کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج  (مناطق به اصطلاح حفاظت شده زاگرس) زاگرس شمالی

 

 

 

 

 

منطقه 18  زاگرس شما لی

 اثر طبیعی ملی دهلران   

IRAN- Dehloran  National Natural Monument

اثر طبیعی ملی  دهلران در چهل سال پیش (1355 )با مساحت یک هزارو 483 هکتار حفاظت شده اعلام شد. این منطقه در 5 كيلومتري شمال شرقی شهر دهلران در سیاه کوه و در جنوب غربی  منطقه حفاظت شده دینار کوه قراردارد.

 اثر طبیعی ملی  دهلران شامل سه  پديده  طبیعی چشمه‌هاي آبگرم، چشمه‌هاي قير و غار خفاش است.

 

نقشه اثر طبیعی ملی دهلران

ماخذ نقشه اطلس مناطق حفاظت شده 1385- بزرگنمایی عوارض و اسامی از کانون دیده بانان زمین

 

 سیاه کوه با جهت شرقی- غربی ب و با حداکثر فراز  1408  متر ؛ ازشمال  و غرب متصل به دینارکوه است. رودخانه آب گُل گُل، و رودخانه دره شور  از زیر شاخه های رودخانه دوویریج  از این کوه تغذیه می کنند.  . بیش از چهل گسل تکتونیکی در کوه سیاه تاکنون شناسایی شده  و بروز و ظهور چشمه های آب گرم وچشمه های قیر از درون این شکاف ها است

 

 

 

چشمه هاي آبگرم با دماي حدود 50 درجه سانتيگراد و دارای  گوگرد زياد است . آب  اين چشمه ها به صورت رودخانه در پايين دشت،  سرد شده و به نام " سرگراب"  براي مصارف کشاورزي استفاده مي شود .

 

چشمه های آبگرم  اثر طبیعی ملی دهلران  

ماخذ تصویر: سایت میراث آریا

 

 چشمه‌های قير از این چشمه ها، آب همراه با قير سيال از زمين مي‌جوشد و پس از  به هم آميختن، حوضچه‌ي طبيعي سياه‌رنگي تشكيل مي‌دهد. چشمه ي مركزي داراي قطري معادل 9 متر وعمق تقريبي 50 سانتي متر مي‌باشد

چشمه  قیر اثر طبیعی ملی دهلران  

 

غارخفاش در یک کيلومتری چشمه هاي آبگرم قرار دارد. این غار داراي استالاگتيت  و استالاگميت و دهليزهاي وسيعي است که عمق بعضي از قسمت هاي آن به 400 متر مي رسد در این غار تاکنون ده ها گونه ازخفاش شناسایی شده نظیر خفاش بال بلند- خفاش نعل اسبی- خفاش لب کوتاه- خفاش بینی برگه ای  سه دندانه ای- خفاش دم موشی بزرگ و....

 

غار خفاش در اثر طبیعی ملی دهلران  

 

دهانه غار خفاش در اثر طبیعی ملی دهلران  

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 واگذاری اثر طبیعی ملی دهلران این میراث طبیعی ملی نسل ها به رانتخواران برای اجرای طرح های گردشگری ویرانگر

23دی1393 فارس: به زودی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بومی بزرگترین مجتمع گردشگری در آبگرم دهلران شروع به کار می‌کند.  امید علی سبزی فرماندار دهلران: "مراحل آغاز عملیات اجرایی این مجتمع در مراحل پایانی است. وی از اعلام آمادگی جهت واگذاری مناطق گردشگری شمال شهر دهلران به بخش خصوصی جهت ایجاد مجتمع گردشگری خبرداد  فرج فاضلی رئیس میراث فرهنگی و گردشگری دهلران نیز در همین خبر از جزییات بیشتری  خبر می دهد و می گوید  : "  مجتمع گردشگری دهلران با مشارکت بخش خصوصی در زمینی به مساحت یکهزار و 400 هکتار و در 3 زون مختلف احداث خواهد شد" .

شبیب یزدانی‌فر، سرمایه گذار مجتمع آبگرم دهلران نیز در همین خبر می گوید : "این مجتمع در 3 زون شامل چشمه‌های آبگرم، تپه تاریخی تنگه تاپو  و غار خفاش و قیر در مدت 5 سال تکمیل می‌شود.برای فاز اول مجتمع تفریحی و گردشگری دهلران 10 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام می‌شود. وی گفت: برای تکمیل مجتمع در سه زون بالغ بر 70 میلیارد ریال سرمایه گذاری خواهد شد و...."

 

18بهمن 1393 فارس: " با حضور استاندار ایلام، فرماندار و امام جمعه دهلران، جمعی از مدیران استانی و شهرستانی کلنگ عملیات اجرایی فاز نخست مجتمع تفریحی توریستی آبگرم دهلران به زمین زده شد.... عبدالمالک شنبه‌زاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام با اشاره به ساماندهی استخرهای موجود، ایجاد فضای سبز، نصب آلاچیق، ایجاد مکان رفاهی برای خانواده‌ها، آبشارهای مصنوعی، سفره‌خانه سنتی و سرویس بهداشتی در این مجتمع افزود: 50 میلیارد ریال در مجموع برای احداث مجتمع تفریحی و توریستی آبگرم دهلران در 5 فاز هزینه می‌شود..."

 

 

 کلنگ زنی بر روی اثر طبیعی ملی متعلق به نسل ها ، آنهم با گذشت چهل سال از  حفاظتی اعلام شدن این منطقه  ،   با حضور همه بزرگ میراث خواران  منطقه که خود را صاحب و مالک   مناطق حفاظت  شده می دانند  !!!!

افزون بر این برای تدارک  زمینه های  چنگ اندازی تام و تمام  به این پدیده های  منحصر به فرد، شکننده و بسیار با ارزش که می بایست برای نسل های آینده هم نگهداری شود، قرار شده که تا راه زنی های گسترده در دل این پدیده ها  ی طبیعی در کوهستان سیاه کوه  انجام دهند با داغان کردن عوامل ساختار های طبیعی بروز و ظهور این پدیده های شگفت انگیز !!!   

 

 

20 دی1393 ایسنا :  عیسی درویشی معاون فرماندار دهلران در جلسه دو بانده کردن جاده دسترسی به چشمه‌های آبگرم، اظهار کرد:   "مراجعه‌های درمانی به چشمه‌های آبگرم دهلران و کوه‌پایه‌های شمالی شهر آب‌گرم دهلران را به  یکی از جاذبه‌های طبیعی شهرستان تبدیل کرده است..... معاون فرماندار دهلران بابیان اینکه کم‌عرض بودن این جاده و وجود درختان متعدد در حاشیه مسیر دسترسی به این جاذبه مشکلاتی را برای بازدیدکنندگان به وجود آورده است، تصریح کرد: مجری طرح جاده دسترسی به آبگرم شهرداری دهلران است و تمامی ادارات و نهادهای شهرستان باید در خصوص دو بانده کردن مسیر دسترسی به منطقه آبگرم و چشمه‌های قیر، همکاری لازم داشته باشند"

 

این معاون عمرانی که بهتر است ایشان را  معاون بیابان سازان  بنامیم، قصد داردآخرین درختان باقی مانده این  منطقه را  به علت ایجاد مشکلات برای بازدید کنندگان !!!!!! به زیر بلدوزرهای راه سازی ببرد  !!!!! خوب نتیجه وجود چنین مدیرانی  در این منطقه  که جز دسترسی  به سود های آنی ،  اصولا به چیز دیگری نمی اندیشند  همین طرح های تخریبی است !!!

 

بانگاهی به شرایط فعلی این منطقه از ابعاد زیست محیطی و  طرح هایی که برای این منطقه درحال تدارک می باشد،  اهداف شوم این تخریب های فاجعه بار در قالب  گردشگری ویرانگر سوداگر ، روشن تر می شود :

 

 

 تشدید آلودگی های نفتی  و  نفت خواری های جدید با  فعال تر شدن میادین نفتی و صنایع پتروشیمی  در دهلران آنهم در شرایط بحران آب و گسترش کانون های ریز گرد ها در این منطقه

 

 6 مهر 1387  ایرنا- مسوول محيط زيست شهرستان دهلران:    .سه هزار و۱۳۲  قطعه انواع پرنده در هفته گذشته در اين شهرستان مرزي تلف شدند اين اتفاق به دليل رها شدن پس مانده‌هاي فعاليت شركت نفت در "چشمه خوش"  .اين پسماند‌ها كه در رودخانه فصلي جاري شده و به صورت آب بند و حوضچه در پايين دست شركت مذكور همراه با مشتقات نفت و قير باعث آلودگي محيط زيست منطقه شده است. بر اثر استفاده پرندگان از آب آشاميدني آلوده بيش از ‪ ۵۲ عقاب- ۳۲۰  اردك -60 چنگ-‪ ۵۷  قطعه مرغاب-‪ ۱۶۰لك لك-۱۸۰حواصيل-  يك هزار و۲۰۰قطعه انواع گنجشك-  ۸۰  عدد تيهو- ۲۵۰  قطعه كبوتر-‪۲۰۰ قمري-۵۰  ديدومك و ‪ ۸۰ باقرقره از بين رفتند.

 

18 مهر 1393 تسنیم :  " بیژن زنگنه روز پنجشنبه در بازدید از شرکت نفتی چشمه خوش دهلران، اظهار کرد: مجتمع بزرگ پتروشیمی با 6 برابر ظرفیت بالاتر از پتروشیمی ایلام در دهلران احداث می‌شود. وی افزود: استاندار ایلام باید به فکر کارهای پایین دستی پتروشیمی باشد که تبدیل به کالا شود و به خارج از کشور صادر شود..... زنگنه عنوان کرد: درباره موضوع پالایشگاه دهلران نیز تعهدی نداریم و اگر سرمایه گذار وجود داشته باشد خوراک نفتی این پالایشگاه را تأمین می کنیم......  "

 

  8شهریور 1396 نیپنا : عملیات اجرایی پتروشیمی دهلران با هدف تولید سالانه 700 هزار تن اتیلن -150 هزار تن پروپیلن و سایر محصولات پلیمر و پتروشیمیبا حضور محمد رضا مروارید استاندار ایلام آغاز شد... هم اکنون زمین مورد نیاز برای ساخت این پتروشیمی به مساحت 200 هکتار تامین شده و قرار است فاز اول این طرح پتروشیمی در زمینی به مساحت 90 هکتار در مدت زمان حدود 40 ماه طراحی ، ساخت و نصب و راه اندازی شود .......  

 

بخوانید فاتحه آخرین آب های  دهلران را

 

 

کمبود شدید آب ، شور شدن آب ها و هجوم شن های روان   در منطقه دهلران

مطابق آمار رسمی 140 هزار هکتار اراضی بیابانی در شهرستان دهلران  شناسایی شده، همراه با  شن های روان

 29 تیر1393خبرگزاری مهر: " گرمای شدید و 50 درجه ای شهرستان دهلران در کنار کمبود شدید آب در روستاهای این شهرستان باعث مشکلات فراوانی برای مردم شده است، مشکل به قدری است که در بعضی روستاها هر 14 روز یک بار آبرسانی سیار صورت می گیرد...در سال های اخیر گرد و غبار و گرما رمق زندگی را از مردم این شهرستان محروم گرفته است به طوری که در بعضی از روستاهای آن بویژه در بخش موسیان وجود شن های روان زندگی را برای روستا های ابوغویر، چم هندی، سمانه، حسن قندی و....را  به جهنم تبدیل کرده است...... "

 

 30 شهریور1393ایسنا -  غلام‌رضا بانپروری مدیر مطالعات منابع آب شرکت آب منطقه‌ای ایلام  :  " در سه دشت مهران، موسیان و دشت عباس توسعه بهره‌برداری از آب زیرزمینی این مناطق به دلیل افت بیش از حد سطح آب زیرزمینی ممنوع است.

 

 18 اسفند 1393ایرنا   :   امیدعلی سبزی فرماندار دهلران گفت: مخازن آب زیرزمینی این شهرستان با کسری پنج میلیون متر مکعبی روبرو شده است.مخازن آب زیرزمینی دشت های برتش ، دهلران و دشت عباس به شکل قابل توجهی کاهش یافته و سطح آب های زیرزمینی مناطق مختلف این شهرستان در حال کاهش است.  خشکسالی های سال های اخیر این امر را تشدید کرده و در صورت اجرا نشدن راهکارهای عملیاتی با بحران کمبود آب روبرو خواهیم شد. .....

 

 13 اردیبهشت 1394 سایت نسیم دهلران  :    " فریاد آب در قیر آب -اهالی روستای قیرآب بخش مرکزی دهلران از جیره بندی آب رنج می رد.  روستای  قیرآب دارای  10 خانوار در بخش مرکزی دهلران است که در 10 کیلومتری این شهر ستان قرار دارد. این روستا چند ماهی است با جیره بندی آب، دست و پنجه نرم می کنند. زیستن با داشتن یک ساعت آب در روز که آن هم هر لحظه قطع و وصل می گردد در روستایی که دمای هوایش به مرزهای 40 و تابستان از 50 درجه بیش تر می شود. کار آسانی نیست.یکی از اهالی این روستا می گوید مشکل خویش را به گوش مسوولین شهر رسانده ایم که یا بی توجهی کرده اند و یا گفته اند از روستا مهاجرت کنید.آیا این جواب مسوولین تدبیر و امید است؟...."

 

 20 تیر 1395 خبرگزاری مهر : سجاد رستمیمعاون حفاظت امور آب استان ایلام  : ایلام جزو هفت استان بحران زده کشور در زمینه حجم منابع آب است

 

 

  آوار ریز گردها بر سر دهلرانی ها

 21 بهمن 1393 نسیم دهلران  :" ریزگردها این میهمان ناخوانده، این روزها مردم مرزدار دهلران را بسیار آزار می دهند. میزان ریزگردها یکشنبه(20 بهمن) در آسمان شهرستان دهلران 15 برابر حد مجاز گزارش شد.......كمي هم مي شود در اين هوای غبارآلود يادي از جانبازان شيميايي و بيماران مبتلا به آسم و سالخوردگان و كودكان كرد كه با تنفس خاك، به چه روزي افتاده اند......."

 26 بهمن 1393خبرگزاری مهر :گرد و غبار حدود یک هفته ای به طور مستمر در استان ایلام ادامه دارد و فعلیت در تمام بخشهای استان مختل شده است و هم اکنون نیز هوای استان در وضعیت هشدار قرار گرفته است....... در این میان ساکنان شهرستان های گرمسیری دهلران و مهران بیش از سایر مناطق استان با این موضوع روبرو بوده و مشکلات عدیده ای برای آنان ایجاد شده است.

  15 تیر  1395خبرگزاری مهر :وضعیت آلودگی هوا در تمامی شهرستان های استان ایلام به اوج خود رسیده و هم اکنون در بعضی نقاط استان شدت ریزگردها به ۱۵ برابر حد مجاز خود رسیده است.....

 

 اول  بهمن   1396خبرگزاری مهر: رئیس محیط زیست شهرستان دهلران گفت: غلظت ریزگردها در شهرستان دهلران به ۱۰ برابر حد مجاز رسیده است. وی بیان داشت: در حالی که حد مجاز ریزگردها باید حدود ۱۵۰ میکروگرم باشد، این مقدار در دهلران به یک هزارو ۱۶۲ میکروگرم رسیده است.....

 

 

 

  آسیب پذیری بسیاربالای  منطقه  دهلران در مقابل زمین لرزه

 22شهریور1393کردپرس : زمین لرزه 6.2 ریشتری روز 27 مرداد ماه گذشنه در شهرستان های آبدانان، دهلران و دره شهر در جنوب استان ایلام علاوه بر خسارات مالی گسترده ای که به بار آورد دارای پیامدهای گوناگون دیگری نیز بوده است .... با گذشت بیش از سه هفته از این اتفاق بسیاری از خانواده ها در بیرون از سرپناهای تخریب شده خود همچنان روز و شبهای خود را در ترس ، تشویش و نگرانی ازحال و اینده نامعلوم خود سپری می کنند........ بر اساس آمار مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران تعداد پس لرزه های این زمین لرزه در هفته چهارم پس از آن به بیش از 900 مورد رسیده است که رقمی کم سابقه است........"

 

   27 بهمن 1393ایرنا- رضا خواجه ای مسوول ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان ایلام در بنیاد مسکن در مورد خسارات وارده در این زلزله می گوید : به حدود 16 هزار واحد شهری و روستایی در جنوب استان ایلام در جریان زلزله مرداد ماه سال جاری خسارت وارد شده .از این میزان واحد مسکونی خسارت دیده، پنج هزار و 36 واحد مربوط به شهرستان دهلران هستند.

 

 

پایان مناطق حفاظت شده زاگرس شمالی

  ناحیه پنج-ص11b از 26

ادامه

صفحه اصلی