کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده دراکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کندکه حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج  (مناطق به اصطلاح حفاظت شده زاگرس) زاگرس شمالی

 

 

گروه چهار مناطق حفاظت شده زاگرس شمالی تنها شامل منطقه حفاظت شده سفید کوه می شود که در ادامه به آن پرداخته شده است :

 

 

 

منطقه 12  زاگرس شما لی

منطقه حفاظت شده سفیدکوه

IRAN-Sefid Kuh Protected Area

 

منطقه حفاظت شده سفید کوه در سال 1369 با مساحت 68 هزار و 776 هکتار حفاظت شده اعلام شد.

این منطقه در برگیرنده رشته سفیدکوه (کوه سفید)یکی ازهشتاد کوه سفید ایران زمین است که به طول حدود60 کيلومتر و با حداکثر فراز2931متر، با راستای شمالغرب- جنوب شرق در 15کیلومتری غرب شهر       خرم آباد قرار دارد . شهر الشتر در 26 کیلومتری شمال آن ،شهرسراب دوره در 5 کیلومتری جنوب و شهر کوهدشت در72 کیلومتری جنوب موقعیت دارند.

 رودخانه  کشکان مرز طبیعی شمال شرقی و شمال غرب و جنوب غرب  منطقه حفاظت شده سفید کوه تعیین شده است. گفتنی است رودخانه کشکان در بخش شمال شرقی این منطقه به رودخانه کاکا رضا نیز معروف است.

ابر سازه آب ساز طبیعی  سفیدکوه مشتمل بر ارتفاعات با نام دیگری است نظیر : کوه یافته  یا تافته ( 2642 ) کوه سیاه (2124متر) کوه کمر سیاه(1923متر) ،کوه آب کوسه ( 1893متر) کوه قویله ( 1809متر) کوه لپو پیاده (1850متر) ، کوه سه چکان ، کوه کریج ،و... رودخانه کاکا رضا و رودخانه کشکان  هدایت کننده برف آب ها، ریز آبها ، آب  چشمه های این ابر سازه ها  های آب ساز به  سمت مادر رود کرخه هستند .

 

نقشه منطقه حفاظت شده سفید کوه

ماخذ نقشه اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385- علامت گذاری ، بزرگ نمایی عوارض بر پایه نقشه های استانی  ، باز نویسی اسامی و .... از کانون دیده بانان زمین

 

نقشه موقعیت منطقه حفاظت شده سفید کوه در منطقه

 

 

 سفید کوه از هزاره ها رویشگاه جنگل های باستانی بلوط ایرانی و از رویشگاه های باستانی درخت مازو بوده و زیستگاه های دیرینه برای  پلنگ ایرانی، کل و بز، خرس قهوه‌ای، گربه وحشی کبک ،سنجاب ایرانی و...بوده است.  

 

 

 

مراکز جمعیتی داخل  منطقه حفاظت شده سفید کوه عبارتند از:روستای لعل آباد دولابی ،روستای هسکوهان  ، روستای درمهرور،مراکز جمعیتی مرز   منطقه حفاظت شده سفید کوه عبارتند ازروستای مله شبانان 1 و2 ، روستای حاتم ، روستای رحیم حاتم، روستای نرگسه ، روستای سراب چگه، روستای هرفته ،روستای گل زار ، روستای دره بادام ،  روستای مله بلوط ، ( دهستان دوره) روستای کله هو ، روستای خانه سرخ ، روستای چم پلک ، روستای بلوط بان ، روستای میرزاخان گرموت ،روستای گوران چم شاهیوند ،روستای ریخته کوه ، روستای گاو گیر چمدانه، روستای شتر مل بالا و پایین، (دهستان کشکان )روستای تشکن ،روستای، سراب رفتخان ،روستای نصرتی ، روستای قلعه بهادر ،روستای هزار منی (دهستان تشکن )روستای سر مرغ بالا-  وسط ، روستای باغ دایی بالا وپایین ، روستای قلعه سنگی  ، (دهستان رباط )روستای کله نی( دهستان کشور) ،  و.....قرار گرفته تابع شهرستان خرم آباد و شهرستان دوره چگنی استان لرستان

 

 منطقه حفاظت شده سفید کوه

ماخذ تصویر : وبلاگSHIBARO(شیبارو) از نوشته تصویری با عنوان "پیمایش خط الرس  سفیدکوه" شاهین کمالی-اردیبهشت 1392

 

 منطقه حفاظت شده سفید کوه

ماخذ تصویر : وبلاگSHIBARO(شیبارو)از نوشته تصویری با عنوان "پیمایش خط الرس سفیدکوه -شاهین کمالی-اردیبهشت 1392 "

 

منطقه حفاظت شده سفید کوه

 

 

 

 منطقه حفاظت شده سفید کوه

 

منطقه حفاظت شده سفید کوه

ماخذ تصویر : ایرنا -  بازدید خبرنگاران استان (لرستان) شهریور 1396 از منطقه حفاظت شده  سفید کوه

 

چشم اندازی از منطقه حفاظت شده سفید کوه

ماخذ تصویر :  شبستان- بازدید خبرنگاران استان (لرستان) شهریور 1396 از منطقه  حفاظت شده  سفید کوه

 

 منطقه حفاظت شده سفید کوه

ماخذ تصویر :  شبستان- بازدید خبرنگاران استان (لرستان) شهریور 1396 از منطقه حفاظت شده  سفید کوه

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  کولاک سنگ خواری  و داغان کردن ابرسازه های آب ساز طبیعی  در منطقه به اصطلاح حفاظت شده  سفیدکوه

منطقه حفاظت شده سفید کوه را می توان شاهکار مدیرت حفاظتی دانست  که  این ابر سازه آب ساز طبیعی متعلق به نسل ها را  به روز سیاه نشانده است!!!!!! .

 بیش از دو دهه  است که  معدنخواران  برای غارت سنگ های آن به جان این کوه افتاده اند .  تقریبا 9  معدن  درست در محدوه محیط بانی هرور ( Haror ) قرار دارد که بهتر است بگوییم محیط بانی معدنخواران یا معدن پایی هرور!!! این معدنخواری بزرگ در منطقه به اصطلاح حفاظت شده  سفید کوه ،تاکنون به  ابر سازه های آب ساز رودخانه کشکان و  آخرین بقایای جنگل های باستانی بلوط و زیستگاه های حیات وحش ضربات مرگبار فرود آورده است  از جمله

*برهم زدن تعادل اکوسیستمی این بخش از زاگرس شمالی  از طریق  انفجار‌های مهیب شبانه روزی باتخریب آبخیز ها و آبخوان ها

* کور کردن بسیاری از چشمه های این منطقه 

*داغان کردن زیستگاه ها ی گیاهی و جانوری* آلودگی های صوتی وحشتناکí راه زنی های  عریض و طویل با  تغییر شیب  در دل این کوهستان شکننده و مستعد ریزش و لغزش برای رفت و آمد درها و کامیون ها

*و.....به یاد داشته باشیم که علائم  ورود ممنوع برای چپاولگران از میراث طبیعی نسل ها ، ارزش اجرایی ندارد و تمام مناطق بویژه مناطق حفاظت شده برای مافیای سنگ خوار ،آزاد آزاد آزاد است !!! و ورود ممنوع ها تنها برای خرده پا های کوچک است که احیانا بخواهند به محدوده سلطه آنها دست درازی کنند !!!

 

فهرستی  از معادن در حال بهره برداری شناسنامه دارد منطقه به اصطلاح حفاظت شده سفید کوه :

 1. معادن  سنگ تیموری و قاضی

 2.  معادن سنگ جمعه خانی

 3. معادن سنگ دره بادام

 4. معدن مرمریت سه کره

 5. معدن سیلیس مله سرخه

 6. معدن مرمریت هزار منی

 7. معدن مرمریت میرزاوند-ب  ( معدن میرزاوند چگه با 112 هکتار عرصه با  تولید سنگ 80 هزار تن

 8. معدن مرمریت میرزاوند- آ

 9. معدن مرمریت سفید کوه

 10. معدن مرمریت سفید کوه غربی

 11.  معدن مرمریت سفید کوه شرقی

 12.  معدن مرمریت نرگسه شرقی

 13.  معدن مرمریت درب چاه شمالی

 14.    معدن مرمریت درب چاه غربی

 15.  معدن مرمریت درب چاه غربی(3)

 16. معدن مرمریت درب چاه شرقی (1)

 17.  معدن مرمریت درب چاه شرقی (2)

 18. معدن مرمریت درب چاه شرقی(4)

 19.  معدن بنیاد با حدود 260 هکتار عرصه با تولید سنگ 150 هزار تن در سال در 7 کارگاه استخراج سنگ

 به موارد ی از اخبار  رسانه ای شده   در مورد کولاک معدنخواری در این منطقه  اشاره می شود :

در سایت سنگ مرمر و مرمریت در خصوص معادن سنگ گوهره درب چاه   آمده است : " ... این معدن با وسعتی معادل 300 هکتار است و در حال حاضر با مدیریت شرکت توسعه و بهره برداری معادن وابسته به بنیاد شهید اداره می‌شود ......ظرفیت استخراج و تولید این معدن سالانه 120 تا 150 هزار تن سنگ گوهره است ......"

 

31 اردیبهشت 1392ایسنا - کامران فرمان پور رئیس محیط زیست شهرستان چگنی: " معادن این شهرستان در منطقه حفاظت شده سفیدکوه قرار دارد و ما را با مشکل جدی در زمینه زیست‎  محیطی روبرو کرده و سایر معادن در سپر این منطقه قرار دارد که جاهای تخریبی را افزایش داده است.  مجوزهای پشت پرده‎ای که به این اشخاص داده شده دست ما را بسته و هر کاری کنیم نمی‎توانیم در بحث منابع طبیعی از این برداشت‎های بی‎رویه جلوگیری کنیم و این افراد هم با این مجوزها بر پیکر سفیدکوه زخم می‎زنند؛ با آنها برخورد کرده ‎ایم، اما با آوردن نامه از خود وزارت صنایع دوباره مشغول به فعالیت در معادن شده اند"

31 اردیبهشت 1392  ایسنا : رضا رهسپار کارشناس محیط زیست طبیعی لرستان: قبل از سال 1369که منطقه حفاظت شده اعلام شود، معدن میرزاوند چگه به آقایان تیموری و قاضی داده شدکه بعد از سال 69 طبق قانون باید سندهای قبل و بعد باطل اعلام می‎شد، اما هنوز به کار خود ادامه داده ‎اند و در حال حاضر هر کدام بین 7 تا 8 سینه ‎کار فعال استخراج سنگ دارند. میزان خسارت به محیط زیست در معدن چگه در سطحی به طول 2400  متر در 100 متر عرض بوده ...... درخت‎ها را حذف می‎کنند و بدون هیچ احیایی منطقه را به همان صورت تخریب شده رها می‎کنند

 

31 اردیبهشت  1392  ایسنا- میردریکوند رئیس منابع طبیعی شهرستان دوره چگنی: " از سال 1378که وزیر صنایع و معادن وقت اعلام کرد که بهره‎ برداری از معادن درجه 2 نیاز به مجوز محیط زیست ندارد باعث شده به صورت خیلی زیاد به بهره ‎برداری از این معادن بپردازند، با این اصل شاید ما را محکوم هم کنند! در حال حاضر 27 مجوز معدن سنگ صادر شده که 16 معدن فعال است، عمده و تنها سنگ این منطقه سنگ مرمریت بوده و..."

اول خرداد 1392 پایگاه خبری آوای یافته - فرماپور سرپرست محیط زیست شهرستان چگنی:

" .......در حال حاضر مجوز 27 معدن سنگ در شهرستان چگنی صادر گردیده که 16 معدن در حال حاضر فعال بوده و بهره برداری و اکتشاف انجام می دهند که از این تعداد برخی از آنها در منطقه حفاظت شده و برخی دیگر در سپر منطقه می باشد حفاظت شده سفید کوه می باشند.وی اظهار داشت : هرگونه مجوز بهره برداری و اکتشاف معادن در مناطق چهارگانه محافظت شده محیط زیست ممنوع می باشد و سازمان صنایع میبایست قبل از صدور هرگونه مجوز و پروانه اکتشاف، ابتدا از سازمان محیط زیست در مورد مناطق چهارگانه استعلام بگیرد وسپس اعلام نظر بنماید. این در صورتی است که سازمان صنایع بدون توجه به این موارد اقدام به صدور مجوزهایی برای برخی از معادن سنگ در منطقه حفاظت شده سفیدکوه کرده است (مانند مجوز برای معادن چگه میرزاوند- نرگسه - سه کره و بنیاد شهید).این معادن بدون توجه به محدوده اکتشاف وارد مناطق تحت مدیریت محیط زیست شده و از محدوده اکتشاف خود خارج گردیده اند و تخریباتی صورت داده اند که اداره محیط زیست این تخریبات صورت گرفته را به شدت پی گیری و اقدام قانونی خواهد نمود."  

 وی در مورد تخریبهای صورت گرفته توسط معادن سنگ شهرستان چگنی نیز در همین خبر می گوید :

" از جمله تخریبهای صورت گرفته توسط معادن سنگ این شهرستان بغیر از پوشش جنگلی منطقه، تخریب چشمه سه کره در معدن سه کره می باشد که کاملا این چشمه از بین رفته و همچنین چشمه بزآب واقع در قسمت شمالی معدن قاضی که در سالهای آینده کاملا از بین خواهد رفت......"

 

اول خرداد 1393سایت  خبر چگنی : شهر سراب دوره در طول روز به مسیری برای تردد کامیونهای سنگ کش معادن سنگ چگنی تبدیل شده است......حرکت کامیونها در حالی در این شهر انجام می شود که آنها از خیابانهایی که علامت عبور کامیون ممنوع در آنها نصب شده نیز عبور می کنند.این در حالیست که عبور کامیونها از داخل محدوده های شهری ممنوع است و فقط در مواردی با داشتن مجوز می توانند برخی از کامیونها وارد شوند.ا ورود این کامیونها به شهر سراب دوره و عبور از خیابانهای داخل شهر با توجه به عرض کم خیابانهای این شهر برای عابرین و خودروهای سبک خطرآفرین است..... مراد عزیزی شهردار شهر سراب دوره در گفتگو با خبرنگار سرویس اجتماعی خبر چگنی، در پاسخ سوال خبرنگار مبنی بر تردد کامیونها در شهر سراب دوره گفت: در جلسه شورای ترافیک شهرستان چگنی تصویب شد که کامیونها سنگ کش معادن نباید از داخل شهر سراب دوره تردد کنند...."

 

اول دی 1394ایرنا-مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان : " در حال حاضر چهار معدن سنگ در منطقه حفاظت شده سفید کوه فعالیت دارند.وی با بیان اینکه معدن سنگ نرگسه یکی از معادنی است که در این منطقه فعال بوده و در نزدیکی محل سکونت افراد این منطقه قرار دارد ، بیان کرد: تاکنون هیچگونه عملیات احیاء منطقه توسط این معدن انجام نشده و ضایعات این معدن نیز در طبیعت رهاسازی می شود.وی همچنین با بیان اینکه معادن تیموری و قاضی نیز در این منطقه در حال فعالیت هستندگفت : این معادن نیز دارای مجوزفعالیت از طرف محیط زیست نیستند......."

28 دی 1394 خبرنگار چگنی- یکی از اهالی روستای میرزاوند چگه گفت: معادن سنگ شهرستان چگنی علاوه بر تخریب منابع طبیعی و محیط زیست و نابود کردن اکوسیستم با انفجارهای وقت و بی وقت آرامش روستاهای اطراف را بر هم می زنند.وی افزود: با تخریب محیط زیست جانداران وحشی به مزارع کشاورزان و گله های دامداران هجوم آورده که منجر به مهاجرت روستاییان می شود. وی گفت: روستای درب چاه، نرگسه، میرزاوند چگه، سه کره، سفیدآب، بزآب، چنار و هررفته در شهرستان چگنی از جمله روستاهایی هستند که انفجار و تخریب محیط زیست معادن سنگ در آنها تاثیر بسزایی داشته است

 

 

منطقه  حفاظت شده سفید کوه- کولاک سنگ خواری و داغان کردن ابر سازه های آب ساز طبیعی

ماخذ تصویر : شبکه اطلاع رسانی راه دانا-28 دی 1394

 

 

منطقه حفاظت شده سفید کوه- کولاک سنگ خواری و داغان کردن ابر سازه های آب ساز طبیعی

ماخذ تصویر : شبکه اطلاع رسانی راه دانا-28 دی 1394

 

 

منطقه حفاظت شده سفید کوه- کولاک سنگ خواری و داغان کردن ابر سازه های آب ساز طبیعی

ماخذ تصویر : شبکه اطلاع رسانی راه دانا-28 دی 1394

 

 

منطقه حفاظت شده سفید کوه- کولاک سنگ خواری و داغان کردن ابر سازه های آب ساز طبیعی

ماخذ تصویر : پایگاه خبری یافته-30 فروردین 95دی 1395

 

 

کولاک سنگ خواری و داغان کردن ابر سازه های آب ساز طبیعی در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سفید کوه

ماخذ تصویر :شبکه اطلاع رسانی راه دانا -29 آذر 1395

 

 

 جنگل سوزی  و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی متعلق به نسل ها در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سفید کوه به دلیل عدم تجهیزات موثر و خاموش کردن فوری آتش

نگاهی به خبر های رسانه ای شده جنگل سوزی منطقه به اصطلاح حفاظت شده سفید کوه تنها در چند ساله اخیر :

  8  مرداد 1389جام جم آنلاین- محمد حسین بازگیر مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان:  آتش سوزی سفیدکوه در سه مقطع زمانی از منطقه "سرمخ" شروع شد و تا "دره سنگی" ادامه یافت. در این حادثه یکصد هکتار از اراضی مرتعی استان دچار آتش سوزی شد، .....

3مهر1390خبرگزاری مهر: آتش سوزي در عرصه هاي حفاظت شده منطقه سفیدکوه استان لرستان ، به بیش از چهل هکتار از جنگل ها و مراتع این منطقه آسيب رساند .مدیر کل حفاظت از محیط زیست لرستان : حدود 90 درصد از مراتع و 30 درصد از درختان موجود در این عرصه ، بر اثر آتش سوزی از بین رفت .در آتش سوزی مناطق کوهستانی منطقه ویسیان از توابع شهرستان چگنی نیز که هفته گذشته روی داد ،120 هکتار از جنگل هاو مراتع این منطقه از بین رفت .از ابتدای امسال تا کنون ، آتش سوزی به 240 هکتار از جنگل ها و منابع طبیعی لرستان در مناطق حفاظت شده ، خسارت وارد کرده است

20مرداد 1392 خبرگزاری مهر-  سه روز آتش سوزی در بخشی از منطقه حفاظت شده سفیدکوه-مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان لرستان : ... به نظر می رسد نزدیک به هفتاد هکتار از منطقه دچار آسیب شده باشد. نزدیک به 30 درصد درختان منطقه درگیر با آتش سوزی دچار خسارت شده اند....یکی از حساسیت های ما در این آتش سوزی نزدیکی محل وقوع حریق با زیستگاه درختان منحصر به فرد "مازو" بود که متاسفانه آتش سوزی منجر به آسیب به این زیستگاه نیز شده است.

5مهر ۱۳۹۲ خبرگزاری مهر:  پس از پنج ساعت آتش سوزی منطقه حفاظت شده سفید کوه مهار شد. خسارت به ده هکتار از جنگلهای بلوط

17  مهر1392 خبرگزاری مهر-- طی ماههای اخیر به طور میانگین هر چند هفته یک بار منطقه حفاظت شده سفید کوه در استان لرستان شاهد آتش سوزی های کوچک و بزرگی بوده است به طوریکه در هر بار آتش سوزی شاهد از بین رفتن بخشی از داشته های ارزشمند این منطقه هستیم.. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان : در یکی دیگر از آتش سوزیهایی که اخیرا در این منطقه رخ داده دوازده  هکتار مراتع و جنگل های بلوط آسیب دیدند.....

31خرداد1393ایرنا- ده ساعت آتش سوزی در جنگل های سفید کوه میزان خسارت اعلام نشد

 

16تیر 1393خبرگزاری مهر -سی  هکتار از سفیدکوه خاکستر شد-مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان : ..... صعب‌العبور بودن منطقه و نیز برخورد به تاریکی شب از جمله دلایل طولانی شدن زمان مهار و خاموش کردن این آتش‌سوزی بوده است برآورد اولیه مساحت درگیر با آتش‌سوزی در حدود 30 هکتار بوده است ...

 

4 تیر  1395ایرنا-ارتفاعات سفید کوه واقع در حاشیه شهر خرم آباد ظهر جمعه دچار حریق شد.این آتش سوزی از ساعاتی پیش شروع شده و هم اکنون آتش نشانی و نیرو های مردمی در حال مهار آن هستند.

 

20 خرداد  1399-تسنیم-مدیرکل مدیریت بحران لرستان در رابطه با حجم آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع سفید کوه خرم‌آباد عنوان کرد: بر اساس گزارش‌های رسیده حجم آتش سوزی کمتر از پنج هکتار بوده است. 

 

12 تیر  1399خبرگزاری مهر -مشاهدات عینی و گزارشات مردمی حاکی از وقوع حریق در منطقه «سفید کوه» خرم آباد است.این آتش سوزی ظهر امروز پنجشنبه آغاز شده است.براساس این گزارش، این دومین بار است که منطقه حفاظت شده «سفید کوه» خرم آباد دچار آتش سوزی می‌شود، پیش از این بیستم خرداد ماه شاهد وقوع حریق در این منطقه بودیم.مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان سطح خسارت وارد شده به منطقه «سفید کوه» خرم آباد در آتش سوزی بیستم خرداد ماه سال جاری را ۵ هکتار اعلام کرد.

 

 

 راه زنی  در منطقه به اصطلاح حفاظت شده سفید کوه

   اگر چه راه زنی د ر منطقه حفاظت شده سفید کوه تاکنون توسط  غارتگران سنگ های این میراث طبیعی نسل ها  بیشمار و  فاجعه بار بوده است ولی علاوه بر آن برنامه های دیگری هم اجرایی شده و یا در حال اجرا است که به یک  مورد جالب آن  اشاره می شود :

  17 خرداد 1393 ایرنا -. علیرضا رحیمی مسوول منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد :

" ... متاسفانه در روزهای اخیر(تعطیلات آخر هفته)، اداره راه و شهرسازی شهرستان سلسله به صورت شبانه اقدام به احداث یک جاده ارتباطی در سطح این منطقه کرده است.وی اظهار کرد: این جاده از چم تکله در منطقه سفیدکوه آغاز و تا تنگه سرداب ادامه دارد که حدود چهار کیلومتر طول این راه ارتباطی در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد قرار دارد......مامورین حفاظتی منطقه به محض اطلاع از موضوع در محل حاضر و مانع از فعالیت و کار دستگاههای راهسازی شدند....در جریان اجرای این طرح و ساخت جاده، علاوه بر تجاوز به حریم منطقه حفاظت شده زیست محیطی به طول چهار کیلومتر و عرض هفت متر، حدود 500 اصله درخت بلوط کوچک و بزرگ و دیگر گونه های درختی منطقه نیز قطع شده است..."

مضحک بودن این خبر رسانی آنجاست که این مثلا مسئول منطقه حفاظت شده سفید کوه برای فرار از پاسخگویی و توجیه بی عملی خود ، اقدامات راه زنی انجام شده را  منتسب به  تعطیلات آخر هفته و شبانه می داند!!! گویا حفاظت از یک منطقه ساعت کار اداری خاص دارد !!!! به هر روی در این دست اندازی یک رکورد راه زنی در مناطق کوهستانی پر شیب با پوشش جنگلی آنهم در شب ثبت می شود، با ایجاد4 کیلومتر راه به عرض 7 متر و با قطع 500 درخت بلوط!!!! که احتمالا مسئولین حفاظت از این میراث طبیعی ملی یا در خواب عمیق بوده اند !!! و یا منطقه را برای تعطیلات آخر هفته ترک کرده بودند !!!

 

  انقراض قوچ سفید کوه و  نابودی پلنگ، خرس و کل و بز  در منطقه حفاظت شده سفید کوه 

13 دیماه 1393  مهرداد فتحي‌بيرانوند مدير كل محيط زيست استان لرستان  به  از بین رفتن قوچ سفید‌کوه و کاهش و در معرض خطر قرار گرفتن کل و بز، پلنگ، خرس و حيوانات ديگر اقرار می کند

با این همه سنگخواری ، راه زنی، جنگل سوزی  مدیر کل محيط زيست استان لرستان منتظر چه معجزه ای بوده !!!!!

 

 

 ناحیه پنج-ص8 از 26

ادامه

صفحه اصلی