کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه ناحیه پنج -زاگرس جنوبی ( بخش غربی)

 

 

منطقه 7 زاگرس جنوبی

اثر طبیعی ملی  کوه نمک جاشَک

  Kuh Namak Jashak

National Natural Monument 

 

اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشَک در سال  1388 با  مساحت3هزارو 666 هکتار حفاظت شده اعلام شد.

اثر طبیعی ملی کوه نمک  جاشک جزء  میانی و از بلند ترین ارتفاعات کوه نمک  است  که در حد فاصل جنوب شرقی رودخانه مَند و  6 کیلومتری شمال روستای جاشک تعیین شده است ( نقشه زیر ) تبلور  نمک های این بخش از کوه نمک  به گونه ای است که رنگ  سفید و خاکستری آن را در یک محدوه مستطیل  شکل در تصاویر ماهواره ای بوضوح نمایان می سازد ( تصویر ماهواره ای زیر)  

 

نقشه  اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک 

ماخذ نقشه : سایت سازمان حفاظت محیط زیست 1394- - تکمیل   عوارض طبیعی ، تکمیل مراکز جمعیتی -تکمیل راه ها   و ..... برپایه نقشه های استانی  از کانون دیده بانان زمین

 

 

 موقعیت جفرافیایی اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک  در کوه نمک و  بخشی از مسیر رود خانه مُند در تصویر ماهواره ای

 

کوه نمک وامتداد آن ( کوه سرچشمه- کوه شفچن-  کوه بوچیر- کوه نمکی و...) که  تا حدود شمال بندر لنگه نیز کشیده شده  است را می توان طولانی ترین  ارتفاعات  زاگرس جنوبی در کرانه های خلیج فارس  دانست .

کوه نمک با راستای شمال غربی- جنوب شرقی و با بیشترین فراز  1485 متر ( کتاب کوه ها و کوهنامه ایران- انتشارات گیتا شناسی)  از جنوب شرق متصل به کوه سر چشمه  می شود . این گوه  در حد فاصل دو شهرستان دشتی( بخش شَنبه) و شهرستان دیر( بخش آبدان) از استان بوشهر قرار دارد و  جزء آبخیز های  جنوبی رود خانه مُند است.

عوارض تاقدیسی زاگرس جنوبی  در کوه نمک و بخش میانی آن( اثر طبیعی ملی جاشک)  بروز و ظهور داشته با تنوعی از اشکال تو پوگرافی و زمین ریخت شناسی( ژئومورفولوژیک)  حاصل از جنس زمین و فرسایش های آب و باد ، زلزله  و....  شایان ذکر است آخرین زمین لرزه  اتفاق افتاده در این منطقه در  فروردین 1397 بوده با قدرت 5.9 ریشتر ( 3 کیلومتری شرق کاکی-95 کیلومتری بندر بوشهر ) در عمق 18 کیلومتری زمین که دود سفید از کوه نمک جاشک بلند شده است. ( ایسنا -30 فروردین 1397)

 

برخی از  عوارض  متنوع این منطقه  :

*-گنبد های نمکی توائم با یخچال های نمکی(Salt dame and Salt glacier)  همراه با  دره های کم عرض و عمیق  با رسوبات نمکی . گفتنی است یخچال های نمکی از جمله پدیده های این منطقه است که حاصل حرکت ثقلی توده های نمکی در جهت شیب کوه است و به دلیل مشابه آن با یخچال های یخی به این نام معروف است.

 

*- اشکال فرسایشی موسوم به تخت دیو یا گرز دیو ( Earth Pillars  ستون های  بلندی که در راس آن سنگ بزرگی فرار دارد. این پدیده  در اثر فرسایش آبی و بادی و عموما در کوه های آهکی بوجود می آید. )

*-مناره های نمکی

*- غار های نمکی  با چکیده و چکنده های نمکی

 *- آبشار های نمکی  این آبشار ها ی نمکی  که به دلیل تبخیر آب در فصل های بی باران  و گرم نمود دارد ، عموما  در مسیر طبیعی جریان آب  از صخره ها ی بلند  بوجود می اید.  

*-  چشمه های کارستی 

*- روان آب های  بسیار  با درصد شوری بالا  

*- و....

 

 

 

 

 اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک

 

 اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک

 

 اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک

عکس از فروغ بیداری

 

 

 اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک- تخت دیو یا گرز دیو ( Earth Pillars)

 

 

 اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک

 عکس از فروغ بیداری

 

 

 اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک

 

 

 اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک-آبشار نمک

 عکس از فروغ بیداری

 

 

 

 ناحیه پنج-ص4-22 از 26

ادامه

صفحه اصلی