کتاب "جنگلهای باستانی شمال در آستانه وداع" و

 کتاب  "تغییر آب و هوا و اثرات زیست محیطی"

برترین کتابهای  زیست محیطی سال 1383

  

کتاب "جنگلهای باستانی شمال در آستانه وداع" تالیف نسرین دخت خطیبی از کانون دیده بانان زمین ؛ نشر شرکت سهامی انتشار و کتاب  "تغییر آب و هوا و اثرات زیست محیطی" تالیف دکتر نسرین رحیمی ؛ نشر اخوان  به عنوان برترین کتابهای  زیست محیطی سال 1383 انتخاب شدند.

 در پنجمین دوره انتخاب کتابهای برتر در حوزه  محیط زیست ؛ هیئت داوران  مهرگان علم برای همه (محیط زیست) – پکا(شرکت پخش و توسعه کتاب ) از میان بیش از 100 عنوان کتاب زیست محیطی سال 1383 دو کتاب تالیفی فوق را شایسته  دریافت جایزه مهرگان دانستند.

 

.

 پکا و جوايز مهرگان

 

 پکا-( شرکت پخش و توسعة کتاب ايران)  با مشارکت گروه بزرگي   از ناشران بخش خصوصي کشور در سال 1376 تشکيل شد. پکا توسعة کتاب و فرهنگ کتابخواني را مهمترین هدف خود قرار داده است.    از سال 1379 به منظور تشويق پديد آورندگان و ناشران براي خلق آثار بهتر ، جايزه مهرگان را در حوزة رمان بنيان نهاد . در سالهاي بعد با همکاري و همياري تعدادي از ناشران بخش خصوصي و علاقه مندان به فرهنگ  سه حوزه " محيط زيست" ، " رمان و نو جوان " و " مجموعة داستان " را نيز به جوايز خود افزود .

 

گزارش ششمين دورة  جايزه مهرگان  

  کانون ديده بانان زمين 16 مهر 1384

  

ششمين دوره  اهداء جوايز مهرگان   در  روز سه شنبه دوازدهم مهرماه  سال جاري (1384 ) در محل کتابفروشي پکا ( خيابان فلسطين نرسيده به خيابان انقلاب ، شماره 34 ) برگزار شد . در اين مراسم ابتدا مهندس مسعود پايدار ، مدير عامل "پکا " گزارش ششمين دوره جايزه مهرگان را ارايه داد. وي اظهار داشت : " مهرگان " جايزه اي غير انتفاعي است و حمايت هاي مالي و معنوي از آن توسط بخش غير دولتي انجام مي شود . سپس اين مراسم با  گرامیداشت ياد کريم امامي  نويسنده ، مترجم و منتقد  و یکی از اعضاء موثر در داوري هاي پکا ادامه یافت .ایشان از جمله حامیان اهدا اين جوايزبودند.

 

برگزيدگان نهايي جايزه  مهرگان  در  حوزه ادبيات  عبارت  :

محمد حسيني براي رمان " آبي تر از گناه " و سودابه اشرفي براي رمان " ماهي ها در شب مي ميرند ". در بخش رمان

 بهناز علي پور براي کتاب " بگذريم " و خسرو دوامي براي کتاب " هتل مارکوپولو "  به طور مشترک شايسته دريافت جايزه مهرگان در بخش داستان کوتاه شدند.

در بخش ادبيات کودک و نوجوان دو اثر راه يافته به مرحله نهايي يعني " کاخ اژدها " و " راز کوه پرنده "  از آرمان آرين را  از رمان هاي برتر سال 83 معرفی و شايسته دريافت لوح تقدير دانستند.

اما در مورد  داستان بلند برگزيده نهايي وجود نداشت . 

 

گزارش هيأت داوران براي پنجمين دورة جايزه مهرگان براي محيط زيست  

در  اين حوزه مهندس علي پازوکي   بيانية هيات داوران براي پنجمين دورة جايزه مهرگان براي محيط زيست را قرائت کرد  ( شايان ذکر است که جايزه در حوزه محيط زيست از دورة دوم جايزه مهرگان بنياد نهاد ه شد . )  ايشان  در مقدمه اين بيانيه گفتند :   اهميت فوق العاده حفاظت از محيط زيست ايران و جهان و ضرورت عنايت و توجه بيشتر از پيش در سطح ملي و بين المللي به مخاطرات عظيمي که از رهگذر جفا و زياده خواهي آدميان و تمام زندگي و زندگاني زندگان را در اين کره زيبا ، کوچک ، يگانه و شگفت انگيز به نابودي تهديد مي کند  و آينده تاريک و مخوف را در پيش ديدگان دلسوزان و آينده نگران مجسم مي سازد ، يک بار ديگر  هيات داوران مهرگان علم را بر آن داشت که همچون چهار دورة پيشين جايزه پنجمين دوره را نيز به برگزيدگان محيط زيست اختصاص دهد . وي افزود ، هيات داوران پنجمين دورة جايزه مهرگان علم همچون سال گذشته عبارتند از :

§        دکتر حسنعلي لقائي  ، استاد دانشگاه تهران

§        مهندس هوشنگ ضيايي محقق بازنشسته محيط زيست و رئيس فعلي طرح نجات يوز آسيايي

§         مهندس علي پازوکي محقق بازنشسته سازمان جنگلها

 

 هيأت داوران جايزه مهرگان علم را ، فراتر از يک جايزه ساده مي انگارد و تاثير مثبت آن بر جامعه ايران و به اعتلاي فرهنگ زيست محيطي مردم ايران اميد فراوان بسته است و از دانش پژوهان ، مسئولين و آحاد مردم انتظار دارد با همياري و همدلي و با جديت تام در حفظ محيط زيست اين سرزمين کهن همّت گمارند . ايشان ضمن اشاره به ويراستاري کتاب ها و تاکيد بر استفاده از ويراستاران خوب  در مورد نحوة جمع آوري کتب و انتخاب آنها چنين  گفتند :  دبير خانه مهرگان پکا جمعاٌ 100 کتاب از بين کتب جمع آوري شده از طريق فراخوان  انتخاب گرديد  ( کتاب هايي  که  بر پايه ضوابط و  شرابط دبير خانه  منطبق بود)   ، سپس از ميان آنها 35 کتاب و در نهايت ده کتاب برگزيده شده که از طريق رسانه ها اعلام شد سپس با بررسي گسترده شش کتاب از بين ده کتاب برگزيده شده که به ترتيب حروف الفبا اين شش کتاب عبارت بودند از :

1-    اخلاق زيست محيطي –لوئي  پ . پويمان زير نظر منصوره شجاعي / نشر توسعه

2-    انسان و آينده اش از يوريک بلومنسفلد ، ترجمه غلامرضا خواجه پور / سازمان مديريت صنعتي

3-    تغيير آب و هوا و اثرات زيست محيطي آن از نسترن رحيمي / نشر اخوان

4-    جنگل هاي باستاني شمال در آستانه وداع از نسرين دخت خطيبي / شرکت سهامي انتشار

5-     چپاول دانش و طبيعت از دکتر واندانا شيوا – ترجمه حسين داوري / کتاب صبح

6-    شناخت محيط زيست ؛ قدم اول از استيون کرول ترجمه بهرام معلمي / شيرازه

 

در بررسي نهايي هيأت داوران به اتفاق آراء دو کتاب تأليفي زير را مشترکاٌ شايسته دريافت جايزه مهرگان علم براي همه در سال 1383 دانست که به ترتيب الف با عبارتند از :

1-    تغيير آب و هوا و اثرات زيست محيطي آن از دکتر نسترن رحيمي نشر اخوان

2-     جنگل هاي باستاني شمال در آستانه وداع از مهندس نسرين دخت خطيبي شرکت سهامي انتشار

 کتاب هاي منتخب جنبة تأليفي داشته  و حاصل  تلاش دو بانوي پژوهشگر و تلاشگر و علاقه مند به دانش زيست محيطي ايران و جهان هستند . کتاب خانم نسترن رحيمي به تغييرات آب و هوا و اثرات زيست محيطي آن که هم اکنون حاد ترين مشکل زيست محيطي قرن 21 بشمار مي رود پرداخته است .

کتاب ديگر يکي از مهم ترين مسائل زيست محيطي ايران يعني تخريب وسيع و گسترده جنگل هاي شمال را به تصوير کشيده است با عکس هايي که خود مؤ لف گرفته است . اين جنگل ها که متعلق به نسل هاي آينده نيز هست و به واقع ثروت و ذخيره ملي ما ايرانيان است فرايند تخريب آن با مطالب مناسب و با عکس هاي زياد نمايانده شده است . هيات داوران براي اين دو بانوي علاقه مند و پر تلاش آرزوي توفيق روز افزون دارد .

سپس از آقاي اسکندر فيروز به عنوان بنيانگزار محيط زيست ايران و آقاي دکتر لقايي دعوت شد که جوايز اين برگزيدگان را اهدا کنند .

 در انتهاي بيانيه افزوده شد که هيأت داوران لازم مي داند از انتشارات فني ايران بخاطر انتشار کتاب هاي سبز تقدير به عمل آورد . اين کتاب ها از جهات مختلف شايسته قدرداني بوده و مطالب علمي مسائل زيست محيطي را با تصاوير و اشکال و نثر روان به کودکان و نو جوانان معرفي مي نمايد.

 

  ضمناٌ آقاي حسين محجوب مدير عامل محترم شرکت سهامي انتشار نيز در اين گرد هم آيي شرکت   داشتند، که جا دارد در همين جا يک بار ديگر صميمانه از زحماتي که ايشان براي چاپ و انتشار کتاب جنگل هاي باستاني شمال در آستانه وداع متحمل شدند سپاسگذاري و قدرداني شود.

*****

 

دريافت کنندگان جوايز مهرگان در حوزه محيط زيست در چهار دوره گذشته عبارتند از:

 

§        1380 ( دومين دورة جايزه مهرگان ) به اسکندر فيروز براي کتاب حيات وحش ايران

 

§        1381 – ( سومين دورة جايزة   مهرگان ) به  دکتر پرويز کردواني  براي کتاب " خشکسالي و راه هاي مقابله با آن در ايران

§        1382- ( چهارمين دورة جايزة   مهرگان ) به حميد طراوتي براي ترجمة کتاب اقتصاد زيست محيطي  اثر " لستر براون "  

§   1383- ( پنجمين  دورة جايزه   مهرگان ) به   محمد رضا داهي و بهرام معلمي براي  ترجمة کتاب " علوم زيست محيطي " نوشته دانيل چيراس

 

 

 ****

کانون ديده بانان زمين به عنوان يک تشکل زيست محيطي که پشتيبان فکري و تبليغاتي اين کتاب بوده  و هست ، ضمن تبريک به  نسرين دخت خطيبي مولف اين کتاب و  سیما مستوفي جاويد که همکاري شايسته  با مولف داشتند و همچنين خانم فرشته موثق نژاد که زحمت ويرايش اين کتاب را بر عهده داشتند معتقد است با توجه به هدف اين کتاب  که همانا  ايجاد توجه گسترده  مردم و مسئولين  به واقعيت موجود کمي و کيفي جنگلهاي باستاني شمال بوده است و با عنایت به برگزيده شدن اين کتاب به عنوان کتاب سال در حوزه محيط زيست ، از ساير نخبگان انديشه در تمامي زمينه ها ، صميمانه مي خواهد در اندک زمان باقي مانده براي حفاظت از اين گنجينه اي که در شرف نابودي کامل است  تلاش کنند . و ما در همينجا يک بار ديگر از  کساني که دل در گرو اين گنجيه طبيعي دارند درخواست مي نمايیم با امضاء  خود در همين سايت به جمع کساني بپيوندند که خواستار حفاظت بي چون و چراي اين جنگلهای باستانی هستند .

 

 

 پيوست :

طرح ملي " کتاب ، محيط زيست ، صرفه جويي "  پگا

يکي از اقدامات پکا  از بعد زيست محيطي   ، طرح ملي " کتاب ، محيط زيست ، صرفه جويي "  بوده است . اين طرح ، يکي از موثرترين روشها براي دسترس پذير کردن کتاب به قيمت ارزان براي همگان است و با صرف کمترين هزينه و زمان ممکن ، مي توان بيشترين امکان خريد کتاب را براي عموم افراد جامعه فراهم کرد . مشارکت در اين طرح بدين صورت است که هر کس مي تواند انواع کاغذ هاي باطله ، روزنامه ، مجله ، دفتر چه مشق و غيره را که معمولاٌ به عنوان زباله دور ريخته مي شود با يک تلفن(66493391-66402725-66406417 ) به پکا تحويل  و بن رايگان کتاب دريافت کند.

 

 

صفحه اصلی