کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج   زاگرس مرکزی

 

منطقه2زاگرس مرکزی

اثر طبیعی ملی غارماهی کور

IRAN-Mahi Kor Cave National Natural Monument  

اثر طبیعی غار ماهی کور به مساحت یک هکتار در سال 1384 حفاظت شده اعلام شد . این غار در موقعیت جغرافیایی N33 04 37 E48 35 33 درجنوب استان  لرستان( حدود 48 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد ) ،  شمال  غربی ایستگاه راه آهن" تنگ هفت " ،  پای کوه چلن ( 2301متر)  و در شمال غربی روستای لون( لاون)  قرار دارد .

 

موقعیت جغرافیایی اثر طبیعی ملی غار ماهی کور در منطقه

 

 

 اثر طبیعی ملی غار ماهی کور - دهانه غار

 

 

این غار آبی بر پایه گزارش های سازمان حفاظت محیط زیست لرستان زیستگاه  دو نوع ماهی کوراست .

گونه اول ماهی کور غار، با نام علمی iranocypris typhlops از خانواده کپور ماهیان است. این گونه که ۴ تا ۵ سانتی متر طول دارد دارای دو جفت سبیلک است که یک جفت آن روی لب بالا و جفت دیگر در گوشه دهان قرار دارد. سر این ماهی تا حدودی پهن است و هیچ اثر خارجی از چشم در آن دیده نمی‌شود.

گونه دوم ماهی کور این غار، با نام علمی paracobits smithi از خانواده سگ ماهیان است. این نوع ماهی علاوه بر این که از داشتن چشم محروم است، رنگدانه و فلس هم ندارد. سه جفت سبیلک دارد که دومین جفت ار آن‌ها به خوبی رشد کرده است و به انتهای سومین جفت می‌رسد. متوسط طول بدن آنها ۴۵ میلیمتر گزارش شده است. سگ ماهی کور ایران از سال ۱۹۹۶ در لیست قرمز گونه‌های در معرض خطر قرار گرفته است. این نوع ماهی توسط زیست شناسی انگلیسی آنتوان اسمیت کشف و در موزه تاریخ طبیعی انگلستان به نام خود وی ثبت شد.

 

  اثر طبیعی ملی غار ماهی کور-  ماهی کور

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 مرداد1395- خبر گزاری مهر: " ....توکلی عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات جهاد دانشگاهی لرستان  معتقد است که «ماهی کور غار زی» ایران، گونه‌ای منحصربه‌فرد و در معرض تهدید انقراض  است.توکلی یادآور شد: برخی افراد ماهی کور غار زی را صید کرده و باقیمت بالایی به فروش می‌رسانند......مهرداد فتحی بیرانوندمدیرکل محیط‌زیست لرستان نیز در گفت‌وگو با خبر نگار مهر گفت:   بافت خاک منطقه غار ماهی کور در لرستان، یک بافت ماسه شنی و آبرفتی است و در اولین بارندگی و یا سیلاب بخش اعظمی از آبرفت‌ها دهانه این غار را می‌گیرند.وی بابیان اینکه غار ماهی کور در مسیر سیلاب قرار دارد عنوان کرد: تاکنون نیز طی چند مرحله بر اثر وقوع سیلاب شاهد ورود بخش اعظمی از آبرفت وارد دهانه غار ماهی کور شده استوی گفت  برای رفع این مشکل تاکنون کار علمی انجام‌نشده و ما در سال گذشته یک طرح مطالعاتی را در دستور کار قراردادیم که در این زمینه یک اقدام علمی و ریشه‌ای انجام دهیم.......  به محض تخصیص اعتبار ما اقدام به فنس کشی و حفاظت از عرصه این غار طبیعی از واریزه‌ها اقدام خواهیم کرد.....محسن تیزهوش کارشناس و فعال محیط‌زیست لرستان  به  خبر نگار مهر گفت :  در همه جهان آثار طبیعی که میزبان پدیده‌های ارزشمند ازلحاظ علمی و ژنتیکی هستند،دارای ارزش حفاظتی بسیار بالایی قرار می‌گیرند تا به زنجیره ژنی کره زمین آسیبی وارد نشود....تیزهوش ادامه داد: شوربختانه و در سال‌های اخیر این زیستگاه و گونه ماهی کور در میان تنش‌های انسان‌ساخت فراوانی قرارگرفته که نشان‌دهنده پایین بودن سطح حفاظت از چنین زیستمند باارزشی است. یکی از مهم‌ترین مخاطراتی که این‌گونه را تهدید می‌کند احداث جاده دسترسی به سد بختیاری است که از بالای غار عبور داده‌شده که همین عاملی برای ریزش پی‌درپی این غار شده است.وی یادآور شد: طی یک سال اخیر موضوع ریزش غار ماهی کور از طرق مختلف به گوش مسئولان مرتبط رسیده اما شواهد نشان‌دهنده عدم پیگیری، اقدامات سطحی و ناکافی برای حفاظت ازاین‌گونه است......."

...

 ناحیه پنج-ص12c از 26

ادامه

صفحه اصلی