مسموم کردن کودکانمان به مواد شيميايي را متوقف کنيد

اعتراض عمومي بر عليه شرکت هاي  بزرگ توليد کننده مواد شيميايي خطرزا

 

 ترجمه :  کانون ديده بانان زمين - فرزانه رحيمي

 

اتحادیه اروپا قانون جدیدی را برای جایگزینی مقررات قدیمی که بیش از چهل سال بر مواد شیمیایی نظارت داشته ، به تصویب رسانده است.  هیئت شرکت کننده انتظار داشتند سازماندهی جدید رسما" در مورد مسائل محیط زیست در 18 دسامبر 2006 مورد قبول واقع شود . سیستم REACH  ( ثبت ، ارزیابی ،اجازه تولیدو استفاده ازمواد شیمیایی) در اول ژوئن 2007برای کنترل تولید مواد شیمیایی با قدرت وارد عمل خواهد شد.

طبق این قوانین شرکتها مجبور هستند اطلاعات مربوط به سلامت مواد شیمیایی که تولید ویا وارد کشور می کنند در اختیار عموم مردم قرار دهند.

پروژه REACH    بر طبقه بندی ، بسته بندی وبرچسب گذاری روی مواد شیمیایی خطر زا فعالیت می کند. اگر چه در سالهای اخیر نقطه ضعف سیستم جاری شناخته شده  است ازجمله اینکه :

تولید  حدود يکصد هزار  ماده شیمیایی بدون اینکه  آزمایش سلامتی آن تائید شودمورد استفاده قرارمی گیرد ، کمبود ابزارکافی برای تضمین سالم بودن مواد مشکل دار وفقدان انگیزه برای ابداع موادی  برای جایگزینی مواد شیمیایی خطرزا.

هدف  سیستم REACH  بهبود حمایت از بهداشت ومحیط زیست انسان از طریق شناسایی مواد شیمیایی مناسب می باشد با این وجود در این سیستم روزنه هایی باز است  که اجازه تولید برخی از مواد شیمیایی مضر را میدهد كه مشکلات حاد بهداشتی از جمله سرطان ، تولد های ناقص وبسیار از بیماریها را ایجاد می کند از جمله اين  روزنه ها ( امتيازات ) مي توان به  دادن امتیار بیشتر وبخشودگی به شرکتهایی که مواد شیمیایی وارداتی  ویا تولیدی آنها کمتر از  10 تن در سال  است  اشاره کرد . بعلاوه 60 درصد مواد شیمیایی تحت پوششش این سیستم ملزم به دادن اطلاعات سلامتی مواد نيستند.

"جورج ریس"  از بخش اروپایی  صلح سبز می گوید واضح است که قوانین موجود برای حمایت انسان در مقابل خطرات مواد شیمیایی مضر کارآیی لازم را ندارد و تولید این مواد خطرزا حتی اگر جایگزینی برای آن باشد  ادامه دارد.دراینجا اولیاء امور وظیفه دارند قبل از تحریم محصولات، خطرات آنها را گوشزد کنند.

"ریس"  اظهارداشت مادرسال 1999گزارش مفصلی در این زمینه تهیه کرده وتاکید کردیم که شرکتها نباید اجازه داشته باشند مواد شیمیایی خودرا بدون دادن اطلاعات درمورد سالم بودن آن ، بفروشند و باید بطور سیستماتیک ماده سالم دیگر را جایگزین آن کنند( ندادن اطلاعات = نداشتن بازار فروش). او می گوید درسال 2001 که به عنوان رایزن سیاسی  REACH  به اتحادیه اروپا ملحق شدم صنایع شیمیایی اروپا مبارزه خودرا برای توقف کار REACH تشدیدکرد که با طرح شرکتهای بزرگ آلمان ودولت امریکا برنامه ریزی شده بود.

"ریس"  مي گويد :  ما نیاز به تشدید مبارزه سراسری داریم تا شرکتهای قدرتمند نتواند قوانین را تضعیف کنند. اتحادیه اروپا که خود بزرگترین بازار مواد شیمیایی است پتانسیل این را دارد که مواد شیمیایی سالم را جایگزین مواد  خطرزا کند.

سر انجام  در سال 2003 پیش نویس قانون تولید مواد شیمیایی سالم بعد از مذاکرات متعدد تقدیم گردید. برای اجرای این قوانین ما به بیان مشکلات از طریق نشان دادن آلودگی های نامعلوم محیط زیست که خارج از کنترل ما هستند نیاز داریم.

 با آزمایش گردوغبار موجود در خانه میزان مواد آلوده سمی  مشخص می شود . در این زمینه  درسال 2003 تعدادی از  خانه ها ودفاتر در اروپا برای تعیین میزان مواد شیمیایی خطر زا بکار رفته در محصولات مصرفی که در بروز سرطان ها واثرات سوء آنها بر روی هورمون وسیستمهای تولید مثل ثابت شده است پاکسازی شد  . این آزمایشها نشان داد که چه میزان از مواد شیمیایی سمی می تواند در خانه ومحل کار در کمین ما باشد.

متعاقب آن درسال 2004 طیف وسیعی ازاسباب بازی ها، وسائل الکترونیک ، منسوجات ، لوازم آرایشی ومحصولات بهداشتی مورد آزمایش وبررسی قرار گرفت ، مواد شیمیایی خطرزا در تمام آنها وجود داشت ، حتی لباسهای شرکت  دیسنی لند ،ولی این شرکت از تولیدکنندگان برای حذف این مواد شیمیایی وجایگزین این مواد با مواد سالم ، درخواستی نکرد.

درسال 2005 ماشاهد آلودگی نمونه های آزمایشگاهی خون بند ناف کودکان بودیم .تحقیقات نشان داد که مواد شیمیایی مضر رااز طریق خون  مادر  وارد جنین مي شود .          بدین خاطر تظاهراتی از طرف زنان بارداردر خارج از دفتر صدراعظم آلمان آنجلا مرکل که درصدد تضعیف قوانین اروپا برعلیه مواد شیمیایی بود انجام شد. حتی مردان نیز برای اعتراض به وجود موادخطرزا واثر سویی که بر سلامتی اسپرم ها دارند، در تظاهرات شرکت کردند.

                                                           

 

رده بندي شرکت ها  با رنگ ،  به نسبت استفاده از مواد شيميايي خطر زا و زباله هاي الکترونيکي

 

"ریس " اظهار داشت :   سرانجام  ما به این نتیجه رسیدیم  که محصولات را بارنگ جهت انجام تعهدات آنها برای جایگزینی مواد مضر علامت گذاری کنیم.   بررسی آنها اساس تشکیل وب سایت مواد شیمیایی خانگی را  فراهم نمود.   شرکتهایی که این مسائل را رعایت نکرده اند با رنگ قرمز، آنهایی که برای بهبود وجایگزین این مواد مضر متعهد شده اند با زنگ زرد کهربایی وبالاخره شرکتهایی که از این مواد خطرزا استفاده نمی کنند با رنگ سبز مشخص گردیدند.  ولی شرکتهای زیادی برای گرفتن نشان سبز در تلاشند از جمله شرکتهای ریبوک (REEBOK) ، سامسونگ (SAMSUNG) ، پوما (PUMA) ،  نوکیا (NOKIA)  ، و...PLAYMOBIL .

ما در اسپانیا با غولهای بزرگ مد مانند " مانگو"  و  "کامپر " برای ایجاد مد بدون استفاده از مواد مضر کار کردیم وطراحان آنها لوازم ولباسهای عاری از مواد خطرزا را به نمایش گذاشتند.ولی در عین حال بسیاری از سیاستمداران در اروپا تمایل دارند مثل گذشته از صنایع آلوده حمایت کنندو شرکتهای تولید کننده زیادی برای مقابله با قوانین حاکم بر مواد شیمیایی مضرمبارزه می کنند که پیشگام آنها شرکت شیمیایی  قدرتمند آلمان BASF با بودجه میلیونی از افرادی است که می توانند در پارلمان با رایزنی نمایندگان  را برای تولید محصولات خود قانع کنند است .   بهترین دوست این شرکتها دولت بوش است و اتحادیه اروپا راکه در راس   REACH   قراردارد  از طریق تهدید وتحریم ، بالارفتن تورم وبیکاری می ترساند.       

ازطرف دیگر REACH  پشتیبانی بسیاری از انجمن های پزشکی ، اتحادیه های تجاری ، گروههای مصرف کننده وتشکیلات زیست محیطی را بدنبال دارد. درسال 2007 آژانس شیمیایی اتحادیه اروپادر هلسینگی گشایش خواهد یافت. کار اين  آژانس شیمیایی جمع آوری اطلاعات مربوط به شرکتهای شیمیایی می باشد و ما همچنان چشم انتظار  برای  حل این معضل خواهیم بود.

 

New EU chemical law alive, but not kicking

13 December 2006 greenpeac

******

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی