ابرهای قهوه ای جنوب آسیا

 ناشی از  سوخت های بیومس و  فسیلی و  ورود ذرات دوده کربن و کربن سیاه به هوا

 

 

ابرهای قهوه ای سلامت افرادی را که در تماس با این آلاینده ها هستند به خطر انداخته و موجب بروز برونشیت و بیماریهای قلبی شده است

 

 

ترجمه کانون دیده بانان زمین -  طیبه موسوی -فوریه   2009

 

 

دهلی نو-سوزاندن بیوماس عامل اصلی ابرهای قهوه ای متراکمی است که هر زمستان آسمان جنوب آسیا را می پوشاند .برای بهبود کیفیت هوا و مبارزه با تغییرات آب و هوا  و پدیده گرمای جهانی باید با دو عامل سوختهای فسیلی و سوخت بیومس مقابله کرد.

نتایج مطالعاتی که 23 ژانویه در مجله ساینس منتشر شد گویای این مطلب است که این دو عامل ( سوختهای فسیلی و بیومس )  در جنوب آسیا موجب ورود ذرات  دوده کربن به هوا و تشکیل ابرهای قهوه ای است.

 ابرهای قهوه ای موجب تیرگی (global dimmer  ) می گردند زیرا از یکسو موجب جذب گازهای گلخانه ای و افزایش گرمای جهانی و درنتیجه ذوب یخچالها و تغییر آب و هوای منطقه ای می شود و از سوی دیگر بر  کشاورزی و بروز مانسونهای آسیایی اثر می گذارد.

محققینی از کشورهای هند و مالدیو و سوئد مقداری از رادیو کربنها ( شکل ناپایدار  و فاسد شده کربن در طبیعت می باشد) را از ارتفاعات و کوههای هند و جزایر مالدیو جمع آوری کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار داده   درپی  این تحلیل  که  آیا   دوده های موجود در این نواحی حاصل از سوخت بیومس تازه است یا از کربن قدیمی موجود در سوختهای فسیلی ؟

حاصل نتایج آزمایشات  نشان داد که دوسوم دوده کربنی Carbon soot particlesو نیمی از این دو سوم نوعی دوده به نام "کربن سیاه" Black carbon که نقش بسیار مهمی در تغییرات آب و هوا دارد از سوختن بیومس حاصل می شود.

منظور از سوخت بیومس سوزاندن  شاخه ها و ترکه های چوب ،  برگها و فضولات ( پِهن )   گاو و گوسفند  و دام ،ذرات و تکه های باقیمانده از کشاورزی است که سوخت رایج مناطق  فقیر و روستانشین جنوب آسیاست .

ابرهای قهوه ای سلامت افرادی را که در تماس با این آلاینده ها هستند به خطر انداخته و موجب بروز برونشیت و بیماریهای قلبی شده است . این مسئله بویژه برای زنان و بچه ها خطرناکتر است زیرا از این سوخت در خانه ها برای پخت و پز و ایجاد گرما  استفاده می شود و آنها در این فضای آلوده استشمام می کنند.

آقای رائو  ," P. S. P. Rao یکی از دانشمندان موسسه مرکز تحقیقات آب و هوای گرمسیری در  "پونا " و یکی از دانشمندان این تحقیق گفت:   اطلاعات گذشته در مورد منبع تولید دوده ها  ما را به اشتباه انداخته بود .قبلا تصور بر این بود که ابر قهوه ای جنوب آسیا 50 تا 90 درصد  ناشی از سوختهای فسیلی  است و تنها  10 تا 30 درصد  از این آلودگی  ناشی از انتشار سایر آلاینده ها  می باشد. این اولین باری است که برای مطالعه کربن سیاه در هندوستان  از این روش آزمایش بسیار مشکل استفاده شده است . آقای گوستافسون Örjan Gustafsson از دیگر همکاران این تحقیق  از بخش علوم محیط زیست دانشگاه سوئد ، می گوید  :  دراین مطالعه برای ما روشن شد که ما نه تنها باید به اشکال عمده تولید کربن مانند ترافیک و احتراق ذغالسنگ  توجه کنیم بلکه باید به ذرات حاصل از سوختها در مقیاس های کوچک نیز توجه کنیم.

رائو همچنین اعلام کرد مطالعه دیگری نیز امسال در این مورد انجام می دهیم که این یافته ها را بیشتر تایید و اثبات کند . امیداوریم به کمک نتایج این تحقیقات  بتوانیم سیاستگذاران هندی را متقاعد کنیم که از مصرف سوختهای حاصل ار بیومس  جلو گیری کنند وآنان را به سمت استفاده از یک منبع سوختی پاکتر  سوق دهند . مطالعات بعدی  ما در این مورد خواهد بودکه آیا از انرژی خورشیدی یا بیوگاز می توان برای پخت و پز استفاده کرد که تاثیرات نامطلوب کمتری بر تغییرات آب و هوا و سلامت انسانها داشته باشد؟

 

 *****

From: SciDev.Net
Published January 26, 2009 11:06 AM

Biomass-burning 'behind Asian brown clouds'

 

 

 

 

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی