کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج -  زاگرس مرکزی

 

 

منطقه6زاگرس مرکزی

-اثر طبیعی ملی لاله واژگون  

IRAN-Laleh-e Vajgun  National Natural Monument  

اثر طبیعی ملی لاله واژگون در سال 1375 به مساحت 380 هکتار حفاظت شده اعلام شد.  

اثر طبیعی ملی لاله واژگون  در حدود 7 کیلومتری جنوب منطقه حفاظت شده قیصری ( روستای فخرآباد )   قرار دارد . این منطقه 380 هکتاری در تراز ارتفاعی 2600 تا 3200 مترقرار دارد و از آبخیر های رود دو آب( آب دوآب ) صمصامی است . کوه روغنی و تنگ ترگلو دو عارضه طبیعی با نام  در داخل و محدوده این منطقه کوهستانی است  که جزو کوهستان میلی  محسوب می شوند.

در سایت سازمان حفاظت محیط زیست فهرستی از گوه های گیاهی و جانوری این منطقه منعکس شده بدون کوچکترین اشاره ای به سطح کمی و کیفی این گونه ها  :

تنوع گیاهی منطقه بسیار غنی است و گونه های شاخص آن شامل لاله واژگون، کرفس کوهی، کما، انواع زنبق، کلاه میرحسن، آویشن، گون، تنگز، دافنه و اسپرس کوهی است. در واقع پوشش گیاهی غالب منطقه را گیاهان بالشتکی خاردار تشکیل داده اند که در زمستان های سرد و پربرف منطقه دارای ارزش بالایی برای حفاظت از خاک و سایر گونه ها هستند."  گونه های جانوری: وسعت کم منطقه نمی تواند محل و زیستگاه دائمی حیات وحش در منطقه را تامین کند ولی این منطقه شاهد گونه هایی چون کبک دری، کبک، کل و بز، خرس قهوه ای، زاغ نوک زرد و قرمز در درون خود می باشد."

 

 

 

 اثر طبیعی ملی لاله واژگون

ماخذ نقشه  :  سایت سازمان حفاظت محیط زیست 1394

 

 

لاله واژگون

 افزوده لاله واژگون  با نام علمی Fritillaria از راسته سوسن سانان است . این گونه از گیاهان علفی پیازدار و چندساله است. تاکنون 15 گونه آن درایران زمین شناسایی شده است.  گونه  زرد آن که نادر تر از بقیه است  بین ۵۰ تا ۸۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد.گل‌دهی لاله واژگون  عموما از اوایل اردیبهشت است که تااواخر اردیبهشت گلهای خود را حفظ می‌کند.   لاله واژگون به گل گریان و اشک مریم نیز معروف است .

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 

4اردیبهشت  1393 -دیده بان طبیعت بختیاری : ......هومان خاکپور، دیده بان طبیعت بختیاری در گفت و گو با CHN در پاسخ به این پرسش که چرا تمهیدی برای جلوگیری از خرید و فروش لاله های واژگون اتخاذ نمی شود، گفت: لاله های واژگون در بسیاری از نقاط زاگرس به لحاظ اکوتوریستی گونه ای ارزشمند است و از آن جا که به لحاظ علوفه ای ارزشی ندارد، دستگاه های متولی برنامه ای مدون برای حفاظت جدی از این گونه ندارند.....پیش از این گردشگران لاله ها را می کندند و این کمتر به رویشگاه ها آسیب می زد اما با رواج خرید و فروش لاله های واژگون تخریب رویشگاه ها و افت کیفی آن ها قابل مشاهده است.هیچ قانونی در مورد حمل و فروش لاله های واژگون وجود ندارد و از آن جا که تنها قانون در این مورد، کندن لاله ها را منع کرده است، نمی توان با عوامل حمل و فروش آن ها برخورد قانونی کرد.     خاکپور گفت: این گل ها دوره کوتاهی از اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت شکوفا هستند و بعد از آن دوره بذردهی آن هاست. بنابراین هنگامی که گل ها چیده و از منطقه خارج می شوند امکان بذردهی وجود ندارد.  به گفته او اثرات تخریبی خرید و فروش را می توان بر وسعت رویشگاه های لاله واژگون و کیفیت رویشگاه ها به سادگی مشاهده کرد.....

 

  28فروردین   1398 -ایسنا-فرماندار کوهرنگ گفت:  زنگ خطر جدی برای نابودی لاله‌های واژگون در این شهرستان وجود دارد. .......

 

8   اردیبهشت  1398 خبرگزاری مهر-معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری : گونه گیاهی لاله واژگون در دشت لاله شهرستان کوهرنگ در حال انقراض است.  غلامحسین نصیری با اشاره به عوامل تخریب دشت لاله‌های واژگون در شهرستان کوهرنگ، اظهار داشت: انجام تبلیغات گسترده در گذشته موجب جذب گردشگران بسیاری در دشت لاله‌های واژگون شد که هرساله از این منطقه بازدید می‌کنند اما تعداد بسیار زیاد گردشگران خارج از توان عرصه بوده است.وی چیدن و جدا کردن پیاز لاله‌ها، ورود خودرو به داخل عرصه و له شدن این گونه زیبا و حرکت دام روی سطح لاله را از مهم‌ترین عامل‌های از بین رفتن لاله‌های واژگون در چند سال گذشته عنوان کرد و گفت: لاله واژگون یک گونه با ارزش مرتعی نیست اما بسیاری از گونه‌های دیگر گیاهی همراه با این گونه در منطقه در حال رشد هستند که از لحاظ زیست محیطی، گردشگری و اکوسیستمی ارزشمند است و اگر لاله نباشد این گونه‌ها نیز رشد نخواهد کرد.نصیری تصریح کرد: این عوامل موجب فرسایش و ضعف خاک همچون از بین رفتن مواد آلی آن و در نهایت ضعف لاله شدند که سال گذشته اقداماتی در راستای تقویت خاک و مبارزه با آفات و امراض احتمالی صورت گرفت.......

 

 

 ناحیه پنج-ص14b از 26

ادامه

صفحه اصلی