم تنها در یک روز و تنها از بخشی از منطقه حفاظت شده بولا ، خود گواه بر فاجعه ای است که در این منطقه  در حال رخ دادن است  .

راش های چند صد ساله قطع شده ، جاده های چوب کش ،درختان بریده شده و رها شده و.....گواه آن بود که نه تنها هیچ گونه حفاظتی از این منطقه به اصطلاح حفاظت شده به عمل نمی آید بلکه دست غارتگران میراث طبیعی ملی در تخریب و نابودی آخرین بقایای جنگل های باستانی هیرکانی کاملا باز گذاشته شده است !

گفتنی است این هیولای جنگل خوار از سال 1346 تحت عنوان شرکت چوب فریم پا به عرصه جنگل های هیرکانی این منطقه گذاشت و در طول بیش از 4 دهه  دمار  از جنگل های هیرکانی منطقه در آورد . تصاویری که از ارتفاعات  میانا ،  پاچی ، فریم و.... در این گزارش ارائه شده از جنگل های پاکتراشی شده ای  حکایت دارد که چوب فریم طی سالها  از سهم نسل ها ربوده آنهم در کشوری که کمتر از یک درصد از مساحت خشک و بیابانی آن را جنگل های مرطوب خزری تشکیل می دهد که  با توجه به شاخص های  اقلیمی و توپوگرافی و زمین ساختی آن  ، هزینه سیل ها ، زمین لغزش ها و در نتیجه بیابان سازی ها که پیامد چنین غارت هایی است را تنها و تنها مردم منطقه پرداخته و خواهند پرداخت ! مشابه آنچه که بر اثر جنگل تراشی های گسترده شرکت های غارت گر چوب و کاغذ آنهم زیر نظر سازمان جنگل ها و مراتع بر سر جنگل های شمال کشور آورده اند و پیامد سیل های ناشی از آن را مردم بی دفاع این مناطق پرداختند .

 

 کانون دیده بانان زمین  تاکید می کند که اگر  اراده ای برای  جلوگیری از این هیولا نباشد، بزودی زود هیچ اثری از این جنگل ها باقی نخواهد  ماند.همانگونه که اکنون در گستره اطراف  آن اراضی تهی از جنگل و زخم خورده  و تنها مزارع چوب صنوبر و افرا  که هیولا برای  سبز نگاهداشتن منطقه و نیز استفاده های آتی خود کاشته است بجا مانده است. به بیانی دیگر شرکت چوب فریم با یک فریب کاری ، درختان راش چند صد ساله را قطع کرده و در آمد های هنگفت آن از حق نسل ها را به جیب زده یعنی صنوبر بی ارزش را  با راش بسیار بسیار پر ارزش تاخت زده و می زند .  

 

 

چهارم - 125 تصویر در قالب3 مجموعه  تصویری منطقه حفاظت  شده  بولا

مجموعه  اول :    تصاویری چند  از جنگل های منطقه حفاظت شده بولا  

مجموعه  دوم: تصاویری  از ذبح درختان راش  چند صد ساله توسط هیولای جنگل خوار چوب فریم در منطقه حفاظت شده بولا

مجموعه  سوم   : تصاویری  از جنگل های نابود شده در اراضی میانا ، پاچی ، فریم و... توسط هیولای جنگل خوار  چوب فریم

 

 

***** 

1 از  24

 ادامه

     صفحه اصلی