نسخه قابل چاپ

 

کشتار   حيات وحش حرکتي نا پايدار و غير  انساني است

ميليون ها حيوان در استراليا محکوم به مرگ شدند!

 

 

کانون ديده بانان زمين – تاليف و برگردان طيبه موسوي – کارشناس زيست شناسي

 

 

ميليون ها حيوان در استراليا محکوم به مرگ شدند

 دولت استراليا به طرز فجيعي  ميليونها شتر، اسب و روباه گرفته تا وزغ هاي بيشه  را محکوم به مرگ کرده است.

عليرغم مخالفت گروههاي طرفدار حيات وحش, دولت استراليا در آوريل  2005 به  کشتار دسته جمعي گله شترها با تيراندازي ازهليکوپتر  پرداخت و هيچيک از مسئولين تعداد واقعي آن را ذکر نکردند .

بر اساس يافته هاي  کميته بررسي طرح کنترل تعداد جانوران مهاجم , جانوراني را که اروپاييان مهاجر  در 200 سال پيش به اين قلمرو آوردند,اکنون با انفجار جمعيت روبرو شده است. فهرست اعلام شده از سوی  سازمان محيط زيست استراليا،  جانوراني که جمعيت آنها رشد چشمگيري داشته عبارتند از: شتر وحشي 500 هزار نفر,اسب وحشي 300 هزار راس,الاغ وحشي 5ميليون و بيش از 23 ميليون خوک وحشي (گراز) و وزغهاي بيشه , خرگوش وحشي اروپايي ,روباه قرمز اروپايي گربه  وحشي و بز.

"آلبي شولتز " مسئول اين کميته در گفتگو با AFP. (پليس فدرال استراليا) اظهار داشت :اولين اقدام من ريشه کن کردن اين گونه هاي خارجي است. اين کار را با تيراندازي از هليکوپتر بسوي گله الاغهاي وحشي که از قبل طعمه هاي نشاندار  را خورده اند  و قابل رديابي هستند صورت مي گيرد .همين روش در مورد شترها و بزهاي وحشي نيز اعمال مي شود. اين کميته  پس از يک سال بررسي،  راهکارهاي تيرباران و مسموميت را  توصيه کرده و گزارش کارآن را در نوامبر به مجلس خواهد داد. شولتز مي افزايد  اين کميته هرچه سريعتر بدنه بومي سطح منطقه را با ازبين بردن گونه هاي وارداتي خارجي ترميم کند. او عمل به اين طرح را بسيار ضروري مي داند  ومعتقد است وجود  نيم ميليون شتر وحشي استراليايي در مقابل  تنها يک ميليون از کل جانوران ديگر استرالیا  غير منطقی است.  نمونه  مشخص آن  وجود بيش از پانصد هزار الاغ وحشي در استرالياي غربي است که بايد کاملا از بين بروند.

 

   وارد کردن گونه هاي غير بومي مشکل ساز مي شود !

 درسال  1880مهاجران اوليه براي رفع نيازهاي خود حيواناتي مانند شتر و اسب و الاغ وحشي را به منظور باربري  ,خوکها و بزها را بعنوان منبع غذايي و روباه را براي شکار تفريحي با خود به استراليا آوردند  وجانوراني مانند وزغ نيزار را براي مبارزه با آفات کشاورزي در مزارع نيشکر وارد کردند.

شترها اولين گروه جانوراني بودند که براي حمل و نقل صحرايي به استراليا آورده شدند  و بعد  در بيابانها رها شدند تا کاميونها و قطارها جايگزين آنها شوند. وجود چمنزارهاي غني و فراوان و عدم وجود هيچگونه صياد طبيعي  سبب انفجار جمعيت  شتر وحشي در استراليا شمالي , مرکزي و غربي گرديد . به نظر مي رسد بيش از 500 هزار شتر بيابانهاي منطقه را قرق کرده اند اين جانوران با تعداد محدود اما پراکندگي وسيع در مناطق مختلف پراکنده شدند و جمعيتشان به سرعت افزايش يافت آنها با رقابت براي دستيابي به غذا و سايه, زيستگاه جانوران بومي منطقه را تخريب کردند و در ميان آنها بيماريهاي مختلفي را گسترش دادند.وزغهاي سمي  نيزارها که از آمريکا براي ازبين بردن حشرات موذي مزارع نيشکر  آورده شده بود اکنون  حيات وحش بومي مانند مارها و کروکويلهاي کوچک را  که از آنها تغذيه مي کنند را به خطر انداخته است.

  

 

مخالفان کشتار   حيات وحش  آن را  حرکتي نا پايدار وغير انساني مي دانند   

 خانم جلنز اوجيز  مسئول سازمان  حمايت از   حيوانات استراليا مي گويد: تيراندازي هوايي به سوي  گله هاي اسب و شتر  و بز وحشي  و به را ه انداختن حمام خون   موجب ايجاد استرس در جانوران و ايجاد مجروحين بسيار زيادي خواهد شد. اين نوع کشتار  بيرحمانه فضايي را بوجود مي آورد که هر شکارچي  آزادانه هر جانوري را با قساوت صيد کند.    استراليا براي مردم  جهان هميشه مظهر کشوري پر از حيوانات گوناگون بوده است.

خانم نيکولا مارکوس مسئول برنامه حفظ گونه ها در صندوق جهاني حيات وحش WWF استراليا   نيز معتقداست نيازي به کشتن حيوانات وحشي نيست.مطمئنا گونه هاي مهاجمي مانند شتر و روباه و گربه  هاي وحشي و وزغها و خرگوشها يکي از تهديدات بسيار جدي  تنوع زيستي بومي استراليا محسوب مي شود. اما بعلت تغييرات آب و هوا و دستکاري  در طبيعت که خود مسبب آن هستيم اين گونه ها حالا در اينجا وجود دارند. اين حيوانات وحشي  به اين منطقه تعلق ندارند و تاثير غير قابل باوري را بر محيط زيست منطقه تا کنون داشته اند.

برخي از فعالان حمايت از حقوق حيوانات از  تصميمات اين کميته برآشفته اند يکي از گروهها گفته است گونه هاي خارجي معرفي شده بايد که اجازه يابند تا در اکوسيستم بومي ما تحول و تکامل يابند حتي اگر هزينه آن به خطر افتادن گونه هاي بومي ما باشد.

  شولتز نيز تاکيد دارد که  اين کميته هرچه سريعتر  بايد بدنه بومي سطح منطقه را با ازبين بردن گونه هاي وارداتي خارجي ترميم کند. او عمل به اين طرح را بسيار ضروري مي داند   و(معتقد است وجود  نيم ميليون شتر وحشي استراليايي در مقابل  تنها يک ميليون از کل جانوران ديگر غير ممکن است  واين نظر را کاملا رد مي کند .نمونه بارز اين موضوع وجود بيش از پانصد هزار از الاغ وحشي در استرالياي غربي است که بايد کاملا از بين بروند .

 

  

به اين سئوال پاسخ دهيد

آياکره زمين تنها متعلق به انسان است ؟ ؟؟

 

 

  

صفحه اصلی