کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج -زاگرس جنوبی ( بخش غربی)

 

منطقه 2 زاگرس جنوبی( بخش غربی )

 پارک ملی بمو

IRAN  - Bamou  National park

 

پارک ملی بمو با مساحتی حدود یکصد هزار هکتار،  در سال 1346 به پارک وحش و سپس به پارک ملی تبدیل شد . بعد ها از مساحت آن کاسته شد و امروزه رقم 48 هزار و 211 هکتار برای آ ن اعلام شده است( فهرست مناطق حفاظت شده در نقشه مناطق حفاظت شده کشور - سال1391 -سایت سازمان حفاظت محیط زیست ) .گفتنی است در اطلس مناطق حفاظت شده چاپ سال1385 مساحت پارک ملی 48 هزارو 594 هکتار نوشته شده .

پارک ملی بمو در30 کیلومتری غرب  پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان 8 کیلومتری شمال دریاچه مهارلو- 15 کیلومتری جنوب غربی تالاب بین المللی کَم جان  -50 متری جنوب بند امیر (رودخانه کُر)-8 کیلومتری جنوب شهر مرودشت-20 کیلومتری جنوب تخت جمشید   و2کیلومتری سعدیه(آرامگاه سعدی)شهر شیراز قرار دارد.

 بزرگراه شهر  شیراز  به شهر زرقان- شهر مرودشت و تخت جمشید  از میانه  این پارک ملی عبور داده شده است و آن را کاملا دو تکه کرده است .  

پارک ملی بمو  منطقه ای است کوهستانی در بر گیرنده ابر سازه های آب ساز طبیعی چون کوه بمو با حداکثر فراز  2700 متر ،کوه میان بلند (بلند) ( 2486 متر )کوه چاه سرخ (2405متر) ،کوه سیاه (1800 متر )کوه مهراب (2308متر )کوه آصف(2297متر ) کوه صوفیا(2030متر ) کوه بالکی(2010متر) کوه زرگان یا زرقان ( 2130متر ) ،کوه سیاه (  2322متر )  کوه گدانوم ، کوه آهک پزی، کوه قیطقلو، و ....چشمه های کارستی بسیاری از دل این کوهستان ها بروز ظهور دارند چون چشمه آب بز ،  چهار چشمه، چشمه مهراب،چشمه سلمانی، ،چشمه فیل، چشمه محکی، چشمه گردو، چشمه گل، چشمه نیتک،چشمه باغ و... آب این چشمه ها و دیگر آبهای جاری این منطقه بخشی راهی رودخانه  کر و بخشی نیز وارد رودخانه خشک می شوند.

 پارک ملی بمو روزگاری نه چندان دور بستر جنگل های بنه ، بادام ، ارژن، زالزالک ،  و....و زیستگاه های غنی برای پلنگ ، قوچ شیرازی   بز و پازن،  آهو، گربه وحشی بود !!!

 

پارک ملی بمو

 پارک ملی بمو

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده  سال 1385- تکمیل عوارض طبیعی داخل و محدوده منطقه -تکمیل و جانمایی مکان های جمعیتی- تکیل راه ها- علامت گذاری شهرک ها و......  از کانون دیده بانان زمین

 

 

مراکز جمعیتی داخل و مرز پارک ملی بمو :  شهر جدید صدرا،  روستای شیخ عبود، روستای چاه سرخ ، روستای باج گاه، روستای بردج، روستای زرقان، ، روستای قبطر قلوی بالا و پایین ، روستای شول، روستای دولت آباد، روستای درمنه زار، روستای تربرجعفری، روستای تربرسادات، روستای تربرلای بیشمه  ( دهستان بند امیر، دهستان داریان، دهستان دراک، دهستان زرگان - شهرستان شیراز -استان فارس )

 

 

حفاظتی که انجام نشد

پارک ملی بمو این میراث طبیعی نسل ها  که نزدیک به پنجاه سال پیش به دلیل ارزش زیستی بسیار بالا حفاظت شده اعلام شد ، امروز چنان  دستخوش توسعه تخریب  شده است  که نام بردن از آن به عنوان پارک ملی، لوث کردن  پارک های ملی  است و تنها سازمان حفاظت محیط زیست در بازی مناطق به اصطلاح حفاظت شده آن را پارک ملی  می شناسد !!!!!!

 

 نگاهی به کلی ترین موارد  داغان کردن پارک ملی بمو این میراث طبیعی نسل ها  :

- راه زنی و  دو تکه کردن  پارک ملی  بمو ( بزرگراه شیراز- مرودشت از میانه بخش غربی پارک عبور داده شده است)

- شهرک سازی در داخل پارک( شهر جدید صدرا ( فاز های 1 و 2)-باغشهر اهل بیت و..... این شهرک ها در حال گسترش و تخریب های بیشتر در داخل پارک ملی بمو می باشند !!!)

- ایجاد پلایشگاه نفت و پتروشیمی در داخل و حریم پارک ملی بمو

- داغان کردن اکوسیستم های کوهستانی  زیستگاه های جانوری و گیاهی برای کاشت لوله های نفت و گاز

 -  استقرار پادگان نظامی در داخل پارک

  - معدنخواری

 -آتش سوزی های  مکرر و خاکسترسازی ذخایر ژنتیکی

- و ...

 

 

در پاییز سال 1386 کانون دیده بانان زمین ( نسرین دخت خطیبی- مینا محبوبی- فرشته موثق نژاد- طاهره ابوطالبی ) بازدیدی از بخش هایی از این پارک ملی داشت. وقتی به یکی از پاسگاه های محیط بانی آن (با ارائه معرفی نامه رسمی از کانون دیده بانان زمین ) وضعیت فعلی جمعیت حیات وحش آن و دست اندازی ها و تخریب ها این پارک ملی را سئوال کردیم، مسئول  این منطقه بجای پاسخگویی، و اجازه برای بازدید،آنچنان برخورد زننده ای با ما داشت که جای تعجب  بسیار بود ؟؟؟!!؟؟ و سپس ما را  برای کسب اجازه به اداره کل محیط زیست شیراز حواله داد.  البته ما هم نسبت به این رفتار زشت اعتراض شدید کردیم و معترض شدیم که بجای برخورد با تشکل ها ، بهتر است با نفتی ها و شهرک سازان و پادگان سازان که این اراضی ملی نسل ها را به تصاحب خود در آورده اند و سازمان حفاظت محیط زیست ، چاکر و گوش به فرمان اینهاست ، برخورد شود و یادآوری کردیم که سازمان حفاظت محیط زیست در تعهدی که نسبت به نسل های آینده دارد و با پولی که از جیب ملت برای حفاظت آن تاکنون برداشته، عملا خیانت کرده است !!!! پس از آن ، ما توانستیم به علت تکه تکه شدن این به اصطلاح پارک ملی، به بخش دیگری از این پارک برویم و این مسئول را دور بزنیم  . در بخشی از این پارک ملی بمو با دو محیط بان برخورد کردیم که به پرسش های ما پاسخ دادند و اطلاعات ما را از تخریب پارک ملی بمو کامل کردند. از جمله وقتی از جمعیت کل و بز پرسیدیم با اشاره به سیم خاردار پادگان نظامی که بخش وسیعی از پارک ملی را اشغال کرده بود گفت با این سیم خار دار ها و سرو صداها،ایجاد میدان تیر و.... کدام زیستگاه امنی برای کل و بز و قوچ و میش می ماند ؟؟؟این محیط بانان دلسوز گفتند که با وجود حقوق ناچیزی که به ما می دهند ما تلاش می کنیم وظایفمان را همچنان انجام دهیم ولی  حتی وقتی به عنوان محیط بان این پارک ،برای گشت زنی به این پادگان ها نزدیک می شویم، آنچنان مورد تعرض قرار می گیریم که آنها فراموش می کنند که آنها وارد این پارک ملی شده اند و آن را غصب کرده اند !!! این محیط بانان از این وضعیت بسیار متاسف بودند و حتی می گفتند بار ها وضعیت این پارک را به خانم جوادی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفته ایم ولی ایشان ترتیب اثر نداده اند !!!

 

در ادامه در قالب چند  محور،  مستند هایی  از دروغ بودن حفاظت از پارک ملی بمو ارائه می شود :

تصاحب و تملک ذخیره گاه ژنتیکی متعلق به نسل ها وداغان کردن  زیستگاه های گیاهی و جانوری  در پارک ملی بمو

۳۰۰ هکتار   توسط  پادگان قدس جهت تأسیسات نظامی در داخل پارک ملی بمو و ایجاد کارخانه صدرشیمی ، وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و تصرف ۱۹۶۰ هکتار  دیگر (پایگاه  خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش)

 ۱۵۰ هکتار   توسط  پادگان احمد بن موسی(پایگاه  خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش)

  ۴۱ هکتار توسط نیروی انتظامی.(پایگاه  خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش)

   8 هکتار  توسط شرکت پارس دانه( پایگاه  خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش)

200 هکتار   توسط موقوفات موسوم به حاج زالی ( ارتفاعات ملوس جان بخش غربی پارک ملی تا امتداد جلگه باجگاه ) و به نوشته پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش،  موقوفه مذکور ادعای۱۶۵۰ هکتار از اراضی پارک ملی بمو را دارد که موضوع در مراجع قضایی تحت پیگیری است.

  33 هکتارتوسط شرکت رزگل(پایگاه  خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش)

  80 هکتار از اراضی پارک ملی بمو  (روستای چاه سرخ) توسط اشخاص حقیقی و اعلام مستثنیات بودن بخشی از این اراضی از سوی اداره منابع طبیعی.

  یک هزار و 500 هکتار از  اراضی پلاک ۱۱۰۳ شمال شرقی شهر صدرا را به  مجمع جهانی اهل بیت(پایگاه  خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش- شهریور  1391  )

  115 هکتار طرح  توسعه پالايشگاه شيراز( روزنامه ابتکار 11مهر1390)

   100 هکتار شهرک صنعتي و مسکن‌ مهر لپويي( روزنامه ابتکار 11مهر1390)

هزار هکتار شهرک  صدرا

گفتنی است این شهرک سازی خود آغازی شد برای شدت بخشیدن به دو مینوی تخریب و  تصاحب و تملک ها ی بیشتر  و پارک ملی بمو گوشت قربانی شد که رانت خواران برای غارت بیشتر از سهم نسل ها مجبور به زور آزمایی با هم شدند و آش آنقدر شور شد که اولین تجاوز گران به پارک ملی  بمو یعنی  شهرک سازان نیز صدایشان در آمد   : لطف علیان  مدیرعامل شهر جدید صدرا به روزنامه عصر مردم شیراز در  20 آبان 1387  می گوید:   " ... متأسفانه از چند نقطه تعرضاتی به اراضی انجام گرفته است که با کمک حفاظت شهر صدرا و نیز اجرای احکام تخریب، دو مورد از سازه های غیرمجاز در محدوده شهر صدرا به کمک نیروهای انتظامی از میزان تعرض کاسته شده است. وی  اضافه می کند که عامل اصلی در تخریب و تصرف اراضی منابع ملی در محدوده شهر صدرا ایجاد باغ شهرهاست که لزوم آگاهی مردم در خصوص خرید و فروش غیرمجاز این باغ شهرها احساس می شود.  طبق مصوبه نشست گذشته شورای پیشگیری، تابلوهای اطلاع رسانی در تمامی پلاک های حریم شهر صدرا نصب شده است.  این تابلوها محدوده اراضی ملی و مستثنیات را مشخص می کند و با نصب این تابلوها افراد می توانند محدوده زمین های مورد معامله را شناسایی کنند. "

جالب اینجاست که مدیرعامل شهر جدید صدرا حالا مبصر پارک ملی بمو شده ، خندق درست می کند ،تابلو نصب می کند  و دم از اراضی ملی می زند !!!! ضمن اینکه فاضلاب های آلوده این شهر سازی قلابی به سوی شمال شهر شیراز روان است آخرین مورد رسانه ای شده آن در 5 دی 1394 بود .در این خبر عضو شورای شهر شیراز در گفتگو با خبرگزاری مهر می گوید : "...  بحران بالقوه فاضلاب شهر صدرا که طی سال های گذشته، اعتراض پیاپی شهروندان ساکن مناطق و شهرک های شمال غرب شیراز را به دنبال داشته و همواره مورد توجه و نقد کارشناسان حوزه شهری شیراز نیز بوده ، به یک فاجعه زیست محیطی تبدیل شد........به  دنبال ورود فاضلاب صدرا به برخی شهرک ها و مناطق مسکونی شمال غرب شیراز، برخی قنات ها و سرچشمه های آب شرب این مناطق آلوده شده که در این راستا متاسفانه با بررسی های صورت گرفته معلوم شد اولین چشمه آب منطقه پردیس شهرک جوادیه و ۹ رشته قنات در این منطقه که در تامین آب شرب محدوده منصورآباد نیز مورد استفاده بوده و تا باغات قصردشت نیز امتداد می یابد، هم اکنون آلوده به فاضلاب شهر صدرا است...."

 

 

 

 

  ذخایر ژنتیکی پارک ملی بمو  زیر ضربات مرگ آور پالایشگاه نفت  و دکل کاران

11 مهر 1390 روزنامه  ابتکار موافقت سازمان حفاظت محیط زیست برای واگذاری 115 هکتار از پارک ملی بمو برای توسعه پلایشگاه شیراز...

2 آذر1390 خبر گزاری مهر-علی اکبر کاظمینی فعال محیط زیست :    " در سفر اخیر رئیس سازمان محیط زیست کشور، مجوزهایی ازجمله توسعه پالایشگاه و ایجاد دکل برق در پارک ملی بمو داده شد که باید این مجوزها لغو شود زیرا به پارک آسیب وارد خواهد کرد.  پایه برق علاوه بر اینکه بر قوچ و میش ها آسیب وارد می کند، باعث تغییر رفتارهای درون گله ای و تولید مثل این گونه ها خواهد شد.... همچنین برای آرامش زیستگاه ناامنی به وجود می آورد و خط جاده ای که برای این اقدام کشیده می شود گونه های گیاهی و جانوری را از بین می برد به گونه ای که تنوع زیستی در پارک آسیب خواهد دید...."

6 مهر ماه 1391 خبرگزاری مهر: سرانجام پس از ماه ها اعتراض دوستداران محیط زیست به مماشات رئیس سازمان محیط زیست با استاندار فارس برای توسعه پالایشگاه شیراز و عبور خطوط لوله نفت سروستان از پارک ملی بمو  که مقدمه این توسعه است، چندی پیش این خطوط، بی سرو صدا از لابلای فنس های پارک ملی بمو گذشتند و درست از جلوی پاسگاه محیط بانی پارک عبور کردندبهمن ایزدی مدیر کانون سبز فارس: ..... طول مسیر خط لوله از داخل  پارک ملی بمو حدودا ۷ کیلومتر است ...و حالا بعد از گذشت چند  ماه،‌ نهایتا وارد پارک ملی بمو  شد و عملا پارک ملی بمو با احداث این جاده عملیاتی به دو نیم تقسیم می شود. این خط لوله از غرب در منطقه چشمه آب بز به شرق پارک در منطقه بند امیر رسیده و بخش شمالی پارک که حدودا یک چهارم مساحت بمو را شامل می شود از بخش جنوبی جدا شده تا به این طریق تسهیلات لازم برای تعرض به سایر اراضی باقیمانده پارک در آینده نزدیک برای فرصت طلبان فراهم شود......

10  اردیبهشت 1394ایرنا :  ........ابتکار رییس سازمان محیط زیست کشور  با اشاره به طرح توسعه پالایشگاه شیراز اضافه کرد: طرح توسعه پالایشگاه شیراز مراحل ارزیابی زیست محیطی را می گذراند اما هنوز تایید زیست محیطی ندارد.....وی عنوان کرد:پالایشگاه فعلی شیراز قدیمی و فرسوده است و برای مناطق مسکونی مجاور و آلودگی دارد بر همین اساس باید نتایج ارزیابی زیست محیطی طرح توسعه پالایشگاه جدید تایید شود تا در محل فعلی به شرط جایگزینی این طرح اجرا شود......."

 

 مشخص نیست پالایشگاه نفت و طرح توسعه آن آنهم  در داخل پارک ملی باید چه نوع ارزیابی زیست محیطی قلابی و من در آوردی داشته باشد ؟؟!!!؟؟  بازی با واژه لوث شده  " ارزیابی زیست محیطی" سالهاست که از سوی سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل به  ابزاری برای  فرار از پاسخگویی  و سازش  پشت پرده با  نفتخواران  و دیگر رانت خواران شده است !!!

 

 

 

3 خرداد  1394خبرگزاری مهر- حمید جلالوندی مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست:  " پالایشگاه زرقان از ابتدا از نظر زیست محیطی مشکل داشت چراکه این پالایشگاه در شعاعی کمتر از ۳۰ کیلومتر از شهر شیراز قرار داشت و طبق قانون در این شعاع از کلان شهرها احداث صنایع ممنوع است. اما در اسفند ماه سال گذشته بر اساس مصوبه هیات دولت این پالایشگاه از این قانون مستثنی شد و اجازه احداث آن در شعاع کمتر ۳۰ کیلومتر از کلان شهر شیراز داده شد. ......"

 

 

21اردیبهشت 1394 خبرگزاری فارس- حبیب‌الله زرقانی رئیس شورای اسلامی : " پالایشگاه شیراز روزانه معادل یک شهر 60 هزارنفری آب مصرف می‌کند و به این ترتیب پارک ملی بمو به زودی خشک می‌شود..... بخش کشاورزی در زرقان به‌طور تقریبی نابودشده و الان در زرقان جز خانه، کارگاه و دامداری چیزی از آن کشاورزی قدیم دیده نمی‌شود.... اکنون سطح آب زیرزمینی چاه‌های آن به 100 تا 120 متر رسیده است.....پساب این پالایشگاه‌ها نیز مملو از فلزات سنگین و.... است که باعث آلایندگی چاه‌های اطراف خود نیز می‌شود.رئیس شورای اسلامی شهر زرقان تصریح کرد: زرقان آب آشامیدنی خود را از 6 حلقه چاه در داخل «بمو» تهیه می‌کند و به سبب آن‌که بمو حوزه آبریز بزرگی است برخی گمان می‌کردند در سال‌های آتی مشکل آب شرب نخواهیم داشت درحالی‌که این چاه‌ها نیاز به کف‌زنی دارد. در سال‌های اخیر بیشتر چشمه‌های داخل بمو خشک‌شده است، گفت: اگر به همین صورت ادامه پیدا کند و بنا باشد توسعه پالایشگاه استمرار یابد، پارک ملی بمو نابود می‌شود...... فلزات سنگینی مانند سرب در آب‌های زیرزمینی دشت زرقان دیده شد که در زمان انجام تحقیقات ‌30 درصد چاه‌ها میزان غیرمجازی از این فلزات را دارا بودند........ جالب است که خانم ابتکار رئیس سازمان محیط‌‌ زیست کشور در آخرین اظهارنظر خود خبر از این می‌دهد که ارزیابی زیست‌محیطی پالایشگاه شیراز در جریان است و مشخص نیست، وقتی هنوز این ارزیابی به پایان نرسیده، با چه مجوزی طرح توسعه یا احداث پالایشگاه شماره دو در سفر کلنگ‌زنی می‌شود......." .

 

17 بهمن  1398 ایلنا-به گزارش خبرنگار ایلنا از زرقان، ۴۰۰ واحد صنعتی و بزرگترین شهرک صنعتی این شهر  با ۷۰ کارگاه و کارخانه که درصد بالایی از آلایندگی را نیز دارند  درحالی است که همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و مردم نیز روزانه این هوای آلوده را استشمام می کنند.این آلایندگی به حدی است که حتی محیط زیست و پارک ملی بمو که در چند قدمی این شهرستان است را تهدید می‌کند،بارها مسئولان شهری برای تغییر فعالیت کارخانه‌های آلاینده و کاهش تولید آلایندگی آنها ورود کرده‌اند اما همچنان نفع صنایع به سلامتی مردم ترجیح داده شده است.سخنگوی شورای شهر زرقان در این باره با اشاره به تایید وجود ماده خطرناک «فرمالین» در فضای این شهرستان، عنوان کرد: نقش دو کارخانه در تولید این آلاینده براساس رای دادگاه حتمی شده است اما برخلاف این رای هیچ گونه اقدامی برای کنترل و جا به جایی تاسیسات این کارخانه ها صورت نگرفته و تنها بخشی از یکی از این کارخانه ها به دستور قضایی پلمب شده  است..........سخنگوی شورای اسلامی شهر زرقان با گلایه از برخی مسئولان استان که به جای توجه به سلامت مردم زرقان و ارائه راهکار متناسب با آن به بهانه حفظ اشتغال مانع فعالیت شرکت‌های آلاینده نشده‌اند، گفت: مردم در عذاب هستند و نمی‌شود مطالبات آنها را نادیده گرفت.رستم‌زاده تاکید کرد: بوی نامطبوع و آزار دهنده فرمالین در فضای شهر زرقان کاملا قابل تشخیص است و بیشتر از این نمی شود پنهان کاری کرد.........

 

 

 

 

  آتش افروزی و خاکستر سازی ته مانده ذخایر ژنتیکی در پارک ملی بمو

30 خرداد 1379 همشهری:  یکصد هکتار از عرصه های طبیعی پارک ملی بمو در شیراز سوخت

16خرداد1381 همشهری-  روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس :"  یکشنبه گذشته به سبب بی احتیاطی کادر آموزشی درجه داران مرکز پیاده شیراز مستقر در میدان تیر جنب پارک ملی بمو دچار آتش سوزی شد که در اثر این حادثه یکصدو بیست هکتار از اکوسیستم طبیعی و پوشش پارک ملی بمو از بین رفت . ...."

23خرداد 1383روزنامه ایران :  بیش از صد هکتار از منطقه حفاظت شده پارک ملی بمو طعمه حریق شد و در جریان آن تعداد زیادی از گونه های نادر گیاهی و آشیانه پرندگان همراه جوجه ها و لانه جانوران وحشی آتش گرفت . این آتش سوزی از لحاظ وسعت منطقه درگیر و شدت تخریب طی 10 تا 15 سال گذشته بی سابقه بوده است . از ابتدای امسال  تاکنون این دومین مورد وقوع حریق در پارک ملی بمو است .

5 شهریور 1386خبرگزاری فارس : دویست هکتار از عرصه‌هاي طبيعي گردنه چاه ‌سرخ پارك ملي بمو در شيراز روز گذشته به دلايل نامعلومي طعمه حريق شد و در آتش سوخت .

2 فروردین 1391-ديروز چند هكتار از پارك ملي بمو در محدوده پاسگاه محيط باني آب باريك در آتش سوخت

۳ مرداد ۱۳۹۲ خبرگزاری مهر - حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان فارس در خصوص جزئیات این حادثه به خبرنگار مهر گفت: " در این حریق سیصد هکتار از منطقه دچار آتش سوزی شد... برآورد ما این است که حریق مذکور نزدیک به 30 میلیارد تومان خسارت وارد کرده.....کارنامی با اعلام اینکه آتش سوزی در بمو  بیست و دومین آتش سوزی عرصه های زیست محیطی فارس بود ضمن اینکه در سال جاری 960 هکتار از مناطق تحت مدیریت محیط زیست فارس دچار حریق شده و خسارات زیادی را وارد کرده ...."

۳1 مرداد ۱۳۹۲ خبرگزاری مهر - حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان فارس: حریق در حوزه پاسگاه سعدی مقارن ساعت 22 و 30 دقیقه دیشب شنبه رخ داد و حدود دو بامداد امروز نیز مهار شد.این آتش سوزی حدود سی هکتار را طعمه خود کرد و طی آن گیاهان مرتعی، درختچه ها و... در آتش سوختند.

9 تير ۱۳۹۳ تسنیم- حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل محیط زیست استان فارس: "در چند روز اخیر ۱۳ آتش‌سوزی در پارک ملی بموی شیراز رخ داده که تاکنون پانصد هکتار از این پارک ملی در آتش سوخته است..." .

17شهریور 1393 واحد مرکزی خبر- حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیر کل محیط زیست استان فارس:  حریق در منطقه حفاظت شده بمو پس از 12 ساعت مهار شد

17تیر 1394 ایرنا: پنجاه هکتار از اراضی مناطق زیست محیطی پارک ملی بمو دوشنبه شب در آتش سوخت و دامنه این آتش سوزی به اراضی پایین دست کشیده شدبه گفته بخشدار زرقان گونه های گون و درمنه در این آتش سوزی از بین رفت .

21خرداد1395 ایسنا: وقوع حریق در مناطق مختلف عرصه‌های طبیعی استان فارس بیش از 500 هکتار از اراضی جنگلی پاسارگاد و دشت‌ارژن و همچنین عرصه‌های مرتعی بمو را به کام خود فرود برده و خاکستر کرد

21خرداد1395 خبرگزاری مهر- مسئول مدیریت بحران محیط زیست استان فارس گفت: به دنبال حریق در پارک ملی بمو ، با توجه به صعب العبور بودن منطقه ، تعدادی از گونه های حیات وحش و پوششهای گیاهی در آتش سوخت.پوشش گاهی منطقه ای که حریق در آن رخ داده، اندک است اما تعدادی درختچه مانند ارژن و تعداد ومحدودی دالک از بین رفت.

اول تیر 1395 ایرنا -بخشدار زرقان شيراز گفت:بر اثر آتش سوزي دوشنبه شب بيش از چهارهكتار از ارتفاعات پارك ملي بمو در محدوده زرقان در آتش سوخت......

 

20خرداد1399 ایرنا-رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: ارتفاعات بمو در شمال شهر شیراز شامگاه سه‌شنبه ۲۰ خرداد ۹۹ دچار آتش سوزی شد. ......

 

25خرداد1399خبرگزاری ایلنا  -رئیس پارک ملی بمو از حریق بیش از ۴ هکتار از اراضی این منطقه خبر داد و گفت......

 

 

     آخرین باقی مانده های حیات وحش  پارک ملی بمو   زیر ضربات  شکار و بیماری

19 آبان 1389خبرگزاری مهر - فضل الله هوشمندی مدیر پارک ملی بمو از تلف شدن سه راس آهو طی مدت گذشته در این منطقه خبر داد. دو  راس از این آهوها توسط شکارچیان تلف شده و یکی از آنها در حادثه رانندگی کنار پالایشگاه از بین رفته است.

31فروردین1393 خبرگزاری مهر: یک  توله خرس قهوه ای پس از زنده گیری در پاسگاه پارک ملی بمو مفقود شد.  کیوان هوشمند مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران درگفتگو با مهر : ..... احتمال سرقت توله خرس از محوطه نگهداری نیز وجود دارد. چرا که ماه گذشته نیز یک راس قوچ و یک کل وحشی از محوطه نگهداری حیوانات در پاسگاه مرکزی پارک ملی بمو پس از بریدن فنس ها توسط افراد ناشناس سرقت شدند.

27 آبان 1393 خبرگزاری مهر :  حمزه ولوی معاون محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست استان فارس:  " درتاریخ بیستم مهر ماه گزارش شد که چند راس لاشه بز و پاژن اطراف برخی چشمه ها و برخی مناطق بمو دیده شده که احتمالا سه چهار روز از از تلف شدن آنها می گذشته است..... این حیوانات دچاربیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک شده بودند. اکنون بیشتر از سی حیوان پارک از این بیماری تلف شده اند.

7 آذر1393 ایسنا- حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس: " تاکنون بالغ بر پنجاه راس بز و پازن براثر ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک تلف شده است.

29 دی1393 سایت تابناک : ...... سید احمد نبوی مدیر کل بازرسی زنگ خطر انقراض حیات وحش کشور را هم به صدا در‌می‌آورد و اعلام می‌کند، حیات وحش ایران، آخرین نفس‌های خود را می‌کشد. او بنا به پرونده‌هایی که در دست دارد، می‌گوید: " فقط در یک مورد فردی در اسپانیا به یک شرکت داخلی در ایران ۵۰۰ میلیون تومان پول می‌دهد، نوع اسلحه‌ای را که می‌خواهد با آن شکار کند مشخص می‌کند، لباس استتار را خودش مشخص می‌کند و براحتی وارد مناطق حفاظت شده می‌شود. بعد وقتی از ایران خارج می‌شود، با درج یک عکس در سایت‌ها اعلام می‌کند که یک پلنگ را در منطقه حفاظت شده بمو شکار کرده است"

4 اسفند 1393 ایرنا - حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس: " دو تن از کارشناسان محیط زیست در حین گشت زنی در ارتفاعات پارک ملی بمو متوجه حضور پلنگ ایرانی شده و موفق شدند تا از یک قلاده پلنگ در فاصله 100 متری عکس بگیرند.... در سالهای گذشته پلنگ ایرانی به وفور در پارک ملی بمو مشاهده شده و تصویر برداری از پلنگ توسط افراد و دوربینهای تله ای صورت گرفته است. وی ضمن تکذیب شایعه شکار پلنگ توسط یک اسپانیایی در پارک ملی بمو گفت: خوشبختانه این پارک با داشتن علفخواران مناسب و ایجاد امنیت نسبی، زیستگاه امنی برای حضور گوشتخواران بخصوص پلنگ و..."

کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس که کارنامه سیاهی در حفاظت از مناطق حفاظت شده از جمله پارک ملی بمو داشته و در  زمان تصدی ایشان تخریب های گسترده ، آتش سوزی های بسیار ، عبور خط لوله نفتی ، توسعه پالایشگاه نفت در داخل پارک و  .... در این میراث طبیعی ملی نسل ها اتفاق افتاده ، بعد از خبر شکارچی اسپانیایی وارد میدان می شود  و ضمن رد شایعه شکار پلنگ توسط فردی اسپانیایی از مشاهده و عکس گرفتن از یک پلنگ می دهد آنهم در فاصله  100 متری!!!!  و جالب اینکه عکس گرفته شده آنهم مثلا در فاصله یکصد متری از این پلنگ در هر خبر گزاری متفاوت است در ایرنا- تسنیم- سایت سازمان محیط زیست و... در یک سایت عکس پلنگی است که  بر روی یک سنگ  لم داده و به دوربین نگاه می کند  ومنظره روبرویش کاملا محو و نامشخص است ، در سایت تسنیم عکس پلنگی است که دندان های تیزش را به شکل وحشتناک نشان می دهد ، در سایت دیگر عکس پلنگی است در میان سنگ ها درمحیطی کاملا خاک آلود  و....خوب این بازی های خبری در کشور ما کار جدیدی نیست  ضمن آنکه خبر داستان شکار پلنگ توسط یک اسپانیایی را هم اولین بار مدیر کل بازرسی سازمان محیط زیست اعلام می کند !!!!! ولی باید به فرصت طلبی مدیر کل محیط زیست استان فارس آفرین گفت که بجای آن  پلنگ شکار شده ، سریعا یک پلنگ دیگر را رو می کند و اعلام هم می کند که در پارک ملی بمو به وفور پلنگ یافت می شود!!!!بازهم ریشخند مردم !!! مدیر کل محیط زیست فارس باید بداند آنچه که در این سال ها به  وفور !!!در پارک ملی بمو   وجود داشته، خیانت مسئولین در حفاظت از میراث طبیعی نسل ها بوده است و بس!!!

 **********

 ناحیه پنج-ص1-22 از 26

ادامه

صفحه اصلی