کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه رودخانه ارس

 

منطقه  1و2حوزه رودخانه ارس

-ذخیره گاه زیستکره ،پارک ملی  و منطقه حفاظت شده  ارسباران

Arasbaran  Biosphere Reserve & National Park

 

 منطقه حفاظت شده ارسباران با مساحت 72 هزار و465 هکتار در سال 1352 به مناطق حفاظت شده اضافه شد. درسال 1355(1976) همین مساحت به لحاظ اهمیت زیستی و ژنتیکی بالا در فهرست ذخیره گاه های زیستکره MABیونسکو قرارگرفت.

در حال حاضر(طبق فهرست نقشه سازمان حفاظت محیط زیست در تیرماه1391) ،مساحت این منطقه 86437 هکتار اعلام شده که حدود ده درصد آن (8926 هکتار) را پارک ملی ارسباران نام نهاده اندو بقیه آن (77511هکتار) نام منطقه حفاظت شده را یدک می کشد.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده ارسباران  در محدوده سه رودخانه  ارس (حدود 29 کیلومتر از این رودخانه  با جلگه هاو بیشه زار های ساحلی آن مرز شمالی و شمال غربی این منطقه تعیین شده)  رودخانه کلیبر (مرز شرقی) و  ایل گنه چای( مرز غربی ) قرار دارد .از جنوب نیز این منطقه محدود به کوه  قلندران باشی(2887متر) و کوه سای گرام داغی(2761متر) است. کوه های معروفی نیز در داخل این منطقه هستند نظیر : کوه  توپخانه  ( 2890متر ) کوه آکه داغ -کوه قره موت کوه وینه داغی- کوه جنگ داغی- کوه شاه اوتران- کوه قارون لار- کوه هراسروآرزومان- کوه آغداش- کوه آنزا - و...

 برف آبها ،آبهای جاری و آب چشمه های بسیاری چون :  چشمه ساري بلاغ -ساري چشمه- زرده چشمه- چشمه  وسي نعلي-  چشمه کاراني- چشمه ناولي بلاغ  ،  .... از طریق رود دره هایی چون : ستین چای، اسکو چای، مکیدی چای ، دگیر مای چای،  رودخانه توعلی، رودخانه ناپشته ، و...نهایتا به  رودخانه ارس منتهی می شوند.

 

 

نقشه ذخیره گاه زیستکره ، پارک ملی و منطقه حفاظت شده  ارسباران

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده -سال1385- علامت گذاری ، تعیین موقعیت سد خدا آفرین (بر پایه تصاویر ماهواره ای ) ،پارک ملی ارسباران ، نقشه منطقه حفاظت شده همجوار و..... از کانون دیده بانان زمین

 

 

 از سطح جنگل های هیرکانی یا همان ارسبارانی ارقام به روز شده ای یافت نشد  ولی آخرین رقم اعلام شده در مورد این جنگل ها رقم 19 هزارو125 هکتار است (  فصلنامه محیط زیست  پاییز 1373)

در اطلس مناطق حفاظت شده از گونه های گیاهی بسیاری در این منطقه به صورت فهرست وار نام برده شده است مانند : سرخدار- ممرز- کرب- ملچ- اُرس- اوری- انار وحشی - سیاه تلو -چنار- کیکم- سماق- زرشک – گیلاس –البالو-هفت کول -زغال اخته- آلوچه - زالزالک- ریش بز- انواع نعناعیان- پامچال- آلاله -و...

در مورد وضعیت زیستگاه ها و جمعیت حیات وحش نیزآمار به روز شده ای یافت نشد. ولی در اطلس مناطق حفاظت شده گونه های جانوری که نام برده شده است عبارتند از:  بز و پازن -قوچ و میش- گراز- پلنگ -خرس قهوه ای- سیاه خروس قفقازی- گرگ- سیاه گوش- روباه- کبک- کبک دری- دراج- قرقاول- هما- انواع شکاری ها- یله مار- تیرک مار و مرال

دکترجمشید منصوری در مورد سیاه خروس Lyrusus mlokosieweczi ، که از گونه های اندمیک و انحصاری منطقه ارسباران است!!! تعداد آنها را در  سال 1346 30 الی 40 عدد تخمین زده است.ولی در سالهای اخیر هیچ گزارشی در مورد مشاهده این گونه به دست نیامد!!! د

 

سیاه خروس

 

گفتنی است در دهه 70   اجراي طرح احياي نسل مارال  ( گوزن قرمز) به عنوان يكي از گونه هاي جانوري منقرض شده در آذربايجان شرقي شروع شد و به همین منظور محوطه ای را برای آن در نظر  گرفتند. در حال حاضر  محوطه حصار کشیده شده برای این منظور حدود ۱۸۰ هكتار است با نگهداری ۱۱ راس ماده و ۱۵ راس نر.به علاوه در مورد وضعیت گوزن های قرمز محبوس در محیط حصارکشی شده نیز گزارشی یافت نشد. ولی نقل و انتقال این مارال ها از این منطقه به دیگر مناطق  موجب تلفات این گونه شده است  از جمله خبر گزاری مهر در ۸ آبان ۱۳۸۹ نوشت:  دو راس گوزن مارال تحت حمایت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در حین انتقال از ذخیره گاه بیوسفر "ارسباران" به جنگل های "فندقلو" در استان اردبیل تلف شدند

 

 

 

چشم انداز ی از اسارتگاه  مارال  درذخیره گاه زیستکره ارسباران

 

 

چشم انداز ی از اسارتگاه مارال درذخیره گاه زیستکره ارسباران

 

 

 

ذخیره گاه زیستکره ارسباران  با تاریخ هزاران ساله ایران زمین گره خورده  و بستری غنی و هستی بخش  برای تبلور زندگی بوده است. از همین روست که به جرات می توان آن را یکی دیگر از نماد های هویت زیستی ایران زمین دانست !!! که برخی آثار برجسته به یادگار مانده  از آن دوران چون  پل خدا آفرین که در زمان کورش بزرگ در  دوره هخامنشیان بر روی ارس زده شد و بعد ها در هر دوره ای باز سازی شد ، یکی از آنهاست. در زمان ساخت سد خداآفرین و  سد قيزقالاسي در همین منطقه  ، محوطه ای در حاشیه ی رود ارس کشف  شد با نشانه هايي از تمدن 7300 ساله "كورا ـ ارس". اما تاسف بار اینکه هیچ یک از این کشفیات که نماد هویت زیستی  ایران زمین بودند نه تنها باعث ایجاد طرح تحقیقاتی باستانشناسی  نشد، بلکه آنها را همراه بخش شمال شرقی ذخیره گاه ارسباران به همراه  4 روستا یعنی تاریخ شفاهی این بخش از ارس را عمدا زیر آب کردند و یک بار دیگر ثابت شد که  مافیای سد ساز  چه خصلت پلید ضد ایران  دارد !!!  و یا  شهر سه هزار ساله ی " اژدها داشی" که  در جریان انتقال خط لوله گاز به ارمنستان در ورزقان سر از خاک برون آورد که آن راهم به هیچ گرفتند !!!البته هنوز نمادهای تاریخی در این منطقه از دست ضد ایرانی ها  محفوظ مانده است  چون  :

 

*-قلعه بابک خرم دین یا   دژ جمهور ، بنایی باشکوه در ارتفاعاتی بلند در ذخیره گاه زیستکره ارسباران. بابک خرم دین، این دلاور مرد ایرانی که در1236 سال پیش، نزدیک به  24 سال در مقابل خلفای متجاوز و زور گوی عرب ایستادگی کرد و ارسباران را جایگاه پرشورترین مبارزات علیه خلفای متجاوز عرب کرد.  قیام پرشورخرم دینان منسوب به این دوره است . دلاور مرد ایران زمین که سرانجام  با خیانت یک ضد ایرانی خود فروخته دربار عرب به نام افشین با حیله دستگیر  و دژ بابک سقوط کرد . گویند وقتی  بابک را نزد معتصم خلیفه بردند  ،این خلیفه عرب که کینه بسیار از شکست های متوالی در مقابل خرم دینان داشت ،  ابتدا یک دست و یک پای سپهسالار بابک را قطع کرد و  بابک دست خون آلودش را به صورت کشید. خلیفه علت را جویا شد و می گویند  بابک  پاسخ داد که وقتی خون از تمام بدنم رفت نمی خواهم صورت  زرد  من را نشانی از ترس بدانی و خوشحال شوی ! سر این دلاور سپهسالار ایرانی  را قطع و برای مدتها در سامره آویزان کردند . گفتنی است قلعه جمهور یا دژ بابک خرم دین درسال 1349 توسط انجمن حفظ آثار باستانی به عنوان یکی از میراث های فرهنگی کشور به ثبت رسید.

 

چشم اندازی از قلعه بابک خرمدین بر فراز ارتفاع 2700 متری  در شرق ذخیره گاه زیستکره

ماخذ تصویر : سایت تبریز ویکی لینکر

 

 

چشم انداز  دیگری  از قلعه بابک خرمدین بر فراز ارتفاع 2700 متری  در شرق ذخیره گاه زیستکره

 

دیگر آثار تاریخی برجای ماده در این منطقه :

*-پلهاى خدا آفرین منسوب به دوره هخامنشى

*-غار وایقان که  از لحاظ کاوشهای باستان شناسی و هم از لحا ظ طبیعی و غارشناسی دارای اهمیت ویژه ای است

*-قصر آینانلو( نزدیک روستای اسکلو )

*- قلعه پشتو

 *- قلعه چوشون

*-قلعه پیغام

*-  قلعه وینه

*- قلعه کلهر

*-،و...

 

 

 

مرکز جمعیتی داخل  ذخیره گاه زیستکره ، پارک ملی و منطقه حفاظت شده ارسباران عبارتند از:روستای اینالو- روستای ستن، روستای قره قوچ بالا و پایین  ،روستای بویدوز ، روستای قره تیکانلو، روستای احمد لو،  روستای عاشقلو، روستای اوزان، روستای کلاله بالا و پایین، روستای کوره ذق، روستای تو علی بالا و پایین ، روستای جعفر آباد، روستای حیدر کانلو پایین و بالا ،روستای قاقالو،  روستای بابالوی، روستای مسجد لو - روستای وینق-   روستای تاتار بالا و پایین  ، روستای قلعه، روستای سالک، روستای ایشگه سو، روستای قارونلار،  روستای کشیش قشلاقی، روستای همان، روستای بنفشه ، روستای بخاری، روستای شاه حیدر، روستای بش انگیل، روستای همنشین، روستای محمود کاغی، روستای ابریق، روستای داش باشی، روستای تاره کند، روستای آراتوپ، روستای سوموکلی، روستای جیریلی تیکه داشی، روستای شیرنق، روستای گندمنان،  روستای عبا س آباد ، روستای ایلانکش، روستای یوسفلو ، و....( شهرستان  خداآفرین)

قلعه بابک ،روستای شجاع آباد،  روستای اسکلو ، روستای ناپشته ، روستای کلشکو ، روستای  کلاسور یا کلاثور ، روستای خریل -، روستای علی آباد- هجراندوست ، روستای آغویه ، روستای  شوخانا - روستای دَمیرچی- روستای خونیرود ، روستای بهروز ، مزگر، و.....( شهرستان کلیبر )

 

 

چشم انداز ی از جنگل های تخریب شده ارسباران

( محدوده روستای وایقان  شمال روستای اینانلو )

 

 

 

        حفاظتی که انجام نشد

 

  معدن خواری و داغان کردن زیستگاه های گیاهی و جانوری  در ذخیره گاه زیستکره ارسباران

 محوطه معدنخواری مس سونگون  متصل به  جنوب غربی ذخیره گاه زیستکره ارسباران و جنوب شرقی منطقه حفاظت شده دیزمار،  د ر ابر سازه های آب ساز طبیعی کوهستان ارسباران و حریم اکولوژیکی این مناطق قرار دارد . هیولایی که 16 سال پیش در این منطقه آزاد شد و در حال بلعیدن هر آنچه نشانی از حیات در کوهستان ارسباران را دارد، است !!!  و تاکنون تاثیرات ویرانگری براین منطقه گذاشته است .

روزنامه همشهری در 15تیرماه 1382 از قول حسین میرزایی مدیر کل محیط زیست استان آذر بایجان شرقی می نویسد :   

  "   از زمان اجرای پروژه ملی بهره برداری از سنگ مس معدن سنگون بیش از  هشتاد میلیون متر مکعب خاک جنگل منطقه حفاظت شده ارسباران و یکی از 9 ذخیره گاه زیستکره کشور جابجا شده است . تخریب جنگل و فرسایش خاک تاکنون مهمترین پیامد های مخرب معدن مس سونگون بوده است به طوری که 40 هکتار از اراضی جنگلی این منطقه تخریب شده است"

 

 اردیبهشت 1389 درست ده روز پس از حادثه فاجعه بار "کاوه سودا " در مراغه که براثرشکستن پنج استخرذخیره ضایعات شیمیائی این کارخانه،  بیش ازیک میلیون متر مکعب ضایعات سمی بصورت سیل جاری شد و ده هزارهکتار از زمینهای زراعی و باغات روستاهای اطراف مراغه و بناب را ویران و مسموم کرد ( ابعاد این فاجعه از نظر کارشناسان  قابل مقایسه با مسمومیت روستائیان بوپال هند بود) مشابه این حادثه درمنطقه ارسباران بوجود می آید  که بر اثر پرشدن حوضچه های مواد اسیدی که بعد ازتغلیظ مس تولید می کند ،حوضچه ها ی مواد سمی معدن ومرکزتغلیظ مس شکسته ومواد سمی به رود خانه اهرجاری شد و خسارات زیادی به مزارع اطراف رودخانه وارد آورد .

تصور چشم انداز  نیستی این میراث طبیعی ملی و بین المللی با فعال شدن معادن مس ، طلا و نقره  در  مناطق  خوینرود، بالوجه،  ، کالیجان، شرف آباد، اندریان،طویل آستمال، آوان، گوتلر، اوزی - سیه کلان - و...( قرار گرفته در مناطق به اصطلاح حفاظت شده ارسبارا ن و دیزمار و یا در حریم اکولوژیکی آنها )  دور از انتظار نیست!!!!!  چرا که هم اکنون جستجو گران مشغول شخم زنی ذخیره گاه زیستکره ارسباران برای مس و طلا و نقره  بیشتر هستنند ! 

 

روزنامه جام جم،  23 تير ماه 1390   : ........حسين ميرزايي، مديركل حفاظت و حمايت سازمان جنگل

 ها، مراتع و آبخيزداري: معدن مس سونگون 9 سال است كه با تمام توان به جان زيستگاه منحصر به فرد ارسباران افتاده تا 440 ميليون تن مسي را كه در دل زمين پنهان شده استخراج كند و با فرض ايجاد اشتغال و توهم توسعه، طبيعت بكر آذربايجان را زخمي كند............در حال حاضر عرصه مورد تقاضاي مس سونگون 6700 هكتار است كه براي يك معدن، محدوده وسيعي است. مطالعات اين معدن از سال 68 شروع شده و كار آن عملااز سال 71 كليد خورده آن هم بدون مجوز. جالب است كه سال 71 همكاران ما بلافاصله در منطقه حاضر مي شوند و طي عمليات نقشه برداري متوجه مي شوند كه اين معدن 70 هكتار جنگل و 90 هكتار مرتع را تخريب كرده. براي همين پرونده اي تنظيم مي كنند تا جايي كه سال 73 اين پرونده يك بار ديگر به روز مي شود. در حالي كه ميزان تخريب آن هم فقط در عرض 2 سال به تخريب 148 هكتار جنگل و 228 هكتار مرتع افزايش يافته است. حالااي كاش اينها به اين ميزان تخريب قانع باشند. در حال حاضر برآورد همكاران ما اين است كه ميزان تخريب جنگل و مرتع به بيش از 2 هزار هكتار رسيده است. بايد توجه داشت كه مجريان اين معدن در حال ساخت 2 كارخانه فرآوري محصولات معدني هم هستند...........

 

آقای عبدالله اشتری مدیرعامل انجمن حفظ محیط کوهستان در گفتگو با خبرنگار مهردر 12 تیر ماه 1390 در این باره می گوید :

"متعاقب خبرهای واصله به انجمن حفظ محیط کوهستان در روزهای گذشته مبنی بر تشدید تخریب در منطقه ارسباران، اعضای این انجمن به این منطقه عزیمت کرده و از نزدیک این مسئله را بررسی کردند. در بازدید به عمل آمده مشخص شد که عوامل و مجریان مس سونگون، از محدوده تعیین‌شده معدن به دفعات تجاوز کرده و با هدف کشف معدن جدید، بدون توجه به کمترین ضوابط حفظ محیط طبیعی، منطقه را تبدیل به ویرانه کرده‌اند. به ‌گفته اشتری، در چند منطقه از جمله بول مرک و هفت‌چشمه (خوینه‌رود)  این تخریبها از شدت بیشتری برخوردار بوده به طوری که ترانشه‌های متعددی در عرصه مراتع درجه یک ایجاد شده است. همچنین منطقه جنگل قرنیخ توسط مجموعه‌ای از راه‌های متعدد احاطه شده و احتمال می‌رود تخریب پوشش گیاهی و جابجایی خاک، خسارات شدیدی به بافت جنگلی منطقه وارد کند"    وی در بخش دیگری از سخنان خود به خبرگزاری مهر می گوید :    " دست‌اندازی عوامل معدن مس سنگون خارج از محدوده تعیین‌شده، طی بازدیدی که در سال 1387 توسط اعضای انجمن حفظ محیط کوهستان از مناطق مختلف ارسباران صورت گرفت، محرز شد و در آن زمان نیز هشدارهای لازم از سوی دست‌اندرکاران این انجمن به سازمان‌هان ذیصلاح داده شد.... متاسفانه تاکنون هیچ پرونده تخلفی برای مجریان طرح معدن مس سنونگون درمراجع ذیربط قانونی به‌ثبت‌ نرسیده که این مسئله جای سؤال داردجنگلهای ارسباران واقع در شمال غرب کشور، از پدیده‌های نادر و منحصر به ‌فرد طبیعی کشور است......"

 

 

 

چشم اندازی از تخریب هولناک مافیای مس  در  بستر جنگل های باستانی ارسباران

  این میراث طبیعی  نسل ها

ماخذ تصویر:  ایرنا- اسفند 1396

 

 

 

 

 راه زنی با تکه پاره کردن زیستگاه های گیاهی و جانوری در ذخیره گاه زیستکره ارسباران

ایجاد راه كليبرـ جانانلو به طول 40 کیلومتر و در امتداد دره كليبرچاي .اين راه از منطقه حفاظت شده ارسباران عبور داده شده  که در شهریور 1391 به دست معاون اول رئیس جمهور وقت به بهره برداری رسید. ارسلان هاشمی، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان که مجری حدود25 کیلومتر از این راه است  و دو خدمت تخریبی سدسازی و راه زنی را  باهم انجام می دهد !!! در دیماه 1391 منعکس در جام جم آنلاین می گوید:

" ..... قرار شد حدود 42 کیلومتر جاده در منطقه احداث شود که با تصویب آن مقرر شد حدود 25.5 کیلومتر عملیات را آب منطقه‌ای و بقیه را وزارت راه و شهرسازی عهده دار شود. هنگام عملیات اجرایی با مشکلات و موانع فراوانی مواجه بودیم اما بالاخره شهریور امسال این پروژه به اتمام رسید......، مخالفت‌های مکرر محیط زیست برای اجرای طرح باعث شد تعهد کنیم در مسیر جاده مواردی چون روگذر (گالری) و پاسگاه احداث شود اما باتوجه به نیاز سه میلیارد تومان اعتبار برای احداث این گالری‌ها و کمبود شدید مالی سازمان، تاکنون موفق نشدیم به تعهدات خود عمل کنیم..... وی می‌گوید: احداث جاده در منطقه باعث تردد آسان محیط‌بانان و حافظان محیط‌زیست شده، به‌طوری که آنها براحتی می‌توانند طول جاده را با خودرو یا پیاده بپیمایند و پایش و کنترل منطقه را با سهولت انجام دهند...... "

 

طرح دو بانده کردن جاده مرزی اصلاندوز به جلفا که بخشی از آن شمال ذخیره گاه ارسباران و منطقه حفاظت شده ديزمار  را  متاثر خواهد کرد

 

   طرح بزرگراه  تبریز ـ اهر ـ باکو . در این رابطه ارسلان فتحی پور نماینده کلیبر و خداآفرین باز همان  بهانه های نخ نما شده  عقب مانده  یعنی " از بن بست در آوردن " را  مطرح می کند که معنی واقعی آن آزاد کردن ذخیره گاه ارسباران  برای زمین خواری است !!!!!  وی در 4 شهریور 1394 به ایرنا می گوید : " یکی از محورهای مهمی که می تواند این منطقه را از بن بست نجات دهد، بزرگراه اهر– تبریز و ادامه آن به کلیبر و خداآفرین و اتصال آن به نقطه صفر مرزی است."

 

طرح بزرگراه بین المللی تبریز ـ ارمنستان  که کلنگ آن در ۲۵ ارديبهشت ۱۳۸۹ به زمین زده شده   این راه نیز از داخل  ذخیره گاه زیستکره ارسباران عبور داده خواهد شد. ایرنا در 14 اردیبهشت ماه 1390 از قول نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در توجیه گردشگری این راهزنی ، چنین می نویسد :  " .... مسیر عبور بزرگراه تبریز - ارمنستان که از شهرستان های ورزقان و کلیبر در منطقه شمال غربی آذربایجان شرقی تعیین شده است، یکی از نقاط بکر طبیعی استان آذربایجان شرقی به شمار می رود ......علیرضا منادی یکی از نمایندگان مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در این زمینه، گفت : با توجه به اینکه این بزرگراه در یک مسیر گردشگری فوق‌العاده احداث می‌شود، علاوه بر مزیت های اقتصادی، می تواند در جلب و جذب گردشگران و همچنین اولویت دادن مسافران منطقه به انتخاب مسیر یاد شده، موثر باشد. ....." 

  یک بار دیگر نمایندگان مجلس که خود می بایست حافظ تعهدات بین المللی کشور ایران در حفاظت از ذخیره گاه های زیستکره باشند، از آنجا که برای مناطق حفاظت شده پشیزی ارزش قائل نیستند ، تبلیغاتچی راه زنی در این ذخیره گاه زیستکره شده اند . در کجای دنیا تخریب ذخیره گاه زیستکره، با ایجاد بزرگراه و تکه پاره کردن آن به عنوان چشم انداز جذاب برای گردشگران مطرح می شود؟؟؟؟!!!!   گفتنی است خبر گزاری جمهوری اسلامی در 8 اسفند 1393 از پیشرفت 25 درصد ی این بزرگراه خبر می دهد .

 

 

 جنگل سوزی و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی  در زیستگاه های حیات وحش  ذخیره گاه زیستکره ارسباران

جنگل سوزی و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی، همانند دیگر مناطق حفاظت شده، بارها در زیستگاه های حیات وحش و ذخیره گاه زیستکره ارسباران اتفاق افتاده ولی  مانند همیشه ،به علت عدم وجود امکانات  اطفای حریق،  این آتش سوزی ها به سختی و با بدوی ترین وسایل در مدت زمان طولانی خاموش شده و همین مسئله باعث وارد شدن خسارات جبران ناپذیر به  جنگل و پوشش گیاهی آن شده است. در ادامه به برخی از این آتش سوزی ها که رسانه ای شده است اشاره می شود :

1379همشهری- طی دو فقره آتش سوزی به فاصله بسیار کم در منطقه جنگلی ارسباران کلیبر70 هکتار جنگل و مرتع نابود شد.

28 آبان 1389 خبرگزاری مهر - رستم صادقی مدیر کل منابع طبیعی آذربایجان شرقی: دو هکتار از مراتع جنگلی ارسباران در ورزقان دچار حریق شد...... آتش سوزی اخیر در جنگل های ارسباران درست در منطقه ای اتفاق افتاده بود که به خاطر صعب العبور بودن تنها با بیل و کلنگ و آتش کوب امکان اطفای حریق وجود داشت .....

8مهر1392 خبرگزاری مهر- آتش سوزی در جنگل های ارسباران بعد از دو روز مهار شد.....آتش سوزی جنگل های ارسباران که صبح شنبه از حوالی ساعت 10 صبح آغاز به بلعیدن درختان بیش از 200 هکتار از مراتع ارسباران کرد، ظهر امروز دوشنبه بالاخره مهار شد.

12مرداد 1393خبرگزاری مهر -علی شاهد رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کلیبر از سوختن هزار متر مربع از پارک ملی ارسباران در پی آتش سوزی خبر داد.

اول شهریور1393فارس-خلیل ساعی مدیرکل ستاد بحران استانداری آذربایجان‌شرقی: ده هکتار از جنگل‌های ارسباران در حوالی روستای قاسم کندی از توابع شهرستان کلیبر دچار حریق شد.......

21 شهریور1394 فارس- فرماندار شهرستان خداآفرین: حدود ده هکتار از مناطق حفاظت شده ارسباران طعمه حریق شد....این آتش‌سوزی از روز دوشنبه هفته گذشته در روستای « اولی» ازتوابع بخش منجوان و در داخل محدوده حفاظت شده «دیزمار» به علت بی‌احتیاطی افراد محلی آغاز شد....

3مرداد ۱۳۹۵ ایرنا  - امین امینیان فرماندار خداآفرین گفت : در اثر آتش سوزی در بالا دست روستای 'مشهد حسنلو' از بخش منجوان غربی در منطقه حفاظت شده ارسباران سی هکتار از پوشش گیاهی وعلفی این منطقه در آتش سوخت......

۲۶مرداد ۱۳۹۵ خبرگزاری مهر : ، داوود قاسم زاده مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی : پنجاه  هکتار از اراضی ارسباران طعمه حریق شد. از این بین یک هکتار نیز ار جنگل های ارسباران طعمه حریق شده است.

17مرداد 1396ایرنا - حجت علیزاده رییس اداره منابع طبیعی خداآفرین  گفت : این آتش سوزی در محدوده روستاهای مشهد حسنلو - کلاله سفلی از توابع بخش منجوان خداآفرین روی داد....بر اثر این آتش سوزی های اتفاق افتاده در هفته جاری حدود  5  هکتار از پوشش گیاهی مشجر و بوته زار مراتع منطقه از بین رفته است

29آبان 1396خبرگزاری مهر  :منطقه کوه دیوری کلیبر از ساعتی قبل دچار آتش سوزی شد

 

۲۷ تیر ۱۳۹۷ خبرگزاری مهر -میر محسن حسینی قمی معاون اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی  امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این‌که متاسفانه طی هفته گذشته چهار مورد آتش سوزی در جنگل‌های ارسباران گزارش شد، اظهار داشت: .....در بزرگترین مورد آتش سوزی، ۲۵۰ هکتار از منطقه حفاظت شده ارسباران در منطقه کلیبر شامل ۵۵ درصد مرتع، ۴۰ درصد مرتع مشجر و ۵ درصد منطقه جنگلی در آتش سوخت.....

 

 31تیر 1398 خبرگزاری فارس-مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی گفت:....... از ساعت ۱۱ دیروز شعله‌ها به جان جنگل‌های ارسباران افتاده است که اقدام به مهار آن کردیم ولی امروز به علت شدت وزش باد دوباره آتش، شعله‌ور شد. ....... سیدمحمد علی آل‌هاشم از ناهماهنگی و بی‌برنامگی سازمان مدیریت بحران کشور در کنترل آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران به شدت انتقاد کرد.او خطاب به وزیر کشور گفت: آقای رحمانی! ستاد بحران کشور چه وظیفه‌ای هنگام بروز این حوادث دارد ؟! چند روز از آتش‌سوزی این جنگل‌ها سپری شده اما کسی نمی‌تواند آن را به‌طور کامل خاموش کند و نزدیک به ۳۰۰ هکتار طعمه حریق شده است........

  6 شهریور 1398 ایسنا - حمید قاسمی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت :.. بخشی از اراضی آتش گرفته‌ی منطقه ارسباران که در آتش سوزی‌های اخیر دچار خسارت شدند، 632 هکتار بوده است که 247هکتار آن شامل مرتع و 297 هکتار مرتع مشجر (مراتعی که دارای درختچه‌های کوچک است) و 88 هکتار نیز درختان جنگلی است. .....

  20مرداد 1399 ایرنا -مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به وقوع آتش‌سوزی در مراتع مشجر مشرف به جنگل‌های ارسباران، گفت: آتش به طور کامل مهار شد..... تیر ماه امسال هم منطقه قره  تیکانلوی شهرستان خداآفرین دچار آتش سوزی شد.جنگل های ارسباران در سال گذشته نیز به مدت ۴ روز در ۳ نقطه متقاوت در شهرستان مرزی خداآفرین به دلیل خطای انسانی دچار آتش سوزی شد. گفته می شود در این حادثه حدود ۳۰۰ هکتار از این جنگل ها در آتش سوخت. 

  اول بهمن 1399 ایسنا- حسن عباس نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از مهار آتش سوزی در منطقه حفاظت شده ارسباران خبر داد. ..وی افزود: این آتش سوزی در اراضی کلاله سفلی آینا لو بود که متاسفانه یک و نیم هکتار از اراضی مرتعی و جنگلی در پی آن در آتش سوخت.....

 14مرداد 1400 فارس-جنگل های ارسباران  در شهرستان کلیبر در محدوده  روستاهای محدوده روستای بابایلی و قاسم کندی دچار آتش سوزی شده است. محمدباقر هنربر؛ مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی در این باره گفت: ......... صعب العبور بودن و وسعت زیاد مناطق دچار حریق شده موجب شده کار خاموش کردن حریق دشوار شود.........

 26مرداد 1400 ایرنا – جنگل های ارسباران در خدا آفرین در آتش می سوزد .... هفته گذشته نیز آتش سوزی سه روزه جنگل های ارسباران در فقدان زیرساخت ها، ۳۰ هکتار از این زیستکره جهانی را خاکستر کرد..

 

 

 تصاحب و تملک میراث طبیعی ملی نسل ها در ذخیره گاه زیستکره ارسباران،پشت نقاب طرح های گردشگری ویرانگر

این منطقه نیز به دلیل طبیعت جنگلی و پوشش گیاهی و همچنین وجود آثار تاریخی با ارزش، بدون توجه به حفاظتی بودن آن و البته زیر نظر متولی قانونی آن یعنی سازمان حفاظت محیط زیست ، مورد هجوم  انواع طرح های مخرب گردشگری قرار گرفته است. به مواردی از آن اشاره می شود : 

ساخت تله کابین و مجتمع تفریحی در اطراف قلعه بابک در ذخیره گاه زیستکره ارسباران در سال 1392 آغاز شد. در آن  طرح هایی چون شهر بازی، رستوران، شهرک سینمایی، رصدخانه ، فضاهای تجاری و مجموعه های ورزشی پیش بینی شده است  و زهی تاسف  برای سازمان حفاظت محیط زیست که خود مبلغ چنین تخریب هائی در یک ذخیره گاه زیستکره است. در پورتال سازمان حفاظت محیط زیست-اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی، به شکل رسمی ،این طرح مورد تایید قرار گرفته و برای آن تبلیغ شده است : "ایجاد زیرساخت براى احداث کمپ سیاحتى و اقامتى در اطراف قلعه بابک با اعتبار ۳ میلیارد ریال..... قلعه بابک به عنوان یکى از قلاع تاریخى استان.... لذا ایجاد زیر ساخت جهت احداث کمپ در سمت جنوبى قلعه پیشنهاد مى‌گردد."

برای بازدید از قلعه بابک در دخیره گاه زیستکره ارسباران نیاز به هیچگونه زیر ساختی نیست ، امری که تاکنون انجام می شده !!!! اما  رانتخواران و سوداگران میراث های فرهنگی و طبیعی متعلق به نسل ها برای  تصاحب و مال خود کردن این میراث ها ، این بار با   اسم رمز   " زیر ساخت"  وارد میدان شده اند  !!!!

 

جدا کردن و حصارکشی 50 هکتار از مهم ترین مناطق جنگلی  مکیدی و رودخانه مکیدی چای و آنهم در کنار منطقه امن پیردره سی  تحت عنوان پارک جنگلی مکیدی.

  به گفته بسیاری از ساکنین منطقه مکیدی ، تا چند سال پیش منطقه مکیدی جنگلی بکر و دست نخورده بود. اما حالا به لطف حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست، منطقه در اختیاز مافیای گردشگری گذاشته شده است. تراب محمدی مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری آذربایجان‌شرقی در افتتاح 6 طرح گردشگری شهرستان کلیبر از جمله در منطقه جنگلی مکیدی (قلعه دره‌سی) در 31 شهریور 1392 به خبرگزاری فارس دربارۀ برخی طرح های داخل ذخیره گاه زیستگره ارسباران می گوید:     ".... قلعه دره‌سی کلیبر با این افتتاح‌ها از نظر زیرساختی تکمیل شده و آماده توسعه پس از واگذاری به بخش خصوصی است، پیش از این چهار مجتمع سرویس بهداشتی در این کمپ احداث شده بود که امروز امکاناتی نظیر نمازخانه، راه دسترسی به طول 500 متر و مخزن 6 هزار لیتری آب آشامیدنی نیز تامین شده است."

تراب محمدی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی در مورد منطقه آینالوکه مثلا برای احیای  مرال بخشی از آن حصارکشی شده ، در همان خبر می گوید:

" آخرین سرویس بهداشتی در سه راهی آینالو در دست ساخت بوده و داخل کمپ آینالو با امکانات 40 آلاچیق، بازسازی سرویس‌های بهداشتی و مجتمع رفاهی شامل نمازخانه و فروشگاه ،امسال تکمیل و راه‌اندازی می‌شود."  وی همچنین گفت: "  سال گذشته نیز سرویس‌های بهداشتی در آن افتتاح شده(افتتاح دستشویی !!!!! ) و امسال نیز کمپ شجاع‌آباد با امکاناتی نظیر نمازخانه و سرویس‌های بهداشتی و فروشگاه در این محور تجهیز شد.  وی راه‌اندازی سرویس‌های بهداشتی در کمپ گردشگری مکیدی و روستای اسکلو را از دیگر طرح‌های بهره‌برداری شده در این منطقه برشمرد"...

البته تمام این خودکامکی و تصاحب اراضی صد درصد ملی متعلق به نسل ها در ذخیره گاه ژنتیکی  ارسباران با کلید رمز سرویس بهداشتی  و نماز خانه  آغاز می شود!!!  اما این بازی ها و تخریب های بنیان کن به بهانه نمازخانه و مسجد و توسعه امام زاده و مشابه آن، پروژه های نخ نما شده ای است که تاکنون بسیاری از مناطق بکر این آب و خاک را به روز سیاه نشانده و به چنگ رانت خواران در آمده است !!!  مثل اینکه در یک محیط طبیعی، عبادت و نماز خواندن در روی خاک و زیر درخت معصیت دارد و حتما باید کلی درختان باستانی آخرین جنگل های ارسبارانی را قطع کرد و نماز خانه ساخت و زیر سقف و روی فرش نماز خواند !!!

 

چشم انداز ی ازجنگل های تخریب شده ارسبارانی در منطقه " مکیدی"

 

 

  طرح های گردشگری ویرانگر در ، اطراف روستا های  آغویه  ، علی آباد  و مسیر اسکلو  . این مناطق در جنوب غربی  ذخیره گاه زیستکره ارسباران ، در غرب قلعه بابک و شمال منطقه امن  پیردره سی  و شمال پارک جنگلی مکیدی  قرار دارد . رودخانه هایی چون  ناپشته چای ، مکیدی چای ، اسکلو چای و چشمه های بسیاری از جمله پشمه آغویه زیستگاه های امنی را در منطقه بوجود آورده بودند که اکنون مورد سوداگری قرار گرفته اند .

در گزارشی در سایت پایگاه خبری "کلیبر خبر" در 4 آبان 1394 در خبری تحت عنوان " زمین خواری در میشه پاره  به بهانه احداث هتل، اهالی دو روستا را رو در روی هم قرار داد"   بهمراه اسناد تصویری از قطع درختان و آتش زدن درختان .در بخشی از این گزارش آمده است :   دست‌ اندازی چند شهروند در چشمه‌ روستای آغویه به بهانه‌ ساخت هتل در روستای علی‌آباد، اهالی این دو روستا را تا آستانه‌ درگیری پیش برده است.....

 

چشم انداز ی ازجنگل های نابوده شده  ارسبارانی در منطقه " آغویه "

 

 

نمونه ای از  آگهی های فروش اراضی ملی متعلق به نسل ها ، در ذخیره گاه زیستکره ارسباران :

فروش باغچه به متراژ 500 متر 16 متر بر جاده قدیم اسکلو  دارای درختان سیب و گردو  با سند. واقع در منطقه گردشگری – رامین وحدت تلفن : .....

فروش قطعه زمین ویلایی در نزدیکی قلعه بابک به مساحت 6000 متر

فروش قطعه زمین ویلایی در نزدیکی قلعه بابک به مساحت 6000 متر مربع با سند شش دانگ دارای آب رایگان و برق سه فاز که به صورت 2000 متر مربع با سند دو دانگ نیز در محوطه توریستی قلعه بابک جهت ویلا سازی فروخته می شود.جهت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره همراه ........ (آقای محمد درگاهزاده ) تماس حاصل بفرمایید.

ارسال آگهی 9 مهر 1392 – اجاره ویلا در کلیبر قلعه بابک - با مناسب ترین امکانات

فروش ویژه باغ ویلا در منقطه آزاد گردشگری قلعه بابک کلیبر- قیمت : توافقی- فروش باغچه دارای درختان سیب وگردو به متراژ 500 متر به ابعاد 13در 38 متر دارای سند ومجوز تغییر کاربری- ارسال آگهی 8 مهر 1394

 فروش ویلا در منطقه آزاد گردشگری قلعه بابک فرصتی مناسب برای دوستداران طبیعت با تمامی امکانات دارای راه آب.برق ،گاز و باغ به متراژ1400 متر و ویلابه متراژ 100متر با چشم اندا ز- قیمت توافقی

فروش زمین ویلایی در متراژهای مختلف واقع در شهرستان کلیبر- روستای توریستی مکیدی. با قیمت مناسب. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.نام: اصغر سرهنگ زاده

و........

 

 

   سد سازی و به زیر آب بردن بخش هایی از شمال شرقی ذخیره گاه زیستکره ارسباران

 سد خدا آفرین -عملیات تخریبی  سد خداآفرین در سال 1379 در غرب پل تاریخی خداآفرین  ودر آذر ماه سال 1387 آبگیری شد و بخش هایی از شمال شرقی ذخیره گاه زیستکره ارسباران را به زیر آب برد. در اسفند 1391 هاشمی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی به ایرنا می گوید با آبگیری سد چهار روستا با 591 واحد و سه هزار نفر در داخل مخزن قرار گرفته است .

 

ناحیه سه-ص5a از 14

ادامه

صفحه اصلی