محصولات نامرغوب چینی سلامت انسانها را نشانه گرفته است

برنج های تراریخته-  شکلات های حاوی ملامین-عسل های سرطان زا- چای سبز با محتوای آفت کش ها - داروهای سرطان خون مشکوک- دارو های گیاهی حاوی کادمیوم و آرسینیک- لباس های کودکان حاوی "فرمالدئید " -- اسباب بازی های سمی- مداد های رنگی حاوی سرب  و...

 

(بسیاری از این محصولات به وفور درایران مشاهده می شود )

 

 

کانون ديده بانان زمين : فرزانه رحیمی   - 2008-October

 

 

به هرچه که اطراف خود نگاه می کنیم ساخت کشور چین است کفش ، اسباب بازی کودکان ، بشقاب ، لیوان های بزرگ بنام ماگ، دی وی دی، مدادتراش وحتی بسیاری از وسائل خانگی مانند مبل. این اقلام به علت ارزانی ،خریداران زیادی دارد و براحتی وبدون کنترل کیفیت وسلامتی به بسیاری از کشورها وارد می شود.درعین حال درصد بسیار بالایی از این محصولات چینی به علت مواد سمی بکار رفته در آنها ، دوباره به کشور چین برگشت داده می شود، از جمله :

 

اسباب بازی های سمی

استفاده از  اسباب بازی های ساخت چین به علت رنگ آمیزی آنها  از موادی مانند سرب وسایر مواد سمی ،  بسیار محدود شده است .  اخیرا"خطرات استفاده از این اسباب بازی ها در دنیا بسیار  بحث انگیز بوده است و آزمایشات بسیاری برروی آنها انجام شده  وحتی مشاهده شده است که در داخل کره چشم بعضی از عروسک ها از نفت سفید استفاده شده است درنتیجه بسیار از فروشگاههای امریکا آنها را جمع آوری کرده اند.

محصولات شیری حاوی ملامین

این غذاها حاوی مواد شیمیایی ملامین (برای نشان دادن میزان بالای پروتئین در آزمایشگاهها ملامین به شیر اضافه می شود،) بوده که باعث به خطر انداختن جان بسیاری از کودکان سراسر دنیا شده است ، که اخیرا در دنیا مورد اعتراض قرار گرفته است.

برنج های تراریخته

گرین پیس قبلا" اعلام کرده بود که برنج هایی که دستکاری ژنتیکی شده (تراریخته GE ) در غدای بچه ها( Heinz  Baby Rice Cereal ) دیده شده است که تقاضای جمع آوری وبرگشت آنها را داشته اند.

برنج های تراریخته غیرقانونی در غذاهای مردم کشورهای فرانسه ، آلمان وبریتانیا هم دیده شده ازجمله در رشته فرنگی و سایر  محصولاتی که از آرد برنج تهیه می شوند. 

 

 خمیردندانهای سمی

FDA سازمان غذاو داروآمریکا چندین مارک از خمیر دندانهای ساخت چین ، حاوی مواد سمی شیمیایی بنام دی اتیلن diethylene glycol(DEG) را دربازارهای خرده فروشی با قیمت های ازران شناسایی کرده وجمع آوری نموده است.

 چای سبز با محتوای آفت کش ها

چای سبز تولید چین محتوی سطح بالایی از آفت کش هاست که برای سلامتی انسان خطرناک است .

 

دارو های گیاهی حاوی مواد سمی 

بعد از آزمایش مشخص گردید داروهای گیاهی که از عصاره گیاهان در چین تهیه شده است به کلیه آسیب می رساند.

مداد های رنگی حاوی سرب

دریکی از ایالتهای آمریکا 27000 بسته مداد نقاشی بعد از اینکه مشخص شدن بسته بندی چوبی آنها حاوی سرب است ، جمع آوری گردید.

لاستیک های ماشین

در نیوجرسی آمریکا حدود 450000 حلقه تایر ماشین بعلت کیفیت نامرغوب آن به چین برگشت داده اند. این تایرها بافت ناهمگنی داشته وبصورت تکه تکه درمی آمدند.

روروک (اسکوتر)

در لوس آنجلس 20000 روروک (اسکوتر)الکتریکی بعلت درست  جوش داده نشدن فرمان جلوی آن وخطراتی که ممکن است برای استفاده کنندگان آن در پی داشته باشد ، جمع آوری شد.

فنجانهای پلاستیکی  مخصوص بچه                     

فنجانهای پلاستیکی که  براحتی شکسته  ، دهان بچه ها را  زخمی کرده وحتی لیه های آن وارد دهان آنها شده وباعث خفگی می گردد .

 رختخواب بچه

بعد از گزارش اینکه  تعدادی از کودکانی که از رختخوابهای بچه استفاده کرده ودچار خفگی شده اند یک میلیون از این  رختخوابها تنها در آمریکاجمع آوری گردید.

چکمه های چوبی مقاوم به الکتریسیته

9500 جفت چکمه مقاوم به الکتریسیته مارک کاترپیلار که در هنگام چوب بری مورد استفاده قرارمی گیرند بعلت تقلبی وعدم کارایی آن برگشت داده شد.

غذاهای چینی مخصوص حیوانات

60 میلیون قوطی از غذاهای مخصوص سگ وگربه ، حاوی ماده شیمیایی صنعتی ملامین وهمچنین سم موش های صحرایی ، بعد ا زمرگ 14 حیوان ، برگشت داده شد.

 اسفناج های سمی

اسنفاج های بسته بندی شده یخ زده حاوی مقدار زیادی مواد سمی chlorpyrifos وسایر آفت کش ها می باشد.

عسل های سرطان زا

از 16 بسته عسل ساخت چین 10 مورد آن حاوی آنتی بیوتیک chloramphenicol می باشد که میزان بالای این ماده در بدن تولید سرطان کرده ویکی از فاکتورهای ایجاد کم خونی است . درسال 2002-2001بالغ بر 2228 تن عسل ساخت چین توسط کشتی به استرالیا صادر وسپس به امریکا وارد گردیده است ، درصورتیکه ورود عسل چینی به امریکا ممنوع شده بوده است.

 تخم مرغهایی با زرده های رنگ شده

بعضی از کشاورزان درچین برای زردتر کردن  وتازه به نظر رسیدن تخم مرغها،  مواد رنگی صنعتی که مشکوک به سرطان زا بوده است را به داخل زرده  تخم مرغها تزریق می کنند .

 تزریق مواد شیمیایی به انبه 

تزریق مواد شیمیایی به میوه انبه برای زودتر رسیدن آنها

تزریق مواد شیمیایی بداخل سیب وتوت فرنگی

تزریق مواد شیمیایی بداخل سیب وتوت فرنگی برای قرمزتر به نظر رسیدن آنها !

 اضافه کردن مرمر سبز به داخل آبهای فروش ماهی ها

ماهیگیران مرمر سبز را داخل آبهایی که ماهی ها را نگهداری می کنند ریخته برای اینکه ماهی ها ظاهری تازه داشته باشند.

 لباس های کودکان حاوی ماده فرمالدئید

درنیوزیلند تحقیقاتی برروی تعدادی از  پوشاکهای  وارده از کشور چین انجام داده ومشخص گردید این البسه بخصوص لباس های کودکان حاوی ماده خطرناک فرمالدئید به میزان 900 برابر بیشتر از حد مجاز مورد استفاده در لباس های نخی وپشمی ، بوده است. این لباس ها در معرض آتش براحتی مشتعل می شوند. فرمالدئید ماده ای شیمیایی است که حالت ثابت  ونرمی  به لباس داده ولی باعث خارش وسرطان پوست می شوند.

 پیش بند های بچه حاوی سرب

در پیش بند های بچه بعد از آزمایش مقداری سرب مشاهده  شده است.(Winnie the pooh )

 داروهای سرطان خون مشکوک

داروهایی که برای کنترل سرطان خود استفاده می شوند ایمن نیستند.بسیاری از بچه های مبتلا که این داروها را استفاده کرده اند شکایت داشته اند که بعد از ترزیق آمپول ها ی کنترل سرطان ،راه رفتن برای آنها مشکل بوده است .

غذاهای دریایی آلوده

اداره دارو وغذای آمریکا (FDA) ورود غذاهای دریایی چینی که در مزارع پرورش می دهند بعلت استفاده  مجدد از مواد سمی  ، ممنوع اعلام کرده است از جمله  میگو، ماهی کپور، گربه ماهی و....

 

 این محصولات به بسیاری از کشورها صادر شده است .بعنوان مثال کره جنوبی دردوسال گذشته 871 تن داروهای گیاهی حاوی میزان بالایی مواد سمی  شامل سرب ، کادمیوم ، آرسینیک وسولفوردی اکسید ،وارداتی از چین را نابود کرده است.

حدود 10 درصد از 11500 نوع مواد غذایی چینی  که از مرز شمال تایلند وارد این کشور می شود دوباره برگشت داده می شود و یا از بین برده می شود. این محصولات شامل بال های سگ ماهی خشک شده ، جلبک های دریایی وشیرینی  بوده که درآن مواد سمی مشاهده شده است.

 این لیست همچنان ادامه دارد.  ولی  این سئول مطرح است که آیا چین قصد مسموم کردن مردم جهان را دارد؟

بر طبق تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده، درحال حاضر 75 درصد اسباب بازی های موجود در آمریکا ساخت کشور چین است .امروزه چین مسئول 60 درصد تمام محصولات غیرقابل مصرفی است که درکشورآمریکا وارد می شود، این میزان درسال 2000 حدود 36 درصد بوده. ورود این محصولات به کشورهای دیگر چقدر است ؟ آیا این باعث هراس نمی شود؟ درسال 2007 رئیس یکی از کارخانجات ساخت اسباب بازی ها در چین بعد از مشخص شدن آلودگی این محصولات به سرب درداخل کارخانه خودکشی کرد. بنا بر گفته خبرگزاری بی بی سی رسوایی جهانی باعث این خودکشی شده بود.در چند روز گذشته سه شرکت تولید فراوده های شیری برای آلودگی محصولات خود از مردم جهان عذر  خواهی کرده است (REUTERS) . آیا این عذر خواهی می تواند سلامت  میلیونها کودکی  که از این محصولات استفاده کرده اند را برگرداند.

 منابع :

http://quebecjeju.blogspot.com/2007/10/toxic-china.html

http://www.terradaily.com/reports/Advance_Offers_Revolution_In_Food_Safety

*****

 

کانون دیده بانان زمین:

شما به هریک از فروشگاه ها مراجعه کنید بسیاری از  کالاها ساخت چین را مشاهده خواهید کرد . در بازارهاي جهاني هر نوع كالايي كه از استانداردهاي لازم برخوردار نباشد از چرخه استفاده مصرف كنندگان و خريداران خارج مي شود و بسياري از كشورها اجازه ورود چنين كالاهاي نامرغوب و غيراستانداردي را به بازار داخلي خود نمي دهند. و برای سلامت مردم خود ارزش قائل هستند و حقوق می گیرند که از سلامت مردم کشورشان مراقبت کنند.  اما متأسفانه در سال هاي اخير كالاهاي غيراستاندارد با جعل نام شركت هاي معتبر و شناخته شده جهاني به راحتي در بسياري از كشورها وارد شده و به علت ارزان بودن نسبت به کالا های مشابه از بازار پررونقي هم برخوردار هستند. 

کانون دیده بانان زمین می پرسد براستی تاکنون چه میزان از این محصولات آلوده از مرز ها وارد کشور ما شده است ؟ آیا تعداد مرگ ومیر های ناشی از مسمومیت از این مواد در کشور مشخص شده است ؟

 قطعاً جواب منفی است ! چرا که آنچیزی که  در کشور ما از ارزش و اهمیت قابل توجه ای برخوردار نیست،  همان  سلامت مردم است ! سالهاست که کلان شهر تهران بویژه در فصول پاییز و زمستان  در مسموم ترین شرایط  هوا یی بسر می برد . بسیاری از شهروندان تهرانی تاکنون به این علت جان خود را از دست داده اند و یا دچار بیماری های  مزمن شده اند !  نزدیک به سه دهه است که  زباله و  فاضلاب  اکثر نقاط کشور  به داخل زمین و یا منابع آب های زیر زمینی   و یا رودخانه ها و تالاب ها و جنگل ها هدایت و یا رها سازی می شود . حداقل  دو دهه است که پالایشگاه تهران آب و خاک جنوب تهران را به شدت نفتی کرده است و سبزی های تهران با  خالص ترین فاضلاب یک کلان شهر آبیاری می شود .  حداقل 10 سال است بازار چانه زنی بر سر امحاء  زباله های خطرناک بیمارستانی  گرم است.

"خدمتگزار  مردم بودن" سالها است که چاشنی اکثر نطق ها و سخرانی ها شده است.اما برای برخوردار کردن مردم از یک هوای سالم – خاک سالم – آب کشاورزی سالم– محصولات کاملاً سالم و استاندارد ، مسئولین به راحتی توپ را به زمین همدیگر می اندازند و احتمالاً می خواهند فیض خدمت به مردم را آن دیگری ببرد!  براستی راه چاره چیست؟ مردم چگونه می توانند  از محصولات  وارداتی و یا محصولات تولید کشور خودمان با خیالی آسوده مصرف کنند ؟  

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی