گزارش بررسی کانون دیده بانان زمین از 180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی کشوردر قالب هفت ناحیه جغرافیایی

 

 

ادامه بررسی ناحیه دو-مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی 

گروه هفت بررسی مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی :  

 منطقه حفاظت شده  هراز -  منطقه حفاظت شده  واز

 گروه هفت بررسی  کانون دیده بانان زمین از مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی شامل منطقه حفاظت شده هراز و منطقه حفاظت شده واز است که در فاصله 20 کیلومتر از یکدیگرقرار دارند.  منطقه حفاظت شده هراز در 33 کیلومتری جنوب شهر آمل و منطقه حفاظت شده واز در21 کیلومتری جنوب شهر چمستان قرار دار.  

در ادامه  کلی ترین ویژگیهای  طبیعی و موارد عدم حفاظت این مناطق ارائه می شود:

 

منطقه 24 البرزمرکزی- منطقه حفاظت شده هراز

IRAN- Haraz Protected Area 1

منطقه حفاظت شده هراز در سال 1380 با  مساحت15 هزار و 417 هکتار، به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد. این منطقه در برگیرنده بخش میانی رودخانه هراز است که تقریبا از 25 کیلومتری شرق شهر بلده شروع شده تا حدود 33 کیلومتری جنوب شهر آمل. راه بلده به آمل در مسیر روستاهای رزن، روستای رزیه، روستای هردورود، روستای زردبند، روستای سیاه بیشه آمل، روستای شاهزید، حدود شمال  و غرب این منطقه است. افزون بر این حدود ده کیلومتر از جاده آبعلی–آمل به موازات رودخانه هراز لار از  میانه منطقه حفاظت شده هراز عبور می کند( از شمال روستای علی آباد تا روستای هردورود) و آن را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرده است . گفتنی است روستای هردورود، تقریبا محل پیوستن رودخانه هراز بلده (نورود) به رودخانه هراز اصلی (هراز لار) است .

نقشه منطقه به  اصطلاح حفاظت شده هراز

 

 

بخش شرقی منطقه حفاظت شده هراز ،دربر گیرنده کوه های جنگلی  الیمستان (2502 متر) کوه زردگرد (1823 متر) ،کوه گرمره(1430متر) کوه پیر(2134متر) کوه دمون ، باری کوه و کوه بهراک (3031 متر) است. روستاهای المستان، روستای لهاش، روستای سیاه بیشه ، روستای کندوا، روستای باریکوه،روستای زردبند نیز در همین محدوده قرار دارند.  بخش غربی منطقه حفاظت شده هراز نیز در بر گیرنده کوه های جنگلی سیاه کوه ( 3582متر)کوهپلی(3242متر) کوه شنور(3195متر)،لسی کوه ، کوه دایلی ، کوه پشته ، کوه اشچال، کوه پسکفا، و... تمامی این ارتفاعات با آخرین بقایای جنگل های باستانی هیرکانی با چشمه ها و رودره های عمیق تغذیه کننده این بخش از رودخانه هراز می باشند . مراکز جمعیتی این منطقه تابع دهستان چلاو شهرستان آمل و بخش بلده  شهرستان نور می باشندند

گفتنی است  ذخیره گاه جنگلی اُرس با مساحت  200 هکتار در همین منطقه حفاظت شده هراز قرار دارد که در محدوده  سیاه بیشه آمل است. 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

سد سازی و تونل کنی و داغان کردن زیستگاه های گیاهی و جانوری در منطقه حفاظت شده هراز

 

 سد هراز یا  سد منگل Mangol 

عملیات تخریبی سد هراز یا  سد  منگل که از آن به عنوان بزرگترین سد مخزنی شمال کشور نام می برند در سال 1389 شروع شد و قرار است در سال 1398 پایان گیرد .  شروع عملیانی این سد از 24 کیلومتری جنوب آمل تا جنوب لهاش را در بر می گیرد برای این سد نیز همان اراجیف تکرای رفع مشکلات کم آبی کشاورزان تکرار می شود و این بار رقم مشکلات کم آبی بیش از 96 هزار هکتار از اراضی پایین دست سد ولی هرگز نمی گویند چه سطح از آخرین جنگل های هیرکانی نابود می شود و نمی گویند که انفجارات برای تونل انحرافی آبی ، تغییرات جاده هراز در این مسیر و... چه اندازه منطقه را در مقابل زمین لغزش و سنگ ریزش آسیب پذیرتر می کند .

در  29 مرداد 1387 در روزنامه اعتماد گزارشی چاپ شد با نام «سد منگل با درآمد صفر و هزينه نجومي».از مهندس  فاطمه ظفرنژاد پژوهشگر آب و توسعه پایدار در بخشی از این گزارشآمده است : " .... خسارت مخزن سد منگل به‌تنهايي معادل هزينه ساخت چندين سد است.... اين سد مي‌تواند به نابودي شايد نزديك به 10 هزار هكتار جنگل‌هاي بكر مازندران چه در مخزن و چه در اطراف و در بالادست و پايين دست سد بيانجامد.... نزديك به دو دهه خبرگان آب كشور در برابر ساخت اين سد مضر مقاومت كردند. سدي كه بخش مهمي از جنگل هيركان و نيز جاده سراسري آمل را زير آب مي‌برد و از آن مهم‌تر اينكه هيچ زمين بدون آب كه نياز به آبياري داشته باشد در پايين دست آن نيست....."   

به برخی اخبار رسانه ای شده در مورد سطح و عمق ویرانگری هایی که برای ساخت این سد انجام شده اشاره می شود :

24 اردیبهشت 1390 روزنامه ایران - رمضان طهماسبي مديرعامل شركت آب منطقه اي مازندران : با افتتاح اين تونل (تونل 750 متري سرريز آب سد هراز ) ،  از اين پس تردد خودروها در جاده هراز از داخل آن صورت خواهد گرفت. با توجه به اين كه جاده فعلي هراز از وسط سد هراز عبور مي كند و جاده جايگزين آن نيز هم اكنون در دست ساخت است، اين تونل تا پايان يافتن جاده جايگزين براي عبورخودروها مورد استفاده قرار مي گيرد و سپس بعد از ساخت سد و بهره برداري از آن براي سرريزآب سد مورد استفاده قرار خواهد.....

7 تیر 1392هراز نو- رمضان طهماسبی مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران :"..... در این  منطقه پوشش گیاهی کمتری وجود دارد و درختان کهنسال به آن معنی یافت نمی‌شود، اما ما خود داوطلبیم که اگر جنگلی را از بین بردیم ما را وادار کنید دوباره جنگل بکاریم....در ایجاد کانال چالوس قریب به دویست هکتار پوشش جنگلی را از بین بردیم، اما متعهد شدیم دو تا سه برابر آن برای منابع طبیعی طرح جنگل‌کاری اجرا کنیم.......امروز هیچ کشوری مانند ایران نیست که 70 سد در حال احداث داشته باشد...."

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران به نوعی از جنگل کاری جایگزین حرف می زند که گویا از صیفی کاری باغچه حانه اش !!!!ضمن اینکه با ریشخند به مردم می گوید ما را وادار کنید!!!!!!!!! ایشان بهتر از همه می داند که این خودکامگی ها ی ویرانگری به پشتوانه حاشیه امن قضایی است !!!!!!!! ولی مطمئن باشند  نام ایشان در فهرست مرگ آفرینان آخرین جنگل های باستانی هیرکانی  برای همیشه جای گرفته است!!!!وی بعد اقرار می کند که در ایجاد کانال چالوس دویست هکتار از جنگل های باستانی هیرکانی را نابود کرده اند  و بعد طرح های سراپا مسخره و فریبکاری جنگل کاری را به رخ می کشد !!!!!!!این مدیر عامل بهتر از همه می داند که جنگل های باستانی هیرکانی قابل تجدید نیست !!!!!ولی به باور خود قصد فریبکاری را دارد که البته زهی خیال باطل !!!! و ی دربخشی دیگر از سخنان خود، جنون سد سازی مافیای سد ساز را به عنوان یک برتری جهانی جا  می زند و این در حالیست که امروزه آگاهان زیست محیطی جوامع ، اجازه سد سازی به دولتهایشان رانمی دهند و در بسیاری کشور ها  نهضت  تخریب سد ها شکل گرفته است  !!!!

21مهر1392فارس- حسن احمدپورمدیر اجرایی پروژه سد هراز : ... طول دریاچه سد هراز 9 کیلومتر است و برای احداث آن 11 کیلومتر جاده جایگزین احداث می‌شود

10آذر 1392 شبکه خبر تبرستان-ربیع فلاج استاندارد مازندران : ... کانال انتقال آب غرب مازندران از چالوس به سدهراز نیز در حال انجام است که این مهم نیز تاثیرزیادی در مهار آب های سطحی غرب استان خواهد داشت.

اول تیر 1393 فارس-عملیات بزرگ انحراف آب به تونل به همراه فاز دوم عملیات اجرایی سد مخزنی هراز آمل عصر امروز کار خود را آغاز کرد.

26خرداد 1393 کمال نیوز-  عزت الله یوسفیان ملا، نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس: ....... برای ساخت چنین سد عظیمی ابتدا می بایستی تونل انحرافی حفر شود که آب رودخانه به داخل تونل هدایت شود  که خوشبختانه کار حفاری تونل انحرافی به پایان رسیده  ودرروزیکشنبه مورخ 1/4/93آب رودخانه هراز به تونل انحرافی هدایت می شود وهمزمان جاده هراز به داخل تونل منحرف می شود تا هم بستر روخانه وجاده هراز برای شروع عملیات پی کنی سد عظیم هراز آماده شود . پی کنی سد هراز 35 متر به پائین می رود و125 متر از سطح رودخانه بالا می آید یعنی ارتفاع سد از صفر تا 100 حدود 160 متر می شود آخرین مرحله سد دیواره آن است که پس از پرداخت غرامت به ساکنین اطراف سد و نصب نیروگاه ودریچه کار سد به اتمام می رسد . کسی باور نمی کرد که درظرف مدت 2 سال به دیواره سد برسیم وحداقل برای رسیدن به دیواره سد 5 الی 6 سال طول می کشید....... اولین طرح این عملیات قراربود که از انتهای سد واقع در تونل لهاش صورت گیرد که به علت دوری مسافت مخالفت کردیم وبا طرح جدید درمنطقه کلرد درمحل گارگاه فعلی سد با نصب پل ،جاده از سمت چپ وگذشتن از کنار سد وعبور از دل جنگل به فاصله 2 کیومتر به جاده قدیمی وصل می شود..."

نماینده آمل و لاریجان در مجلس،که باید از موقعیت سد در یکی از پرتنش ترین کوهستان های البرز مرکزی و بر روی آخرین بقایای جنگل های هیرکانی  متعلق به نسل ها  اطلاع داشته باشد و از اقداماتی که منجر به تخریب های بنیان کن می شود جلوگیری کند،  ولی متاسفانه در دفاع از مافیای سد ساز ،خود را تا حد یک کارچاق کن  پایین می کشد  و در خبر بالا (26خرداد 1393) به عنوان همه کاره سد از سخنگو، معمار، طراح ، مبلغ، آنقدر عوامانه و آنهم از موضع بالا حرف می زند که انسان را به یاد اربابان دوره قاجار می اندازد که در حال ساختن خزینه در خانه رعیت  هستند !!!،بخصوص آنجا که می گوید " پی کنی سد  ۳۵ متر به پائین می رود و۱۲۵ متر از سطح رودخانه بالا می آید یعنی ارتفاع سد از صفر تا 100 حدود 160 متر می شود. آخرین مرحله سد دیواره آن است که پس از پرداخت غرامت به ساکنین اطراف سد و نصب نیروگاه ودریچه کار سد به اتمام می رسد .... "

11تیر1394 تسنیم- شفیع زاده معاون استاندار مازندران و فرماندار ویژه آمل: "...... با ایجاد سد در رودخانه هراز، این مکان را به بهترین مکان دیدنی منطقه و شهرستان تبدیل خواهیم کرد. دولت تدبیر و امید نگاه خوبی به حوزه گردشگری دارد، که در این زمینه برای جذب هرگونه سرمایه ‌گذاری در شهرستان استقبال می‌کنیم... "

 

تشدید سیل خیزی و سنگ ریزش، مکافاتی در برابر جنایت سد سازان  در منطقه حفاظت شده  جنگلی هراز  

نگاهی تنها به چند خبر  رسانه ای شده در سال 1394

7 خرداد 1394 ایسنا -علی نوری‌پور رئیس اداره راه و شهرسازی لاریجان:  حجم زیادی از سنگ‌های کوه در منطقه بلبل‌خوان یک کیلومتری روستای لهاش در محور هراز ریزش کرده است،.....

۲۹ فروردین۱۳۹۴خبر گزاری مهر :  طغیان رودخانه هراز و سیلابی با دبی ۱۷ میلیون متر مکعب سبب اخلال در روند پروژه ملی سد مخزنی( هراز )  شده و به ۴۰ درصد کارگاه این پروژه آسیب وارد کرده است. این سیل به قسمتی از بدنه و کارگاه ساخت پروژه سد هراز آسیب وارد کرد و موجب قطع درختان در مسیر رودخانه شد که در پی آن ورودی تونل مخصوص انتقال آب از پشت سد، مسدود و باعث جمع شدن آب در پشت سد شد. حسن احمدپور مدیر پروژه سد هراز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : سیلاب باعث تخریب زمین های کشاورزی در مسیر جاده بلده و رزن ، تخریب استخرهای پرورش ماهی، کارگاه شن و ماسه و بخشی از تاسیسات سد هراز شد

  29تیر1394 فارس- علی نوری‌پور رئیس اداره راه و شهرسازی لاریجان: ریزش شدید سنگ و سنگ‌ریزه که صبح امروز در محور مواصلاتی هراز شدت گرفت باعث خسارت جدی به بیش از 30 خودروی و مصدوم شدن یک نفر شد.....ویمناطق پنج‌آب، لهاش و کهرود را از مکان‌هایی برشمرد که با ریزش شدید سنگ و سنگ‌ریزه روبه‌رو بود...

 

معدنخواری و داغان کردن زیستگاه های گیاهی و جانوری در منطقه حفاظت شده هراز 

معادن شناسنامه داری که به داغان کردن زیستگاه های گیاهی و جانوری  منطقه به اصطلاح حفاظت شده هراز و حریم های اکولوژیکی مشغول می باشند: 

 

 1.  معدن سنگ لاشه سياه بيشه آمل

 2.  معدن زغال سنگ لهاش

 3. معدن واريزه کوهي شيرکلارود شمالي

 4. معدن واريزه کوهي هردورود(شرکت تولیدات معدنی شنوار)

 5.  معدن واریزه کوهي کوه دایلی

 6. معدن واریزه کوهی  زردبنه(شرکت زرزمین سیاه بیشه آمل )

 7. واریزه کوهی رزن (شرکت فراورده ای صنعتی کوهسار)

 8.  معدن  پيروتيت نمارستاق

 9.  معدن  شن و ماسه کهرود

 10. معدن واريزه کوهي علي آباد پنجاب

 11. ومعادن بی شناسنامه دیگر

 جنگل سوزی و خاکستر سازی آخرین ذخیره گاه های ژنتیکی متعلق به نسل ها درمنطقه  حفاظت شده هراز به دلیل عدم تجهیزات فوری  خاموش کردن جنگل

27 آذر 1389 سبز پرس: بیست هکتار از جنگلهای الیمستان در حال سوختن است .  طاهری یکی از کوهنوردان حاضر در منطقه به  سبز پرس می گوید : ما به مسئولان مربوطه این آتش سوزی را خبر دادیم ولی به غیر از تعداد اندکی از نیروهای منابع طبیعی تا کنون کسی در محل برای اطفا ی حریق نیامده است. او گفت ابتدا آتش سوزی سطحی بود، اما اکنون آتش به تنه های درختها هم رسیده است.

12 دی 1389 خبرگزاری مهر : آتش سوزی بیش از سی هکتار از اراضی جنگلی منطقه زائرسر لهاش آمل از نوع ممرز، توسکا، آزاد و گونه های دیگر را از بین برد. آتش سوزی دو هفته گذشته نیز حدود 20 هکتار از جنگلهای منطقه  زائرسر لهاش  را نابود کرده بود

15 آذر 1391فارس-  وحید خلیلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آمل:  آتش‌سوزی در جنگل زیارت‌سر وانج بخش امامزاده عبدالله آمل که از روز دوشنبه شروع شده همچنان ادامه دارد.......دو هزار مورد  آتش‌سوزی از روزهای گذشته در این منطقه صورت گرفته که یکی در مناطق پاشاکلا و دیگری در منطقه زیارت ‌سر و حدفاصل لهاش و الیمستان بود.

25 تیر1394 سایت سازمان حفاظت محیط زیست-مازندران: 12 هکتار از عرصه های جنگلی منطقه شکار ممنوع رزن شهرستان نور طعمه حریق شد.

13مرداد1394ایرنا- آتش سوزی در بخشی از ارتفاعات جنگلی روستاهای کمربن و شاهزید به نام ' شیردار اسی ' از عصر روز گذشته شروع شد و همچنان ادامه دارد. یحیی عسگری پوربخشدار امامزاده عبداله آمل: .... برآوردهای اولیه حاکی از سوختن بیش از هفت هکتار از جنگل های شیردار اسی در نزدیکی روستای شاهزید است.

 

  تصاحب میراث طبیعی ملی  در قالب طرح های توسعه امامزادگان و  تدارک تله کابین  این کوبنده ترین پروژه  قله صاف کنی  در  منطقه حفاظت شده هراز

در گذشته  های نه چندان دور، کهن ترین و دیر زیست ترین درختان بجای مانده از جنگل های قدیمی و همچنین  دست نخورده ترین چشمه هارا  می توانستیم در کنار امام زاده ها پیدا کنیم ولی امروز غارت منابع طبیعی وملی آنچنان گسترده شده است که درختان کهن و چشمه های اطراف این امامزاده ها نه تنها نابود می شود بلکه  این  امام زاده ها خود دستمایه ای شده برای غارت گری و تغییرات بنیادنکن ،حتی داخل مناطق به اصطلاح حفاظت شده !!! ازجمله درمنطقه حفاظت  شده گشت رودخان و سیاه مزگی و.... متاسفانه دراین منطقه نیز شاهد چنین اتفاقاتی هستیم از جمله طرح توسعه امامزاده حسن لهاش. مثلا در 15 آبان 1390 حجت الاسلام حسین مهدیان رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آمل درگفت و گو با ایرنا می گوید : " اجرای این طرح چندی قبل از سوی سازمان اوقاف و امورخیریه کشور تصویب و برای اجرا به اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران و شهرستان آمل ابلاغ شد..... در مرحله دوم طرح جامع توسعه آستانه مبارکه امامزاده حسن لهاش(ع) ایجاد امکانات تفریحی و رفاهی ، مجتمع های فرهنگی ، کتابخانه ، بازارچه و سرویس های بهداشتی اجرا خواهد شد.... ".

 گویا اگر طرحی توسط سازمان اوقاف تصویب شد دیگر حکم الهی است و باید احرا شود حتی اگر در مناطق حفاظت شده باشد ، حتی اگر به بهانه آن آخرین جنگل های باستانی هیرکانی برای همیشه نابود شود  ، حتی اگر به ضرر نسل های آینده در کشور بحران زده آب باشد و حتی اگر.....

اهداف طرح سوداگرانه طرح جامع توسعه " آستانه مبارکه امامزاده حسن لهاش " آنهم در منطقه حفاظت شده قانونی هراز که متعلق به همه نسل ها است ،  قطعا  چیزی نیست جز طرح توسعه تخریب که ناشی از  دیدگاه مسلط وارث محوری بر میراث طبیعی همه نسل ها در ایران رمین است  ضمن اینکه آقایان بخود اجازه می دهند،  مانند دوران ارباب رعیتی که هر روستا و جمعیت آن در مالکیت یک اربابی بود ، مراکز روستایی و شهری که طبق قانون در مالکیت کسی نیست ،خود را  ارباب روستای تحت حفاظت قانونی الیمستان جا بزنند تا حدی که  اختیار ورود گزینشی گردشگران و کوهنوردان را به دست بگیرند.  به عنوان مثال در پاییز سال 1391 ، تصویر ی از تابلویی در این منطقه در وبلاگ های بسیاری به اشتراک گذاشته شد که روی آن این جمله مسخره و غیر قانونی نوشته شده بود: " ورود کوهنوردان وگردشگران به روستای الیمستان ممنوع می باشد –شورای اسلامی محل"   و طبق تصاویر، در محل ورود به روستا ، طناب نصب کرده و  نگهبان گماده بودند برای کنترل و گزینش گرد شگر و کوهنورد !!! که البته این خودکامگی چندان دوام نیاورد و بساط آن بر چیده شد .

در حالی که این نوع طرح های توسعه مخرب در منطقه به اصطلاح حفاظت شده هراز  مجوز اوقاف را نیز جور می کند  ولی  سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی و نماینده دولت بجای ممانعت از اجرای چنین طرح های مخربی، نه تنها سکوت اختیار کرده ،  بلکه خود پیشتاز برای اجرای طرح مخرب گردشگری دیگری است از جمله طرح  تله کابین هراز در آخرین باقی مانده های جنگل های باستانی هیرکانی و آبخیز های حیاتی هراز، و کار تا بدانجا  پیش می رود که سازمان محیط زیست برای نشان دادن بهترین نقاط دنبال سرمایه گذار ان راه می افتد !!!!!که البته به دلیل گم شدن سرمایه گذار در جنگل های الیمستان ، این ماجرا لو رفت. در غیر اینصورت در زمان اجرایی شدن این طرح و مخالفت طر فداران محیط زیست،  قطعا سازمان حفاظت محیط زیست جلوی دوربین ها می آمد و حرف های بی سرو ته تکراری را ردیف می کرد که مثلا هنوز اجازه ندادیم و ..... ماجرا  از این قرار بود که  خبرگزاری فارس در 19 آبان ماه 1391 گزارش داد : ".... روز گذشته گروهی شش نفره متشکل از سرمایه‌گذاران تله‌کابین محور هراز، کارشناسان اداره محیط زیست آمل و راهنمای محلی برای جانمایی سایت‌های تله‌کابین محور هراز به منطقه چلاو و جنگل‌های الیمستان بخش امامزاده عبدالله این شهرستان سفر داشتند به یک‌باره متوجه شدند که یکی از افراد گروه‌شان (داوود احمدی)  یکی از سرمایه‌گذاران پروژه تله‌کابین مفقود شده است....." . البته سرمایه گذار گمشده سالم پیدا می شود ولی   این خبر  یک بار دیگر ثابت می کندکه سازمان محیط زیست بجای حفاظت از این مناطق و پیاده کردن طرح های باز سازی و ترمیمی ، دنبال مافیای گردشگری می افتد تا همانند دلالان فروش املاک ، بهترین نقاط  از این میراث طبیعی ملی را برای اجرای طرح های تخریبی و سوداگرانه  به آقایان  نشان دهد!!!!   

 

 

و در حالیکه اوقاف و سازمان حفاظت محیط زیست برای طرح های بزرگتر توسعه تخریب نقشه می کشند و تدارکات می بینند ، ولی کوهخواران دیگر فرصت را از دست نداده و ویلاسازی و خرید و فروش اراضی ملی در منطقه به اصطلاح حفاظت شده هراز  را با اجازه بزرگتر ها!!!!!!!! شروع کرده اند که به نمونه هایی از آگهی های فروش اشاره می شود

 فروش ویلای آکازیون تریپلکس لوکس در منطقه جنگلی الیمستان- مساحت زمین 450 متر مربع در منطقه جنگلی الیمستان، ....-منطقه توریستی ثبت شده در آژانس های طبیعت گردی تهران و فدراسیون کوهنوردی کشور-دارای سند مالکیت رسمی منگوله دار - یک بر جنگل، با دید و منظره عالی، .....

یک قطعه زمین به مساحت 300 متر در منطقه زیبای جنگلی و توریستی الیمستان آمل با موقعیت و ویوی عالی جنگل ابر و قله دماوند به فروش می رسد. ضمنا زمین مذکور تسطیح شده و آماده ساخت می باشد. قیمت: 20 میلیون تومان-  اسکندری –تلفن........

فروش ساختمان ویلایی تریپلکس لوکس شیک خرید آکازیون در منطقه جنگلی الیمستان مازندران - شمال - نزدیک به تهران منطقه تهرانی نشین دارای سند -  مهدی شهداد-....

 

 

منطقه 25 البرزمرکزی- منطقه حفاظت شده واز

IRAN-Vaz  Protected Area 1

  منطقه حفاظت شده  واز  با مساحت 9 هزارو 646 هکتار در سال 1380 به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد. این منطقه  در 21 کیلومتری جنوب شهر چمسان و 44 کیلومتری جنوب شهر نور و 23 کیلومتری جنوب غرب شهر آمل قرار دارد.  این منطقه در شمال منطقه حفاظت شده هراز است و فاصله فضایی آن با منطقه حفاظت شده هراز (جاده نور- آمل) حدود8 کیلومتر است. 

نقشه منطقه به  اصطلاح حفاظت شده واز

 

منطقه حفاظت شده واز در برگیرنده ابر سازه های آب ساز طبیعی واز رود و لاویچ رود است شامل کوه گرگ(3583متر) ، کوه و گردنه تیرستاق(3600متر) ،کوه فیروزلو(2043متر) و....این منطقه از هزاره های دور با چشمه های بسیار ،  برف آبها،  ریز آبه ها و دره رود ها ، بستری برای  رویش جنگل های باستانی هیرکانی بوده اند و زیستگاه های امن برای پلنگ ، مرال ، شوکا ، خرس سیاه گوش و.....را بوجودآورده اند .

مراکز جمعیتی روستای واز بالا و پایین ، روستای نوجمه ، روستای ایزوا، روستای مشک خانی، روستای لاسکویی ،روستای شکر چشمه  و روستای رودبارک در داخل و مرز منطقه حفاظت شده واز قرار دارند.

حفاظتی که انجام نشد

در پاییز 1390  کانون دیده بانان زمین ( مینا محبوبی  ) به همراه یک گروه کوهنورد در مسیر صعود به کوه گرگ ( 3583 متر ) از بخشی از این منطقه  دیدن کرد که در گزارشی با عنوان " زوایای تصویری از  منطقه حفاظت شده  واز  در مسیر صعود به کوه گرگ " که در سایت کانون دیده بانان زمین همراه اسناد تصاویر قابل مشاهده است. این مشاهدات گویای یک جنگل غارت شده بود البته با تک پایه هایی شاهد از  یک غارت بزرگ چون سرخدار ، ممرز ، شیردار ، راش ، توسکا ، ازگیل وحشی  (کونوس ) و... علاوه بر آن، شواهد در منطقه نشان از آثار سیلاب های بسیاری داشت که به دلیل جنگل زدایی از کوهستان های پر شیب آن به چشم می خورد .

 

 جنگل سوزیدرمنطقه به اصطلاح حفاظت شده واز به دلیل عدم تجهیزات فوری  خاموش کردن جنگل

 

25فروردین 1383 ایرنا: یک میلیون و 400 هزار اصله درخت در آتش سوخت و به 145 هکتار از اراضی جنگلی واز در منطقه نور خسارت وارد شد . این منطقه طی هفته گذشته 2 بار دچار آتش سوزی شده است .

7 آذر1394 ایرنا: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نور از اطفای آتش سوزی جنگل های منطقه واز بخش چمستان این شهرستان خبرداد.... آتش سوزی در جنگل های نور حوالی ساعت 11 روز پنجشنبه هفته پیش از منطقه اترجار  در وازشرقی بخش چمستان آغاز شد.بر اساس اعلام منابع رسمی تاکنون آتش به بیش از هفتاد هکتار از جنگل های منطقه سرایت کرد که حدود 20 هکتار آن به طور کامل در آتش سوخت.

 

 بازار گرم سوداگری بر سر میراث طبیعی ملی نسل ها  منطقه حفاظت شده واز

و بازار گرم سوداگری بر سر اراض ملی جنگلی منطقه حفاظت شده واز که  به چند مورد آگهی شده آن در همین جند ساله اخیر اشاره می شود :

يک ويلا در منطقه جنگلي و خوش آب و هواي واز عليا به متراژ 600 متر زمين و 170 متر ويلاي نوساز با چشم انداز فوق العاده به زير قيمت منطقه به فروش مي رسد – ساخت ویلا در تاریخ 26 مهر 1392 پایان یافته

خریدوفروش ویلا همکف در مازندران.چمستان.پایین واز- 220 متر زمین - تماس با ما......

خرید و فروش ویلا 2 خوابه در شمال.نور.پایین واز- 160 متر زمین با 120 متر بنا- قیمت : 85 م تومان.....

خرید و فروش ویلا در شمال.نور.پایین واز-200 متر زمین با 0 متر بنا- - تماس با ما .....

  فروش ویلا یا زمین در واز تنگه- در زیباترین منطقه جنگلی شمال تعداد محدودی ویلا و زمین در منطقه بکر جنگلی واز تنگه و منطقه تنگه سر در شهرستان نور و چمستان بدون واسطه و با شرایط اقساط بفروش میرسد. جهتن کسب اطلاعات بیشتر لطفا تماس بگیرید-.........تاریخ انقضاء ۱۳۹۴/۴/۲۱

 

ناحیه دو-  البرز مرکزی -ص14 از 22

ادامه

 

صفحه اصلی