کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج -  زاگرس مرکزی

 

گروه هشت  زاگرس مرکزی- 

 منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت  ،   منطقه حفاظت شده تالاب میانگران و منطقه حفاظت شده شیمبار

گروه هشت بررسی کانون دیده زمین در زاگرس مرکزی شامل سه منطقه حفاظت شده شالوومونگشت،  منطقه حفاظت شده تالاب میانگران و منطقه حفاظت شده شیمبار است در شرق استان خوزستان .

منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت درغرب  دریاچه سد کارون 3 و  در  رشته کوه مونگشت در 33کیلومتری جنوب شهر ایذه قرار دارد. منطقه حفاظت شده تالاب میانگران در 1.5کیلومتری شمال شهر ایذه قرار دارد و منطقه حفاظت شده شیمبار نیز ازجنوب دریاچه سدکارون یک (شهید عباسپور) تا کوه منار یعنی سرآبخیر های آب بازفت تعیین شد ه .

در ادامه مشخصات بیشتری از این مناطق و همچنین شاخص های عدم حفاظت آنها ارائه می شود :

 

منطقه17زاگرس مرکزی

  منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت  

IRAN-Shalo & Mongasht  Protected Area 

 منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت در سال 1378 بامساحت  12 هزار و 991 هکتار حفاظت شده اعلام شد.

این منطقه شامل بخشی از ابر سازه آب ساز طبیعی کوه  مونگشت و منطقه شالو است که با تاخیری بسیار، تنها حدود بیست کیلومتر و مساحتی حدود7 درصد از این ابر سازه مهم آب ساز طبیعی حفاظت شده اعلام شد.  گفتنی است  رشته کوه منگشت(مونگشت)  به  طول هشتادکیلومتر و عرض 20تا25 کیلومتر و به مساحت حدود 185 هزار هکتار و با حداکثر فراز 3613متر، شامل کوه کند، کوه سی سه دانه،کوه ماه زیه، کوه تنوش،کوه ناشلیل، کوه کلمه ،کوه تیر بازک، کوه برآفتاب، کوه سه پران، کوه بدرنگان، کوه کله،کوه دوزرد،کوه دشت مر،کوه سرچاه،کوه سردوفون،کوه جیمه،کوه چلا، کوه زرد حلقه،  کوه غنچه و... می باشد.

 

 موقعیت منطقه حفاظت شده  شالو و مونگشت دررشته کوه مونگشت

 

بر پایه نقشه این منطقه  ،  محدوده این منطقه  را می توان در کلی ترین شکل بدین صورت شناخت:

 مرز شرقی  دریاچه سد کارون 3

 مرز غربی  بخشی از  رشته کوه مونگشت  در محدوده  کوه سی سه دانه (2988متر) وکوه کند با  بلند ترین فراز 3123 متر

 مرز جنوب شرقی  بخشی از رود دره چلو

 مرز شمال غرب: منطقه شالو در جنوب روستای غرق شده باجول شالو  و تنگ قاف ( گفتنی است روستای باجول شالو این روستای تاریخی با آبگیری سد کارون 3 تماما  زیر آب رفت )

 

 نقشه منطقه حفاظت شده  شالو و مونگشت

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده 1385- جانمایی دریاچه سد کارون 3 و تکمیل اسامی روستا ها و عواض طبیعی و .... از کانون دیده بانان زمین

 

 در این بخش از ابر سازه های  آب ساز طبیعی رشته کوه مونگشت ، رود دره ها و تنگ های بسیاری قرار دارد  نظیر  تنگ ریگ دره ، تنگ قاف، تنگ خرذله دان، دره سرتوف  ، تنگ طلا، تنگ قاسمی که بخشی از آن توسط مافیای سد ساز  کارون 3 تخریب شد  و...  که هدایت کننده برف آبها و آب چشمه های کارستی  و آب آبشار ها نظیر آبشار شیوند -آبشارهای توف - و....به  سد کارون 3 است !

 منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت از رویشگاه باستانی جنگلهای بلوط ایرانی است با گونه های دیگری چون بنه ، زبان گنجشک ، ارس، ارژن، بادام، کیکم ، زالزالک ، انواع گون، و....و زیستگاه های دیرینه ای بوده است برای خرس قهوه ای، پلنگ، ، سنجاب ایرانی ، و....که بخش وسیعی از  جنگل های بلوط و زیستگاه های جانوری این منطقه   ، توسط مافیای سد ساز به زیر دریاچه سد کارون 3 رفت  و بخش دیگر نیز دستخوش زمین لغزش های گستره شد وریشه درختان بلوط های کهنسال آن خشکید .

 

 مراکز جمعیتی  داخل منطقه عبارتند از : شهرک شیوند،ده کهنه شیوند، ده نوشیوند،  پشت آسیاب ،  چفت گوشه ،  شیب زیتون-باغ تلخاب- جوکار- شوشتری -جنگلی (جنگی) -آب گنجشک- گویله ( در محدوده دهستان دنباله رود شمالی- بخش دهدز -شهرستان ایذه - استان خوزستان )

 

 

 

منطقه حفاظت شده شالو و منگشت 

 

منطقه حفاظت شده شالو و منگشت - محدوده تنگ قاف ( شمال منطقه )

ماخذ تصویر: گروه کوهنوردی زاگرس -آذر 1387

 

 

منطقه حفاظت شده شالو و منگشت - محدوده تنگ قاف ( شمال منطقه )

ماخذ تصویر: گروه کوهنوردی زاگرس -آذر 1387

 

 

منطقه حفاظت شده شالو و منگشت - محدوده شیوند  ( جنوب منطقه )

 

 

منطقه حفاظت شده شالو و منگشت - آبشار شیوند  ( جنوب منطقه )

 

منطقه حفاظت شده شالو و منگشت ( جنوب منطقه )

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  ضربات مهلک سد کارون3  بر  منطقه به اصطلاح حفاظت شده شالو و مونگشت

 مهم ترین عامل تخریب های  بنیان کن آب، خاک  ، جنگل ، زیستگاه های گیاهی ، جانوری و بستر های تاریخی  و برهم زننده اساس اکوسیسم های کوهستانی در این بخش از  زاگرس  مرکزی را سد سازی دانست که ساخت سد کارون 3  یکی از آنهاست .

 با ساخت این سد شوم ، بیش از پنج هزارهکتار از جنگل های باستانی بلوط در ابر کوه های مونگشت برای همیشه نابود شد!!! 

با ساخت این سد ، یک  گسست اکوسیستمی در کوه های مونگشت  در  دوسوی دره کارون ایجاد شد  و این اکوسیستم های کوهستانی با دامنه های عموما کارستیک(آهکی)،که از مستعد ترین مناطق برای زمین لغزش است در معرض زمین لغزش های بیشتر و ریزش های بیشتر  قرار داد .

با آبگیری سد کارون 3 در آبان 1383 ،  63 روستای باستانی  این منطقه یعنی تاریخ شفای کهن سرزمین ایران به زیر آب رفت  و همراه آن 1291 قطعه زمین کشاورزی و مسکونی در آب دریاچه سد غرق شد و 8 هزار نفر از كشاورزان منطقه كار خود را از دست  دادند. بیش از 15 هزار نفر بخاطر این خیانت تاریخی ، آواره و به حاشیه نشینی در شهرهای ایذه، باغملک، اهواز، رامهرمز و شهرکرد روی آوردند.

افزون بر این مناطق تاریخی بسیاری به زیر آب رفت از جمله ایل راه های باستانی بختیاری با قدمت هزارا ن ساله ازجمله پل تاریخی "شا لو" از جمله  گدار  "بلوطک " . و...

هژیر کیانی که پیش از این یکی از کارشناس میراث این منطقه بوده است، می‌گوید:          " پیش از آبگیری سد ۱۱۰  اثر باستانی این منطقه را با مشخصات یو تی ام و جی پی اس ثبت کردیم که شاید آیندگان با باستان‌شناسی و غواصی زیر آب بتوانند تحقیقاتی درباره آنها انجام دهند. این بناهای تاریخی غرق شده در آب شامل کاروانسرا، پل‌های تاریخی، گورسنگ‌ها و شیرسنگ‌های بختیاریبودند که در ایران بی‌نظیر است. او به غارهایی متعلق به دوران پارینه سنگی اشاره می‌کند که امروز در آب غرق شده‌‌اند. این فعال محیط زیست می‌گوید: بیش از ۳۵ غار که سکونتگاه انسان‌ها بودند در این منطقه توسط باستان‌شناسان گروه نجات شناسایی شدند، تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شد که در سکوت آن زمان به فراموشی سپرده شد.".(خبر آنلاین 23 شهریور 1396)

 

 

 

در آذر ماه 1386  اطراف سد کارون 3 دچار زمین لغزش های وسیع شد. گزارش کانون دیده بانان زمین در مورد این زمین لغزش ها،همراه با تصاویر در فروردین سال 1387 منعکس شد که این گزارش را می توانید با عنوان:  " زمین لغزش های گسترده  درمحدوده سد کارون  3 ، روستا های مسکونی،اراضی کشاورزی و بخشی از جنگل های باستانی بلوط زاگرس قربانیان سد سازی کارون 3 "    در همین سایت مطالعه نمایید.

نمونه ای از تصاویر این گزارش : 

شکاف حاصل از زمین لغزش  دامنه های ارتفاعی جنگلی مشرف به دریاچه سد کارون 3 ، پیامد منفعت طلبی های مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین!!!

  عکس از :  کانون دیده بانان زمین  فروردین 1387

 

تصویری  از موقعیت زمین لغزش های  دو دامنه ارتفاعی مشرف به دریاچه سد کارون3 ( محدوده روستای "غریبیها  ") که موجب نابودی اراضی کشاورزی و معیشت روستاییان شده است . پیامد منفعت طلبی های مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین!!!

  عکس از :  کانون دیده بانان زمین  فروردین 1387

 

 

شکاف های عمیق ناشی از  زمین لغزش های حاصل از سد کازرون 3 بر جاده های  منطقه  ( جاده ارتباطی روستای "دهنو بارز ")

  عکس از :  کانون دیده بانان زمین  فروردین 1387

افزوده : روستای "دهنو بارز "و اراضی اطراف آن   از آذر ماه 1386  دچار زمین لغزش های وسیع شده است . در اسفند ماه   ابعاد این زمین لغزش گستره تر می شود  و همان گونه که  درتصویر مشاهد ه می شود  شکاف های عمیق ناشی از این  زمین لغزش  به وسط  جاده  نیز کشیده شده است ....روستاییان   می گویند  این منطقه تاکنون سابقه  هیچ زمین لغزش را نداشته   و همه این  رخ داد های نامیمون را   ناشی از آبگیری سد کارون 3  می دا نستند  و می گفتند  آبگیری این سد باعث شده که ما نه تنها خانه های خود را از دست بدهیم بلکه با بالاآمدن آب و خراب شدن خاک کشاورزی ،شالیزار ها ی ما نیز هم اکنون به زمین های  لم یزرع تبدیل شده  و تاکنون مسئولان سد کارون 3 حتی خسارت اینهمه ضرر را به ما نداده اند .  

 

 

 

با آبگیری سد کارون 3  راه زمینی روستاهای منطقه حفاظت شده شالو مونگشت که به زیر آب نرفته بودند،  با شهر دهدز ( مرکز  بخش دهدز شهرستان ایذه ) قطع شد. نظیر شهرک شیوند، روستای کهنه شیوند، روستای پشت آسیاب شیوند، روستای ده نو شیوند، روستای مرغاب و آبشار آن معروف به آبشار شیوند ،  روستای چفت گوشه ، روستای شوشتری، روستای آب گنجشکان، روستای جوکار، روستای میان گرون، روستای گویله، و... و  روستائیان را مجبور کرده است تا فقط به کمک شناورها تردد کنند که علاوه بر مشکلات بسیار، موجب حوادث  مرگبار نیز بوده است از جمله :

 

-13 مرداد  392 1- تسنیم -۱۲زن وکودک روستایی کشته شدند،هیچ مسئولی حتی برای توجیه نیامد! خبرکوتاه بود ودرساعات پایانی یک روز تعطیل، هیچ انعکاسی نداشت تا تنی بلرزد ومسئولی پای تریبونی حاضر شودتاحداقل طبق سنت های گذشته ومالوف ،ماجرا را توجیه وماستمالی نماید!

 

5 بهمن  392 1- خوز نیوز-پس از سقوط مینی بوس، دومین حادثه هم اتفاق افتاد؛سقوط یک دستگاه وانت به دریاچه کارون 3/ عملیات جستجو ادامه دارد....

30 خرداد 1398-آفتاب نیوز - روز گذشته در پی تماس‌های برخی از اهالی روستای سادات حسینی مبنی بر جان باختن یک کودک روی دریاچه سد کارون 3 به دلیل دیر حرکت کردن بارج و خرابی آن در وسط دریاچه، پیگیری این سوژه انجام شد.

 

 

 

سازمان حفاظت محیط زیست هرگز در مورد اثرات این سد ساز ی ویرانگر  در منطقه به اصطلاح حفاظت شده  شالو ومونگشت اطلاع رسانی نکرد و حتی با زرنگی مسخره ، تصویر شصت کیلومتر دریاچه سد کارون 3 را در نقشه این منطقه در اطلس مناطق حفاظت شده(1385) منعکس نکرد و آن را سانسور کرد  !!!!!!!!

 

 

منطقه حفاظت شده شالو و منگشت - تنگ قاسمی

کانون دیده بانان زمین:  نمایی از باقی مانده یکی از تنگ های حیاتی و عظیم زاگرس مرکزی ( تنگ قاسمی) که توسط مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین  منفجر ، داغان و بخشی از دریاچه سد کارون3 شد!!!

 

منطقه حفاظت شده شالو و منگشت - تنگ قاسمی

کانون دیده بانان زمین:  نمایی از باقی مانده یکی از تنگ های حیاتی و عظیم زاگرس مرکزی ( تنگ قاسمی) که توسط مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین  منفجر ، داغان و بخشی از دریاچه سد کارون3 شد!!!

 

منطقه حفاظت شده شالو و منگشت - تنگ قاسمی

کانون دیده بانان زمین:  نمایی از باقی مانده یکی از تنگ های حیاتی و عظیم زاگرس مرکزی ( تنگ قاسمی) که توسط مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین  منفجر ، داغان و بخشی از دریاچه سد کارون3 شد!!!

 

 

 جنگل سوزی در منطقه حفاظت شده شالو مونگشت به علت عدم تجهیزات موثرخاموش کردن فوری آتش

22 مرداد 1392 ایسنا -روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان احمدرضا لاهیجان زاده: صعب العبور بودن و نبود امکانات، عملیات اطفاء حریق را دشوار می کند. وی گفت: از ابتدای سال تاکنون 10 تا 15 هکتار از جنگل ها و مراتع استان طی بیش از 10 آتش سوزی دچار آسیب شدند... در سطح استان تنها پنج خودروی آتش نشانی داریم اما در مناطق صعب العبور مثل شیوند و شیمبار، امکان عبور خودرو نیست و هلی کوپتر نیاز است.

 

  20مهر1393 ایذه آنلاین : " بلوط های ارتفاعات مونگشت در آتش می سوزند. در پی گزارشات منابع آگاه محلی از آبخوگان ایذه، جنگل‌های ارتفاعات منگشت دچار آتش‌سوزی شده‌است و در حال سوختن می‌باشد. گفتنی است با توجه به تماس خبرنگار ما با رییس اداره منابع طبیعی ایذه،هیچگونه پاسخی از ایشان دریافت نشد. همچنان بی‌تفاوتی نسبت به‌خاموش کردن این شعله‌های آتش ادامه دارد و جنگل‌های کوهستان‌های زاگرس در حال سوختن هستند....."

21مرداد1396 خبرگزاری مهر  : محسن بیرانوند فرماندار ایذه از مهار آتش‌سوزی در کوه منگشت این شهرستان خبر داد...... بیراوند گفت :  شهرستان ایذه دارای حوزه جنگلی و مرتعی بسیار وسیعی هست و امکانات موجود در آن پاسخگوی نیاز ما برای اطفای حریق‌های منابع طبیعی نیست.فرماندار ایذه ادامه داد: کمبود تجهیزات، امکانات و نیروی انسانی  اصلاً جوابگوی نیاز ما در حوزه این آتش‌سوزی‌ها نیست و متأسفانه تا زمان اعزام نیروهای کمکی از مرکز استان حداقل ۴ تا ۵ ساعت زمان تلف می‌شود......

 

17خرداد1398ایرنا :    فرزاد حسین‌پوررییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ایذه گفت: عصر دیروز آتش به جان پوشش جنگلی ارتفاعات کوه مُنگشت افتاد که با تلاش‌های انجام شده، بامداد امروز این آتش سوزی مهار شد.وی افزود: به دلیل وزش باد و مستعد بودن مراتع این منطقه برای آتش سوزی، پس از چند ساعت دوباره این آتش در همان منطقه سخت گذر زبانه کشید.....

18خرداد1398ایرنا : رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ایذه گفت: برای بار سوم در ۲ روز گذشته آتش در جنگل‌های کوه منگشت زبانه کشید....

4 مرداد 1398باشگاه خبرنگاران جوان  : محسن البرزی بخشدار دهدز از توابع شهرستان ایذه گفت: عصر امروز آتش به جان جنگل‌های بلوط در محدوده زیرکوه شالو و لپرشیران در حوالی سد کارون ۳ رخ داد.آتش سوزی‌ اطراف کارون ۳ و منطقه لپرشیران به دلیل واقع شدن در شیب بسیار تند روند اطفا را سخت و زمان بر کرده است.......

 

8 خرداد 1399ایرنا- .......چهار هکتار از مراتع منطقه حفاظت شده منگشت، سادات حسینی ایذه به دلیل آتش زدن کاه و کلش در آتش سوخت......

22 مهر 1399ایرنا-بهروز کی شمس رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان باغملک گفت: شعله‌های آتش در مراتع جنگلی ارتفاعات دهستان منگشت این شهرستان زبانه کشیده است .  بهروز کی شمسروز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد : بنا بر گزارش منابع محلی، از ساعت ۱۵ امروز، آتش در مراتع جنگلی بلوط دهستان منگشت شهرستان باغملک شعله ور شدکه با همکاری نیروهای مردمی و اعزام نیروهای یگان امداد، تا این لحظه آتش سوزی بخش گلوگاه روستای رباط مهار شد......هنوز اطلاعات دقیقی در خصوص میزان خسارت مراتع و جنگلی سوخته به دست نیامده است.....

 

27 مهر 1399 خبرگزاری صدا وسیما :رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان باغملک : ......پس از چهار شبانه روز تلاش نیروهای مستقر در محل حادثه ، آتش در کوه های منگشت باغملک خاموش و مهار شد.

 

2 آبان 1399ایرنا-رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ایذه گفت: عملیات مهار آتش در کوه منگشت ایذه با موفقیت به پایان رسید........از ابتدای سال جاری چندین فقره آتش‌سوزی در نقاط مختلف ایذه از جمله روستای موردغفار، کوه گزیر، کوهستان منگشت، منطقه بلوط بلند و کوه سفید دهدز به وقوع پیوسته که اطلاع دقیقی از میزان خسارت وارد شده در دست نیست.....

 

 

 

 

 ناحیه پنج-ص19a از 26

ادامه

صفحه اصلی