جنگل های  باستانی،  چاله های جذب کربن

با نابودی جنگل های باستانی کربن بسیار زیادی به جو زمین بر می گردد

 

کانون ديده بانان زمين : فرزانه رحیمی   - 2008-September

  

در تجزیه وتجلیل جدیدی که در فوریه سال 2008 در مجله طبیعت به چاپ رسیده است ، بیان شده که ،جنگلهای  باستانی "چاله های جذب کربن" هستند. این جنگل ها قرنهاست که دی اکسید کربن را از اتمسفر جذب کرده وتغییرات آب وهوایی را کاهش می دهند.(  برعکس دانش 4 دهه  قبل)

اگرچه در قرارداردهای بین المللی از جنگل های باستانی حمایت نمی شود  و حتی درپیمان کیوتو نیز  اهمیت آنها در بودجه ملی کربن موردتوجه قرارنگرفته، ولی دانشمندان براین باورند که  این نظرات  نیاز به تغییر دارد.

امروزه قوانین محاسبه کربن جنگل ها ، اهمیت جنگل های بکر و باستانی  را  مشخص تر کرده است.  درگزارش تعدادی از محققین دانشگاه ایالت اورگون وسایر انستیتوها ، عنوان شده است اگر این جنگل ها ی باستانی  از بین بروند مقدار زیادی کربن حتی کربن موجود در خاک به اتمسفر بر می گردد.

بعلاوه در تجزیه وتحلیل 519 مطالعه متفاوت مشخص شد ه است که حدود 15درصد زمین های جنگلی نیمکره شمالی  ، جنگلهای باستانی بدون مدیریت هستند که تخریب آن می تواند جزء 10 درصد شبکه جهانی افرایش  انتشار گازهای گلخانه ای باشد

دردهه سال 1960 مطالعه نشان داده، درختان با سن 150 سال یا بیشتر به همان میزان که کربن جذب می کنند به همان میزان منتشر می کنند  ،بدین ترتیب میزان کربن به تعادل می رسد.ولی تحقیقات اخیر انجام شده نشان میدهد در جنگلهای باستانی از  800 سال قبل  تا 15 سال قبل تعادل شبکه کربن  جنگل وخاکها معمولا" مثبت بوده است .  بدین معنی که دی اکسید کربن بیشتری نسبت به انتشار آن جذب شده است.

 بنا به گفته Beverly Law جنگل شناس OSU  (دانشگاه اوکلاهما) ورئیس شبکه Ameriflux(این شبکه در سال 1996 درآمریکا تاسیس شده ومشاهدات دائمی تبادل گاز کربنیک ، بخارآب ، انرژی و... اتمسفر را بصورت فصلی ، سالانه وروزانه ثبت می کند) ،  درختان  کربن دی اکسید را برای عمل فتوسنتز  خود استفاده کرده وآنرا در خود ذخیره می کنند.

 داده های اخیر درحال حاضر به وضوح  نشان می دهد تجمع کربن می تواند در جنگل های قدیمی بسیار زیاد باشد .زمانیکه جنگل های قدیمی پاکتراشی می شوند، کربن به میزانبه میران از 5 سال تا 20 سال  ( در مناطق مختلف فرق می کند) به اتمسفر برمی گردد.  

جنگل های باستانی  قرنهاست که کار جذب کربن را انجام می دهند و زمانیکه یک درخت دراثر هجوم حشرات ، قارچ ها   وعلل دیگرمی میرد ، تاج درختان دیگر کاراین گیاه را بر عهده گرفته واز جایگاه سودمند آن درخت حمایت می کنند.(.قانون طبیعیت )

 

 

 

منبع:2008September -ENN

 

*****

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی