جشنواره فیلم های زیست محیطی

 از ۲۱ اسفند تا 3 فروردین در واشنگتن آمریکا
با حضور یک فیلم از ایران

 

گزارش از دوستدار کانون دیده بانان زمین -واشنگتن  -15مارس 2009

  

در آستانه به پایان رسیدن اولین دهه قرن بیست و یکم میلادی، جشنواره فیلم های زیست محیطی هفدهمین سال فعالیت خود را با تنوع چشمگیر فیلم های شرکت کننده، در واشنگتن دی سی امریکا آغاز می کند تا علاوه بر به نمایش گذاشتن عظمت دنیایی که در آن زندگی می کنیم، تهدیدات فزاینده حیات بر روی زمین را نیز در برابر دیدگان ما قرار دهد.


محور اصلی جشنواره امسال (۲۰۰۹) اقیانوس است. اقیانوس، این منبع حیات بر روی زمین و دربرگیرنده سه چهارم آن که بخش زیادی از آن هنوز ناشناخته است. امروزه آلودگی های گوناگون بوسیله انسان راهی اقیانوس می شود و همه روزه اخبار تلخی از این آلودگی ها شنیده می شود. لکه های وسیع نفتی در اثر اکتشاف و بهره برداری از چاههای نفتی، بی مبالاتی در انتقال محموله های نفتی و شیمیایی از طریق اقیانوس، تخریب مرجان ها و بستر اقیانوس با انفجار و دهها مورد دیگر، گونه های دریایی بسیاری را در معرض انقراض قرار داده است.

تردید نکنیم که نابودی این اکوسیستم بی همتا وبدون جایگزین،نابودی تنوع زیستی و حیات بر روی زمین است.


گفتنی است شعار
 سال 2008 
برای روز جهانی اقیانوس عبارت بود از :  "ما
همه شهروند اقیانوس هستیم !  تنها یک زمین و تنها یک اقیانوس
"
WE ARE ALL CITIZENS OF THE OCEAN

One Planet / One Ocean

 

این جشنواره با شرکت ۱۳۰ فیلم و با حضور ۵۰ فیلمساز و ۷۲ میهمان ویژه، دانش و دیدگاه آنها را از یازدهم تا بیست و دوم مارس ۲۰۰۹ -در قالب پخش فیلم و جلسات پرسش و پاسخ- بدون واسطه در اختیار عموم قرار می دهد.

در این جشنواره که در جای جای مراکز علمی، فرهنگی، سفارتخانه ها و موزه های شهر زیبای واشنگتن دی سی امریکا بطور پراکنده به نمایش فیلمها پرداخته است،

حضور یک فیلمساز ایرانی با فیلمی درباره حیات وحش سرزمین غنی و پر رمز  و رازمان قابل توجه و نوید دهنده اقبال مجامع زیست محیطی و فعالان محیط زیست دنیا به ظرفیتهای طبیعی کشورمان است.

این فیلم که  Irani Wildlife  نام دارد، ساخته آقای مانی میرصادقی و محصول سال ۲۰۰۸ به مدت ۲۶ دقیقه است و سفر سینماتیک و شاعرانه ای ست به سرزمینی که حیات وحش آن شکوهمند و در عین حال دیده نشده است. مانی میرصادقی برنده جایزه Wildscreenدر ارتقای فیلمسازی در کشورهای در حال توسعه نیز می باشد.

این فیلم روز یکشنبه  3 فروردین ۱۳۸۸ ساعت ۱:۴۵ به وقت واشنگتن در تالار ششصد نفره آکوستیک صد ساله موزه طبیعی تاریخ طبیعی امریکا به نمایش عموم درخواهد آمد.

 


موضوعات مختلف فیلم های امسال جشنواره شامل اقیانوس ها، جنگل ها، زندگی آبزیان، حشرات، حقوق حیوانات، قتل جنگلبانان، گونه های در حال انقراض، معضل پلاستیک، فاضلاب و زباله، بازیافت،  انرژیهای نو، پارکهای ملی،آلاینده های انسانی و ده ها موضوع متنوع دیگر است و در این میان کودکان و خانواده ها بطور خاص به تماشای هفده فیلم از کل فیلمها دعوت شده اند.


فهرست فیلمها و شرح مختصری از موضوعات آنها در سایت جشنواره 
: www.dcenvironmentalfilmfest.org  قابل مطالعه است.


این جشنواره با وجود نقاط قوت بسیار، برای دوستداران و فعالان محیط زیست دشواریهایی را نیز بهمراه داشته است. پخش پراکنده فیلمها در نقاط مختلف شهر و بعضا بطور همزمان و یا با فاصله بسیار کوتاه زمانی و همچنین محدود بودن ظرفیت برخی از سالن ها، امکان تماشای تعدادی از فیلمها را از علاقمندانی که مایل به دیدن همه فیلم ها هستند گرفته است. امید آنکه دست اندرکاران جشنواره در سالهای آینده در این خصوص نیز چاره ای بیندیشند.

 

*****

                         

اين صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share/Save/Bookmark


صفحه اصلی