زمین لرزه چین

 تراژدی انسانی و فاجعه زیست محیطی

 

 

ترجمه کانون ديده بانان زمين : فرشته موثق نژاد  - May13- 2008

 

 

زمین لرزه پرقدرتی در مرکز چین دست کم 8700 انسان را در روز دوشنبه به کام مرگ فروبرد و انتظار می رود با ادامه کار گروه های نجات و خارج ساختن اجساد از منازل، مدارس، کارخانه ها و دیگر ساختمان ها در استان سی چوان که با زمین لرزه 9/7 ریشتری لرزید ، این تعداد افزایش یابد . ( تا آخرین لحظه بعد از ظهر  امروز 24 اردیبهشت  -  13 می - تعداد قربانیان این زمین لرزه به بیش از 12 هزار نفر رسیده است )

این زمین لرزه به همان میزان که یک تراژدی انسانی است ، یک فاجعه زیست محیطی به شمار می رود.

 

 زمین لرزه چین محیط زیست را در خطر قرار داده است

 دو کارخانه شیمیائی در شهر شی فنگ (shifang) منهدم شده اند ، صدها نفر زیر آوار دفن شده اند و 80 تن آمونیاک منتشر شده است . شهر ون چوان 112000 سکنه دارد و نیز ذخیره گاه طبیعی وولونگ (Wolong Nature Reserve ) که محل تحقیقات بین المللی و زادآوری گونه پاندای در خطر نابودی است که از گونه های بومی چین به شمار می رود. سرنوشت ذخیره گاه و اهالی شهر ون چوان نامعلوم است زیرا این شهر کانون زلزله بوده است و همه راه های ارتباطی و امداد رسانی مندم شده است .

گمان می رود 900 دانش آموز زیر آوارها دفن شده باشند ،زیرا چندین مدرسه تخریب شده است و هزاران نفر در سراسر استان کشته و زخمی شده اند. مسئولان نگران زمین لغزش ها و دیگر تخریب هائی هستند که مانع رسیدن گروه های نجات به آسیب دیدگان می شود و در نتیجه تعداد کشته ها را افزایش می دهد .

 

 

امواج زمین لرزه چین در بسیاری از نقاط آسیا احساس شد

 به گزارش مرکز زمین شناسی ایالات متحده (USGS) دست کم هفت زمین لرزه دیگر که قدرت آن ها 4 تا 6 ریشتر بوده است در طول سه ساعت پس از زمین لرزه اصلی که در ساعت دو و بیست و هشت دقیقه بعد از ظهر به وقت محل وقوع یافته ، اتفاق افتاده است .اداره زلزله شناسی چین اعلام کرد که زلزله بر بیش از نیمی از استان ها شهر ها و بخش های چین اثر گذاشته است . لرزش ها در پکن، هنگ کنگ ،تایوان، ویتنام و تایلند احساس شده اند.

در سال 1976 یک زمین لرزه 5/7 ریشتری شهر تانگ شان Tangshan در شمال چین را لرزاند و سبب کشته شدن 255000 نفر شد . به گزارش USGS آن فاجعه بیشترین میزان کشته ها ی زلزله را در 4 قرن اخیر داشته و دومین زلزله بزرگ ثبت شده در تاریخ بوده است .

 

 

                                                     منبع: سایت اینترنتی about.com -

                                                          12 ماه مه 2008

 افزوده :

  نویسنده  خبر "لاری وست" Larry West نویسنده و روزنامه نگار باسابقه آمریکائی است که مقالات زیست محیطی بسیاری را در روزنامه ها ، مجلات و سایت های اینترنتی منتشر کرده و دو بار نامزد دریافت جایزه پولیتزر شده است .

*****

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی