شرکتهای چوب اروپایی  جنگل های بکر منطقه کنگو را تخریب کرده وبا نیرنگ  از پرداختن  مالیات فرار می کنند

 یک شرکت  آمریکایی – سویسی   به تنهایی سالانه حدود  هشت میلیون یورو خسارت به اقتصاد کنگو وارد می کند  که این رقم برابر با هزینه واکسینه کردن هفصد هزار  بچه کنگویی  است

 

 ترجمه کانون ديده بانان زمين : فرزانه رحیمی  - August- 2008

 

 

 

حوزه کنگو دومین منطقه جنگل های حاره ای در دنیاست وارزش والایی نه تنها از نظر تنوع زیستی ومنابع حیاتی برای مردم محلی آنجا دارند، بلکه به عنوان ذخیره گاه  عظیمی از کربن که برای حفاظت از آب وهوا اهمیت دارد. متاسفانه بیش  از 25 درصد این اکوسیستم باارزش  توسط صنعت چوب جمهوری دموکراتیک کنگو(درمرکز افریقا ) و جمهوری کنگو(درشرق جمهوری دموکراتیک کنگو) ، تحت کنترل می باشد و هر دو کشور از فساد ورشوه خواری اقتصادی رنج می برند.

شرکتها چوب نه تنها یکی از مهمترین مناطق اکولوژیکی از نظر جنگل در کره زمین راتخریب کرده  بلکه عایدات مردم فقیر کنگو را به غارت می برند.

درآمد شرکت های چوب که باید در کنگو مصرف شود ناپدید شده وبه حساب این شرکتها در خارج از کنگو واریز می شود

در گزارش ها  مشخص شده است چگونه شرکتهایی مانند گروه دانزر(آمریکایی وسوئیسی) ، مردم این ناحیه را فریب داده  وآنها را از درآمد مالیاتی محروم می کنند.

شرکت دانزر سیستم ماهرانه ای را به اجرا گذاشته است که به موجب آن شرکت تابعـــــــــــــه سوئیسی (Interholco AG) ، الوارها را از شرکتهای افریقایی (Siforco and IFO) ، به قیمتی پائین تر از قیمت بازار خریداری کرده  وپول آنرا به حسابهای بانکی خود  واریر کرده و درنتیجه از مالیات آن فرارمی کند. این تقلب ، مشکلات  تجارت غیرقانونی را در کل منطقه ، تشدید کرده است و سالانه میلیونها یورو به یکی از فقیرترین مناطق جهان خسارت وارد می کند.

بررسی گرین پیس نشان داده است که گروه دانزر به تنهایی حدود  هشت میلیون یورو خسارت به اقتصاد کنگو وارد می کند  که این رقم برابر با هزینه واکسینه کردن هفصد هزار ( 700000) بچه کنگویی زیر 5 سال است ویا 50 برابر بودجه سالانه  وزارت  محیط زیست جمهوری دموکراتیک کنگو است.

سال گذشته که گزارش تجارت غیرقانونی چوب و رشوه خواری بر ملا شد  ، شرکت دانزر به عنوان بازوی اصلی این تجارت در لیست سیاه  شورای امنیت سازمان ملل قرارگرفت .

این تجارت درحال پیشرفت و رسوایی آن ، مانع جدی در برابر توسعه این کشور بوده و تلاشهای انجام شده کمیته های جهانی برای کاهش فقر در این منطقه را کند کرده است.

این شرکتها ی چوب ،  علاوه بر غارت  ثروث قابل توجه کنگو ، یعنی منابع طبیعی آنها، با تخریب جنگلها ، تغییرات آب وهوا را تسریع نموده و کمیته های محلی را ازایجاد شعل مناسب محروم می کنند.

با توجه به بازنگری  اخیر دولت به این صنعت ، گرین پیس به آنها توصیه نموده ، این شرکتها را وادار به انجام تعهدات خود کرده و امتیازات غیر قانونی را حذف کنند .

ارزش جنکلی های کنگو به عنوان ذخیره گاه کربن بالاتر از درآمد حاصل از تجارت چوب است .

استفاده از  عملیات حفاظتی از جنگلها دربرابر صنعت چوب بری در این منطقه ، نه تنها منفعت مالی برای مردم کنگو بدنبال دارد ، بلکه کلید حفاظت از آب وهوا  است .

                        

 

منابع:Greenpeace  August 2008

 

جمهوری کنگو ( کنگو برازاویل )

جمهوری دموکراتیک کنگو ( کنگو کینشاسا یا زئیر )

 *****

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی