نسخه قابل چاپ

ضعف برخورد هاي قضايي و قانوني  در خصوص تجاوز به جنگل هاي ملي و قتل جنگلبانان تاکي مي خواهد ادامه داشته باشد ؟

 

 

 

 

 

 

 

 

در روزنامه ها آمده است :

 

بعد از گذشت دو ماه از وقوع اين قتل در جنگل هاي صومعه سرا ، سرانجام  عاملان اين جنايت هولناک  توسط آگاهي تهران و رشت دستگير شدند و به قتل اعتراف کردند . در بين آنها چند نفر به نيروهاي نظامي وابسته هستند . مدير کل دفتر حقوقي سازمان جنگل ها و مراتع به خبرنگار شرق مي گويد : يکي از آنها به همراه خانواده خود سابقه تصرفات و تجاوز هاي متعددي به اراضي منابع طبيعي و جنگل هاي ماسال را داشته اند و همواره از طرف شهيد پيروي تحت پيگرد قانوني بودند . به گفته همسر ناصر پيروي وي در همان روز که به قتل رسيد براي پيگيري پروند تخلف يکي از افراد خانواده قاتل جلسه دادگاه هم داشت " ا. ن " که در حال حاضر متهم به قتل ناصر پيروي است و خود به اين قتل اعتراف کرده است،  درسال 1383 اقدام به تخريب 5 کيلومتر سيم خاردار حصار کشي شده طرح جنگل کاري ماسال کرده بود که در آخرين درگيري خود با شهيد پيروي قصد تصرف چند هکتار ديگر  از جنگل هاي ماسال را داشت.  وي مدعي بود که اين اراضي را قبل از سال هاي 65 به تصرف خود در آورده است و در اين ملک همواره حضور داشته اما مدير کل دفتر حقوقي سازمان جنگل ها در توضيح اين مطلب مي افزايد : ماده 34 قانون اصلاحي قانون حفاظت از جنگل ها عنوان مي کند که چنانچه فردي اراضي ملي منابع ملي را تا پايان سال 65 تصرف کرده باشد و در آن باغ و مستحدثات و يا زميني زراعي ايجاد کرده باشد کميسيون ماده 34 اين موضوع را بررسي مي کند و چنانچه اين امر ثابت شود به قيمت کارشناسي اراضي را به متصرف فروخته و براي آن سند به نام فرد صادر مي شود . اما کميسيون ماده 34 مالکيت اين فرد نظامي را تنها در يک پنجم زمين مورد ادعاي وي مي پذيرد و طبق قانون چهار پنجم ملک بايد خلع يد مي شد . اما ميل به زياده خواهي و سوء استفاده از موقعيت و مقام باعث شد تا او بعد از اينکه بارها به تطميع  شهيد پيروي  پرداخت و ناکام ماند،  دست به اين جنايت هولناک زد . شهيد پيروي يک ماه قبل از قتلش در نامه اي به سازمان قضايي نيرويهاي مسلح از " ا.ن" به دليل وارد شدن خسارات فراوان به عرصه هاي ملي و نشر اکاذيب طرح شکايت مي کند اما قبل از رسيدگي به اين شکايت به قتل مي رسد . (  14 تيرماه 1384-    روزنامه شرق)

 

®   در نيمه هاي شب 14 مهرماه ه 1379 سه تن از جنگلبانان "  اسماعيل رمضاني ، جعفر زاده و شکري"    در دوراهي محور امامزاده عبدالله آمل ، هنگامي که مي خواستند مانع خروج يک کاميون  چوب قاچاق از انواع گونه هاي کمياب شوند،  توسط قاچاقچيان مورد حمله قرار گرفتند و در حين درگيري، جنگلبان شجاع   اسماعيل رمضاني را به دره پرتاب کردند.  وي اکنون به علت قطع نخاع  ،فلج مي باشد . شايان ذکر از عامل يا عاملين اين جنايت به مردم معرفي نشده اند !

 

®   يکي از ماموران حفاظت منابع طبيعي شهرستان لاهيجان هنگام گشت زني در حوزه استحفاظي بوسيله قاچاقچيان مورد حمله قرار گرفت ( 22آبان 81 – روزنامه جام جم )

 

®    قتل بي رحمانه رشيد غفاري جنگلبان گيلاني که در برابر چشمان زن و بچه اش از پشت توري پنجره نيمه هاي شب صورت گرفت . رشيد غفاري  در يکسال قبل از بقتل رسيدن 149 پرونده عليه معترضان به عرصه جنگل و مرتع را تشکيل و به مراجع  قضايي فرستاده بود (18 شهريور 1382 – روزنامه جام جم) شايان ذکر است قاتل يا قاتلين رشيد غفاري نيز تاکنون شناسايي نشده اند !

  

®      قاچاقچيان در کرمانشاه پس از مشاجره لفظي با سه جنگلبان ( کاظم بيک خداداده ، برزين طاهري و الله کرم قدمي)  که مانع فعاليت آنها شده بودند ،  آنها را به گلوله بستند و متواري  شدند .  هر سه اين جنگلبانان شهيد شدند .( 13 بهمن -382   - سايت حادثه )

 

®      ميزان ضرب و جرح محافظان جنگل و مرتع در 10 سال گذشته  6 برابر شده (10 بهمن 81 –روزنامه جام جم )

 

®           و....

 

کانون ديده بانان زمين ضمن تسليت به همه خانواده هاي جنگل بانان شهيد و ابراز همدردي با تمام جنگل باناني كه در راه حفظ جنگل هاي يگانه تا كنون مضروب و مصدوم شده اند، بر اين باور است که  :

 وقتي ماده 34  قانون حفاظت و بهره برداري از جنگلها و مراتع مصوب 14/3/1354 ،   اين شاه کليد تجاوز به جنگل ، بعد از گذشت 26 سال از انقلاب  همچنان به قوت خود باقي مانده  است و هرازگاهي  به منظور باز نگهداشتن راه قانوني براي متجاوزين تمديد مي شود!

   هيات وزيران در جلسه مورخ 2/7/74 بنا به پيشنهاد شماره 1434/ص/10/و مورخ 30/1/74 وزارت جهاد کشاورزي و به استناد " قانون اصلاح ماده 34 قانون حفاظت و بهرهبرداري از جنگلها و مراتع مصوب 14/3/54 و الحاق چند تبصره به آن " – مصوب 1373 مجمع تشخيص مصلحت نظام – آيين نامه اجرايي قانون ياد شده را تصويب نمود . ( منبع : مجموعه قوانين و مقررات جهاد سازندگي 1376 )

 

وقتي  مسئولين منابع طبيعي بي توجه به ارزش جنگل هايي که  به  امانت  از طرف مردم به آنها  سپرده شده ،  اقدام  به واگذاري ، فروش و بخشش  مي کنند !  

 

وقتي که تنها چند ماه از طرح صيانت از جنگلها نگذشته ،  مدير کل شرکت البرز شرق  مي گويد  مجوز بهره برداري از معدن ذغال سنگ در  دل جنگل هاي بکر و يگانه شمال را  از  سازمان منابع طبيعي و محيط زيست دريافت کرده است !

 

وقتي عدالت بين نسلي کاملاٌ فراموش مي شود و دولتمردان به خود اجازه مي دهند  سهم نسل هاي آينده از منابع طبيعي را براي مقبوليت و رونق دولت خود ناديده بگيرند  و   سوداگري منابع طبيعي ملي(  جنگل هاي ، کوه ها ، جزاير نظير  آشوراده،  معادن منحصر به فرد ، گونه هاي باارزش حيات وحش و ... )  به يکي از راهکار هاي توسعه تبديل مي شود !

 

وقتي   دست صنايع  چوب وکاغذ در قالب طرح هاي جنگل داري   ( طرح هاي جنگل نداري ) براي انهدام آخرين باقي مانده از درختان کهن و کمياب باز گذاشته مي شود  !    

 

وقتي ميزان چوب قاچاقي که وارد  بازار و صنايع  چوب کاغذ مي شود، عمداٌ يا سهواٌ  کنترل نگرديده و  اعلام نمي شود!    

 

وقتي  مجازات متعرضين به جنگل و جنگلبانان متناسب با جرم آنها و ارزش واقعي منابعي که غارت مي شود و ديگر جايگزيني ندارد! نيست و  جنايتکاران و قاچاقچيان چوب بي واهمه  همچنان به کار خود ادامه مي دهند !  

  (  محمد رضا ابراهيمي مدير کل دفتر فني  روزنامه ايران – 5 آذر 81    : "  تا کنون 502 قاچاقچي چوب شناسايي کرده ايم آنها افرادي هستند که 2 تا 9 بار به جرم قاچاق چوب دستگيرشده اند ولي مجدداٌ به کار خود ادامه مي د هند .  از 502 نفر نزديک به 18 نفر نقش محوري و 8 نفر نقش هسته اي سازمان را بازي مي کنند اين وضعيت نشان مي دهد که يک سازمان غير قانوني در حال شکل گيري است که منافع خود را از  راه قاچاق چوب تامين مي کند." )

 

 

اينجاست که زمينة لازم  براي قتل  حافظان جنگل  و تعرض به  جنگل هاي  يگانه ،  مهيا  شده  و  اگر  مسئولي يا جنگلباني زير بار تطميع و واگذاري نرود محکوم به مرگ مي شود  و اينجاست که به حق مي توان پرسيد آيا واقعاٌ اراده اي براي مقابله با مافياي جنگل خوار وجود ندارد ؟

کانون ديده بانان زمين که همواره بر  اعلام جنگل هاي شمال به عنوان جنگل هاي حفاظت شده  تاکيد داشته  و بر پايه اين اعتقاد کتاب جنگل هاي باستاني شمال در آستانه وداع را به رشته تحرير  در آورده است  ( اين کتاب در آبانماه 1383 منتشر شد – شرکت سهامي انتشار- تلفن 6413684-  )   همچنان بر نظر خود پافشاري کرده و خواهد کرد .

 

بنا براين از همة آناني که  نابودي جنگل هاي باستاني و يگانة شمال را بر نمي تابند و  قلبشان  همراه با دل جنگلبانان فداکار و جان برکف مي تپد و  هم انديشه  با ما  براي حفظ آخرين باقي مانده جنگل هاي باستاني شمال،  اولين گام  را اعلام حفاظت و ممنوع  نمودن هرگونه بهره برداري و تغيير کاربري  مي دانند  ،  با تاييد و امضاء خود در اين سايت، صداي اين خواسته بر حق را هر چه رسا تر به گوش مسئولان برسانند .

 

امضا كنيد

فهرست امضا كنندگان تا اين لحظه

 

 

 

 

صفحه اصلی