حفظ واقعي محيط زيست ايران نيازمند اهتمام جدي مجلس شوراي اسلامي در ايجاد "وزارتخانه محيط زيست و جنگل " است.

(به مناسبت روز زمين)  

 

22 آوريل ( 2 ارديبهشت ) در سراسر جهان ، جنبش جديد زيست محيطي گرامي داشته مي شود .سي و هفت سال پيش  " گيلرد نيلسون" يکي از سناتور هاي کنگره آمريکا  پيشنهاد اولين اعتراض سراسري در کشور عليه آلودگي ها و تخريب محيط زيست را مطرح نمود  به دنبال آن بيش از 20 ميليون نفر از شهروندان آمريکا  در ا بعادي  گسترده  در خواست خود را از دولتمردان براي   بهبود محيط زيست  مطرح کردند  و همين اعتراض ها در سال هاي بعد قوام بيشتري يافت  و موجب رخ داد هاي مثبت زيست محيطي شد .  پس از آن، اين رويداد  به يک رويداد  بين المللي تبديل شد و در سراسر جهان اين روز در کليه کشور هاي جهان  به اشکال و نماد هاي گوناگون، باعث ياد آوري معضلات زيست محيطي کشور ها و در نهايت، زمين گرديد. در اين روز همگان به ياد مي آورند که تنها يک زمين داريم ! و آلودگي و تخريب در هر گوشه اي از آن، بدون شک نتيجه جهاني خواهد داشت.

کانون ديده بانان زمين به عنوان يک جمع داوطلبانه غير انتفاعي  با بضاعت اندک خود تلاش کرده است که با  اطلاع رساني  هر چند اندک تلاشي در اين راستا انجام دهد.   

متاسفانه  شاهد آن هستيم که هر روز که مي گذرد  وضعيت محيط زيست ايران بعنوان بخشي از همين زمين، رو به وخامت مي رود .  منابع طبيعي آن با مشکل تخريب هاي هول انگيز رو برو شده،  آلودگي خاک و آب  آنقدر شديد است که  حتي سازمان محيط زيست شعار امسال براي اين روز را به نام " آب و خاک از مواهب الهي است، از آنها نگهداري کنيم" اعلام کرده است.

کانون ديده بانان زمين  به سهم خود در بسياري از گزارش ها و تحليل هاي خود يکي از مشکلات کلان بر سر عدم حفاظت واقعي را ساختار سازمان هاي متولي آن مي داند و متعقد است که سازمان حفاظت محيط زيست در اين 28 سال نشان داده است که نتوانسته و نمي تواند حافظ آب و خاک  اين مرزو بوم  از آلودگي و تخريب باشد . اين سازمان در حفظ مناطق حفاظتي واگذار شده به آن نيز ضعف اساسي نشان داده است. بعلاوه سازمان جنگلها و مراتع نيز به عنوان زير مجموعه وزارت کشاورزي هميشه ديدگاه مزرعه مداري بر جنگل هاي اندک و در حال ناپديد شدن داشته و  اين ساختار ناكارآمد، يکي از دلايلي بوده است که  اين منابع ارزشمند متعلق به همه نسل ها، به عنوان متاعي مفت در دست دولتمردان براي توسعه هاي فله اي استفاده شده و در حاشيه آن نيز جريان هاي زمين خواري هر روز چاق و چاق تر شوند و امروزخود را مدعي بلا منازع اين منابع بدانند. اتفاقاتي که بر سر پارک هاي ملي سرخه حصار و خجير تهران در همين  يک دهه آمد، سند قابل دسترسي بر اين مدعاست. تخريب جنگل هاي باستاني شمال و متعاقب آن سيل هاي دهشتناک شمال و آلودگي هاي وسيع نفتي آب و خاک تهران باز نمونه هايي از اين دست اندازي هاي  بي پاسخ مانده به ملت است.

سازمان حفاظت محيط زيست به عنوان معاونت ريس جمهور تاکنون خود را از هر گونه پاسخگويي  به مجلس يعني نمايندگان مردم، مبرا دانسته است  و اينجاست که به قول ادبيات دولتي، سازمان حفاظت محيط زيست و سازمان جنگلها با وزارتخانه هاي ديگر به تعاملات خوبي !! براي اجازه تخريب و آلودگي مي رسند و  اينچنين است که  حقوق يک ملت به نام توسعه  ذبح شده و مي شود  !

 داشتن هوا ي سالم، خاک و آب سالم و برخورداري ملي ( و نه خصوصي )  از منابع طبيعي،  حق مسلّم  هر ايراني است . 

اين را بدانيم که توسعه بدون آب، بدون خاک، بدون اكسيژن لازم،  بدون پوشش گياهي مناسب،  بدون حيات وحش و  در اکوسيستمي تخريب شده و بهم ريخته، پايدار نخواهد ماند.

کانون ديده بانان زمين به مناسبت روز زمين، فرصت را مغتنم شمرده و يک بار ديگر بر اين خواسته تاکيد مي ورزد که :

 براي حفظ محيط زيست ايران مجلس شوراي اسلامي بايد ايجاد وزارت محيط زيست و جنگل را جهت كارآمد شدن ملي  و پاسخگو بودن به اتفاقات هول انگيزي که با بودجه بيت المال در حال گسترش است،  هرچه سريع تر در دستور کار خود قرار دهد.

کانون ديده بانان زمين- 2 ارديبهشت 1386

 

 

*****

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی