کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه  ناحیه هفت -مناطق حفاظت شده تالابی غرب تنگه هرمز 

 

منطقه 1  غرب تنگه هرمز

  منطقه حفاظت شده جزایر فارور

IRAN-Farur Islands  Protected Area 

 

 منطقه حفاظت شده  جزایر فارور(فرور) در سال  1366 با مساحت 2848 هكتار حفاظت شده اعلام شد . شامل جزیره فارور بزرگ و  فارور کوچک.  جزیره فارورکوچک در15 کیلومتری جنوب جزیره فارور بزرگ قرار دارد و تخته سنگی است به ارتفاع 31 متر  و به قطر 1.4 کیلومتر.   این دو جزیره  در 22 کیلومتری بندر بستانو ، 43کیلومتری بندر لنگه (فاصله فضایی) و 53کیلومتری جنوب شرقی جزیره کیش(فاصله فضایی)  قرار دارند.

موقعیت مناطق حفاظت شده جزایر فارور در منطقه

 

 

مناطق حفاظت شده جزایر فارور

 

 

جزیره فارور بزرگ گنبد نمکی بزرگی است که از اعماق زیاد به بالا رانده شده است . منطقه ای کوهستانی با کوه های صخره ای و دره های عمیق و با سنگ هاي آذرين ماگمايي. بلند ترین نقطه ارتفاعی  جزیره فارور بزرگ   145 متر و بزرگترین قطر جزیره 7.5 کیلومتر است . دارای  آبسنگهای مرجانی با  سواحل صخره ای و سواحل شنی  .این جزیره همچنین محل تخم گذاری لاک پشت های دريایی و یکی از مناطق بسیار مهم لانه سازی عقاب ماهیگیر است.

بررسی های انجام گرفته تا سال 1386 توسط کارشناسان دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست بر روی جزایرفارور  حاکی از این موضوع می باشد که این جزیره دارای 29 گونه مرجانی که جزو مهمترین و متنوع ترین مناطق مرجانی ایران محسوب می شوند. حدود 465 گونه ماهی  در این جزیره دیده شده  نظیر  ماهی جراحی ،ماهی شیر، هامور ، خارو صندوق ماهی ، عروس دریایی، خروس دریایی ، و 000 وگونه های شناسایی شده  که در اطراف جزیره فارور  مشاهده شده اند عبارتند از*- لاک پشت عقابی Eretmochelys imbricate*- لاک پشت سبز Chelonia mydas*-لاک پشت چرمی Dermochelys coriacea*-لاک پشت زیتونیLepido chelys opivacae *- و......

جزیره فارور بزرگ  رویشگاه آکاسیای چتری Acasiatortilis ، کنار و کهور، لور، کرت ، نخل ،  اقاقیا و....است و گونه وارد شده به جزیره ، کهور پاکستانیProsopis Juliflora  درسالهای اخیر است که به دلیل توانایی این گونه درمغلوب نمودن گونه آکاسیا چتری وپوشاندن سطح جزیره در آینده ای نه چندان دورمی تواند خسارات جبران ناپذیری به حیات وحش جزیره که ازآکاسیای چتری به عنوان منبع اصلی تغذیه استفاده می کنند واردکند.

جزیره فارور بزرگ،  زیستگاه آهو کوهی است. در گذشته تصور می‌شد آهوهای این جزیره نوعی جبیر باشند که در سرزمین اصلی ایران هم دیده می‌شوند، اما بررسی‌های علمی محمود کرمی و کالین گریوز در دهه۶۰ نشان داد که آنها زیرگونه‌ای از آهوی کوهی هستند که در ایران فقط در این جزیره دیده می‌شود. نام علمی آهوهای این جزیره هم به دلیل تلاش‌های بیژن فرهنگ دره‌شوری در شناسایی آن "غزال کوهی دره‌شوری" انتخاب شده است. اداره محیط‌زیست استان هرمزگان تعداد آهوهای این جزیره را سال ۱۳۸۹ حدود ۳۹۱ راس اعلام کرده؛ البته در گذشته تعداد آنها به حدود هزار راس هم می‌رسیده‌است.

 

 

منطقه حفاظت شده جزیره فارور بزرگ

 

منطقه حفاظت شده جزیره فارور بزرگ

 

منطقه حفاظت شده جزیره فارور بزرگ

 

منطقه حفاظت شده جزیره فارور بزرگ

 

 

منطقه حفاظت شده جزیره فارور بزرگ

 

 

منطقه حفاظت شده جزیره فاروربزرگ

 

منطقه حفاظت شده جزیره فارور بزرگ

 

منطقه حفاظت شده جزیره فارور کوچک

ماخذ تصویر: سایت طبیعت گردی استان هرمزگان

 

 

منطقه حفاظت شده جزیره فارور کوچک

ماخذ تصویر: سایت طبیعت گردی استان هرمزگان

 

 

 

منطقه حفاظت شده جزیره فارور کوچک

ماخذ تصویر: سایت طبیعت گردی استان هرمزگان

 

منطقه حفاظت شده جزیره فارور کوچک

ماخذ تصویر :سایت طبیعت گردی استان هرمزگان

 

منطقه حفاظت شده جزیره فارور کوچک

ماخذ تصویر :سایت طبیعت گردی استان هرمزگان

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 پیشکش منطقه حفاظت شده جزایر فارور این ذخیره گاه های ژنتیکی متعلق به نسل ها    به   هیولای منطقه  آزاد کیش

 

7 دی 1389  ایلنا: " مجلس با واگذاری جزایرهندورابی،  فارور  و  بنی فارور به منطقه آزاد کیش موافقت کرده‌است...... درصورت اجرایی شدن این مصوبه، فاتحه یکی از بهترین جزیره مرجانی خلیج فارس را باید خواند. ...."

نمایندگان مجلس باردیگر ثابت کردند نه تنها  کوچکترین اهمیتی به مناطق حفاظت شده یعنی این میراث های طبیعی ملی نمی دهند بلکه   برای خدمتگذاری به رانتخواران سوداگر و مخرب ، حاضر هستند این حق ملی  نسل ها را  به راحتی لگد مال کنند  !!!!!!

 

18بهمن 1389 خبر گزاری  مهر: " ..... در ماجرای واگذاری جزایر چندگانه و حفاظت شده محیط زیست به منطقه آزاد کیش بنا به گفته سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی مدیران و معاونان سازمان محیط زیست هیچ گونه اطلاعاتی در قبال جزایر حفاظت شده هندورابی، فارور و بنی فارور در اختیار مجلس قرار ندادند و به همین دلیل در حین بررسی برنامه پنجم توسعه کشور توسط مجلس به دلیل نداشتن آگاهی کافی نسبت به این مناطق به اصطلاح حفاظت شده به مناطق آزاد کیش الحاق شدند که  دستور آن نیز چندی پیش از سوی رئیس جمهوری ابلاغ شد.انوشیروان محسنی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در حال تدارک تدابیری هستیم که بین سازمان محیط زیست و مناطق آزاد طبق قانون هماهنگی هایی انجام شود تا رعایت قوانین زیست میحطی از سوی مناطق آزاد الزام آور شود."

 

  فراکسیون محیط زیست مجلس  که  حفاظت از محیط زیست کشور مهم ترین وظیفه آن است،   نه تنها کوچکترین دغدغه ای برای حفاظت ارزش های طبیعی جزایر بسیار مهم  خلیج فارس ندارد ،  بلکه ظاهرا حتی اطلاعات ابتدایی در مورد این جزایر را نیز  دارا نیست !!! بنابراین چگونه از چنین فراکسیون به اصطلاح محیط زیستی می توان توقع دفاع از میراث های طبیعی نسل ها و جلوگیری از تجاوزات  به مناطق حفاظتی را داشت!!! بررسی های کانون دیده بانان زمین از 180 منطقه حفاظت شده نشان می دهد که مناطق حفاظت شده بسیاری قربانی هیولای مناطق آزاد شده اند از آن جمله در حوزه ارس!!! که متاسفانه در بیشتر آنها با لابی گری برخی نمایندگان  مجلس به قربانگاه مناطق آزاد فرستاده شده اند!!!! و تعجبی نیز ندارد که جزایر بسیار مهم فارور  نیز با توجیهات مضحک این نماینده  به سلاخ خانه مناطق آزاد راهی شود. چنین  نمایندگانی باید بدانند خیانت آنها به میراث طبیعی یک ملت ، محرز است  و  در تاریخ این مرزو بوم ثبت شده و خواهد شد و چنین توجیهات مسخره ای از جمله عدم آگاهی ، تنها سازمان محیط زیست را می تواند قانع کند و بس !!!!!!!!

 

 

7 اردیبهشت 1393 خبر گزاری  مهر - علی اصغر مونسان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش  گفت: با توجه به اينكه امكان مسكوني شدن اين جزاير وجود نخواهد داشت قصد داريم فارور كوچك را به ديزني لند تبديل كرده و براي فراهم شدن شرايط بهتر جهت جذب گردش گر به اين جزيره و توسعه گردشگري مجوز ساخت چند هتل پنج ستاره براي سرمايه گذاران علاقه مند صادر کنیم.ساخت يك سد خاكي با هدف ايجاد فضاي سبز و تامين آب شرب از جمله نخستين طرح هاي عمراني در اين منطقه است.

 

9 مهر 1393 خبرگزاری فارس: اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: احداث فرودگاه و بندرگاه در جزایر فارور از برنامه‌های توسعه جزایر اقماری است که باید در اولویت برنامه‌های سازمان منطقه آزاد کیش قرار بگیرد......

 

 

   تلاش   نفتخواران برای  چنگ اندازی به  مناطق حفاظت شده جزایر فارور و  پناهگاه حیات وحش جزیره هندورابی

۱۱ اسفند ۱۳۸۸تابناک به نقل از خبرگزاری مهر  سید محمود محدث مدیر اکتشاف شرکت نفت : .... پس از تکمیل حفاری میدان فارور در خلیج فارس به حفر چاه اکتشافی در این بلوک اقدام می کنیم،  در این منطقه تنها  یک دکل حفاری داریم و به همین دلیل پس از به دست آوردن نتیجه در میدان فارور به انجام عملیات حفاری در سه هدف اکتشافی دیگر اقدام می کنیم....

20 دی۱۳۹۱ آفتاب نیوز  : " وزارت نفت با ارسال لایحه‌ای به هیات دولت خواستار واگذاری سند ۶ دانگ چهار جزیره نفت و گازخیز کوچک خلیج فارس برای شرکت ملی نفت شده است تا طرح ایجاد سه قلوی نفت و گاز ایران در خلیج فارس را راه‌اندازی کند......از این رو لایحه‌ای توسط وزارت نفت به هیات دولت مبنی بر واگذاری مالکیت جزایر فارو یک و دو، هندورآبی و فارسی ارسال شده است که هم اکنون این پیشنهاد نفتی‌ها مراحل بحث و بررسی در دولت را پشت سر می گذارد......"

 

و......

 

ناحیه هفت -ص5 از 14

ادامه

صفحه اصلی