صدها تن از فعالان مبارزه با گرم شده کره زمین در خارج  از فردوگاه "هیترو " لندن به نشانه کاهش رد پای گاز کربنیک در پرواز هواپیما ها، چادر زدند و خواستارتوقف پروازها شدند

 برای پاسخگویی به این سوال:  مادر من برای همیشه مبتلا به بیماری آسم شده ام؟  چه جوابی دارید؟

 

 

                                  ترجمه  کانون ديده بانان زمين- فرزانه رحيمي

صدها تن از فعالان مبارزه با گرم شده کره زمین در خارج  از فردوگاه هیترو لندن به نشانه کاهش رد پای گازکربنیک ( (carbon footprintحاصل از پرواز هواپیما ها، چادر زدند  و خواستارتوقف پروازها شدند .

 

 فرودگاه هیترو60   سال پیش افتتاح شده وهر دقیقه یک پرواز در آن انجام می شود. از  این فرودگاه هرساله 40 میلیون سفر  انجام می داد ولی در حال حاضر به 70 میلیون رسیده است.

 این اعتراض ،باعث گردید مهندسین هواپیما ، دانشمندان و متخصصین هواشناسی در سراسر دنیا به بررسی فوری  این مسئله بپردازند که آیا تکنولوژی ، مالیات وسهمیه بندی ویا ترکیبی از هر سه مورد برای توقف پرواز هواپیما ها جهت  برقراری تعادل نا پایداری تغییرات آب وهوای مورد نیاز است؟

آمار نشان می دهد 3 در صد از انتشار گاز کربنیک دنیا را پرواز هواپیما ها تولید می کند ، ولی هر سال 5 درصد مسافرت های هوایی رشد داشته است  و پيش بيني شده است که  تعداد مسافرین هوایی تا سال 2030 سه برابر خواهد شد.

شرکت بوئینگ تخمین می زند که تعداد هواپیماها دوبرابر وبیشتر از 20000 در کمتر از یک دهه خواهد رسید.

بعلاوه هواپیما  فقط تولید گاز دی اکسید کربن نمی کند بلکه تولید اکسید نیتروژنی با ظرفیت پایین نيز  می کند که حداقل دو برابر گاز کربنیک اثر سوء داشته وهمچنین با توجه به چگالی آن می تواند به گرم شدن زمین کمک کند.

گروه مطالعاتی بریتانیایی بنام امگا  (ایجاد فرصتهایی جهت به چالش کشیدن بحث های زیست محیطی ایجاد هواپیما) تکنولوژی های مختلف ساخت هواپیما وسایر فاکتورها از جمله طراحی هواپیما، سوخت قابل قبول وپروانه هواپیما که مصرف سوخت آنرا کاهش دهد، ارزیابی چگونگی  کار آنها درجهت کاهش آلودگی ،رامورد بررسی قرار دادند.

بوئینگ   ماه گذشته هواپیمای787 Dreamliner که گفته می شود 20 در صد کمتر از هواپیماهای هم اندازه خود سوخت مصرف دارد را عرضه کرد .

بنا بر نظرگروه بین المللی تحقیقات تغییرات آب وهوایی سازمان ملل، اصلاحات مداوم  انجام شده در ساخت هواپیماها 70 درصد موثر تر از هواپیماهای 40 سال پیش بوده است. می توا ن تا 30 سال آینده  40 تا 50 درصد اصلاحات را انتظار داشت .

ولي  متخصصین اقلیم شناسی اظهار می دارند : مشکل دراینجاست که  مدارک موجود نشان می دهد مسافرتهای هوایی در همین زمان 400 برابر رشد داشته است. بنا به اظهار نظر پتر لاکلی  رئیس توسعه سیاسی اتحادیه زیست محیطی هواپیمایی (اطاق فکر)،راندمان بهبود فقط 1 تا 2 درصد در  هر سال است در صورتیکه افزایش  تعداد مسافرین به 5 یا 6 درصد می رسد وانتشار گازها بین ایندوشکاف همچنان ادامه دارد.

گزینه سوختها هنوزوجود دارد. بحث ریشه ای استفاده از هیدوژن برای سوخت هواپیماها همچنان مانند دهه های گذشته مطرح است ، اما کار جدی بر روی سوختهای زیستی به عنوان جايگزين  هم مد نظر است .

سرمایه گذار بریتانیایی ریچارد برانسون قول داده است که تمام سودحاصل از خطوط راه آهن وهوایی خود را در کارهای جدید از جمله سوخت های ديگري که حاصل از توسعه سوختهای زیستی است ، سرمایه گذاری کند.

ولي دانشمندان به پتانسیل استفاده از سوختهای زیستی برای راه اندازی جت ها ، مشکوک هستند.چرا که برای تولید این سوخت در حجم کافی نیاز به کاشت گیاهانی در نواحی از کره زمین است  . و متحصصین محیط زیست نگران از بین رفتن جنگلهای بارانی برای کاشت نخلهای روغنی  جهت تولید سوختهای زیستی هستند.

 لاکلی می گوید در یک مطالعه نشان داده شده است که ناوگان تجاری امریکا با 15 درصد ترکیب سوخت زیستی نیاز به کاشت دانه های سویا در منطقه ای به وسعت فلوریدا دارد.

ایجاد محدودیت درراه حل های تکنولوژیکی ، فکر تلاش برای بالا بردن تقاضای مسافرتهای هوایی را گسترش می دهد.

بنا بر نظر کوین اندرسن ازمرکزتحقیقات آب وهوایی Tyndall بریتانیا در 10 یا 15 سال آینده چه مسائلی پیش خواهد آمد ،تکنولوژی در این چارچوب زمانی خیلی کند پیش خواهد رفت. راه حل اصلی باید کاهش میزان رشد سفرهای هوایی باشد .

متخصصین به موضوعات مختلفی اشاره دارند. اروپا برنامه هایی برای هواپیمایی در رابطه با انتشار گازها دارند که از سال 2011 شروع می شود.امید است که الگویی برای سایر کشورها بخصوص هند وچین باشد که هواپیمایی آنها بصورت بی رویه در سال رشد است .

خطوط هوایی محدودیت هایی درصدور مجوزهای انتشار گاز کربنیک co2  قائل خواهند شد، که می تواند مورد معامله قرا رگیرد، شرکتهای هواپیمایی که در رده بالای آلوده کنندگان هوا هستند مجبور می شوند مجوز های بیشتری را بخرند که این خود به آنها لطمه خواهد زد.این ایده ای است برای دادن انگیزه به خطوط هوایی برای تولید هواپیمایی که کمتر هوا را آلوده کند. از طرف دیگر بالا رفتن قیمت بلیط ها به همان اندازه تقاضای استفاده از هواپیما را کاهش می دهد.

بنا بر نظر جان استوارت ، رئیس AirportWatch، گروه مخالف توسعه پروازهای هوایی  ، جايگزين کردن ایجاد مالیات مستقیم می تواند مد نظر باشد.او می گوید حداقل در بریتانیا هزینه مسافرت هوایی پایین است چرا که مالیات سوخت برای هواپیما وجود ندارد واین صنعت در حقیقت هزینه ای برای ایجاد آلودگی هوا وآلودگی صوتی نمی پردازد.

اولین قدم در اروپا برای دولتها متحد شدن برای بستن مالیات بر هواپیما است.

 استوارت می گوید 45 درصد پروازها در اروپا  در مسیر کمتر از 500 کیلومتر(310 مایل) را شامل می شود.فرانسویها وآلمانیها نشان داده اند باسرمایه گذاری در مورد توسعه راه آهن ، می توان مردم را به استفاده از آن بجای هواپیما تشویق کرد.مسافرتهای هوایی فقط  مسافرتهای تفریحی نیست بلکه 40 تا 50 درصد از آنرا مسافرتهای تجاری تشکیل می دهد.

 یکی از کارهای شرکت امگا بریتانیا مطالعه در مورد چگونکی استفاده از کارهای تجاری برای کاهش اثرات انتشار گازکربنیک در صنعت هواپیمایی است .بنا به گفته کیت ماسون که رهبری این مطالعه را برعهده دارد، تجار را باید متوجه میزان مصرف گاز کربنیک کرده وآنها را تشویق کرد به استفاده از پروازهایی که نه تنها ارزان هستند بلکه حداقل آسیب را به محیط زیست می رسانند، حتی در صورت امکان استفاده از راه آهن، این کار را می توان از طریق استفاده از ویدئو کنفرانس ها انجام داد.

او می گوید: ما قصد داریم  از دامنه وسیعی از ابزارهای عملی جهت کمک  به شرکتها برای شروع  مدیریت  مصرف کربن استفاده کنیم. شرکتPriceWaterhouseCoopers بودجه داخلی کربن خودرا اعلام نمود که به موجب آن با داشتن بیشتر از 1000 مسافر باید 20 درصد انتشار گاز کربنیک خود را کاهش دهد.

درحقیقت برخی از متخصصین بر این باورند که سهمیه بندی بودجه کربن ، ممکن است تنها راه حل باشد.

ولي  بنا به گفته دکتر اندرسون استفاده از مکانیسم های داوطلبانه دیگر دیر است .مجوزهای  کربن تنها راه حل برای حل این مشکل است .

 *****

منابع:By Mark Rice-Oxley Fri Aug 17,2007

Reuters 2007

 

افزوده:

مفهوم علمي رد پا يا footprint  به مطالعات بوم شناختي تعميم داده شده  و امروز از ecological footprint يعني رد پاي بوم شناختي كشورها  ویا carbon footprint صحبت مي شود. تمام منابع تجديدپذير از كره زمين به دست مي آيد و در صورت استفاده صحيح، مساحت زمين و درياها براي توليد منابع و دفع ضايعات توليد شده كافيست. رد پاي اكولوژيك ميزان مصرف هر كشور در مقابل ظرفيت اكولوژيك واقعي را نشان مي دهد.

براساس محاسبات انجام شده بر روي كره خاك معادل ۸/1هكتار براي هر انسان، منابع وجود دارد. در حالي كه گزارشLiving Planet Report  نشان مي دهد

در سال ۲۰۰۴متوسط مصرف جهاني براي هر انسان ۲/۲ هكتار بوده  است، يعني  20 درصد  بالاتر از ظرفيت اكولوژيك. به طبع آن رد پای کربن نیز میزان انتشار گاز دی اکسید کربن است که یکی از منابع موثر در بالا رفتن گرمای زمین است.

 

 

 

 

 

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی