کساني که از مواد شيميایي استفاده مي کنند جنين خود را  در معرض ابتلا به سرطان و دیگر امراض در  زمان بزرگسالي قرار  مي دهند

 

ترجمه کانون ديده بانان زمين- فرشته موثق نژاد -sep2007

 

مطالعات يک تيم مرکز پزشکي  دانشگاه داک در کاروليناي  شمالي نشان مي دهد هر گاه رحم در معرض مادة دي فنول آ  ( DPA  )که يک مادة شيميايي  بکار رفته در محصولات پلاستيکي قرار گيرد تغييراتي در جنين بوجود مي آورد که در ارتباط با امراضي نظير چاقي ، سرطان وديابت است .

 نتايج مطالعات در آزمايشگاه .دکتر  رندي جرتل RANDY  JI RTLD   که هزينه هاي آن را انيستيتوي ملي سلامت و  بخش انرژي آمريکا متحمل شده است و در مقاله اي که از سوي آکادمي ملي علوم به چاپ رسيده خواستار بررسي دوباره خطرات مواد شيميايي شده است .

در مطالعات تيم داک که بر اساس نتايج به دست آمده در آزمايشگاه روي يک نژاد از جواندگان که به نام موش آمريکايي  خوانده مي شود اعلام شده است که معمولاً اين موش ها جثه اي باريک دارند و قهوه اي رنگ هستند اما وقتي موش هاي مادر  ماده " DPA  " دريافت کردند تيم متوجه يک افزايش معني دار  در شمار موش هاي متولد شده به رنگ زرد شد که در واقع نيمي از آنها را تشکيل مي داد. 

مطالعات قبلي حاکي از آن بود که موش هاي آمريکايي زرد بسيار بيش از موش هاي قهوه اي در معرض خطر ابتلا به ديابت ، چاقي و سرطان قرار دارند.

دکتر "  دانا دو هي نوي "  يکي از افراد تيم مي گويد  " اين حقيقت که موش هاي " DPA  " دريافت کرده اند و پوست آنها به رنگ زرد در آمده و در بزرگسالي چاق تر مي شوند نشان مي دهد که اين ماده تاثيرات گسترده اي از خود بر جاي مي گذارد.

نکته مهم آنکه تيم متوجه شده است زمانيکه به موش هاي حامله " فوليک اسيد " داده مي شود آثار " DPA  " خنثي مي شود  

DPA  "یک نوع استروژن مصنوعی  يعني هورمون زنانه است . پژوهشگران بيش از يک دهه است که معتقدند مواد شيميايي موجود در محيط زيست و محصولات توليدي احتمالاً در امراض زنانه و مردانه نظير سرطان پروستات  و پستان نقش دارند

در حاليکه مطالعات آزمايشگاهي ارتباط اين ماده را  با امراض  جانوران مشخض کرده است مباحثات زيادي ميان ايالات متحده و اروپا در مورد ميزاني از اين ماده که آثار مخرب بر سلامت انسان وارد  مي آورد انجام مي گيرد .

آزمايش ها نشان داده است که در بدن حدود 95 درصد بزرگسالان ماده  DPA  " وجود دارد.

دکتر جرتل مي گويد تعيين  مقدار DPA  " که در انسان همان  تغييراتي را بوجود مي آورد که در موش ها مشاهده شده بسيار مشکل است .

 

*****

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی