بازگرداندن زندگي به دهکده زيباي کوهستاني  ايتاليا

   نمونه اي از  همزيستي  يک اقتصاد سالم  با  محيط زيست

و سلامت اجتماعي

 

ترجمه : کانون ديده بانان زمين –  مهين سروري

 

 

دهکدة    وارسِ ليگورِ  (     Varese Ligure    )   در درة     وارا   (Vara  ) واقع در شمال غرب  ايتاليا ( شرق جنوا     Genova)    نمونه اي  از هم زيستي يک اقتصاد سالم،  توجه به محيط زيست و سلامت اجتماعي  مي باشد و شايد از پاکيزه ترين و از نظر رعايت شرايط  اکولوژيکي از بهترين دهکده در اروپا باشد.

از زراعت تا گله داري از انرژي قابل بازيافت  تا بازيافت مواد زائد،  از صنعت  گردشگري  پايدار تا برنامه هاي اجتماعي،  همه چيز در اين دهکده 1600 هکتاري در ميان کوه هاي منطقه    ليگوريا (  Liguria)  ايتاليا با توجه کامل به طبيعت و  محيط زيست  انجام مي گيرد .

در گذشته از جمعيت 2350 نفري  اين دهکده   جوانان در جستجوي کسب و کار به شهر ها مي رفتند و افراد مسن در محل باقي مي ماندند.  زندگي اجتماعي دهکده به زوال کشيده مي شد . افتادن در اين سراشيب مسئولين دهکده را وادار نمود تا از توسعه به رسم  معمول دست کشيده و راه توسعه پايدار را انتخاب کنند که در 14 سال گذشته دهکده  "  وارسِ ليگور" را مبدل به نمونه اي در ايتاليا و تمام اروپا نموده است . اين اولين اجتماعي است که موفق به کسب دو گوهي نامه زيست محيطي در اروپا   ( ISO 14001      در سال    1999     و  EMAS   در سال 2004   )  شد  و همچنين جايزه بهترين جامعه زراعي اروپا را در سال 2004کسب نموده است . شهردار اين منطقه به خبرنگار    Ttierramerica . گفت که  محيط زيست تنها منبع درآمد ما مي باشد و  بايد همگي از آن استفاده  ببريم . وي همچنين گفت که ارائه خدمات و ايجاد مشاغل در چارچوب احترام به محيط زيست و تميز نگاه داشتن آن به خوبي پيش مي رود .

تبديل زراعت معمولي به زراعت پايدار

 در 95 درصد از وسعت محله زراعت به صورت ارگانيک انجام مي شود . توليد ميوه و سبزي جات با استفاده از حشره کش ها و مواد شيميايي انجام نمي گيرد . حيوانات که معمولاٌ بز و گوسفند مي باشند تحت شرايط مناسب  زيست محيطي پرورش مي يابند . رئيس تعاوني  سيبل  (     CIBEL )در اين  ناحيه مي گويد : دنبال نمودن قوانين خاص زيست محيطي  جندان هم ساده نيست، چون   اجراي اين قوانين در طول سال  تحت نظارت و  کنترل دائم مي باشد  .

 جابجايي از نحوة زراعت معمول به زراعت پايدار موجب گرديده تا 50 تعاوني زراعي  از تهيه و فروش  ناهار مدارس محلي و فروش محصولات غذايي خود در  سوپر مارکت هاي شهر هاي همسايه بهره مند  مي گردند . اغلب تعاوني ها از ازدياد مشغال و در آمد برخوردارند گرديده اند . به طور مثال در آمد سالانه تعاوني Carni San Pietro   هفتصد و  پنجاه  هزار يورو ( 750000  )    و تعاوني  Casearia يک ميليون 300 هزار يورو مي باشد .

توربين هاي بادي

  اين دهکده داراي چهار توربين  بادي است که هريک 46 متر ارتفاع دارند و با سرعت 2/7 متر در ثانيه مي گردد و در هر سال 30 هزار  يورو از  مصرف برق صرفه جويي  مي نمايد و از  ايجاد 8 هزار تن دي اکسيد کربن جلوگيري مي کند  . 

پنل هاي خورشيدي

 اين دهکده داراي پنل هاي خورشيدي    مي باشد که با استفاده از نور خورشيد 23 هزار کيلووات  برق اضافي ايجاد مي کنند و نيز از  ايجاد 9600 تن دي اکسيد کربن جلوگيري مي نمايد و يک سد آبي نيز وجود دارد که مصرف برق را براي 3 هزار خانوار توليد مي کند .

کاهش موادزائد

 مواد زائد در اين درة زيست محيطي از 530 کيلوگرم براي هر شخص به 350 کيلوگرم تقليل يافته است .

 ازدياد گردشگر

 گردشگري  پايدار در  وارسِ ليگورِ Varese Ligure رو به تزايد گذاشته و توجه توريست هايي را که در پي آرامش و درک زيبايي هاي طبيعي مي باشند و  مي توانند  خود را با  قوانين زيست محيطي  وفق دهند جلب نموده است .   

 ايجاد 140 شغل جديد و بازگشت جوانان

بعضي از جوانان برگشته اند  زيرا با ازدياد توريسم و تجارت   140 شغل جديد بوجود آمده است .

امروزه مردم اين منطقه احساس غرور مي نمايند و همين انگيزه باقي ماندن آنها در محل است .

 ***

منبع : IPS – ميلان 12 اوت 2006   - فرستنده مطلب : فرنچيسکو کولومبو (  Francesco Colombo  )از مخبرين  Tierramerica    است  (  اين خبر گزاري متشکل از 5 روزنامه آمريکاي جنوبي مي باشد و سرويس خبري خاصي است که توسط  IPS  با پشتيباني UNDP و UNEP  ارائه مي باشد . )

 

 

نقشه موقعيت جغرافيايي دهکده  وارسِ ليگورِ و تصاويري چند از اين دهکده

                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی