افزايش سرطان ناشي از" آترازين "  در منابع آب شرب ايالات غربي آمريکا

بیش از 40 آبخیز حامل آلودگی آترازین هستند و این آلودگی به حدی است که موجب پدید آمدن ماهیان و دوزیستان عجیب الخلقه  شده است.

 

 ترجمه کانون ديده بانان زمين- طيبه موسوي

گزارش اخیر شورای حفاظت از  منابع  طبيعي    Natural Resources Defense Council (NRDC     حاکی از افزایش سرطان ناشی ازآترازین(Atrazine )   در منابع آب شرب ایالات غربی  آمریکا است .

     بنابر گزارشات سازمان حفاظت محیط زیست  میزان آفت کش آترازین  از نمونه ها ی جمع آوری شده از ایالات  ایندیانا-آیوا-کنتاکی –می نسوتا-ونبراسکا از 94 به 136 مورد افزایش یافته  است .

 تحقیقات NRDC  که حاصل از آزمایشات  کنترلی و پایش اکولوژیکی در 10 ایالت است که توسط سازمان حفاظت محیط زیست از سال 2003 تا2006 در ایالات غربی آمریکا صورت گرفته و این پایش نشان می دهد که بیش از 40 آبخیز حامل آلودگی آترازین هستند و این آلودگی به حدی است که موجب پدید آمدن ماهیان و دوزیستان عجیب الخلقه  شده است.

 از سال 1998 تا2003 بیش از 7 میلیون آمریکایی از آب حاوی بیش از حد مجاز آترازین استفاده کرده اند. انسان ها یی که در معرض آترازین قرار دارند به سرطان  ریه-لنف-خون-تخمدان-کولون ومثانه- مبتلا می شوند.

بنابر اظهارات کارشناس ارشد NRDC "آلودگی آترازین بطور گسترده منتشر شده و خطرناک است."کنگره باید از تدابیر شدیدی برای  جلوگیری از مصرف بی رویه کشاورزان از آفت کش ها  استفاده کند. زیرا در قوانین کنونی استفاده از آفتکشهای خطرناک از حمایت قانونی برخورداراست ودولت از  قانون Farm Bil   باید بعنوان ابزاری قوی برای کنترل مصرف آفت کش ها استفاده کند.

 قانون  Farm Bill  که بتازگی کاخ سفید مطرح کرده و سنا در حال بررسی آن است می کوشد تا با اجرای برنامه های حفاظتی تقریبا استفاده از آفت کش ها را ممنوع کرده و کشاورزان را تشویق به استفاده از آفت کش های طبیعی  نماید.

تحقیقات  NRDC  نشان داده که تنها 3 درصد از بودجه 800 میلیون دلاری دولت  در سال2005  به پروژه های کنترل و ممنوعیت استفاده از آفت کش ها  اختصاص یافته است ومیزان تخصیص این بودجه در ایالات با آلودگی شدید آترازین در حد صفر یا منفی بوده است.

 

 منبع : NRDC -  September 11, 2007  

 *****

افزوده  1  :

 آترازین Atrazine  یکی از پر مصرفترین علف کش های رایج دنیا است جهت کنترل بسیاری از کشیده برگها وپهن برگها (سلمه، خرفه، تاج خروس، پیچک صحرایی، سوروف، قیاق، گاو چاق کن و...) استفاده می شود.

آترازین علف کشی است از گروه تری آزین که به سرعت توسط ریشه جذب و از طریق آپوپلاست انتقال می یابد. آترازین همچنین از طریق برگ نیز جذب می شود ولی انتقال آن صفر می باشد.

آترازین درایران با نام تجاری گزاپریم (Gesaprim) و با فرمولاسیون WP80% به بازار عرضه می گردد.

http://www.forum.p30world.com/showpost.php?p=670484&postcount=4

http://www.kosardaniallco.blogfa.com/post-7.aspx

 

 افزوده  2  :

آترازین  آفت کشی که به صورت گسترده ای در جهان بویژه در مزارع ذرت و سویا استفاده می شود.

آلودگی ناشی از آترازین بسرعت به آبهای زیرزمینی نفوذ کرده و موجب سرطان های حاد  بویژه دستگاه لنفی،  اختلالات شدید هورمونی  مي شود . بدین علت بتازگی از سال 2005 اتحادیه اروپا مصرف آترازین را ممنوع اعلام کرده است همچنین سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا در31 اکتبر  2003  اعلام کرد که در تلاش برای ممنوعیت استفاده از آترازین است

منبع : http://www.iatp.org/foodandhealth/issues_creatingfood.cfm

 

 

 

 

*****

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی