کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه ناحیه پنج  (مناطق به اصطلاح حفاظت شده زاگرس) زاگرس شمالی

 

 

 

گروه پنج زاگرس شمالی 

 منطقه حفاظت شده قلاجه و منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ

گروه پنج بررسی کانون دیده بانان زمین از مناطق حفاظت شده زاگرس شمالی، شامل دو منطقه حفاظت شده قلاجه و منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ در کوهستان های غربی  زاگرس شمالی است که  در بر گیرنده ابر سازه های آب ساز طبیعی رودخانه سیمره و مادر رود کرخه است . این دو منطقه حفاظت شده زاگرس شمالی، با فاصله ای حدود 8کیلومتر( فاصله فضابی )  از یکدیگر و در حد فاصل  شهر های اسلام آباد غرب، سرآبله ، ایوان  و ایلام در محدوده  استان کرمانشاه و استان ایلام قراردارد.

 

ایلام

نقشه موقعیت  دو منطقه حفاظت شده  قلاجه   و   مانشت  وقلارنگ در منطقه

 

در ادامه ضمن مروری  به کلی ترین شاخص های طبیعی این دو منطقه، مستند های  عدم حفاظت این مناطق ارائه شده است:

 

 

 

منطقه 13  زاگرس شما لی

منطقه حفاظت شده قلاجه

IRAN-Ghalajeh Protected Area

 

 منطقه حفاظت شده  قلاجه با مساحت 42 هزار و 607 هکتار در سال 1378 حفاظت شده اعلام شد .  این منطقه  با راستای شمال غربی- جنوب شرقی   به طول حدود  38 کیلومتر  در حد فاصل بخشی از رشته کوه قلاجه و رشته کوه دربادام ، کوه دورول و کوه ملینجه تعیین شده است.

 این منطقه در فاصله 15 کیلومتری شهر اسلا آباد غرب  -11 کیلومتری شهر سر آبله-28 کیلومتری شهر ایوان غرب - 59 کیلومتری شهر ایلام  و 70 کیلومتری شهر سر پل ذهاب قراردارد  و  راه  اسلام آباد غرب- سرمست- ایوان- ایلام از  بخش شمال غربی  منطقه حفاظت شده قلاجه عبور می کند و گردنه قلاجه در مسیر همین راه در منطقه حفاظت شده قلاجه قرار دارد .

 بخشی از رشته کوه  قلاجه  با راستای شمال غرب- جنوب شرق متشکل از کوه کله چمن، کوه پوهان،کوه چالاب سرخ با بلند ترین فراز 2050 متر  در جبهه غربی منطقه حفاظت شده قلاجه موقعیت دارد    و کوه داربا دام ، کوه  دوزول و  کوه ملینجه با بلند ترین فراز  2193 متر،  هم راستا با رشته کوه قلاجه  در جبهه شرقی منطقه حفاظت شده قلاجه موقعیت دارد و رود دره گواور(گوار)  در بین این دو جبهه کوهستانی  جریان دارد.

(  گفتنی است رشته کوه قلاجه  به طول 131 کیلومتر و عرض بین 5 تا 7 کیلومتر از شرق قصر شیرین شروع می شود و تا ده کیلومتری جنوب  شهر سرآبله امتداد دارد.) 

در اطلس مناطق حفاظت شده ( 1385) آمده است : " وجود جنگل های وسیع و با ارزش بلوط ایرانی از ویژگیهای بارز این منطقه محسوب می شود . دیگر گونه های مهم منطقه عبارتند از زبان گنجشک- بنه- کیکم- زالزالک- گلابی وحشی - بادام کوهی- شیرین بیان و انواع گندمیان . سنجاب ایرانی، بز و پازن ، پلنگ ، گرگ ، تشی ، گربه جنگلی خرگوش، شغال، کفتار، روباه معمولی ، کبک ، انواع عقاب ، دلیجه ، یله مار، گرزه مار، مارکوتوله پارسی، از مهمترین گونه های جانوری این منطقه به شمار می آیند و......" 

البته سازمان محیط زیست مشابه سایر مناطق  به اصطلاح حفاظت شده ، تنها به فهرستی از نام گیاهان و جانوران بسنده می کند و خود را به زحمت نمی اندازد که دستکم سطح کمی و کیفی  جنگل های بلوط را بدهد  و یا   آماری از جمعیت بز و پازن و پلنگ را به مردم ارائه دهد !!!!!!

 

 منطقه حفاظت شده  قلاجه و سر شار از مظاهر زیستی ،یکی دیگر از نمود های هویت زیستی در این بخش از زاگرس شمالی است که کاوش های انجام شده در این منطقه  گواهی است بر آن   چون : 

  •  تپه باستانی چشمه غلامی مربوط به دوره اشکانیان و ساسانیان  در غرب روستای چشمه غلامی  در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۳۸۴ به‌عنوان یکی ازآثار ملی ایران   به ثبت رسیده است.[۱]

  • محوطه باستانی چشمه سفید وسین  ، ۱۵ متری شمال روستای چشمه سفید در شرق شهر سر مست

  •  محوطه باستانی هفت چشمه جهانشاه که  به‌ ثبت آثار ملی رسیده

  •  تپه باستانی قلعه رمن در دره گواوره و در شرق روستا های جهانشاه و روستای کرکول کسان

  •  تپه باستانی برزه حاجی بیگ  در جنوب غرب روستای باسکله در انبار که  به‌ ثبت آثار ملی رسیده  

  • آتشکده های دوره ساسانی

  • تپه قلانقوره  مربوط به عصر آهن- دوره اشکانیان - حدود 600 متری شمال روستای باسکله درانبار و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت 70۳۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران  به ثبت رسیده است

  • تپه سرمست -مربوط به مفرغ است و در  بخش گواور، شرق و چسبیده به شهر سرمست واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۳۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران  به ثبت رسیده است

  • و....

 

 

 

ا

نقشه منطقه حفاظت شده  قلاجه

ماخذ نقشه اطلس مناطق حفاظت شده 1385- علامت گذاری -تکمیل عوارض طبیعی- تکمیل مراکز جمعیتی و جانمایی آنها بر پایه نقشه های استانی -و...   از کانون دیده بانان زمین

 

 مراکز جمعیتی  داخل منطقه  از شمال غرب به جنوب شرق  :   شهر سرمست( گواور)  ، روستای چشمه غلامی ، روستای چشمه سفید، روستای جهانشاه- روستای چشمه جادر، روستای کرکول کسان، روستای قلعه رمن، روستای لته چقا صیادیان،روستای وارگه ،    روستای باسکله درانبار، روستای باسکله وسط،روستای باسکله بورویم ، روستای باسکله چشمه سفید ، روستای باسکله خان میرزا ، روستای بره گینه ، روستای میانرود،روستای چشمه خانی، روستای چاله سیاه،روستای پی کلا ، روستای شیخ جبرائیل،  روستای تولک، روستای زرور ، (تابع بخش گوآر - دهستان  گوآور شهرستان گیلان غرب- استان کرمانشاه  )

 مراکز جمعیتی  مرز و محدود آن عبارتند : روستای ژامرگ بالا و پایین  ، روستای داربادام بالا و پایین  روستای جوزه انجیرک ، روستای ترازک کسان ،  روستای طایفه نامدار، روستای طایفه سیف الله ، روستای طایفه علی جان ، روستای طایفه مرادپرنا، روستای میله گه ، روستای سراب کوله ، روستای پشته میوله بالا، روستای گدمه ،روستای پشته کل کل- شهر  آسمان آباد ، روستای بابا مرادی- روستای جان جان- روستای وارگه- روستای چهارمله ، روستای سر چله وارگه ( بالا و پایین)-و... ( تابع شهرستان گیلان غرب استان کرمانشاه و شهرستان ایوان استان ایلام )

 

منطقه حفاظت شده  قلاجه

 

منطقه حفاظت شده  قلاجه

 

چشم اندازی از طبیعت محدوده روستای تولک ( جنوب شرقی منطقه حفاظت شده قلاجه  )

ماخذ تصویر : گروه شهروند خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان-16 مرداد 1397- علی عباسی -کرمانشاه

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 راه زنی و  تونل کنی های ویرانگر در دل آبخوان های میلیون سالی کوه های منطقه حفاظت شده قلاجه

ساخت تونل قلاجه در 25 کیلومتری شمال ایوان و در شمال غرب منطقه حفاظت شده قلاجه از سال 1390 مشغول تخریب های بنیان کردن آبخوان ها و زیستگاه های گیاهی و جانوری این منطقه است .

 برخی اخبار رسانه ای شده در مورد این تونل کنی  :

19 اردیبهشت 1392  سايت اداره كل راه و شهرسازي استان ايلام -عبداله بهادري مدير كل راه و شهرسازي استان ايلام  : "  قریب یک هزار و 750 متر از تونل دو هزار و 500 متری قلاجه حفاری شده است وهم اکنون ادامه حفاری مسیر باقی مانده این طرح در حال اجراست و ... این طرح در ردیف طرح های مهر ماندگار قرار دارد که در صورت تامین اعتبار به موقع، امسال به بهره برداری خواهد رسید.:

22 شهریور 1392 سايت اداره كل راه و شهرسازي استان ايلام-  عبداله بهادري مدير كل راه و شهرسازي استان ايلام  :  " پروژه تونل قلاجه به طول 2500 متر و 1230 متر راههاي طرفين از سال 90 شروع شده و بهره برداري از آن باعث حذف 12 كيلومتر از گردنه برفگير قلاجه  و .....مي شود...."

  15 بهمن  1394  ایرنا -  امیر امینی معاون وزیر راه  :"..... مدت طولانی است عملیات اجرایی این تونل در دست انجام است، که کمبود منابع مالی مهمترین مشکل و علت توقف کارهای این تونل بوده است....."

 

 

  11خرداد   1395  تین نیوز- محمدرضا مروارید استاندار ایلام در  دیدار با وزیر راه و شهرسازی  خواستار برطرف کردن مسائل و مشکلات این پروژه و تسریع در تکمیل آن شد.استاندار ایلام اظهار داشت: طول تونل قلاجه سه هزار و ۷۳۰ متر است که دو هزار و ۵۰۰ متر آن تونل بوده و در شهرستان ایوان قرار دارد که در صورت بهره برداری باعث اتصال شهرستانهای ایوان و مهران در استان ایلام و دو شهرستان كرمانشاه به مركز كشور می شود.


  20مرداد    1395 ایرنا -با گذشت 15 سال از كلنگ زنی طرح ملی احداث تونل قلاجه در حوزه استحفاظی شهرستان ایوان در استان ایلام همچنان عملیات اجرایی این طرح بزرگ ادامه دارد و هنوز به بهره برداری نرسیده است. .....در این میان باید گفت كه به علت ركودی كه بر بخش های عمرانی كشور ناشی از شرایط بوجود آمده تحریم ها حاصل شد، در نهایت به دلیل مشكلات اعتباری عملیات اجرایی این پروژه توسط پیمانكار مربوطه آن بارها به تعطیلی كشیده شده و در حال حاضر هم عملیات اجرایی آن متوقف شده است.

 

 

 7 شهریور   1397 همشهری : تونل بی تجهزات - باگذشت یک سال از افتتاح تونل قلاجه ، عبور و مرور از این تونل همچنان با مشکلات بسیاری روبرو است ......کامران یعقوبی یکی از رانندگان ترانزیتی استان کرمانشاه به همشهری می گوید: تونل قلاجه با نواقص زیادی روبرو است و برای تردد ایمنی کافی ندارد . یکی از ضعف های آن مسئله روشنایی است. به علت طولانی بودن تونل رانندگان به محض ورود به تونل به دلیل روشنایی ناکافی دچارکوری مقطعی می شوند که این امر بسیار خطرناک و حادثه ساز است ..... وی از دیگر مشکلات تونل قلاجه را استفاده نکردن از فناوری جت فن در آن میداند و می افزاید: تهویه ای داخل تونل وجود ندارد ، در نتیجه اکسیژنی هم نیست و در بسیاری از موارد به ویژه مواقعی که آلودگی هوا و پدیده گردو خاک و ریزگرد رخ می دهد ، گردش طبیعی هوا   به خوبی صورت نمی گیرد و با محبوس شدن گاز های حاصل از احتراق خودرو موجب مشکلات تنفسی برای رانندگان و سرنشینان خودرو می شود ، طوری که اگر خودرو در میانه تونل دچار مشکل فنی یا هر حادثه ای شود؛ امنیت جانی افراد حاضر در تونل به طور جدی در خطر می افتد .....

یک کارشناس راه سازی به همشهری می گوید: تونل قلاجه به جهیزلات ایمنی و آتش نشانی ، اطفای حریق ، اعلام حریق ، سیستم هشدار دهنده و... تجهیز نشده ......

 

 

کانون دیده بانان زمین:  این اخبار  ثابت می کند  تونل قلاجه یکی دیگر از نمونه های سیاست های "راه انداز جا انداز"  مافیای راه زن و تونل کن است  که  بارها در مناطق  حفاظت شده تکرار شده است. یعنی تخریب های بنیان کن شروع می شود  ولی بعد به علت کمبود منابع مالی متوقف می شود !!! و شروع به چانه زنی برای اعتبار می شوند !!!تونل قلاجه مشابه بقیه راه زنی های دیگر به بهانه کوتاه تر کردن راه شروع شد و این بار  برای کوتاه کردن فقط و فقط12 کیلومتر در  فاصله اسلام آباد غرب و شهر ایوان غرب !!! که البته  برای بزرگ نمایی پروژه ، کوتاه شدن راه بین دو شهر ایلام و کرمانشاه را مرتب تکرار میکنند البته با اهدف خاص !!!و تونل به سرعت افتتاح می شود!!! بدون تجهیزا ت و بی اعتنا  به خطرات  جانی  رانندگان و سرنشینان خودروهای  عبور کننده از تونل  !!!!

 

 

جنگل سوزی و نابود سازی ذخایر ژنتیکی متعلق به نسل ها در منطقه  به اصطلاح حفاظت شده قلاجه

 30مرداد 1394سایت مطلع الفجر : کرم محمدی فرماندار گیلانغرب : در سه روز گذشته منطقه طبیعی قلاجه 5 بار طعمه حریق شد که در مجموع 12 هکتار از عرصه های جنگلی طعمه حریق شد . آتش سوزی در کوه کچل نیز باعث خسارت به جنگل و مرتع شد.

 2 آبان 1395افکارنیوز: شب گذشته در ادامه آتش سوزیهای سریالی در گیلانغرب بیش از 5 هکتار از جنگل ها و مراتع غنی دهستان چله و میاندار در آتش سوخت.....حکایت آتش سوزیها در گیلانغرب به موضوعی تکراری و تاسف بار بدل شده است کما اینکه در 30 مهر ماه سال جاری نیز یک مورد آتش سوزی در نزدیکی سایت منطقه حفاظت شده قلاجه در بین حوزه گیلانغرب و اسلام آبادغرب گزارش شد  

 16 شهریور1396ایرنا  جبار وليپور مدير اداره منابع طبيعي گيلانغرب از وقوع آتش سوزي در جنگل هاي اين شهرستان خبر داد و گفت: در جريان آتش سوزي سه هكتار از جنگل هاي منطقه داربادام و ژاومرگ بخش گواور در آتش سوخت....

 13 مهر 1396خبرگزاری مهر: ظهر امروز پنجشنبه مراتع روستای داربادام در بخش گواور جنب سایت محیط زیست در شهرستان گیلانغرب دچار حریق گسترده شده بود. آتش سوزی داربادام پس از ساعتی با حضور سریع و به موقع فعالان محیط زیست و نیروهای منابع طبیعی مهار گردید.

6تیر  1398 خبرگزاری مهر: کوروش محمودیان فرماندار گیلانغرب  از وقوع آتش‌سوزی در ارتفاعات مشرف بر شهر سرمست شهرستان گیلانغرب طی عصر روز گذشته خبر داد.وی افزود: طی این آتش سوزی که حدود ساعت ۱۹ روز گذشته رخ داد، حدود ۱۰ هکتار از مراتع مشجر منطقه طعمه حریق شد.....

 9 تیر  1398 تسنیم-آذر ولی‌زاده  معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه گفت: 35 هکتار منطقه حفاظت شده قلاجه مورد هجمه آتش قرار گرفت.

 

 11مرداد 1398  ایرنا- فرماندار گیلانغرب  با اشاره به وقوع یک فقره آتش سوزی در منطقه حفاظت شده قلاجه که از ساعت ۱۵ امروز آن را فرا گرفت، از مهار آن در ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه شامگاه امشب (جمعه) خبر داد. کوروش محمودیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در اثر وقوع این آتش سوزی بیش از ۱۵ هکتار از مراتع جنگلی قلاجه در مقابل روستای شیخ جبرئیل (بخش گواور) از توابع این شهرستان  در آتش سوخت......

 

 13مرداد 1398 برنا- رییس منابع طبیعی شهرستان چرداول در گفتگو با برنا اظهار داشت ؛ این  آتش سوزی جنگل و مراتع  در بخش گواور در شهرستان گیلانغرب در مجاورت جنگلها ومراتع شهرستان چرداول از صبح  امروز آغاز و با تلاش انجمن ناجیان بلوط ومردم طبیعت دوست زنجیره و نیروهای امدادی این اداره  خاموش شد.او افزود: این آتش سوزی که  از جنگلها  و مراتع منطقه تولک گواور استان کرمانشاه  شروع وقبل از گسترش آتش به سمت جنگلها و مراتع  حوزه استحفاظی شهرستان چرداول   پس از ۶ ساعت به طور کامل مهار شد...

 

9 شهريور ۱۳۹۸ تسنیم -فردین الفتی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کرمانشاه :   در سال گذشته 6مورد آتش ‎سوزی اتفاق افتاد که مساحتی بالغ بر 298هکتار در آتش سوخت.وی با اشاره به اینکه امسال یازده  مورد آتش سوزی به وقوع پیوست و 185هکتار  جنگل و مراتع مورد حریق قرار گرفته است خاطرنشان کرد: آتش‌سوزی در جنگل و مراتع بیستون، قلاجه، ورمنجه و  بوزین و مرخیل پاوه اتفاق افتاده است.....

 

2 مهر  ۱۳۹۸ ایسنا -فردین الفتی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کرمانشاه :.......وی درباره وضعیت آتش‌سوزی‌های محیط زیست استان در شش ماهه امسال نیز اظهار کرد: در این مدت 18 مورد آتش‌سوزی با وسعت 264 هکتار داشتیم. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کرمانشاه عمده آتش‌سوزی‌های رخ داده را مربوط به مناطق بیستون، ورمنجه و قلاجه دانست


 

 

آلودگی رودخانه گواور و مرگ آبزیان

28شهرور  1396 - باشگاه خبرنگاران جوان  : هزارات  قطعه ماهی در رودخانه گواور تلف شدند و ظاهر امر نشان می دهد که نوعی از مسمومیت آبی در این رود خانه از عوامل این مرگ دسته جمعی این آبزیان باشد. 

 

     بزودی  سد سازی  های ویرانگر  در منطقه  حفاظت شده قلاجه

اجرای سد سازی  های ویرانگر در منطقه حفاظت شده قلاجه  قرار است   در منطقه حفاظت شده قلاجه  و در بسکله در انبار  و هفت چشمه جهانشاه  انجام شود  در این رابطه علیرضا نظری معاون فرماندار گیلان غرب در  24 خرداد 1389 به ایرنا می گوید :  " دو سد مخزنی و زاگرس این شهرستان در مرحله بهره برداری و دایک و دریاچه سراب نیز آخرین مراحل تکمیل را می گذراند. این سدها در مناطق ویژنان، هفت چشمه جهانشاه و باسکله در انبار این شهرستان ساخته خواهد شد......"

 

 ناحیه پنج-ص9a از 26

ادامه

صفحه اصلی