کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج -  زاگرس مرکزی

 

 

منطقه10زاگرس مرکزی

  منطقه حفاظت شده هلن

IRAN- Helen Protected Area  

  منطقه حفاظت شده هلن  در سال 1378 با مساحت 40 هزار و 131 هکتار حفاظت شده اعلام شد. منطقه به اصطلاح حفاظت شده هلن   بوسیله یک کمربندی  به طول 122کیلومترمحصور شده است که  از شمال غرب به شهر ناغان و شهر اردل،از  غرب به شهر دهدز و از جنوب  به شهرلردگان  متصل می شود.

نزدیک ترین فاصله این منطقه با شهر اردل 34، با شهر لردگان 24 و با شهر دهدز خوزستان 52 کیلومتر است .

  منطقه حفاظت شده هلن  در بر گیرنده  ابر سازه های آب ساز طبیعی چون کوه بزمنی(3249متر)کوه کرمان(2950 متر) کوه خشن سو(1878متر) کوه هلن ، کوه بر آفتاب - کوه لرک( 2150 متر)  -  کوه کرگنجی و...ا ست . برف آبها ، ریز آبه ها و چشمه های کارستی بسیار تغذیه کننده زیر شاخه های مادر رود کارون می باشند .

ارتفاعات این  منطقه  از هزاره های دور بستر بالندگی  جنگل های باستانی بلوط ایرانی  بوده است همراه گونه های دیگر چون بادام کوهی، انجیر وحشی،  ،انار وحشی ،   گلخونک، بنه، زالزالک ، و... و زیستگاه های غنی برای خرس قهوه ای، بزو پازن، سنجاب ایرانی ، و.....

 

 

ا

نقشه منطقه حفاظت شده هلن

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده 1385- علامت گذاری و بزرگنمایی عوارض ، نام ها ،  جاده ها بر اساس نقشه های منطقه ای از کانون دیده بانان زمین

 

 

 مراکز جمعیتی داخل و مرز منطقه حفاظت شده هلن عبارتند از :  روستای سولک ، روستای کلکه ، روستای سرتنگ ، روستای سونک، شهرک سونک ،ده کهنه سونک ، روستای کلمی، روستای چلدان ،  روستای مسن ، روستای دهنو، روستای سر خون پایین ، روستای سرخون قیصری ، شهر سرخون ، روستای خاردان ، روستای آب انگور، روستای فیروزآباد، روستای رحیم آباد، روستای جوزستان ، روستای برنجکان ، روستای قائیدان شیاسی ، روستای گندم کار ، و....( در محدوده شهرستان  کیار، شهرستان اردل و شهرستان لردگان استان چهار محال و بختیاری)

 

چشم اندازی از منطقه حفاظت شده  هلن-  در محدوده روستای سررُ ک

ماخذ تصویر:  وبلاگ  سررُک - محمد مالکی سونکی-دی 1395

 

منطقه حفاظت شده  هلن- چشم اندازی از گذر گاه رود کارون  در محدوده  دو روستای دره یاس و روستای سررُ ک( حد فاصل منطقه حفاظت شده سبز کوه و منطقه حفاظت شده هلن)

ماخذ تصویر:  وبلاگ  سررُک - محمد مالکی سونکی-بهمن 1395

 

 

منطقه حفاظت شده  هلن- محدوده کوه لرگ (شرق روستای سرتنگ مسن )

ماخذ تصویر:  سایت صدا و سیمای چهار محال و بختیاری

 

منطقه حفاظت شده  هلن- کوه هلن(بزمنی)

ماخذ تصویر:  سایت صدا و سیمای چهار محال و بختیاری

 

 

منطقه حفاظت شده  هلن- محدوده روستای  سرتنگ مسن

ماخذ تصویر:  سایت صدا و سیمای چهار محال و بختیاری

 

 

 منطقه حفاظت شده  هلن - محدوده روستای برنجگان ( شمال غربی منطقه حفاظت شده هلن در حدفاصل روستای "پوراز"  و  روستای " دورک شاپوری" در کنار رودخانه کارون  )

ماخذ تصویر:  وبلاگ دهیاری برنجکان- آذر 1394

 

 

 

 حفاظتی که انجام نشد

 

 جنگل سوزی  و درخت کُشی  در منطقه به اصطلاح حفاظت شده هلن

25مهر1388همشهری آنلاین - قطع 3هزار بلوط در منطقه هلن-   بررسی‌های همشهری حاکی از آن است که بخش عمده این تخریب‌ها در حوالی روستاهای جوزستان و مازه خاکی صورت گرفته، قطع درختان در این مناطق همچنان ادامه دارد. به گفته افراد محلی، اواخر شهریورماه گذشته این تخریب‌ها به اوج خود رسید. کشف بالغ بریکصدکوره زغال، نشان از آن دارد که حداقل سه هزار اصله بلوط در این منطقه قطع و تبدیل به زغال شده است....

29 آبان 1389 ایسنا-ناصر لطفی سرپرست بخشداری میانکوه از توابع شهرستان اردل گفت: بیست هکتار از مراتع و جنگل‌های کوه بزمنی بخش میانکوه شهرستان اردل طعمه حریق شد. مهار آتش سوزی 2 روز طول کشیدو گونه‌های درختان بلوط، اوزن، بادام کوهی، بن بند، گون و جاز در این آتش سوزی طعمه حریق شدند.

26 شهریور1390شبکه ایران به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری:  وقوع آتش سوزی در منطقه حفاظت شده جنگلی هلن (محدوده مازه خاکی)،.... يوسف پور مديركل حفاظت محيط زيست استان چهارمحال و بختیاری گفت : اين چندمين آتش سوزي در اين منطقه است كه طي دو ماه اخير گزارش شده است. ميزان آتش سوزي حدود 8 هكتار برآورد شده است.

3مهر 1390خبرگزاری موج:  سعید یوسف پور، مدیر کل محیط زیست استان چهار محال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار موج گفت: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده هلن بالای منطقه شیاسی رخ داد. در این حادثه 2 هکتار از جنگل های بلوط منطقه در آتش سوخت ....

19 شهریور 1393 ایرنا-  شهرام احمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری: در پی وقوع یک فقره آتش سوزی شب گذشته در منطقه حفاظت شده جنگلی هلن در محدوده دهستان مشایخ، روستای دورک، آتش مساحتی کمتر از سه هکتار دربر گرفت و به درختان بلوط این محدوده آسیب جدی وارد نشده است.

19شهریور 1394 سایت شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران : عبدالجلیل غلامی رییس مرکز انتقال نفت گندمکار:  طی یک ماه گذشته تاکنون از سوی مامورین محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان اردل تعداد 2 مورد گزارش حریق در منطقه حفاظت شده هلن داشتیم .... نسبت به مهار آتش سوزی اقدام شد.در مورد حادثه نخست ده  هکتار از این جنگل ها در مجاورت کیلومتر 235 الی 236  خط لوله نفت خام مارون دچار حریق گردید ..... در مورد اخیر نیز 15 هکتار از جنگل های هلن دچار حریق شد ....

17شهریور 1395 آفتاب نیوز -قدمعلی مردانی فرماندار شهرستان کیاردر  گفت و گو با ایسنا –  اظهار کرد: صبح امروز منابع محلی از وقوع آتش در جنگل‌های منطقه حفاظت شده هلن در دهستان مشایخ روبه روی روستای دورک خبر دادند. .... دو هکتار از جنگلهای این منطقه در آتش سوخت...

 

اول مهر 1395 ایلنا - شهرام احمدی مدیرکل محیط‌زیست چهارمحال و بختیاریاز مهار کامل آتش سوزی دیشب در منطقه حفاظت شده هلن خبر داد....احمدی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا کنون، میزان مساحت آتش سوزی در منطقه حفاظت شده هلن حدود چهل هکتار برآورد شده است....

3مهر 1395 ایسنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری گفت: آتش‌سوزی در بخشی از منطقه حفاظت شده هلن در چهارمحال و بختیاری مهار شد.در این آتش سوزی  حدود 3000 مترمربع زیر اشکوب در آتش سوخت.

10 مهر 1395 ایرنا : شهرام احمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاریگفت: 11هکتار از اراضی جنگلی منطقه حفاظت شده هلن در آتش سوخت و به خاکستر تبدیل شد.

16 تیر  1398 تسنیم  : ...... مدیر کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری گفت: ساعت 11صبح روز گذشته جمعه 14 تیرماه 98، منطقه جنگلی فیروز آباد( شمال غرب منطقه حفاظت شده هلن) شهرستان کیار دچار آتش سوزی شد که به علت وزش باد شدید، حریق تا منطقه سرتنگ محمود از توابع بخش ناغان گسترش یافت.علی محمدی مقدم افزود: در این آتش‌سوزی که تا ساعت 3 بامداد ادامه داشت حدود بیست هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی طعمه حریق شد، .......

 

 

 

  آلودگی های نفتی گسترده  در  منطقه به اصطلاح  حفاظت شده هلن

 آلودگی های نفتی نیز مانند بسیاری دیگر از مناطق حفاظت شده ، منطقه حفاظت شده هلن و مردمان ساکن آن را  بی نصیب نگذاشته است . روستای گندمکار بالا و روستای گندم کار وسط  در داخل و مرز غربی منطقه حفاظت شده هلن  قرار دارند  و  در کنار این روستا  مركز انتقال نفت شهيد جبار زارع (مرکزشماره 6 گندمكار)  از مارون به اصفهان، قرار دارد. در سال 1366، رانش زمین در این منطقه، سبب شکستگی  لوله 32 اینچی اصلی حامل نفت به اصفهان شد. و به دنبال آن آلودگی های وسیع نفتی در این منطقه اتفاق افتاد !!!! و این اتفاق بار ها در این منطقه به دلیل  فرسودگی و خوردگی لوله ها ی نفتی  و عدم تعویض و ایمن سازی آنها اتفاق افتاده  و خسارات بیشمار به سلامت و معیشت مردم  و آب و خاک  منطقه به اصطلاح حفاظت شده هلن  وارد کرده است!!!!  و این در حالیست که دستکم درسال های اخیر در آمدهای حاصل از نفت  بالاترین رقم در طول  عمر صادرت نفتی ایران بوده است !!!!!

در ادامه به مواردی از اخبار رسانه ای شده در مورد آلودگی های نفتی این منطقه اشاره می شود :

18دی1390 ایرنا :  مدتی است که در منابع آب منطقه سرخون شهرستان اردل آلودگی نفتی مشاهده می شود که این آلودگی سلامت مردم منطقه و تهدید استخرهای پرورش ماهی و آلودگی زیست محیطی را به همراه داشته است . سعید یوسف پور مدیرکل محیط زیست چهارمحال وبختیاری در خصوص این آلودگی با تایید آلودگی منابع آب منطقه به نفت اظهار داشت:‌ این موضوع در دست بررسی و پیگیری قرارگرفته است...... بر اساس برخی گزارش های ساکنان این منطقه دفن غیر اصولی لجن های نفتی تلمبه خانه گندمکار نیز بر این آلودگی افزوده است....

26 خرداد 1391 ایبنانیوز آژانس خبری بختیاری :  یکسال ازآغاز آلودگی نفتی رودخانه سرخون گذشت-چشمه ی آبی که از روستای سرخون، مرکز بخش میانکوه شهرستان اردل استان چهارمحال و بختیاری می جوشید و مرکز بخش میانکوه سرخون و دهستان هلوسعد را سیراب میکرد، مدتی است رنگ و بوی نفت به خود گرفته است..... خط لوله گاز و نفت كه از ميانكوه مي گذرد، هر چند سال یکبار، حوادثی تلخ و ناگوار برای مردم منطقه و این رودخانه رقم زده است. در چندین نوبت، شکستن لوله و جاری شدن محتویات آن در مسیر رودخانه و شعله ور شدن نفت در سرتاسر مسیر رودخانه، جهنمی به پا کرده است که پس از کنترل آتش، فقط خاکستری از درختان اطراف رودخانه به جا می ماند و اندک آبزیان باقی مانده و نورسیده رودخانه را هم با خود به كام مرگ فرو مي برد. بیش از یکسال است که آب رودخانه ي پاک و نشاط آور ما، بوی نفت می دهد. آبی که پدران ما نسلها با آن زندگی می گذراندند بي آنكه آلوده اش كنند. آبی که بدون آن، حیات در بخش میانکوه معنی ندارد. آبی که از ان مي نوشند، با آن کشاورزی می کنند و.. امروز آلوده شده است. مزرعه های پرورش ماهی منطقه با همین آب به تولید ملی کمک می کردند، ولی امروز تعطیل شده اند. آب شرب بیش از ۵۰ روستا قابل استفاد نیست. گاهی با تانکر سیار به آنها آب رسانی می شود. فکرش را بکنید که دوباره عقب گرد کرده ایم به ۵۰ سال قبل؛ دوباره مشک و کول زنان و دخترکان کوچک، آب آور خانه ها شده است ....صدای مردم ميانكوه آنقدر ضعیف است که به گوش مسئولین شهرستان اردل و استان چهارمحال و بختياري نمی رسد؛ چه رسد به وزارت نفت و تهران نشینان. هیچ کس جوابگوی این مردم مظلوم نیست. آیا گوش شنوا و دادرسی هست که به داد این مردم برسد. که چه کنند؟ آقاي احمدي نژاد! شما گفته بوديد پول نفت را بر سر سفره هاي مردم مي آوريد ولي حالا بيا و ببين كه خود نفت بر سر سفره مردم ميانكوه آمده است!

11آذر 1392 ایبنانیوز آژانس خبری بختیاری :  چندسالی از آلوده شدن آب شرب و کشاورزی ۲۰ هزار نفر از اهالی شهر «سرخون» و روستاهای تابعه آن، در استان چهارمحال و بختیاری از طریق نشت نفت از لوله‌های فرسوده انتقال نفت از خوزستان به اصفهان (در محل تلمبه خانه شماره ۶ گندمکار) می‌گذرد و به رغم همه پی‌گیری‌هایی که تاکنون از سوی اعضاء شورای اسلامی و معتمدین در آن منطقه بعمل آمده، متأسفانه هیچ‌گونه اقدام مؤثری از سوی مسئولین و دستگاههای ذیربط صورت نگرفته است.
و این در حالی است که ده‌ها هکتار از اراضی مرغوب شالیزاری آن شهر دیگر قابلیت لازم را برای کشت شالیزار ندارد و تعداد قابل توجهی از کارگاههای پرورش آبزیان سردآبی منطقه که از این آب بهره‌مند بودند نیز تعطیل و در نتیجه جمعیت قابل توجهی از مردمان محروم این خطه کشت و زرع خود را‌‌ رها نموده و حاشیه نشین شهرهای کوچک و بزرگ در سطح استان و استانهای مجاور شدند.

8تیر 1393 خبرگزاری مهر:... هم اکنون شهر سرخون و 22 روستای منطقه با مشکلات بسیاری در خصوص آلودگی نفت در این منطقه روبرو شده اند و مهمترین دغدغه آنها حل این مشکل و تسریع عملکرد مسئولان در این خصوص است..... مدیر عامل آب و فاضلاب شهری استان چهارمحال و بختیاری : ... پیش از این مسئولان شرکت نفت منکر این قضیه بودند اما هم اکنون نشت و ایجاد آلودگی نفتی را پذیرفته اند و اعتبار و رقمی را در این خصوص برای حل مشکل به شرکت آب و فاضلاب شهری و همچنین آب و فاضلاب روستایی اختصاص داده اند .....

18 خرداد 1394  ایرنا -  محمد نوذری  فرماندار شهرستان اردل : " پیش ازاین مسئولان وزارت نفت، آلودگی نفتی آب منطقه سرخون را ناشی از شکستگی لوله های نفت نمی دانستند اما در بازدید معاون وزیر نفت از آلودگی نفتی منابع آب سرخون، برای مسوولان این وزارتخانه محرز شد که علت آن شکستگی لوله های انتقال نفت خوزستان به اصفهان بوده است. وی افزود: با پذیرش این موضوع از سوی معاون وزیر نفت، مقررشد تا وزارت نفت بخشی از خسارتهای وارده به اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان اردل را بپردازد...."

 

14آذر  1395  - باشگاه خبرنگاران جوان- محمد نوذری فرماندار شهرستان اردل  با اشاره به ترکیدگی خط لوله انتقال نفت خام خوزستان به پالایشگاه اصفهان به دلیل پوسیدگی و رانش زمین در منطقه گندمگار اردل گفت: به محض وقوع این اتفاق در ساعت 23 شامگاه جمعه گذشته 12 آذر، نیروهای امداد و نجات و کارشناسان خطوط نفت برای ترمیم لوله و مهار نفت در محل حاضر شدند. وی افزود: هم اکنون ضمن خاکبرداری محل شکستگی و ایجاد مانع خاکی برای عدم نشت نفت سیاه به رودخانه سرخون و اراضی پایین دست، نفت جمع شده در محل با چند دستگاه تانکر تخلیه و به تلمبه خانه گندمکار منتقل شد و کارشناسان مشغول ترمیم خط لوله هستند........ به گفته نوذری؛ رانش زمین در منطقه گندمگار به دلیل بارندگی های چند روز گذشته رخ داد......

 

17آذر  1395  -خبرگزاری مهر - لوله نفت مارون - اصفهان که بر اثر بارش‌های آخر هفته گذشته و رانش زمین شکسته شده، همچنان ترمیم نشده و حجم بالایی از نفت خام را روانه رودخانه گندمکار و سد کارون ۴ کرده است و سلامتی تعداد زیادی از مردم را تهدید می‌کند. کارشناسان معتقدند که با تکرار این حادثه برای سومین بار مسئولان باید اقدامی جدی برای پیشگیری از این فاجعه محیط زیستی و سلامت انجام دهند.......

 

منطقه حفاظت شده هلن -آلودگی های نفتی  

ماخذ تصویر: خبرگزاری مهر -17 آذر  1395

 

 

21  تیر 1396  -ایرنا - شهرام احمدیمدیركل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا  برآورد نهایی خسارت شكستگی خط انتقال نفت خام خوزستان به اصفهان در منطقه گندمكار شهرستان اردل در آذرماه سال گذشته در بحث خاك منطقه جنگلی حفاظت شده هلن را 32 میلیارد ریال اعلام كرد.به گفته وی، در پی وقوع این حادثه خسارت زیست محیطی به آب، خاك، رودخانه و همچنین تنوع گیاهی و جانوری این خطه وارد شد. .......
چنگ اندازی مافیای گردشگری و مال خود کردن " دره عشق"   در شکننده ترین و حیاتی ترین گذرگاه کارون ، واقع در حد فاصل مناطق حفاظت شده سبز کوه و هلن

 

6 آذر  1398  -ایرنا - مهرداد جوادی  مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری با اشاره به ضرورت حضور بخش خصوصی در صنعت گردشگری گفت: طرح گردشگری دره عشق منطقه مشایخ شهرستان کیار در این استان آماده واگذاری به بخش خصوصی است.   مهرداد جوادی روز چهارشنبه به خبرنگاران چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: طرح گردشگری دره عشق در زمینی به وسعت ۱۶ هکتار اجرا و برای اجرای این طرح مهم ۲۵ میلیارد ریال اعتبار ملی و استانی زینه شده است.وی تصریح کرد: طرح گردشگری دره عشق با هدف افزایش ماندگاری گردشگران داخلی و خارجی در حاشیه رودخانه کارون و همجواری مناطق حفاظت شده هلن، سبزکوه و زیست‌کره هلن قرار دارد.(  عجب هدف گذاری نبوغ آمیزی !!!!!!)   این مسوول گردشگری استان یادآور شد: طرح گردشگری دره عشق، دارای امکانات اقامتی، پذیرایی، رفاهی و ورزش‌های هیجانی مانند رفتینگ، زیپ‌لاین، پل معلق چوبی و پاراگلایدر است.....

کانون دیده بانان زمین  تاکید می کند که مالک اصلی" دره عشق" نسل کنونی و نسل های آینده ایران زمین  هستند و هیچ کس و به هیچ قیمتی و با هیچ بهانه ای حق تصاحب" دره عشق" را ندارد!!! سازمان حفاظت محیط زیست تنها مسئول حفاظت مناطق حفاظت شده است  و به هیچ وجه حق  واگذاری مناطق حفاظت شده به سازمان میراث فرهنگی - گردشگری  و یا هیچ نهاد و سازمان دیگری را ندارد  !!!!

 

 ناحیه پنج-ص16b از 26

ادامه

صفحه اصلی