گزارش بررسی کانون دیده بانان زمین از 180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی کشوردر قالب هفت ناحیه جغرافیایی

 

ادامه بررسی ناحیه دو-مناطق حفاظت شده البرز شرقی

 

منطقه4 البرزشرقی- پناهگاه حیات وحش دودانگه 

IRAN-Dodangeh  Wildlife Refuge1

 پناهگاه حیات وحش دودانگه  در  سال 1352 حفاظت شده اعلام شد و درسال 1354 به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافت. آخرین  مساحت پناهگاه حیات وحش دودانگه (1391)  16 هزارو  904هکتار اعلام شده است. 

نقشه پناهگاه حیات وحش دو دانگه

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده چاپ 1385

 IRAN- Dodangeh Wildlife refuge - Mazandaran   Province

 

این منطقه از شمال و شمال شرق محدود به پارک ملی کیاسر است که رود دره تیلک و امتداد آن رود دره گلخواران و رودخانه سفید رود مرز طبیعی مشترک این دو منطقه است  . از جنوب و جنوب غرب نیز محدود به منطقه حفاظت شده پرور و منطقه حفاظت شده بولا است .

پناهگاه حیات وحش دودانگه در 20کیلومتری غرب شهر کیاسر ، 96 کیلومتری جنوب شهر ساری و در 3کیلومتری فولاد محله ( جنوبی تریت مرز شرقی)قرار دارد.

ابر سازه های آب ساز کوه چهارنو در جبهه شمالی (2881متر)، کوه لپی (2750 متر) نمار کوه( 2382 متر ) ، کوه تخت امیر ( 2349متر ) و شرق کوه گلگلی (2600 متر) در این محدوده قرار دارند. برف آبها ، ریزابه ها ، آب آبشار ها نظیر آبشار  جلنگ جلینگ و آب بسیاری از چشمه هایی نظیر چشمه باریک آب ،چشمه چهار نو،چشمه غلغل توس خوانی، چشمه لنگر، چشمه سرخ زمین،چشمه گاگلی ، چشمه زردک، چشمه یخ پور نسام ، سنگ چشمه،  لترم چشمه،،  چشمه سیاگاو سرا ،  ،چشمه جندگاگلی و... از طریق رود دره هایی چون رود دره تیلک و امتداد آن رود دره گلخواران ، رودخانه الم دره و دره هایی چون تاریک دره،  مجن دره و.... به  رودخانه سفید رود که تقریبا از میانه غربی این منطقه جریان دارد هدایت می شوند.

رودخانه سفید رود مازندران ، از طریق تنگه رودبارک در منطقه حفاظت شده پرور وارد دره بند بن در پناهگاه حیا ت وحش دودانگه  می شود و در یک مسیر حدود ده کیلومتری از دره بند بن به سمت شمال این منطقه جریان می بابد و بعد از پیوستن رودخانه  لنگر به آن در نزدیک روستای عقه  خیلو در غرب پارک ملی کیاسر ، از دره جنوب کوه قبله کوه به سمت شمال غرب جریان می یابد وسرانجام  در حدود 28 کیلومتری جنوب ساری به مادر رود تجن می پیوندد.

مراکز جمعیتی داخل و محدوده پناهگاه حیات وحش دودانگه عبارتند از :

روستای  بندبن، روستای چهارده رودبار، روستای گل باغ، روستای میلاد دشت، روستای عقه خیل(ا قه خیل)، روستای سعید آباد، روستای کمرکلا ،روستای ذکریا کلا. روستای پایین ده، روستای تیلک، روستای آتنی، روستای گلخواران ، روستای رودبار ، روستای سیاه گاو سر روستای قلعه کوتی  ،  روستای خیر آباد ، و...   (بخش چهاردانگه شهرستان ساری )

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  پنجه های  هیولای جنگل خوار چوب فریم بر جنگل های باستانی هیرکانی در پناهگاه حیات وحش دودانگه  و محدوده اکولوژیکی  آن 

 ابر سازه های آب ساز طبیعی پناهگاه حیات وحش دودانگه  تا سه دهه پیش پوشیده از جنگل های باستانی هیرکانی و زیستگاه های غنی  برای مرال، شوکا ، پلنگ ، خرس قهوه ای ، گربه جنگلی و.... بود ولی این میراث طبیعی متعلق به نسل ها ی ایران زمین، بدون توجه به حفاظتی بودن آن مورد غارت هیولای جنگل خوار چوب فریم  و دیگر جنگل خواران با پشتیبانی سازمان جنگلها قرار گرفت و همچنان این غارت  ادامه دارد از جمله در مجله جنگل ایران (سال پنجم - زمستان 1392  )اعلام شد که  سهم سالانه در نظر گرفته شده در اداره کل ساری برای هیولای جنگلخوار چوب فریم  20هزار و 397 مترمکعب گرده بینه و 21 هزار و 991 مترمکعب کاتیون و هیزمی است  .

کانون دیده بانان زمین در پاییز سال 1391 بازدیدی از بخش هایی از  این منطقه داشت که نتایج این بازدید را همراه مطالعات تکمیلی در گزارشی با عنوان:  پناهگاه  حیات وحش دودانگه دیروز ، کنام پلنگان و جولانگاه نوای شورانگیز سمفونی زیستی  امروز ، زخم خورده از هجوم غارتگران و جولانگاه هیولای جنگل خوار چوب فریم ، این پیام آور مرگ هستی   در سایت خود منعکس کرد. بخش های بازدید شده در این منطقه، در قالب  3 مجموعه   تصویر ی تنظیم شده است شامل :

 مجموعه اول -چشم انداز هایی از برخی فضا های  جغرافیایی پناهگاه  حیات وحش دودانگه

مجموعه دوم- تصاویری از جنگل های هیرکانی غارت  شده غیر قابل احیاء در پناهگاه  حیات وحش دودانگه

مجموعه سوم -چشم انداز های روستایی در پناهگاه  حیات وحش دودانگه 

 در مجموعه دوم  46 سند تصویری ارائه شده است که جنگل زدایی های وسیع را در شیب و در خط الرس ارتفاعات این منطقه نشان می دهد.  به علاوه تخریب زمین بعد از جنگل زدایی در اثر سیل و تشدید دو مینوی تخریب. این تصاویر  دلایل مستندی از عدم حفاظت از این پناهگاه حیات وحش هستند. !!!

گفتنی است دوستداران محیط زیست مازندران که به خوبی با عملکرد هیولای جنگل خوار چوب فریم آشنا هستند در 23 بهمن 1386  با امضاي دویست نفر طوماري با عنوان : " بياييد جلوي نابودي بهترين زيستگاه حفاظت شده حيات وحش مازندران را بگيريم"خواستار جلوگيري از نابودي بهترين زيستگاه حفاظت شده حيات وحش مازندران شدند . در بخشی از این طومار كه نسخه‌اي از آن به دفتر خبرگزاري فارس در مازندران ارسال شده، آمده است:   

"........ طرح توسط شركت چوب فريم مشكلات عديده اي از قبيل صداي وحشتناك آلات قطع درختان، نابودي تدريجي محيط زيست گياهي، تردد بيش از حد افراد به عنوان مجريان طرح، تردد شكارچيان غير مجاز به عنوان افراد طرح، عملاً زندگي را براي حيات وحش جانوري و زاد و ولد آن ها سخت كرده و حفاظت از آنان را براي ماموران مشكل تر كرده است. اين مشكلات زماني به اوج خود رسيد كه شركت چوب فريم براي بهره وري بهتر و نابودي سريع تر و سوددهي بيشتر اقدام به احداث كيلومترها جاده از سمت غرب و از منطقه فريم دودانگه ساري به داخل محدوده حفاظت شده مورد بحث را كرده .......شركت چوب فريم كه موفق به ادامه جاده از مسير قبلي نشده بود جاده را تغيير مسير داده و از ناحيه ديگر و پس از عبور از مكان هاي با شيب هاي بسيار تند كه خارج از استانداردهاي طرح هاي برداشت جنگل مي باشد به انگيزه پشتيباني سازمان جنگل ها و مراتع(  اداره كل منابع طبيعي منطقه ساري) عليرغم اقدامات قاطع ماموران پاسگاه سر محيط باني سعيد آباد وارد منطقه فوق شده و تاكنون چندين كيلومتر پيشروي كرده است. ....... متاسفانه با توجه به اينكه تمامي مستندات، مدارك و روزنامه رسمي موجود اين منطقه را به عنوان زيستگاه حفاظت شده اعلام مي كند لذا برابر خبرهاي رسيده و در كمال ناباوري مردم بومي منطقه مشخص شد كه پس از ساليان سال بحث و جدل بين سازمان هاي ذيربط سرانجام در سال جاري اين منطقه بكر و زيبا كه زيستگاه بهترين گونه هاي جانوري بوده به شركت چوب فريم جهت قطع درختان از سوي تشكيلات منابع طبيعي واگذار كه در ميان بوميان منطقه حرف و حديث هايي مطرح و تعجب همگان را برانگيخت.......... حال بايستي براي حفظ طبيعت و از همه مهم تر حيات وحش جانوري بي نظير منطقه و نگهداري آن براي نسل هاي آينده چاره انديشيد تا آيندگان بر ما خرده نگيرند و از ما به بدي ياد نكنند كه براي تمايلات مادي و انباشته كردن ثروت معدود جماعتي حتي به يك محدوده كوچك كه محل امني براي زاد و ولدتكثير بهترين گونه هاي جانوري است رحم نكرده و آن را نيز نابود كرده و جالب اينكه حتي در اين راه تمامي قوانين، مصوبه و مدارك قانوني را نيز زير پا گذاشتيم. اكنون خواستار آنيم تا براي نجات اين خانه كوچك حيات وحش جانوري تلاش كنيم. .....

 

افزایش سیل های مخرب  مکافات جنایت  جنگل خوار ی چوب فریم  

نمونه ای از سیل های اتفاق افتاده در چند ساله اخیر :

26 شهریور1391خبرگزاری مهر - اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه ساری: سیل شب گذشته در منطقه چهاردانگه ساری یک قربانی گرفت...... بیشتر روستاهای این منطقه در اثر سیل دچار خسارت شده

  27 مهرماه ۱۳۹۱ سایت دو سر شمار - اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه ساری: سیل اخیر صدمات و خسارات زیادی به بخش چهاردانگه وارد کرده است از جمله روستاهای بابا کلا به طور کامل و روستاهای چالو ، ورنام ، چورت ، شیشک ، مزده و بندبن خسارت زیادی دیده و روستای بندبن تا کنون راه ارتباطی آن باز نشده است....

10خرداد 1393 فارس- ابراهیم ولاشی رئیس شورای بخش چهاردانگه ساری: "سیل شب‌گذشته در بخش چهاردانگه ساری موجب بروز خسارت جدی در این منطقه شد. وی تصریح کرد: بر اثر وقوع سیل در این منطقه، جاده ارتباطی بیش از 10 روستا در منطقه نرم‌آب دو سر بسته شده و حتی امکانات تلفنی نیز برقرار نمی‌شود. بر اثر وقوع سیل ارتباط راه روستایی بندبن، ذکریا خیل، کل جارو  و اقه‌خیل بسته شده. همچنین بر اثر وقوع سیل بیشتر بند و نهرها زمین‌های کشاورزی منطقه تخریب شده و به برخی دامداران نیز خسارت جدی وارد شد....."

14خرداد 1393 روزنامه دنیای اقتصاد - رئیس شورای بخش چهار دانگه ساری :  "جاری شدن سیل در این منطقه خسارت های جبران ناپذیری به زمین های کشاورزی این منطقه وارد کرد، بر اساس آمارهای رسیده از سوی شوراهای روستا دربخش چهاردانگه حدود یکصد هکتار از زمین های شالیزاری و دیم خسارت وارد شد. بارش شدید باران در بخش چهاردانگه موجب تخریب نهرها و سردهنه های زمین شالیزاری شد. هم اکنون راه ارتباطی روستاهای چالو، ادرو، منزل دره، گل جاری، کمرکلاه، چهاررودبار، بندبن  و  روستای سعید آباد به دلیل ریزش سنگ و طغیان رودخانه ها مسدود است....."

12تیر 1393 فارس:اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه ساری از وقوع سیل در هشت روستای منطقه چهاردانگه ساری بر اثر بارش باران شب گذشته و صبح امروزخبرداد. وی با بیان اینکه روستاهای منطقه نرماب دوسر، شامل: بندبن، سعیدآباد، چهاررودبار، ذکریاکلا و کمرکلا دچار خسارت ناشی از سیل شدند، در سال جاری این دومین بار است که در پی بارش‌ها این مناطق دچار سیل گرفتگی می‌شود....

6مرداد 1394 ایرنا - جواد واحدی فرماندار ساری: سیل عصر یکشنبه هفته پیش( 29 تیر )  در منطقه بالادست چهاردانگه، دهستان ها و روستاهای اطراف از جمله روستاهای زکریاکلا، باباکلا، بندبن، تلمادره و مناطقی از چالو تا گرماب خسارت وارد کرد. بیشترین خسارت سیل و سیلاب اخیر به زمین های شالیزاری و صیفی کاری وارد شد و تعدادی از سردهنه های کشاورزی و نهرهای شالیزاری را هم تخریب کرد.....

۱۳خرداد1395  ایرنا- اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه ساری  : بر اثر سیل شب گذشته جاده روستای ذکریا کلا به چالو مسدود شد .... زمین های کشاورزی روستاهای چهار رودبار ، ذکریا کلا، سعیدآباد، اقه خیل، سنام، سعیدآباد، ایلال و سیاوش‌کلا دچار خسارت شدند .

 

با کمال تاسف به علت جنگل خواری های فاجعه بار هیولای جنگل خوار چوب فریم سیل های ویرانگر  بیشتری  در این منطقه در راه است !!!

 

 

 

منطقه5 البرزشرقی- منطقه حفاظت شده بولا

IRAN-Boola  Protected Area

 منطقه حفاظت شده بولا   با مساحت3 هزارو 907  هکتار در سال 1378حفاظت شده اعلام شد.  منطقه حفاظت شده بولا  متصل به کارخانه چوب فریم یکی از هیولا های جنگل خوار و همچنین در فاصله 25 کیلومتری جنوب شهر فَریم، 65 کیلومتری شهر شهمیرزاد و 122 کیلومتری جنوب شهر ساری قرار دارد

نقشه پناهگاه حیات وحش دو دانگه

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده چاپ 1385

 IRAN- boola  protected area  -Mazandaran  Province

 

 

تمامی حفاظت شده بولا  در برگیرنده کوه گلگلی است که به شکل نوار باریکی  به  طول تقریبی 20 کیلومتر و با پهنای یک تا 4 کیلومتر در جهت جنوب غربی- شمال شرقی یعنی هم راستای کوه گلگلی تعیین شده است با دامنه ارتفاعی 1900تا 2987متر. کوه جنگلی گلگلی از ابر سازه های مهم آب ساز رودخانه بولا و شیرین رود از زیر شاخه های رودخانه سفید رود مازندران و مادر رود تجن است. گونه راش برترین کونه جنگل های بولا است همراه گونه های دیگری چون  ممرز ، بلندمازو، توسکا ییلاقی، لور، اوری ، گلابی وحشی ، آلوچه و.... جنگل های باستانی هیرکانی این منطقه از هزاره های دور زیستگاه های غنی و امنی برای مرال ،شوكا، پلنگ ،بز و پازن،خرس قهوه اي، سمور جنگلي، كبك دري و....بوده است.  

بخشی وسیعی از  جنوب منطقه حفاظت شده بولا به طول تقریبی 13  کیلومتر  مرز طبیعی استان مازندران و استان سمنان تعیین شده است و بخش کوچکی از شرق این منطقه  به طول تقریبی 8کیلومتر تماما در استان سمنان موقعیت دارد که از شمال غرب هم مرز با  پناهگاه حیات وحش دودانگه  و از جنوب نیز هم مرز با منطقه حفاظت شده  پرور  است.  در داخل این منطقه روستایی وجود ندارد. روستای بولا ،روستای ونه بن،  روستای توپ سره، روستای گیس کلا، روستای میانا، روستای پاچی در محدوده شمالی و روستا های سرخه ده ، روستای فی نسک، روستای تلاجیم، روستای تمام(تم) وروستای ملاده در محدوده جنوبی آن موقعیت دارند.

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 پنجه های  هیولای جنگل خوار چوب فریم در گلوی  منطقه حفاظت شده بولا

کانون دیده بانان زمین در بازدیدسال 1391 بخش هایی از این منطقه و محدوده آن در پاچی و میانا را  به تصویر کشید و در قالب گزارشی با عنوان"پنجه های هیولای چوب فَریم در گلوی  منطقه حفاظت شده بولا  نمونه  آشکار  مسئولیت گریزی سازمان حفاظت محیط زیست  از حقوق نسل ها در مقابل متجاوزین "  ارائه داد. تصاویر گرفته شده توسط کانون دیده بانان زمین آنهم تنها در یک روز و آنهم تنها از بخش کوچکی  از منطقه حفاظت شده بولا ، خود گواه بر فاجعه ای است که در این میراث طبیعی متعلق به نسل ها در حال رخ دادن است !!!  از جمله کشتار راش های چند صد ساله ، ایجاد جاده های چوب کشی،  راش های بریده شده و دپو شده . 42 سند تصویری ارائه شده همگی گواه غیر قابل انکاری بر دروغین بودن حفاظت از منطقه به اصطلاح حفاظت شده بولا بود  !!!!! . برخی  زیر نوشته های  اسناد تصاویردر این گزارش :

  • تخلف  آشکار سازمان حفاظت محیط زیست  در حفاظت  از مناطق حفاظت شده

  •  چوب فریم ، شرکت  سهامی !!!!!بهره برداری از حق نسل ها ! با اجازه سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان حفاظت محیط زیست

  • ذبح درختان راشFagus orientalis چند صد ساله  توسط  هیولای جنگل خوار چوب فریم درمنطقه حفاظت شده بولا

  •  آخر  زرنگی و فریبکاری  شرکت سهامی جنگل خوار چوب فریم ،غالب کردن درختان افرا  بجای راش های چند صد ساله 

  • زمرد از جنگلهای هیرکانی ربودند  و جاش خرمهره های سبز صنوبر و افرا کاشتند و اسم آن را فریبکارانه احیاء جنگل گذاشتند!!!!!!!

در گزارش کانون دیده بانان زمین از منطقه به اصطلاح حفاظت شده بولا  33 سند تصویری نیز از ارتفاعات  تهی شده از جنگل  میانا ،  پاچی و محدوده شهر فریم  ارائه شده است 

منطقه حفاظت شده بولا

 موقعیت منطقه به اصطلاح حفاظت شده بولا  نسبت به کارخانه های درخت کُشی  دو هیولای جنگل خوار چوب فَریم و چوب و کاغذ مازندران ، نابود کننده بخش بزرگی از جنگل های باستانی  هیرکانی و میراث طبیعی نسل ها !!!!!

 

 

ناحیه دو- ص18 از 22

ادامه

صفحه اصلی