یونان قربانی تغییرات آب وهوایی

 

کانون ديده بانان زمين:  فرزانه رحیمی- Mar  2008

 

 

میانگین سالانه  درجه حرارت درمناطق ساحلی  دریای مدیترانه یک درجه سیلیسیوس بالا رفته است .

 استاوروس دایماس عضو هئیت محیط زیست اتحادیه اروپا  روز جمعه 22 فوریه (2008 )گفت :

یونان در آینده با خشکی مواجه خواهد شد.  افزایش درجه حرارت، بالارفتن سطح آبها و بیابان زایی  به علت تغییرات آب و هوا به کشاورزی و توریسم این کشور صدمه خواهد زد. وی اضافه کرد مناطق کنار ساحل و شهرهای ساحلی مانند Thessaloniki و  Messolongi به زیر آب خواهند رفت.

به گفته دانشمندان میانگین سالانه  بارندگی در یونان از سال 1970 حدود 30 درصد کاهش داشته است . ماه ژانویه 2007 خشک ترین ماه در 50 سال گذشته وماه جون گرم ترین ماه ثبت شده است. این تغییرات آب وهوایی بر گونه های جانوری وگیاهی نیز اثر گذاشته است به گونه ای که باعث مهاجرت بیشتر پرندگان به شمال کشور شده و علاوه بر آن ویروس های غیر بومی وبیماریهای دیگری ظاهر شده اند.

در ماه های گذشته آتش سوزی های جنگل باعث افزایش انتشارمقدار زیادی گاز دی اکسید کربن در اتمسفر شد . این موارد سلامتی مردم را به مخاطره انداخته و  جذب توریست را کاهش می دهد.

وی می گوید یونان باید  اهداف پیمان زیست محیطی کیوتو را اجراکند. این کشور باید جایگزین های  دیگری را  برای  تولید انرژی  یافته  و  درپیش بینی های  ذخیره انرژی و تغییرات آب وهوایی  سرمایه گذاری کند .

 تغییرات آب وهوایی یک مشکل جهانی است ونیاز به راه حل جهانی نیز دارد.

آخرین داده ها نشان می دهد که انتشار گازهای گلخانه ای در اتحادیه اروپا 5/5 درصد پائین تراز میزان آن در سال  1990است .

اتحادیه اروپا باید بین سالهای 2008 تا 2012 به میزان  1/4 درصد انتشار  این گازهارا کاهش دهد که بسیار امیداوار کننده است ولی کافی نیست.

 

منبع :Reuters    February 22, 2008

 

  *****

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی