هشت نيروگاه  هسته اي فعال کشور اسپانيا ، با هدف جايگزيني انرژي تجديد پذير و پاكيزه از رده خارج خواهد شد .

ترجمه : کانون ديده بانان زمين

 

اسپانيا با نيروي هسته‌اي وداع مي‌كند. پنجمين كشور اروپائي نيز خود را از جرگة كشورهاي داراي انرژي هسته‌اي كنار مي‌كشد .

انرژي باد با بهره گيري از سرمايه گذاري مساوي با رآكتور اتمي، 5 برابر بيشتر فرصت شغلي و 3/2 برابر بيشتر برق توليد مي‌كند .

مادريد-اسپانيا-  صنعت هسته‌اي اكنون گرانترين ، خطرناكترين و آلاينده‌ترين راهي است كه تا كنون براي جوشاندن آب اختراع شده است . رئيس جمهور اسپانيا خاطرنشان كرد هشت نيروگاه فعال اين كشور، با هدف جايگزيني انرژي تجديد پذير و پاكيزه از رده خارج خواهد شد .

بخش صنعت به شدت تلاش مي‌كند تا ده  نيروگاه هسته‌اي ديگر به اسپانيا بفروشد و از طرق قانوني نيروگاه‌هاي موجود را پس از پايان دورة تعيين شده همچنان فعال نگاهدارد .

اما خوزه لوئيز زاپاترو رئيس جمهور اسپانيا بر تعهد دولت براي خروج از جرگة دارندگان نيروگاه هسته‌اي تأكيد كرد .

جان واند پوته از اينترنشنال گرين پيس گفت «زاپاترو نشان داده است كه سردمدار آماده كردن زمينه براي ترك اين معضل آلاينده و خطرناك و پيوستن به منابع انرژي تجديد پذير و سالم است.»

در سراسر دنيا صنعت هسته‌اي به همراه خود كوهي از قروض ومناقشات و علاوه بر آن انبوهي از زباله‌هاي خطرناك بوجود مي‌آورد . زاپاترو نه تنها با ترك اين معضل موافق است ، بلكه پذيرفته است تا براي حل معضل زباله‌هاي موجود راديواكتيو همكاري كند .

معمولاً از تغييرات آب و هوا به عنوان بهانه‌اي براي صرف ميلياردها دلار براي ساخت رآكتورهاي  بيشتر به منظور احياي اين صنعت شكست خورده بهره گيري مي‌شود . اما اكنون يك منبع مهم انرژي تجديد پذير عبارتست از انرژي باد كه هرساله بيش از 6000 مگاوات به برق فشار قوي اروپا مي‌افزايد كه برابر است با دو رآكتور بزرگ هسته‌اي .  نيروي باد در ظرف چند سال در اسپانيا  8 درصد توليد ملي الكتريسيته را بر عهده گرفته است . تنها در سال 2005  نيروگاه بادي جديد  چهار برابر برق بيشتر از رآكتور هسته‌اي زوريتا كه ماه گذشته اسپانيا آنرا تعطيل كرد ، توليد كرده است .

اكنون اسپانيا به عنوان پنجمين كشوري كه از نيروي هسته‌اي صرفنظر مي‌كند به كشورهاي سوئد ، آلمان ، ايتاليا و بلژيك مي‌پيوندد.

 منبع : اينترنشنال گرين پيس  2006

 

***

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی