توفان های هاریکن  گوستاو -  هانا  - ایک -  ژوزفین  و ...

با گرم تر شدن آب و هوای کره زمین سهمگین تر شده اند

 

 

 

کانون ديده بانان زمين : فرزانه رحیمی   - 2008-September

  

درسومین سالگرد توفان کاترینا، توفانی بنام گوستاو (Gustav) که از نظر قدرت تخریب جزء گروه 5 توفانهای هاریکن قراردارد، با شدت بیش از260 کیلومتر برساعت در تاریخ 25 اگوست 2008  از سمت آبهای گرم خلیخ مکریک به طرف نئواورلئان حرکت کرده است.

توفان گوستاو هفتمین توفان تروپیکال و سومین توفان هاریکن ودومین هاریکن اقیانوس اطلس در سال 2008 است .

 این توفان خسارات بسیاری در هائیتی ، جمهوری دومینیکن ، جامائیکا، کوبا و ... وارد کرده است وتعداد زیادی کشته وبی خانمان برجای گذاشته است .

شهردار نئواورلئان این توفان را توفان قرن نامیده ودستور تخلیه اجباری منطقه را داده است .

درجه حرارت بالای آبهای خلیج مکزیک نشان می داد که فاجعه باید سخت باشد.

 قبل از وقوع توفان گوستاو دو توفان دیگر تشکیل شده بود.این توفان تفاوتهایی را با توفان کاترینا داشته است بدین ترتیب که :

*- توفان گوستاو گرمای بیشتری از آبهای گرم خلیج گرفته است.

*- جریان چرخشی آن نزدیک به 90 درجه بوده وحداکثر حرارت برای تغذیه نسبت به کاترینا داشته است.

*-ارتفاع موجها وجزر ومدها  به بیش از 20 فوت یعنی بلند تر از کاترینا بوده است. گفته شده است که   لنگر گاه ها ( و دیواره  های ساحلی)  برای امواجی با  چنین بلندی و قدرت مخرب  ساخته نشده اند.

اگرچه این توفان که تمرکز آن بیشتر در ناحه ارگانزاس- تکزاس ولوئیزیانا بوده است  فروکش کرده  ولی توجهات بطرف توفان Ike متمایل شد .

 

 

توفان گوستاو           

توفان هانا

گفته می شود توفان Ike    امروز ( 7 سپتامبر 2008 ) از گروه 3 به گروه 4 تبدیل شده است . سرعت این توفان 135 مایل بر ساعت است که در چشم توفان 140 مایل بر ساعت می باشد . بر طبق آخرین اخبار این توفان با سرعت 215 کیلومتر به سمت جزایر دریای کارائیب می رود از جمله باهاما - و کوبا .  این توفان هماکنون به سمت بندر " لویزیانا " در حرکت است . شایان ذکر است تقریباً یباً 62 درصد   واردات مواد مصرفی آمریکا از طریق همین بندر انجام می شود لذا بسته شدن و آسیب دیدن این بندر موجب اختلال در این واردات می شود . این توفان نهمین توفان تروپیکال فصل  است که بطرف غرب گسترش پیدا کرده وبه  طرف  Lesser Antilles  و آفریقا با قدرت 65 مایل در ساعت حرکت کرده است .

درهمین حال توفان حاره ای دیگری در دوم سپتامیر ، بنام توفان ژوزفین در سواحل افریقا ، در 180 مایلی غرب – جنوب غرب جزایر Cape Verde  ،  با قدرتی برابر با 50 مایل درساعت شکل گرفته وبه طرف شرق اقیانوس اطلس حرکت کرد. و بالاخره توفان حاره ای کارینا در ناحیه شرقی اقیانوس آرام درهمان روز دوم سپتامبر تشکیل شده وکم کم ضعیف شده وبه طرف غرب وشمال  غرب حرکت کرده ولی فقط خطرات دریایی را بدنبال داشت.

 تحقیقات نشان می دهد ،توفانهای اقیانوس اطلس افزایش یافته، قوی تر وهمچنین مخرب تر شده است .

در چهار سال گذشته توفانهای کاترینا وگوستاو وشش توفان دیگر در گروه 4 یا 5 قرار گرفته اند با قدرت 131 مایل برساعت .بنا بر گفته اقلیم شناسان اثرات گرمایش زمین بر این توفانها متقاوت بوده است . به گفته Judith Curry ، رئیس مطالعات اتمسفری دانشگاه جورجیا ،ما باید منتظر وقوع توفانهای بیشتر از گروه های 4 یا 5 باشیم .از سالهای 2004 تا به امروز توفانها همچنان شدیدتر می شوند. بنا برگفته یکی دیگر از دانشمندان بنام Kevin Trenberth رئیس بخش آنالیز آب وهوا درمرکز ملی تحقیقات اتمسفری در کلرادو، از اواسط دهه 1990 انرژی توفانهای هاریکن که از گرمای آب اقیانوسها تغذیه می کنند ، رو به افزایش است بنابراین اثر گرمایش زمین بر شدت  توفانها هر روز روشن تر می شود.

 Gabriel Vecchi از محققین سازمان اقیانوس شناسی وهواشناسی امریکا در پرینستون، درمقاله ای بیان داشته است ، 6 تا 8 درصد افزایش بارندگی توفانهای کاترینا وگوستاو بعلت گرمایش زمین است .بدین ترتیب که گرم شدن آب اقیانوسها سطح هوا را گرم کرده که می تواند حامل مقدار زیادی رطوبت باشد ، این گرما ورطوبت به عنوان سوخت به هاریکن رسیده قدرت آنرا افزایش داده که بصورت باراندگی شدید  دوباره به زمین بازگشته است .بنابر نظر Judith Curry ، تعداد توفانها از گذشته بیشتر شده است. ازسال 1975 تا 1990 ، 17 درصد هاریکن های دنیا در طبقه بندی 4 یا 5 قرار می گرفته اند ولی از 1990 تا 2004 به 35 درصد واز سال 2003 تا سال گدشته به 41 درصد رسیده ، درحالیکه هنوز توفان گوستاو محاسبه نشده است.

*****

افزوده :

توفانها از نظر قدرت و ارتفاع امواجی که ایجاد می کنند به 5 گروه تقسیم می شوند:

گروه

سرعت باد مایل برساعت (کیلومتر برساعت)                

                ارتفاع امواج فوت (متر)

5

156 (250)

18(5/5)

4

155-131 (249-210)

18-13(5/5-0/4)

3

130-111 (209-178)

12-9 (7/3-7/2)

2

110-96 (177-154

8-6 (4/2-8/1)

1

95-74 (153-119)

5-4 (5/1-2/1)

قسمتی از بزرگراه highway 1 Grand isle,La  واقع در لوئیزیاناکه در اثرتوفان گوستاوبه زیر آب رفته است

 (2سپتامبر 2008)

 

 

منابع:Reuters/NOAA/Handout

Newscloud.com

Weather.com/newscenter/hurricanecentral

News.yahoo.com/s/ap/sci-gustave-warming

                                                            

                                                      

*****

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی