زنجیره نور 52 کیلومتری  در تاریکی شب ، توسط  15000 شهروند آلمانی

در  اعتراض به  زباله های اتمی

 

ترجمه کانون دیده بانان زمین - فرشته موثق نژاد- مارس 2009

 

 

با وجود هوای بسیار سرد ، 15000 آلمانی در مخالفت با تولید انرژی اتمی زنجیره نوربه طول 52 کیلومتر تشکیل دادند .

این زنجیره مشعل ها و فانوس ها ، در طول جاده ای که براون شویگ (Braunschweig) و ولفن بوتل (Wolfenbuttel) را در شمال آلمان به هم وصل می کرد ، تشکیل شد یعنی منطقه ای که شامل دو محل دفن زیرزمینی زباله های اتمی آسیب پذیر آسه (Asse) و مورس لبن( Morsleben)  است و تا 25 کیلومتر دورتر تا محل یک انبار دیگر به نام کنراد (Schlacht Konrad)  در زالس گیتر که در سال 2013 کار خود را آغاز خواهد کرد ، ادامه داشت . 

برای سازمان دهندگان " باور کردنی نبود که در فاصله هر سه متر یک نفر ایستاده باشد ..."

گرچه بیشتر تظاهر کنندگان محلی بودند، ولی مردم دیگری نیز از سراسر آلمان در تظاهرات شرکت داشتند . شرکت کنندگان از سوی اتحادیه های صنفی، کلیساها، دولت های محلی، انجمن های همسایه، کارخانه ها ، کشاورزان با تراکتورهایشان به منظور اعتراض علیه بی مسئولیتی در مورد زباله های اتمی، فراخوانده شده بودند .

زنجیره نور برای نمایش پیوند میان محل های دفن زباله ها در آلمان تشکیل شده بود.

زباله های اتمی از40 سال پیش از این به آسه آورده شده است . نزدیک به 126000 بشکه در آنجا افتاده است . در ابتدا در این محل تنها به معدن کاوی (معدن نمک) اجازه داده می شد. پس از چندی معلوم شد که زباله های اتمی به گونه ای آسیب پذیر آشکارا در آنجا رها می شوند.

اهالی می گویند :"این انبار خطرناک است . یکی از بشکه ها زنگ زده است که آب شوری که از آن خارج می شود به رادیو اکتیو آلوده است ."

اهالی می گویند ما  در اینجا زندگی می کنیم و خانه هایمان در اینجا قرار دارد . 15 سال است که ما در آسه، بشکه ها را می بینیم . بشکه ها را در نمک فرو می برند و ما می ترسیم . در 25 کیلومتر دورتر ، شهر زالس گیتر و انبار کنراد قرار دارد . در آنجا نیز مردم در وحشت به سر می برند .

                                                    

 

 هامبورگ -Greenpeace  February -27-2009

 

 

 

نوشته روی پلاکارد : هیچ انبار اتمی ایمن نیست

 

 

 

 

نوشته روی پلاکارد : تاسیسات اتمی را تعطیل کنید

 

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی