ادامه گزارش  

افتضاح مدیریت حفاظتی پناهگاه حیات وحش لوندویل

 

 

پناهگاه حیات وحش لوندویل

  جنگل های کاجی که جایگزین جنگل های پهن برگ هیرکانی شده اند و به دلیل ناهمخوانی با طبیعت این منطقه محکوم به نابودی هستند

عکس: نسرین دخت خطیبی - آذر 1387

IRAN- LAVANDVIL  WILDLIFE  REFUGE 

 

 

 

 

پناهگاه حیات وحش لوندویل

جنگل های کاجی که جایگزین جنگل های پهن برگ جلگه ای هیرکانی شده اند و نمادی از تجاوز به میراث ملی در پناهگاه حیات وحش لوندویل

 عکس: نسرین دخت خطیبی - آذر 1387

 

 

پناهگاه حیات وحش لوندویل- کالسکه های خریداری شده (انتهای محوطه ورودی)

عکس: نسرین دخت خطیبی - آذر 1387

 

 

 

2- رود خانه سازی با تخریب باقی مانده جنگل های جلگه ای هیرکانی در پناهگاه حیات وحش لوندویل 

در تاریخ 10 آذر ماه سال جاری ( 1387 ) خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران خبری را منتشر کرد با این عنوان : "  طرح انحراف يك رودخانه توسط محيط زيست آستارا به اعتراض انجاميد" متن این خبر از این قرار است  :

 

" طرح اداره محيط زيست آستارا براي انحراف يك رودخانه و استفاده از آب آن براي ايجاد يك كانال مصنوعي درمحوطه پناهگاه حيات وحش آستارا باعث اعتراض نهادهاي مختلف شده است. در اين طرح، محيط زيست آستارا قصد دارد با ايجاد يك بند انحرافي مسير رودخانه دربند در ‪ ۵كيلومتري جنوب آستارا را به داخل پناهگاه حيات وحش منحرف كند.

رييس شوراي اسلامي"دربند" آستارا گفت : ايجاد اين بند انحرافي باعث بالا آمدن سطح آب در مواقع سيلابي و سرريز شدن آب به مزارع روستاييان و تخريب شاليزارها خواهد شد. "فرامرز دريابيان" روز يكشنبه به ايرنا گفت : واگذاري حجم زيادي از شن و ماسه پناهگاه به بخش خصوصي باعث تخريب حيات وحش بكر محيط زيست منطقه شده است. در اين حال مدير جهاد كشاورزي آستارا نيز انحراف اين رودخانه را اقدامي هماهنگ نشده دانست و گفت : بر اساس يك طرح جامع ، آب اين رودخانه بايد به مصرف كشاورزي و ترميم كمبود آب يك استخر ذخيره‌سازي آب كشاورزي برسد. گروه زيست محيطي " مدافعان محيط زيست " آستارا نيز در بيانيه‌اي كه نسخه‌اي از آن به ايرنا تحويل شده است از اقدام محيط زيست آستارا براي برداشت شن و ماسه از پناهگاه حيات وحش وانتقال آن به خارج از پناهگاه انتقاد كرد. رييس اداره محيط زيست آستارا در اين‌باره گفت : اين اقدام بر اساس طرح توسعه پارك طبيعت گردي آستارا انجام مي‌شود و از آب رودخانه براي ايجاد يك كانال قايقراني و همچنين انتقال آب شيرين به يك تالاب استفاده خواهد شد. وي درباره دليل آغاز تحويل ماسه پناهگاه حيات وحش به بخش خصوصي گفت: اين اقدام در مقابل اجراي طرح تعريض كانال مذكور توسط بخش خصوصي انجام مي‌شود. در اين حال يك منبع موثق خبر از تعطيل شدن اقدام محيط زيست آستارا به دليل نبود مجوز لازم براي انحراف رودخانه داد. "

 

برخی از اعضای کانون دیده بانان زمین که از این منطقه بازدید داشتند، شاهد تخریب های هولناکی بودند که توسط  سازمان حفاظت محیط زیست شده بود .  همانگونه که در تصاویر ارائه شده  مشاهد می شود بخش وسیعی از بستر جنگل های هیرکانی برای این رودخانه سازی  تخریب شده است  که با توجه به گود برداری از زیر این بستر های جنگلی  و بارندگی های منطقه ،  تخریب های بعدی  از جمله خاک شویی و لغزش های وسیعی را در پی خواهد داشت .

 یعنی سازمانی که مسئول حفاظت از پناهگاه حیات وحش لوندویل است و قصد توسعه آن را با وارد کردن گوزن زرد ایرانی دارد  خود دست به تخریب زیستگاه حیات وحش و اکوسیستم های جنگل های جلگه ای باستانی می زند  و عذر بد تر از گناه می آورد به گونه ای که در پاسخ به اعتراض های محلی این توجیه مفتضح را مطرح می کند که : "  اين اقدام بر اساس طرح توسعه پارك طبيعت گردي آستارا انجام مي‌شود و از آب رودخانه براي ايجاد يك كانال قايقراني و همچنين انتقال آب شيرين به يك تالاب استفاده خواهد شد. "

 این تخریب و در پی آن این توجیهات ، تنها نشان از بی خردی مسئولین ذیربط محیط زیست منطقه دارد و چیزی جز لگد مال کردن میراث طبیعی ملت به بار نمی آورد .

 

 

طرح توسعه  پناهگاه حیات وحش لوندویل با تخریب جنگل های جلگه ای باستانی  و ساخت  رودخانه   برای قایق رانی  تفریحی 

عکس -فرزانه رحیمی - آذر 1387

IRAN- LAVANDVIL  WILDLIFE  REFUGE 

 

 

 

 

پناهگاه حیات وحش لوندویل

  مسدود کردن رودخانه "دربند " با انواع سنگ و بتن  توسط سازمان حفاظت محیط زیست  ، برای انحراف آب  به داخل رودخانه دست ساز  که هر بار نیز   ذینفعان محلی با برداشتن این موانع مانع این اقدام می شوند

عکس: نسرین دخت خطیبی - آذر 1387

IRAN- LAVANDVIL  WILDLIFE  REFUGE

 

 

 

2  از7

ادامه -Next

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی