کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج -  زاگرس مرکزی

 

 

گروه چهار  زاگرس مرکزی-پارک ملی و  منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

گروه چهار بررسی کانون دیده بانان زمین در مناطق حفاظت شده زاگرس مرکزی  شامل  پارک ملی و  منطقه حفاظت شده تنگ صیاد دو منطقه بهم پیوسته در شمال تالاب بین المللی چغاخور است. این منطقه  در 15کیلومتری جنوب شرقی شهر کرد و 27 کیلومتری شمال غربی شهر بروجن قرار دارد.

 

منطقه8زاگرس مرکزی

پارک ملی و  منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

IRAN-Tang-e Sayad National Park & Protected Area  

 منطقه حفاظت شده تنگ صیاد  در 41 سال پیش (1352 ) حفاظت شده اعلام شد و در سال 1374 منطقه امن در میانه این منطقه  با مساحت 4هزارو 372 هکتار پارک ملی اعلام شد. در حال حاضربر پایه ارقام مندرج در نقشه مناطق حفاظت شده کشور ( سایت سازمان حفاظت محیط زیست سال 1391 ) مساحت پارک ملی تنگ صیاد  4372 هکتار و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد 22هزارو 898 هکتار  اعلام شده است .

 

 منطقه حفاظت شده و پارک ملی تنگ صیاد  منطقه ای کوهستانی است در برگیرنده  ابر سازه های آب سازطبیعی است  چون  کوه شهیدان(3120متر) کوه سنگ سفید-  کوه نقشستان(2470متر )- کوه سرخ - کوه جیلون یا جیلان - کوه چفت-  واقع در (پارک ملی تنگ صیاد ) و کوه های چالدیز(3141متر)،  کوه بستان شیر(2650متر)، کوه فیروز (2750متر)، کوه قلات(2710متر) ، کوه تنگ لاسون(2550متر) ،،کوه برآفتاب - کوه آتش برفی - کوه دهک- کوه رنگریزی- کوه همایون- کوه دره بید- و... واقع در (منطقه حفاظت شده  تنگ صیاد )

 در دل این ابر سازه های برف گیر  طی میلیون ها سال سفره های غنی آب زیر زمینی بوجود آمده است که توسط چشمه های فراوانی که تعداد آنها را بیش از پنجاه  چشمه دانسته اند بروز و ظهور داشته که عامل مهم حیات و دوام  زیستگاه های منطقه بوده است.  چشمه هایی نظیر چشمه تنگ صیاد، چشمه گراز ماهی، چشمه آب شرشر-داشلی چشمه، چشمه بید گنده، چشمه کبکی، چشمه ریز مرغک، چشمه تختی مارون ، چشمه بید خل ،چشمه توپا ، چشمه بنو، چشمه چغاله ، چشمه دره خرس، چشمه سولک ، چشمه کالی ،چشمه آق ذین، چشمه کاسه چی،چشمه قوری چای- چشمه دره شنی چشمه  حسن خان- چشمه منظریه - چشمه چاله گرد-و.....که توسط رود دره های بسیاری  چون دره تنگ صیاد- دره پلنگ آباد،  دره گرم، دره خرراه،  دره سنگ ریز، دره مارون-دره بید،  تنگ لاسون، تنگ قاسم، ،و...هدایت کننده آب آنها و هچنین روان های باران و برف عمدتا به سوی  رودخانه کیار از زیر شاخه های آب بهشت آباد ( آب جهان بین ) که نهایت به آب کوهرنگ میریزد است . بخشی از رودخانه کیار  مرز  جنوبی این منطقه تعیین شده است.

 

نقشه پارک ملی تنگ صیاد و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده 1385 - تکمل عوارض طبیعی -تکمیل مراکز جمعیتی - ( برپایه نقشه های استانی و منطقه ای ) - علامت گذاری  ها و ... از کانون دیده بانان زمین

 

 

 این اکوسیستم های کوهستانی از هزاره ها بستری می شود برای بالندگی زیستگاه های گیاهی و جانوری . بر پایه مطالعات سازمان حفاظت محیط زیست،  124 گونه جانوری و 250 گونه گیاهی در پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد شناسایی شده است که 30 کونه گیاهی آن آندمیک محسوب می شوند. گونه های غالب گیاهی فهرست شده برای این  منطقه عبارتند از کیکم،گون، ارژن، تنگرس، هزار خارتنگ صیادی، کلاه میرحسن، آنقوزه ، و....وگونه های جانوی لیست  شده سازمان حفاظت محیط زیست برای این منطقه عبارتند از : پلنگ،کل و بز،   قوچ و میش ،   گربه وحشی ،   گرگ،   خارپشت،   سنجاب ایرانی،عقاب طلایی -بالابان-شاه بوف ،و...که البته سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون آماری  از کم و کیف گیاهی و جانوری در اختیار مردم نگذاشته است و به فهرستی از گیاهان و جانوران مشابه تمامی مناطق به اصطلاح حفاظت شده بسنده کرده است  !!!!! تا خود را درامان از حسابرسی بکند !!!!

 

 پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد محصور در یک راه کمربندی   به طول حدود 75 کیلومتراست  فرخ شهر در شمال غربی این کمربندی و شهر سفید دشت در شرق آن قرار دارند . دیگر مراکز جمعیتی در مسیر این کمربندی عبارتند از : روستای مزرعه بادی، روستای گت ، روستای دستگرد، روستای ایرانچه ،، روستای بادکی ، روستای ده نو،  روستای چاه منصورربیعی در کنار تالاب ده نو ، روستای کوه سفید ،روستای پلنگ آباد،  روستای زردیها - و...مراکز جمعیت داخل  منطقه حفاظت شده تنگ صیاد نیز عبارتند از : روستای ولی آباد-  دره انجیری ، روستای شیخ رجب،روستای  کمال آباد، روستای پاچفت،روستای  شاه  دهک،روستای  احمد آباد،روستای بید خل، روستای قنات نو،روستای مرغک-  روستای صرغام آباد،روستای پیر کوه، روستای باقرآباد و...(تابع شهرستان شهرکرد و شهرستان بروجن استان چهارمحال وبختیاری )

 

 

چشم اندازی از منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

 

 

 منطقه حفاظت شده تنگ صیاد - محدوده بید خل

ماخذ تصویر:   وبلاگ کوهنوردی هفشجان -دی 1394

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

  مرگبار ترین پروژه های کوه زدایی و  آب زدایی  سیمان و فولاد در  حریم اکولوژیک پارک ملی و منطقه  حفاظت شده تنگ صیاد 

 

در سال  1387 کارخانه   سیمان در سفیددشت در جوار منطقه حفاظت شده تنگ صیاد با نام شرکت صنایع سیمان شهر کرد  و در خرداد 1389 کارخانه  فولاد فرخ شهر به بهره برداری رسیدند و در  همان سال 89 دولت دهم تصمیم گرفت سه شهرک صنعتی در شمال، شرق و غرب منطقه حفاظت شده تنگ صیاد راه اندازی کند. شهرک صنعتی فرخ شهر در شمال غرب ، شهرک صنعتی سفید دشت در شرق و شهرک صنعتی دستگرد در غرب با هدف بهره برداری لجام گسیخته از منابع معدنی و منابع آبی این میراث طبیعی متعلق به نسل ها !!!!

 

12 دی1390 فارس- " فرزاد پورانی کارشناس منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری: وجود کارخانه­های صنعتی در اطراف منطقه شکار ممنوع تنگ صیاد از مهم‌ترین معضلات زیست محیطی منطقه است که سبب آلودگی هوای منطقه و مسموم سازی گیاهان به عنوان منابع غذایی جانواران این منطقه شده است.فرزاد پورانی افزود: وجود کارخانه‌هایی نظیر فولاد چهارمحال، ورق فولاد فرخ شهر و چندین کارگاه بزرگ و کوچک منطقه سبب یک سری تغییرات آب و هوایی در منطقه شده است که از جمله آن می‌توان به بارش باران‌های اسیدی که سبب خشک شدن پوشش گیاهی و مسموم شدن جانوران منطقه می‌شود اشاره کرد."

 

   13اسفند 1392 خبرگزاری مهر گزارشی را منتشر کرد با عنوان:   "نمادصنعت چهارمحال و بختیاری با تانکر آبرسانی می شود/ آب در کوزه و ماتشنه لبان می گردیم " و می نویسد:  

 این واحد تولیدی با دسترسی به معادن بسیار غنی، شرایط منحصر بفردی را در بین تولید کنندگان داخلی به خود اختصاص داده   و اضافه می کند که در حال حاضر محصولات تولیدی این شرکت در بسته بندیهای منحصر بفرد به کشور عراق صادر می شود. سيد باقر اميني دهكردي مدیر عامل کارخانه سیمان شهرکرد  به مهر گفت : .... استان چهارمحال و بختیاری پر آب ترین استان کشور است. اما تنها کارخانه سیمان فعال آن، آب را با تانکر خریداری می کند . وی همچنین گفت: کارخانه سیمان شهرکرد به علت پایین آمدن آب های زیر زمینی و کم شدن آب چاه با مشکل کمبود آب مواجه شده است. ....."

 

 کارخانه سیمان سفید دشت ، در حریم اکولوژیک منطقه حفاظت شده و پارک ملی تنگ صیاد، ظاهرا  بدون بر آورد منابع مورد نیاز آب آن  و بر پایه سیاست ایران بر باد ده  " راه انداز جا انداز "  راه اندازی می شود   و بعد سناریوی خرید آب با تانکر را تبلیغاتی  می کنند  تا برای انتقال آب از سبز کوه  و  چغاخور  زمینه سازی کنند!!!. یعنی "سیمان  شهر کرد "  هم منابع پارک ملی صیاد را هدف قرار داده و هم سبز کوه و چغاخور . افزون بر این گردو خاک آن نیز سلامتی هم وطنان سفید دشتی را  آنهم برای صادرات  سیمان به عراق به خطر انداخته است !!! و اگر 8 سال آب و خاک مان درتخریب های هولناک دولتمردان عراق قرار گرفت و هزاران کشته و مجروح و آواره  دادیم ، حالا به دست دولتمردان خود کامه و رانت خوار  ، بازهم  آب و خاک و منابع و میراث ژنتیکی نسل ها را در کیسه کرده و به عراق تقدیم می کنند  !!!!

18  اسفند 1393 خبرگزاری مهر : " .....در دوران دولت نهم و دهم بود که پروژه های مهم بزرگ صنعتی برای استان چهارمحال و بختیاری تصویب و کار احداث آنها شروع شد.پروژه های مهم صنعتی که در آن دوران در این استان کلید خورد ....تمام این پروژه ها در همجواری پارک ملی تنگ صیاد هستند که سه پروژه کارخانه سیمان، ورق خودرو و کارخانه فولاد یک میلیون تنی در جوار یکدیگر و همجوار شهر سفیددشت و پارک ملی تنگ صیاد قرار دارند و فولاد فرخ شهر که نام آن جدیدا تغییر کرده است در فاصله چند کیلومتری این پروژه ها واقع شده است.......متاسفانه با وجود آینده ناگوار محیط زیستی در منطقه سفیددشت با استقرار این همه واحد صنعتی بزرگ در کنار یکدیگر، کارخانه سیمان شهرکرد در حال احداث فاز دوم تولید (یک کارخانه سیمان دیگر) است......با راه اندازی کارخانه فولاد یکی میلیون تنی و فاز دوم کارخانه سیمان در کنار فعالیت دیگر واحدهای صنعتی شهر سفیددشت مانند ورق خودرو، کاشی سازی، کارخانه های شهرک صنعتی سفیددشت و... نمی توان آینده مطلوب محیط زیستی برای این منطقه پیش بینی کرد ....نائب رئیس انجمن محیط زیستی تسنیم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بسیاری از دشت های چهارمحال و بختیاری با محدودیت های آبی مواجه شده اند که در منطقه سفیددشت محدودیت های آبی و شرایط کم آبی وجود دارد......از شش قناتی که در منطقه سفیددشت وجود داشته است و آب مزارع کشاورزی را تامین می کرده است چهار قنات با کاهش شدید آب مواجه شده اند و در حال خشکیدن هستند .....چاه های عمیقی که در منطقه حفر شده است و برای تامین آب این صنایع استفاده می شود بر روند خشکی دشت تاثیر داشته است و بحران کم آبی دشت سفیددشت را شدت بخشیده است......"

 

 

 منطقه حفاظت شده تنگ صیاد- کارخانه سیمان در حریم اکولوژیکی آن

ماخذ تصویر:   خبرگزاری مهر- 18  اسفند 1393

 

 منطقه حفاظت شده تنگ صیاد- کارخانه سیمان در حریم اکولوژیکی آن

ماخذ تصویر:   ایرنا- بهمن 1394

 

 

 

 آتش سوزی و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی زیستگاه ها  به دلیل عدم تجهیزات خاموش کردن فوری آتش   در پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

  2تیرماه1393 باشگاه خبرنگاران شهرکرد- سعید یوسف پور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری : " در آتش سوزی عصر دوشنبه گذشته حدود بیست هکتار از پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، طعمه آتش شد. وی گفت: دراین آتش سوزی، پـوشش گیاهی منطقه و برخی از گونه های خزنده از قبیل مار در آتش سوختند:" 

  28 مرداد1394 خبرگزاری مهر: حسین کاوه رئیس شورای اسلامی فرخ شهر:قسمتی از ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد دچار حریق شد.آتش سوزی در منطقه چشمه آزادگان این منطقه اتفاق افتاده بود.آتش سوزی منجر به خسارت به تعدادی از گونه های گیاهی این منطقه از قبیل گون شده است.....

  31 مرداد1394 ایسنا- شهرام احمدی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان :  " ....بخش کوچکی از قسمت شمالی منطقه حفاظت‌شده تنگ‎ صیاد حوالی چشمه‎ ای به نام آزاده آتش گرفت.... حضور سریع و بی‌سابقه اقشار مختلف مردم برای مهار آتش‌سوزی در منطقه .... علی‌رغم صعب‎العبور بودن منطقه از یک سو و نبود امکانات و تجهیزات کافی، کمترین خسارت به منطقه وارد شد و میزان آتش‌سوزی کمتر از یک هکتار برآورد شد....."

 

17خرداد1395  ایسنا-‌ محمدحسین ایزدی شهردار سفیددشت: 25 هکتار از گون‌های منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در شهر سفیدشت چهارمحال و بختیاری طعمه حریق شد.  این آتش سوزی در دور روز متوالی رخ داد که موجب شد ده هکتار از گون‌های منطقه احمدآباد و 15 هکتار از گون‌های منطقه پلنگ‌آباد این شهر دچار حریق شود.

2تیر 1397  ایرنا-‌ آتش سوزی منطقه حفاظت شده تنگ صیاد - آتش سوزی در وسعت یکهزار و 500 متر از مراتع منطقه .....

22 تیر1398 ایرنا-مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرکرد :آتش‌سوزی بعداز ظهر شنبه در منطقه قنات نو (گلدره) دستگرد در منطقه تنگ صیاد رخ داد ..... میزان و وسعت آتش‌سوزی در منطقه مشخص نیست و جزییات بیشتر این حادثه و علت آتش‌سوزی در دست بررسی است.

20مرداد 1398 تسنیم -   ۱۰۰ هکتار از مراتع بخش گندمان و دو هکتار از جنگل‌های تنگ صیاد امروز دچار حریق شد.

 

 

 

 

 راه زنی و عبورخط لوله گاز با حفر کانال های طولانی و عمیق و تخریب بنیان های زیستگاه های گیاهی و جانوری در منطقه به اصطلاح حفاظت شده تنگ صیاد 

 اردیبهشت 1390 همشهری به نقل از  ایسنا: جاده دسترسی احداث خط لوله که قرار است به‌طول15 کیلومتر در محدوده زیست‌کره تنگ صیاد احداث شود، بیش از 10 متر عرض تخریبی دارد و پیمانکار احداث جاده تاکنون 5 کیلومتر از این جاده را احداث کرده است به گفته همایون خاکپور،کارشناس منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری، براساس ماده 8 آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست، هرگونه تخریب و تجاوز به این ذخیره‌گاه‌های ارزشمند حفاظت شده و پارک‌های ملی ممنوع است. خاکپور افزود:در سال‌های اخیر،کارخانه‌ سیمان در جوار منطقه حفاظت شده و پارک ملی تنگ صیاد احداث شد و متأسفانه اکنون شاهد اجرای پروژه خطوط انتقال گاز در داخل محدوده این پارک ملی هستیم.

تیر 1390  خبرگزاری مهر -ناصر مقدسی مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان محیط زیست در پاسخ به خبرگزاری مهر به اینکه عبور خط لوله دوم از منطقه حفاظت شده تنگ صیاد منجر به تعویق در ثبت جهانی تنگ صیاد( به عنوان ذخیره گاه زیستکره )  که پیش از این گفته شده بود همزمان با دنا ثبت می‌شود شده است گفت:  "  عبور خط لوله جدید در حریم قانونی وزارت راه بوده و آسیبی به این منطقه نمی‌رساند"

 

دیماه 1390فارس- فرزاد پورانی کارشناس منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری: متأسفانه به‌واسطه بی‌توجهی و کم توجهی مسئولان محیط زیست این استان دکل‌های برق فشار قوی از این منطقه عبور داده شده است که این مسئله حیات پرندگان شکاری این منطقه را مورد تهدید جدی قرار داده است

 

  مجوز شکار حیات وحش پارک ملی تنگ صیاد برای خوش آمد روس ها

در حالی که سازمان حفاظت محیط زیست  هیچ آمار شفافی از جمعیت حیات وحش منطقه نمی دهد ، مجوز شکار در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد به دست شکارچیان خارجی را صادر می کند. در 8 آبان 1392 مهر می نویسد  : "  امروز نماینده دومای روسیه و مشاور پوتین رییس جمهور روسیه در حالی که پروانه های ویژه شکاری  را که سازمان محیط زیست برای آنها صادر کرده است در دست دارند به همراه تعدادی از پرسنل محیط زیست برای شکار حیات وحش کشور به تنگ صیاد رفتند. این خبر نگار سپس از قول مدیرکل دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان محیط زیست  می گوید : ... "در حال حاضر 6 پروانه ویژه شکار برای 6 نفر از شکارچیان خارجی که در بین آنها دونفر از مقامات ارشد روسی هم حضور دارند صادر شده است. این پروانه های ویژه برای شکار قوچ و کل در سه منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری، هرات در استان یزد و هفتاد قله در استان مرکزی صادر شده است..."

 

 

 ناحیه پنج-ص15 از 26

ادامه

صفحه اصلی