نسخه قابل چاپ

 

 حفاظت محيط زيست به  يک سرمايه گذاري سود آور تبديل مي شود

 

  احيا و حفاظت جنگلهاي  جهان و جلوگيري از جنگل زدايي  از طريق جبران  سهميه حذف آلاينده هاي کربني

 

گردآورنده و برگردان:کانون ديده بانان زمين-طيبه موسوي

 

يك زيست شناس انگليسي بنام  يان  سوينگلند   طرحي جالب  كه موجبات کاهش آلودگي حاصل از   انتشار گاز هاي  کربني آلاينده    را فراهم مي آورد،ارائه داد . در اين طرح او به کشورهاي پيشرفته اي  كه    معاهده کيوتو را پذيرفته‌اند ، پيشنهاد مي کند که    تعهدات خود در   مورد کاهش گازهاي آلاينده منتشره از مراکز صنعتي   .هزينه‌اي هم تراز با آن را صرف افزايش سطح جنگل هاي جهان و جلوگيري از روند فزايندة تخريب آنها كنند .

 در پيمان کيوتو شرکتها ي آلاينده هوا  متعهد مي شوند که در جهت رفع آلودگي هواي زمين و تغييرات آب وهوا  بکوشند. در اين پيمان براي هر كشور  با توجه به تعداد  واحدهاي صنعتي   آن كشور  "سهميه حذف کربني"    تعيين مي شود  . از آنجا که  رفع آلودگي   از واحدهاي آلاينده کربن در کشورهاي پيشرفته مستلزم  صرف هزينه هاي بسيار سنگين است, بنابراين براي آنان    صرف هزينة كمتر  از طريق  احيا و حفاظت جنگلهاي مناطق ديگرجهان - جلوگيري از جنگلزدايي- براي تحقق تعهدات خود بسيار سودآور خواهد بود.با سرمايه گذاري در مناطق جنگلي جهان  از  مقدار گازهاي آلاينده منتشره  در سطح جهان کاسته و از روند تغييرات آب و هوا جلو گيري مي شود. اين طرح از آن جهت حائز اهميت است که کشورهاي آلاينده با انجام تعهداتشان در جايي ديگر از جهان موجب مي شوند که  امرحفاظت محيط زيست به  يک سرمايه گذاري سود آور تبديل شده و از وضعيت فاجعه آميز کنوني نجات يابد .

 

اين ايده در سال1998 به  ذهن زيست شناس انگليسي " يان  سوينگلند"خطور کرداو شاهد تخريب  گسترده جنگلهاي باراني (بورنئو)  مالزي  در کمتر از دو دهه بود. آز آنزمان او بدنبال راهي بود که بتواند از شدت جنگلزدايي در جهان بکاهد.اين محقق اکولوژي از دانشگاه کنت که  در دهه 1970 دو سال به تنهايي  در جزيره مرجاني آلدابرا اقيانوس هند براي  مطالعه زيستگاه لاکپشتهاي غول پيکر زندگي کرده است  اکنون براي  تحقق  و اجراي طرح پيشنهادي  جبران سهمية گازهاي آلاينده باهمکاري  "اريک بتل هيم" مديريت جنگلداري پايدار- شرکت دورل انگليسي  را تاسيس کرده است.

اين شرکت حدود 15 هزار هکتار  از جزاير کانگورو ( سومين جزيره بزرگ استراليا) را خريده است که بطور عيني  نشان دهد احياي جنگل  در ازاي سهميه حذف آلاينده هاي کربني هم مي تواند تجارتي سودآور باشد .سوينگلند معتقد است" زماني که شما بتوانيد از چيزي کسب و کار بسازيد  ديگر آن چيز تخريب نمي شود. و با بهبود  وضعيت معيشتي انسان ها ، آينده را از آن وي  كرده‌ايم . "  

جزيره کانگورو استراليا  ,زيستگاه  دو نوع جمعيت" کوآلا" است  که در ميان درختچه هاي بومي  با وسعت  حدود 50 هزار هکتار زندگي مي کنند.آنها قصد دارند اين منطقه را با کاشت گونه هاي کاج  و اکاليپتوس که بومي جزيره هستند احيا کنند.

جذب ميليونها تن کربن

 تجارت سهميه حذف آلاينده هاي  کربني  بخش کليدي استراتژي اتحاديه اروپا  در معاهده کيوتو براي  (حذف) گازهاي آلاينده گرماساز  است.امسال با اجراي طرح تجارت گازهاي منتشره در اتحاديه اروپا  , 11500 کارخانه اروپايي   و نيرو گاه برق  و شرکتها مجاز شدند همچون تجارت کالا  , سهميه آلودگي شان را در بازار بفروشند  . با اين طرح 230 ميليون تن دي اکسيد کربن  که سبب گرماي جهان شده  داد و ستد مي شود.گروههاي صنعتي ارزش اين کسب و کار را امسال بيش از 3/5 ميليارد دلار برآورد کرده اند.

مهمترين ابتکار تجارت سهميه گازهاي منتشره توسعه  مکانيسمهاي  پاکيزه است .با اين طرح شرکتها علاقمند به  سرمايه گذاري در پروژه هاي   سازگار با محيط زيست  در کشورهاي در حال توسعه مي شوند.

 

استقبال جهاني از طرح "وضعيت  برنده- برنده"

ولز جنوبي استراليا تنها استاني است  که در آن سهميه کربن مبادله شده است اما بقيه ايالتها  و  دولت مرکزي  در حال مذاکره براي تاسيس يک موسسه ملي  تجارت سهمية گازهاي آلاينده هستند. پروژه هاي مشابهي در 13 کشور از برزيل تا مراکش  و تانزانيا در حال اجرا است. بتلهيم موسس شرکت و وکيل انجام قراردادهاي تجاري شيکاگو معتقد است:" آسيا نيز مي تواند گوشه اي از کسب و کار ذخيره سازي ( مفهوم مشخص نيست ) کربن را به عهده بگيرد.او مي گويد شرکتش 24 سرمايه گذار دارد که هر يک مي توانند بيش از ده ها ميليون دلار در اين بازار  سرمايه گذاري کنند ".

اين بنگاه اميدوار است که اين طرح را در کشورهاي آسيايي ازجمله هند و مالزي اجرا کند . آنها در حال گرفتن مجوز قانوني  و مالي  براي تجارت کربن هستند. در اجلاس ساراواک دانشمندان از ابتکار سوينگلند استقبال کردنديکي از   ايالتهاي مالزي  در جزيره بورنئو  که سرشار از منابع گياهي و حيات وحش مي باشد نيز از اين طرح استقبال کرده است..".چئونگ اک چون" از مقامات جنگلداري ساراواک  مي گويد دولت  مالزي در حال بررسي رژيمهاي تجارت کربن در همه دنيا هستند  که بتوانند قرارداد تجاري سودمندتري را به چنگ آورند. حداقل امتياز" طرح شناور کربن" اين است که ارزشهاي پولي جايگزين درختان شده است.آنان معتقدند با اجراي اين طرح مي توان در مقابل اهداف حفاظتي نيازهاي توسعه اي ساراواک را نيز  بر طرف ساخت. تنها ثروت حاصل از سودهاي عيني است که مي تواند انگيزه مردم در حفاظت از محيط زيست باشد. چگونه مي خواهيد مردم از محيط زيست بدون هيچگونه مشوقي حفاظت کنند.بديهي است که بايد محرکي وجود داشته باشد.

*****

 

 خبرگزاري رويتر Clarence Fernandez -26دسامبر2005

www.enn.com

 

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی