کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی ناحیه دو -مناطق حفاظت شده البرز شرقی

 

 

منطقه5 البرزشرقی

 منطقه حفاظت شده بولا

Boola  Protected Area

منطقه حفاظت شده بولابا مساحت3 هزارو 907  هکتار در سال 1378  حفاظت شده اعلام شد.  منطقه حفاظت شده بولا  در بخش جنوبی حوزه آبریز رودخانه تجن قرار دارد. (25 کیلومتری جنوب شهر فَریم، 65 کیلومتری شهر شهمیرزاد و 122 کیلومتری جنوب شهر ساری قرار دارد )

 این منطقه از  شمال غرب هم مرز با  پناهگاه حیات وحش دودانگه  و از جنوب نیز هم مرز با منطقه حفاظت شده  پرور  است. و شرکت سهامی جنگل خوار  چوب فریم یکی از نابود کنندگان جنگل های باستانی هیرکانی  در همسایگی آن قرار دارد .  

تمامی حفاظت شده بولا  در برگیرنده  کوه جنگلیگلگلی است که به شکل نوار باریکی  به  طول تقریبی 20 کیلومتر و با پهنای یک تا 4 کیلومتر در جهت جنوب غربی- شمال شرقی تعیین شده است با دامنه ارتفاعی 1900تا 2987متر. کوه جنگلی گلگلی از ابر سازه های مهم آب ساز رودخانه بولا و  رودخانه شیرین رود از زیر شاخه های رودخانه سفید رود مازندران و مادر رود تجن است.

جنگل های باستانی هیرکانی این منطقه با گونه های راش-  ممرز - بلند مازو، توسکا ییلاقی- لور- اوری- گلابی وحشی- آلوچه و.... از هزاره های دور زیستگاه های غنی و امنی برای مرال ،شوكا، پلنگ ،بز و پازن،خرس قهوه اي، سمور جنگلي، كبك دري و....بوده است.  

 

 

نقشه منطقه حفاظت شده  بولا

 ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده چاپ 1385- تکمیل عواض طبیعی و مراکز جمعیتی  و مشخص کردن مناطق حفاظت شده محدوده آن   از کانون دیده بانان زمین

 

 

تمامی حفاظت شده بولا  در برگیرنده کوه گلگلی است که به شکل نوار باریکی  به  طول تقریبی 20 کیلومتر و با پهنای یک تا 4 کیلومتر در جهت جنوب غربی- شمال شرقی یعنی هم راستای کوه گلگلی تعیین شده است با دامنه ارتفاعی 1900تا 2987متر. کوه جنگلی گلگلی از ابر سازه های مهم آب ساز رودخانه بولا و شیرین رود از زیر شاخه های رودخانه سفید رود مازندران و مادر رود تجن است.

گونه راش برترین کونه جنگل های بولا است همراه گونه های دیگری چون  ممرز ، بلندمازو، توسکا ییلاقی، لور، اوری ، گلابی وحشی ، آلوچه و.... جنگل های باستانی هیرکانی این منطقه از هزاره های دور زیستگاه های غنی و امنی برای مرال ،شوكا، پلنگ ،بز و پازن،خرس قهوه اي، سمور جنگلي، كبك دري و....بوده است.  

 

مراکز جمعیتی داخل و محدوده منطقه حفاظت شده بولا : تنها مرکز جمعیت داخل این منطقه  روستای سرخه بن است وسایر مراکز جمعیتی محدوده آن عبارتند از: روستای بولا ( خالی از سکنه )،روستای ونه بن،  روستای توپ سره، روستای گیس کلا، روستای میانا، روستای پاچی در محدوده شمالی

و روستا های سرخه ده ، روستای فی نسک، روستای تلاجیم، روستای تمام(تم) وروستای ملاده در محدوده جنوبی آن موقعیت دارند.

گفتنی است بخشی وسیعی از  جنوب منطقه حفاظت شده بولا به طول تقریبی 13  کیلومتر  مرز طبیعی استان مازندران و استان سمنان تعیین شده است و بخش کوچکی از شرق این منطقه  به طول تقریبی 8کیلومتر تماما در استان سمنان موقعیت دارد .

کانون دیده بانان زمین( نسرین دخت خطیبی و مینا محبوبی )  در سال 1391 از بخش هایی از این منطقه و محدوده آن  بازدید کرد د و در قالب گزارشی با عنوان"پنجه های هیولای چوب فَریم در گلوی  منطقه حفاظت شده بولا  نمونه  آشکار  مسئولیت گریزی سازمان حفاظت محیط زیست  از حقوق نسل ها در مقابل متجاوزین "  ارائه داد. تصاویر گرفته شده توسط کانون دیده بانان زمین آنهم تنها در یک روز و آنهم تنها از بخش کوچکی  از منطقه حفاظت شده بولا ، خود گواه بر فاجعه ای است که در این میراث طبیعی متعلق به نسل ها در حال رخ دادن است !!!  از جمله کشتار و غارت راش های چند صد ساله ، ایجاد جاده های راه زنی در دل جنگل برای غارت بیشتر  کشی،  و...  ارائه شده که همگی گواه غیر قابل انکاری بر دروغین بودن حفاظت از منطقه به اصطلاح حفاظت شده بولا بود  !!!!! .

 

 

م

 موقعیت منطقه به اصطلاح حفاظت شده بولا  در حوزه آبریز رودخانه تجن

این نقشه توسط کانون دیده بانان زمین تدوین و علامت گذاری شده است.

 

در ادامه ابتدا گزیده ای از تصاویر کانون دیده بانان زمین از برخی چشم انداز های زیبای منطقه که هنوز پابرجا است ارائه می شود و در ادامه آن در بخش حفاظتی که انجام نشده،گزیده ای از تصاویر کانون دیده بانان زمین که دروغ بودن حفاظت از این منطقه را ثابت می کند ارائه می شود :

 

 

 

منطقه حفاظت شده بولا

عکس از کانون دیده بانان زمین-نسرین دخت خطیبی

 

 

 

منطقه حفاظت شده بولا - درخت راش  Fagus orientalis

عکس از کانون دیده بانان زمین-نسرین دخت خطیبی

 

 

 

 

 

منطقه حفاظت شده بولا -درخت راش

عکس از کانون دیده بانان زمین-نسرین دخت خطیبی

 

 

 

 منطقه حفاظت شده بولا

عکس از کانون دیده بانان زمین-مینا محبوبی

 

 

 

منطقه حفاظت شده بولا

عکس از کانون دیده بانان زمین-کنسرین دخت خطیبی

 

 

منطقه حفاظت شده بولا -شکوفه ازگیل

عکس از کانون دیده بانان زمین-نسرین دخت خطیبی

 

 

منطقه حفاظت شده بولا

عکس از کانون دیده بانان زمین-مینا محبوبی

 

 

منطقه حفاظت شده بولا

 عکس از کانون دیده بانان زمین-نسرین دخت خطیبی

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 پنجه های  هیولای جنگل خوار چوب فریم در گلوی  منطقه حفاظت شده بولا

 

ناحیه دو- ص18c از 22

ادامه منطقه بولا

صفحه اصلی