ادامه تراژدی اسفبار تخریب و نابودی جنگل های باستانی شمال این میراث ملی و جهانی در دو سال گذشته

 

13 شهریور1387 آتش سوزي هفته گذشته جنگل گلستان بيش از يك ميليارد و 150 ميليون ريال خسارت بر جاي گذاشت.120 هكتار از جنگل‌هاي گلستان طعمه حريق شد و بيش از هزار و 300 اصله درخت در آتش سوخت.  ( ایسنا )

 

 7-سیل ، توفان و رانش زمین  

با روند  تخریب  جنگل ها و تغییر کاربری  ،  کاشت نهال های سریع الرشد در شیب های کوهستانی ،  سد سازی های  رو به گسترش ،  جاده سازی های  بسیار  در شیب های تند مناطق کوهستانی  ارتفاعات  البرز ، تخریب مراتع ،  معدن کاوی ، سوء  مدیریت  رودخانه ها   و ... در مجموع  شرایطی را   ایجاد کرده است که  با بارش چند ساعت باران،   سیل های هول انگیز اتفاق می افتد  و خود عامل دیگری می شود در سرعت  و شدت  بخشیدن به سیل های بعدی .

 نگاهی به سیل های اتفاق افتاده در این  دوسال  و بویژه در شهریور و مهر ماه سال جاری ( 1387) که خسارت های جانی و مالی بسیار برجای گذاشته است،   خود بزرگترین گواه جنگل تراشی ها و تغییر کاربری در همین دو سال است .

 با جنگل تراشی در  کوهستان های  بسیار شکننده  البرز از بعد توپوگرافی ،  زمین ساختی و خاکشناسی و بدون توجه به شرایط اقلیمی  (بالا بودن شدت باران های 24 ساعته)  و ...  آیا باید انتظار کاهش سیل ها را داشت یاا فزایش آن ؟  این سیل ها بر آیند سوء مدیریت در البرز است !

 خاک شویی و فرسایش خاک در استان های شمالی بیداد می کند. به عنوان مثال  ميزان فرسايش خاك  تنها در استان گلستان سالانه به  ۲۵تن در هكتار  رسیده است.  رقمی که حتی از متوسط فرسایش خاک کشور  بیشتر شده است .

زخم های مردم کلاله و مینودشت هنوز از سیل های  چند سال پیش التیام نیافته  بود که باز سیل های  شهریور و مهر ماه امسال  آن را پر جراحت تر کرد .  وقتی اعلام می شود که در " تیل آباد " هر 40 خانه روستایی نابود شد، این اتفاق  ساده ای نیست که از آن بگذریم و با پرداخت شندر غاز  جبران خسارت کنیم  . این سیل تمامی دار و ندار  این 40 خانوار روستایی را با خود برده و یا غیر قابل استفاده کرده است . وسایلی که در پس  آنها پیشینه ای از خاطرات و هویت های دیرینه هریک از این خانواده ها بوده است ! و  این چیز کوچکی نیست که بشود آن را جبران کرد . زخم از دست دادن آنها برای همیشه باقی  خواهد ماند  و یا وقتی  حاصل دسترنج کشاورزان  شمالی در چند ساعت  از بین می رود و خاک پر ارزش زمین های کشاورزی آن ها  نابود می شود با هیچ مبلغی نمی توان این خاک های پر  ارزش از دست رفته را به کشاورزان بر گرداند  و بسیاری مصائب  دیگر که بیش از یک دهه است بر سر مردم شمال می آید . این همه ،  تاوان  چوب بری های شرکت های کوچک و بزرگ چوب و نیز سوء مدیریت های دولت است .   

وقتی سیل ها اینچنین مکرر و فاجعه بار  شده اند باید مسئولین پاسخگوی آن  باشند!  و تنها به اعلام این حوادث و اعلام میزان خسارت ها اکتفا نشود . خسارت و مصیبت را مردم  لمس کرده اند دولت باید پاسخ دهد چرا ؟ انداختن علت وقوع همه مصیبت ها به گردن عوامل طبیعی شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت است .

 اگر چه تغییرات آب و هوایی موجب شدت گرفتن باران ها و  شدت گرفتن توفان ها شده است. ولی آگاهی از این امر خود  دلیل بسیار مهمی است برای شدت بخشیدن به عوامل کنترل کننده و پیشگری کننده. چشم بستن به آنچه که در کوهستان های شکننده  البرز  در حال اتفاق  است و چشم بستن بر روی تغییرات آب و هوایی و در این خیال بودن که این تغییرات آب و هوایی مخصوص کشور های دیگر دنیا است، خیالی خام و مصیبت رساندن بیشتر به مردم و میراث طبیعی است.

کانون دیده بانان زمین در همینجا از دولت، قوه قضاییه و مجلس می خواهددست کم  در مورد سیل های امسال تحقیق و تفحص جدی انجام داده و علل تشدید این سیل ها را  شفاف به مردم گزارش دهند!

 به عنوان مثال باید گفته شود علت خرابی اینهمه پل در سیل ها  چه بوده است ؟  از جمله 33  دستگاه پل در جاده آزاد شهر به شاهرود تخریب می شود و یا  ‪ ۵۰ پل در سیل تالش در مهر ماه امسال  و ...این چه نوع مهندسی و پیش بینی روان آب ها برای عبور از زیر این پل ها بوده است  که به این افتضاح کشیده شده؟  !   و یا  علت اینهمه خرابی جاده ها در سیل ها چیست ؟ راه هایی که ناپدید شده ؟  این چه نوع راه سازی است ؟  و ...

  "  واژه آبگرفتگی" بجای واژه " سیل " که از جانب  برخی از مسئولین و بویژه صدا و سیما  جایگزین می شود ، از ابعاد فاجعه سیل ها کم نمی کند  ! یکی از وظایف  صدا و سیما،  این دستگاه عریض و طویلی که با پول بیت المال  تغذیه می شود ، منعکس کردن مصیبت های مردم در این مواقع است تا مسئولینی که موجبات این مصیبت ها را فراهم کرده اند کمی به خود آیند !ولی در همین سیل های اخیر شمال  و سیل های دیگری که  سال جاری ( 1387 ) در غرب و جنوب کشور اتفاق افتاد به اخبار بسیار کوتاه بسنده شد . سيل ، فعاليت‌هاي گمرك آستارا را به علت تخریب یک پل به  ركود می کشاند ولی انعکاسی در خور،  از آن در اخبار رسمی صدا و سیما یافت نمی شود  ! و .... صدا و سیمایی که اگر سیلی در یک کشور دیگر اتفاق بیافتد بار ها آن را پخش می کند ، در مورد کشور خودمان بی تفاوت از آنها می گذرد!

 صدا و سیما  ساعت ها وقت و هزینه صرف می کند  تا نظر مردم را در مورد پخش سریال های تلویزیونی جویا شود ولی با  اهالی آواره " تیل آباد "  وارد نظر خواهی نمی شود که این مصیبت چگونه بر سرشان فرود آمد.

  با روند تخریب کنونی و با تغییرات  شدید آب و هوا ، متاسفانه سیل های بیشتری  در  شمال در راه است !که چون گذشته مردم باید تاوان آن را بپردازند  .   تاوان جنگل تراشی ها یی که به بهانه راه سازی های غیر ضرور و سد سازی های فله ای انجام می گیرد و به غلط  عامل   مهار سیل ها اعلام می شود !  

یا باید جلوی این تخریب ها گرفته شود ویا منتظر سیل های بد تر و بدتر باشیم

بچه های سیل زده کلاله -قپان  ( استان گلستان ) - عکس از : نسرین دخت خطیبی - 1385

 کلاله - پل تخریب شده  در وسط مسیل ( استان گلستان )  - عکس از : نسرین دخت خطیبی - 1385

15 مهر 1385  بدنبال بارش شديد باران طي شبانه روز گذشته مناطق حاشيه رودخانه‌هاي شهرستان‌هاي ماسال و شفت دچار سيلاب و خسارت شد . ( ایرنا)

15 خرداد 1386  سيل باز هم به مينو دشت خسارت وارد کرد . جاده مينو دشت به بجنورد در محدوده جنگل گلستان مسدود شد . اين سيل به حدود يک هزار و 700هکتار از مزارع گندم، کلزا و شالي شهرستان خسارت وارد کرد. ( ایرنا  ) 

11 مرداد 1386  سیل به رحیم آباد گیلان خسارت زد ( کیهان )

14 مرداد 1386  جاری شدن سیل در منطقه آزاد شهر تمامی خانه های روستای " تیل آباد " در بخش چشمه ساران را تخریب کرد. با توجه به گلی و خشتی بودن خانه های این روستا و آب گرفتگی زیاد بازسازی منازل مسکونی این روستا امکان پذیر نیست و تعداد زیادی احشام نیز در این سیل تلف شدند. حدود 700 تا 800 هکتار نیز زمین کشاورزی از بین رفته است . همچنین   سيل در شهرستان‌هاي آزادشهر و مينودشت به كشته شدن يك تن و مفقود شدن پنج تن از اعضاي يك خانواده در روستاي چماني مينودشت منجر شده است..( ایرنا و ایسنا)

17 مرداد 1386  دبير ستاد حوادث غيرمترقبه استان گلستان: سيل شنبه شب هفته جاري در روستاهاي بخش چشمه‌ساران شهرستان آزادشهر در شرق استان بيش از ‪ ۴۱۰ميليارد ريال خسارت برجاي گذاشت. بر اثر سيل ‪ ۲۵كيلومتر از جاده آزادشهر به شاهرود، سه كيلومتر از مسير مينودشت و ‪ ۵۰۰متر از جاده علي‌آبادكتول كاملا تخريب شده است. ‪ ۳۳دهنه پل در مسير آزادشهر - شاهرود و دودهنه پل در جاده مينودشت تخريب شده‌است.  تعداد واحدهاي مسكوني آسيب ديده ‪ ۲۹۲واحد .   از اين تعداد ‪ ۱۱۸واحد از ‪ ۵۰تا ‪ ۸۰درصد و ‪ ۱۷۱واحد مسكوني بين ‪ ۸۰تا صد درصد تخريب شده‌اند. ‪ ۶۰۰هكتار از اراضي شاليزاري و ‪ ۱۰۰هكتار از باغات در بخش كشاورزي اين منطقه نیز  خسارت ديده است. ‪ ۴۰۰راس گوسفند و ‪ ۲۵راس دام براثر سيل تلف شده‌اند .در بخش مخابرات هشت ميليارد ريال و آب و فاضلاب روستايي ‪ ۴/۷ميليارد آسيب وارد شده است ( ایرنا )

5 مرداد 1387 سیلاب به بیش از 120 هکتار از اراضی بلده نور خسارت وارد کرد.فرماندار نور: این سیلاب در ارتفاعات سیاه سنگ، روستاي بل و شهر بلده رخ داده است بر اثر سیلاب حدود 20 هکتار از اراضی مردم نيز تخریب شد ....(ایسنا )

  15 مرداد 1387  مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان : جاری شدن سیل در منطقه آزادشهر منجر به خسارت بیش از 7 میلیارد ریالی به شبکه های توزیع برق استان  شد در همین زمینه شبکه برق رسانی به 23 روستا و 3 هزار و 939 مشترک در منطقه قطع گردید. ( گیلان نیوز )

7 شهریور 87 13بخشدار بلده از توابع شهرستان نور   : وقوع سيل دو روز گذشته در اين بخش كوهستاني، حدود ‪ ۱۰ميليارد ريال به منطقه خسارت وارد كرد...ريزش كوه و زباله‌ها و نخاله‌ها همراه سيل سبب مسدود شدن حدود ‪ ۱۰كيلومتر محور اصلي روستاي "ولاشيد" و "دوآب " شد. اكنون آب آشاميدني بيشتر روستاهاي اين منطقه قطع شده.... ( ایرنا )

8 شهریور 1387در منطقه درياچه ولشت به علت جاري شدن سيلاب دو خودرو به داخل درياچه واژگون شدند كه خوشبختانه نيروهاي امدادي موفق به نجات سرنشينان آنها شدند.  ( ایرنا )

16 شهریور1387   براثر سيل روز گذشته محورهاي روستاي ميانسرستاق، زرين گل، راميان، شش آب، اولنگ، شيرين آباد، چينو، خاك پيرزن، افراتخته آسيب وارد شد....( ایرنا )

23 شهریور 1387 به  دنبال وقوع طوفان و سيل در "شاندرمن ماسال" ، "ديلمان" ، "ييلاقات املش"، علاوه بر خسارت وارده بر چند واحد مسكوني، سه راه‌روستايي مسدود و ‪ ۵۰راس از احشام نيز تلف شدند. ( آوای شمال )

24 شهریور 1387 سيل 250 ميليون تومان به تأسيسات زيربنايي املش خسارت زد بر اثر اين سيل راه‌هاي روستايي در مناطق كجيد و سمام در بخش رانكوه خسارت ديدند و راه روستاي مربويه‌شيه به طور كامل تخريب و قطع شد. در بخش دامي 51 راس گوسفند زير آوار رفته و تلف شدند و در بخش كشاورزي نيز انهار سنتي دهستان‌هاي كجيد و سمام دچار تخريب شدند.  ( فارس )

 24 شهریور 1387 حجم خسارات ناشي از سيل اخير در منطقه كالپوش شاهرود دو ميليارد و ‪ ۹۳۴ميليون ريال اعلام شد. بيشترين خسارت اين سيل معادل يك ميليارد و ‪ ۹۸۴ميليون ريال به كشاورزي و دامداري منطقه وارد شده است.  حجم خسارت سيل به مناطق مسكوني و تجاري روستاهاي حق‌الخواجه، نام‌نيك و حسين آباد ‪ ۵۰۰ميليون ريال ذكر شد... ( ایرنا )

26 شهریور1387  مدير كل ستاد بازسازي و حوادث غيرمترقبه مازندران اعلام كرد. در اثر تندباد و بارش شديد همراه با رعدوبرق ، ‪ ۴۵۰واحد مسكوني ، لوازم خانگي منازل ، ‪ ۶۵۰هكتار اراضي زراعي و باغي ، چهار لنج ماهيگري و به بخشي از تاسيسات زيربنايي نظير آب ، برق و جاده مازندران آسيب و خسارت شديدي زده است.( آوای شمال )

26 شهریور1387  بارندگي شديد موجب طغيان رودخانه در روستاي پيوندان و آبگرفتگي روستاهاي سياهمزگي، توسه، ليوندان و خرمكش شهرستان شفت شد. همچنين بر اثر بارش باران تعدادي از خانه‌هاي روستايي و انبارهاي برنج شهرستان شفت دچار خسارت شدند. همچنين بارندگي شديدي كه از روز گذشته در گيلان باريدن گرفت موجب ايجاد سيل در روستاي ديگه‌سرا و روستاهاي اطراف تالش شد كه امداد رساني به اين مناطق در حال انجام است.( فارس )

26 شهریور 1387 طوفان و سيل هفته گذشته درشهرستان ماسال ،‪ ۱۰ميليارد ريال خسارت به بار آورد بيشترين خسارت وارده در بخش "شاندرمن" بوده است علاوه بر تخريب بخش‌هايي از منابع طبيعي و قطع درختان، تعدادي از منازل مسكوني تخريب و خسارتهايي نيز به تاسيسات برق و تلفن وارد شد. ( ایرنا )

 26 شهریور 1387  بارندگي شديد شب گذشته بيش از 50 ميليون تومان به تاسيسات راهسازي املش خسارت زد. بارش سيل آساي باران باعث رانش قسمتي از جاده مسير بزكويه به پردين‌لنگه و آب شستگي جاده‌هاي خاكي روستاهاي لليج گوابر و مظفرسرا شده است.  (  فارس )

28 شهریور1387  فرماندار تنكابن گفت: بر اثر رگبار شديد باران و جاري شدن سيل در منطقه سه هزار تنكابن ، خسارات زيادي به راه‌هاي ارتباطي، پل‌ها و واحدهاي پرورش ماهي اين منطقه وارد شد. سيل همچنين يك دهنه پل را تخريب كرد و ‪۴۰۰ تن ماهي قزل‌آلاي دو واحد پرورش ماهي اين منطقه كوهستاني از بين برد. (آوای شمال )

8 مهر1387 فرماندار بهشهر: بر اثر توفان شب گذشته، خسارت تاسيسات اين شهرستان 7 ميليارد و 750 ميليون ريال رسيده است. خسارت باران شديد در شهريورماه سال جاري 5 ميليارد و 901 ميليون تومان برآورد شده است. در پايان ميزان خسارت وارده توفان دو هفته گذشته در اين شهرستان را بيش از 93 ميليون تومان در بخش مسكوني و 470 ميليون تومان در بخش معيشتي عنوان كرد.( فارس )

9مهر 1387فرماندار نكا: سيل و طوفان اخير در نكا منجر به وجود آمدن بيش از ‪ ۱۲۰ميليارد ريال خسارت و كشته شدن سه تن از شهروندان شد. در جريان طوفان و جاري شدن سيل پريشب سه هزار منزل در شهر و روستا دچار آبگرفتگي شده و ‪ ۲۰هزار جوجه در مرغداريهاي منطقه تلف و ‪ ۲۰۰راس گوسفند روستاييان در آغل از بين رفته‌اند. در حال حاضر قطع برق در ‪ ۳۰روستاي منطقه وجود دارد كه اميدواريم به زودي رفع گردد و اين مشكل به دليل قطع ‪ ۵۰۰اصله درخت و برخورد آنها با كابل برق صورت گرفته كه با همكاري اداره برق و ساير نهادها برطرف خواهد شد.( ایرنا )

9 مهر 1387 فرماندار بندرگز: براثر جاري شدن سيل شامگاه يكشنبه در اين شهرستان ، بيش از يك هزار واحد مسكوني در شهرهاي بندرگز و نوكنده دچار خسارت شد. از اين ميزان حدود ‪ ۴۰۰واحد مسكوني در شهر بندرگز و ‪ ۶۰۰واحد در نوكنده دچار آبگرفتگي شديد شده است. ( ایرنا )

11 مهر 1387 قائم مقام سازمان جهاد كشاورزي مازندران: 1000 راس دام و 60 هزار قطعه مرغ در توفان 7 مهر تلف شدند و به 115 واحد مرغداري و 188 واحد دامداري خسارت وارد شد. توفان 7 مهر به 13 هزار هكتار از باغ هاي مركبات و 3 هزار و 20 هكتار از مزارع استان خسارت وارد كرد افزود: 45 واحد شاليكوبي ، 2 هزار كلوني زنبور ، 18 واحد گلخانه نيز در اين توفان صدمه ديدند. مرتضي هاشم پور مدير عامل شركت شهرك هاي صنعتي مازندران نيز با بيان اينكه به شهرك هاي صنعتي 1 و 2 ساري و همچنين شهرك صنعتي جويبار خسارت زيادي وارد شده است گفت: از 196 واحد صنعتي در شهرك صنعتي شماره يك ساري 105 واحد آسيب ديدند ، پوشش سقفي خود را 100 درصد از دست دادند و با آب گرفتگي ، تخريب سوله و آسيب ديدگي سردخانه ها مواجه شدند. وي با اشاره به آسيب ديدن 14 واحد از 41 واحد صنعتي شهرك صنعتي شماره 2 ساري افزود: 30 واحد از 109 واحد شهرك صنعتي جويبار سقف خود را از دست دادند كه باعث شد تاسيسات داخلي آب و برق اين واحد ها با خسارت جدي روبرو شوند.( ایسنا )

11 مهر 1387  ستاد حوادث غير مترقبه شهرستان تالش: جاده اسالم به خلخال در استان گيلان بر اثر جاري شدن سيل و رانش كوه از شامگاه روز پنجشنبه تا اطلاع ثانوي مسدود اعلام شد. بارش‌هاي سيل‌آسا و جاري شدن سيل از عصر روز پنجشنبه شهرستان تالش را با بحران شديدي مواجه كرده‌است.در اين حال به دليل طغيان رودخانه مركزي شهر تالش نيز امكان تردد از جاده كمربندي اين شهر غيرممكن شده و تمام خودروهاي عبوري مجبور به گذر از ميان شهر تالش شده است.( ایرنا )

11 مهر 1387 معاون امور عمراني استانداري مازندران طوفان و رگبار هفته جاري در اين استان در ‪ ۵۰سال اخير بي‌سابقه دانست در اين حادثه پنج شهر و ‪ ۵۰۰روستاي مازندران بين ‪  ۲۰الي ‪ ۸۰درصد دچار خسارت مالي شدند. وي سرعت باد دراين حادثه را ‪ ۱۱۲كيلو متر در ساعت اعلام كرد و اظهارداشت سرعت زياد باد باعث خسارت وتخريب تعدادي از واحدهاي مسكوني ، تجاري ، آموزشي ، صنعتي و كشاورزي شده است در اين حادثه سه نفر در نكا ، يك نفر در ساري و يك نفر در قائمشهر جان خود را از دست دادند. همچنين مدير عامل شركت توزيع نيروي برق مازندران در سخناني گفت : طوفان اخير در اين استان يك ميليارد و ‪ ۶۰۰ميليون تومان به شبكه‌ها وتاسيسات برق رساني اين شركت خسارت وارد كرد. بيشترين خسارت وارده به شبكه‌ها وتاسيسات برق رساني مربوط به ساري ، جويبار ، گهرباران ، نكا، بهن مير و سورك بوده‌است.(ایرنا )

13 مهر 1387فرماندار شهرستان ماسال: سيلاب دو روز گذشته ۲۰ميليارد ريال خسارت به راه هاي ارتباطي و روستاهاي ماسال و شاندرمن خسارت وارد كرد. بارش شديد باران و طغيان رودخانه‌هاي فرعي منطقه شاندرمن موجب بسته شدن راه‌ارتباطي سه روستاي "دران، بي‌لاش و چت بن" شد علاوه براين، بر اثر ريزش كوه راه هاي روستايي اين مناطق نيز مسدود شده بود كه با كمك نيروهاي راهداري، شهرداري و نيروهاي مردمي راه هاي ارتباطي اين مناطق بازگشايي شد. ( ایرنا )

13 مهر 1387 سيل فعاليت‌هاي گمرك آستارا را به ركود كشاند جاري شدن سيل و تخريب يك پل در جاده آستارا به تالش كه از صبح جمعه باعث قطع تردد كاميون‌ها شده‌است، فعاليت ترانزيتي و صادراتي گمرك آستارا در مجاورت جمهوري آذربايجان را به ركود شديد كشاند..... جاده آستارا به تالش هم‌اكنون بر اثر شكسته شدن يك پل در دهستان جوكندان تالش تنها براي عبور خودروهاي سواري گشوده است.( ایرنا )

14 مهر 1387براساس آخرين برآوردهاي ستاد حوادث غيرمترقبه شهرستان تالش، در جريان سيل آخر هفته گذشته در اين شهرستان حدود ‪ ۵۰۰ميليارد ريال به زيربناهاي خدمات عمومي شهرستان تالش خسارت وارد شده است در جريان سيل روز پنجشنبه گذشته تالش بيش از يك هزار منزل روستايي مناطق مختلف بخش مركزي و كرگانرود تالش دچار حادثه شدند اين حادثه همچنين به تخريب ‪ ۵۰پل و بيش از ‪ ۴۰كيلومتر راه‌هاي روستايي و حدود ‪ ۵۰واحد مسكوني منجر شد. رييس دامپزشكي شهرستان تالش نيز از كشته شدن حدود ‪ ۲۰۰راس دام در جريان سيل خبر داد. رييس اداره راه وترابري تالش نيز گفت : ‪ ۱۶مورد راه روستايي به كلي تخريب و مسدود شده و تنها سه مورد آن بازگشايي شده است مدير جهاد كشاورزي‌شهرستان تالش نيز گفت: در سيل‌اخير بيش از ‪ ۲۰ميليارد ريال به اراضي كشاورزي،باغ‌ها ونهاده‌هاي كشاورزي تالش خسارات واردشده است "منوچهر غفارپور" گفت : تخريب جزيي و كلي حدود يك هزار واحد انبار برنج و تخريب باغ‌هاي مركبات و كيوي را از جمله خسارت‌هاي اين حادثه هستند. ( ایرنا )

17 مهر 1387برييس اداره راه و ترابري تالش  : بر اثر شدت خرابي‌هاي سيل يك هفته پيش تالش، هنوز راه ارتباطي ده روستاي اين شهرستان با ديگر مناطق داير نشده است......برخي از مسيرها به حدي تخريب شده‌اند كه گشوده شدن آن نيازمند اصلاح مسير و همكاري روستاييان است... ( ایرنا )

17مهر 1387بهمن محمدياري نماينده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس به مهم‌ترين مشكلات گيلان در جلسه اخير خود با احمدي‌نژاد اشاره كرد و گفت: در اين ديدار به اطلاع رئيس جمهور رسانديم كه در سال‌هاي اخير مشكلات مردم گيلان مضاعف شده و بارش برف 5/2 متر در سال 86 و خسارت 264 ميليارد تومان ناشي از آن و همچنين خشكسالي امسال با 112 ميليارد تومان خسارت و خسارات بيش از 60 ميليارد تومان سيل اخير در استان كه طي 50 سال اخير بي‌سابقه بوده، بر مشكلات مردم پر تلاش گيلان اضافه كرده است. به اطلاع احمدي‌نژاد رسانديم كه اين سيل همه بنيان‌هاي زيرساختي منطقه اعم از راه‌هاي روستايي، پل‌ها، واحدهاي مسكوني، انبار محصولات، شبكه‌هاي آب، برق، گاز و تلفن را از بين برد و سردهنه‌هاي رودخانه‌ها را درهم كوبيده و مردم را در نهايت سختي قرار داده است..... (فارس )

18 مهر 1387مدير كل آب و فاضلاب روستايي استان گيلان گفت :در جريان سيل اخير شمال گيلان حدود ‪ ۲۰‬ميليارد ريال به‌شبكه تامين آب آشاميدني روستاهاي شهرستان‌هاي تالش و رضوانشهر خسارت وارد شد....‪۸‬هزار و ‪ ۶۰۰‬خانوار ساكن روستاهاي تالش و رضوانشهر در ‪ ۸۰‬روستا از اين حادثه طبيعي خسارت ديدند. ...اين سيل به ‪ ۶‬چشمه بزرگ تامين آب و شبكه‌هاي اصلي انتقال و مخازن نگهداري آب خسارت زده‌است.( ایرنا )

20 مهر 1387جاري شدن سيل در رودخانه طولارود تالش بار ديگر راه‌هاي ارتباطي روستاهاي اين منطقه را كه هشت روز پيش نيز با چنين حادثه‌اي مواجه شده بودند، قطع كرد....اين حادثه پس از بارش شديد باران از ساعت ‪ ۳‬بامداد روز شنبه روي داده است و نيروهاي امدادي امكان رساندن خود به مناطق مورد تهديد سيل را ندارند( ایرنا )


21مهر 1387بر اثر بارش‌هاي شديدي كه از صبح روز شنبه در شمال استان گيلان آغاز شده است، رودخانه مرزي آستارا به شكل بي‌سابقه‌اي در بيست سال گذشته طغيان كرد و بر اثر سرريزشدن آب از كناره‌ها، يك محله در حومه آستارا دچار آبگرفتگي شد...كارشناسان امور ستاد حوادث غيرمترقبه آستارا مي‌گويند در صورت ادامه بارندگي امكان غرقاب شدن شهر آستارا به شكل غيرقابل مهاري وجود داشت......طغيان رودخانه مرزي آستارا همچنين باعث غرقاب شدن بازارچه مرزي آستارا شده اما به دليل عدم فعاليت تجارتي آن در دو سال گذشته، خسارت خاصي ببار نيامد...بارندگي‌هاي ‪ ۲۴‬ساعت گذشته در آستارا همچنين باعث طغيان ديگر رودخانه‌هاي شهرستان آستارا شد و در بخش لوندويل باعث آبگرفتگي شدن تعداد زيادي از منازل مسكوني شد...بخشدار لوندويل آستارا گفت : برخي از اين منازل خسارت‌هاي كلي ديده‌اند و احتمال تخريب كامل‌شان وجود دارد...وي مشكل بزرگ شهر لوندويل را تكميل نشدن ديواره‌سازي حاشيه رودخانه اين شهر دانست و خواستار تكميل‌آن براي حفاظت شهر در برابر طغيان‌هاي دوره‌اي رودخانه شد( ایرنا )

 

 

 

8- جنگل های باستانی شمال همچنان مخازن رایگان فاضلاب و زباله

هم اكنون حدود ‪ ۵۰واحد دفع زباله به وسعت ‪ ۳۰۰هكتار در جنگل‌هاي شمال وجود دارد كه روزانه به طور ميانگين بيش از ‪ ۳هزار تن زباله در آن دپو و دفن مي‌شود. با اين كه سالها درباره تبعات انباشت زباله هشدارهای بسیار داده شده  ولي روند انباشت آن در جنگل ادامه دارد.  29 سال سوء مدیریت پسماند ها و انتخاب جنگل و رودخانه به عنوان مخازن رایگان زباله و فاضلاب  و آلوده سازی آب ، خاک و جنگل در  سطح و زیر زمین.

واقعاً کیِ  مسئولین،  زباله و فاضلاب را در دستور  جدی و فوری کار های خود قرار خواهند داد ؟

 بيماري هاي عفوني انگلي ، گوارشي، پوستي، تنفسي،  انواع سرطان ها و مرگ هاي زود رس مشکوک و...،  دست آورد فاجعه بار اين سوء مديريت در شمال و دیگر مناطق کشور است  که هزينه هاي هنگفت درمان آنها ،   بار مالي سنگينی بر مردم تحميل کرده است .

عدم ارائه آمار شفاف وزارت بهداشت و درمان دليل  بر سلامت مردم نيست!

 چگونه است مسئولين براي تخريب جنگل ها ، واگذاری پارک هاي جنگلی هیر کانی ، واگذاری جنگل برای ساخت پتروشیمی  ، سد سازی و ... سریعاً به تعامل می رسند و بودجه های آن را از هر کجا شده تهیه می کنند ولی همینکه  نوبت به   مدیریت پسماند ها و تصفیه فاضلاب  می رسد ، هزار و یک دلیل برای کار نکردن اعلام می شود :  یا اعتبار کم می آید،  یا زمین جود ندارد ، یا مدیر صالح پیدا نمی شود ، یا عزم ملی کم می آید ، یا پول برای آموزش عوامفریبانه تفیک زباله های خشک و تر به مردم کم می آید و یا ......!

 اگر هزینه هایی را که  تاکنون فقط  در شمال کشور خرج  سد سازی ها ی  بی معنی شده بود ،  صرف  تصفیه فاضلاب  میشد ،   هم مشکل کمبود آب حل می گردید  و هم آب های مصرفی  مردم اینچنین آلوده نمی شد و  رودخانه  ها این شریان های حیاتی  جنگل ها نمی مردند !

 واقعاً آیا  حفظ سلامت مردم ، حفظ میراث طبیعی و  محیط زیست اینقدر بی ارزش است ؟ بنا براین چگونه می توان قبول کرد که  توسعه صنایع بسیار کثیف مصیبت های مردم  را افزایش نخواهد داد ؟ فاطمه واعظ جوادی رییس سازمان حفاظت محیط زیست در 7 آبان ماه 1385 اعتراف می کند که هیچیک از شهرک های صنعتی در کشور مدیریت پسماند  ندارند  و زباله های صنعتی تولید شده را در گوشه ای تخلیه می کنند . (روزنامه همبستگی ) و یا مثلاً  تاكنون از ‪ ۴۸شهر استان گيلان، تنها هشت شهر، كد اجرايي تصفيه خانه فاضلاب شهري را دريافت كرده‌اند. در مباحث زیر به شکل مستند کارنامه دو ساله این معضل  ارائه شده است:  

19 دی   1385 اشرفی پور مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مازندران  : سالانه 1017 میلیون مترمکعب فاضلاب وارد خاک و آبراه های مازندران می شود که حدود 37 دهم میلیون مترمکعب این میزان مربوط به پساب های بخش صنعت  و خدمات است.  2/160 میلیون مترمکعب آن را پساب های شهری تشکیل می دهد که باید 9/96 میلیون مترمکعب فاضلاب های تولیدی بخش روستایی را نیز به آن  افزود .  تا امروز حتی  یک پروژه سیستم تصفیه فاضلاب در استان به بهره برداری نرسیده است.  . ( در اسنتان مازندران 120 رودخانه کوچک و بزرگ وجود دارد . ) بعلاوه سالانه حدود دو میلیون و 71906 لیتر انواع حشره کش ، علف کش و قارچ کش در سطح استان مازندران مصرف می شود  که به این میزان باید 3000 تن انواع گرانول را که به صورت کود استفاده می شود  اضافه کرد... ( همشهری )

اول  اردیبهشت 1386   علي اشرفي پورمديركل حفاظت محيط زيست مازندران:  با بررسي ‪ ۲۸۴حلقه چاه حفر شده از مجموعه منابع آب شرب استان،  اكنون آلودگي شماري از منابع آب آشاميدني استان محرز شده است. ( ایرنا)

11 تیر ماه 1386  زباله ۱۴ شهر استان گيلان و ۲۲ دهيارى به صورت روزانه در جنگل هاى زيباى سراوان دفن مى شود. روزانه ۵۰۰ تن زباله شهرهاى رشت، انزلى، صومعه سرا، فومن، شفت، كوچصفهان، خمام، سنگر و چند شهر ديگر گيلان در سراوان يكى از زيباترين نقاط سرسبز استان گيلان دفن مى شود. ( رورنامه ایران  )

 28 تیر ماه 1386 به دنبال بارندگی روز های اخیر و راهیابی آبهای آلوده سطحی به آبگیر "عینک"  رشت هزاران قطعه ماهی در این کوسیستم طبیعی تلف شدند.  علت مرگ و میر ماهیان کاهش اکسیژن و افزایش اسیدیته آب اعلام شد.  ( مرداب عیک شهر رشت 12 کیلومتر محیط و 30 هکتار منبع آبی دارد. ) ( ایرنا)

  2 مرداد 1386  فرماندار رامسر : حدود ‪ ۹۰درصد فاضلابهاي خانگي، تجاري و صنعتي منطقه وارد رودخانه‌هاي شهرستان مي‌شود. وی  افزود: در سال ‪  ۸۳فازاول ساخت تصفيه‌خانه فاضلاب شهرستان انجام شده اما بعد از اين تاريخ تاكنون براي ادامه ساخت فاز بعدي اقدامي نشده است. ( ایرنا   )

24شهریور 1386  رییس اداره محیط زیست شهرستان آستارا : رودخانه "مرداب"  به طول 20 کیلومتر با عبور از شهر آستارا به دریا می ریزد .  با توجه به ریزش فاضلاب منازل مسکونی و تجاری به این رودخانه ، میزان آلودگی آن بسیار بالا است . رشد زیاد آزولا در سطح آب و مانع شدن از رسیدن نور به داخل آب باعث جلوگیری از رشد هر گونه گیاهی و نابودی چرخه حیات گیاهی در آن شده است.  تاکنون هیچ اقدامی  برای لایروبی آن صورت نگرفته است. ( ایرنا   )

25 مهر 1386  مديركل حفاظت محيط زيست گيلان : روزانه بيش از ‪ ۹۰۰تن زباله در سطح روستاها و يك هزارو ‪ ۵۰۰تن زباله نيز درسطح شهرهاي استان گيلان تولید  مي‌شوند كه اين حجم از زباله‌ها با توجه به توليد ‪ ۵۰۰ليتر شيرابه از هر تن زباله، خطري جدي براي محيط زيست گيلان محسوب مي‌شوند. (ایرنا )

   24 آبان 1386 رئيس اداره محيط زيست بهشهر: وضعيت سامانه‌هاي زباله‌سوز و هيدروكلاو بيمارستان‌هاي بهشهر مورد قبول نيست و اميدواريم در خصوص ساماندهي وضعيت زباله‌ها و فاضلاب اين مراكز درماني چاره‌اي انديشيده شود.  ( ایرنا  )

  25 دیماه 1386 رييس شوراي اسلامي شهر بابل  با رد  نگراني‌هاي زيست محيطي شهروندان "بابل كنار" اعلام كرد: دفن زباله در "انجيل سي" مشكل بهداشتي ندارد و اعتراض اهالي منطقه مسايل شخصي است. "اسكندر مسافري" روز سه‌شنبه گفت: اگراهالي"بابل كنار" به دفن زباله اشكال بهداشتي ايراد مي‌كنند بايد به محيط زيست مراجعه كنند. . "اسكندر مسافري" مساحت كل محل دفن زباله در منطقه انجيل سي را ‪ ۲۰هكتار عنوان كرد و ادامه داد: ظرفيت دفن زباله در انجيل سي با توجه به زمين‌هاي موجود تا پايان سال ‪ ۱۳۸۷تكميل خواهد شد.  ( آوای شمال)

 17 بهمن 1386  رييس شوراي شهرستان بهشهر: در بهشهر با توجه به جمعيت ‪ ۹۰هزار نفري و مصرف سرانه ‪ ۱۵۰ليتري آب ، در روز بيش از ‪ ۱۳ميليون ليتر فاضلاب در اين شهر توليد مي‌شود. "اسلام بابانژاد" روز چهارشنبه افزود: اين فاضلابها شامل فاضلاب حمام ، دستشويي ، آشپزخانه ، كارگاههاي كوچك ، مراكز تجاري و بهداشتي و ... است كه بسيار آلوده‌كننده است و از عوامل جدي تهديدكننده محيط زيست محسوب مي‌شود"بابانژاد" گفت: با توجه به اينكه بهشهر يكي از پنج شهر پر جمعيت استان است ، ادامه اين روند در آينده‌اي نه چندان دور موجب بروز فاجعه زيست محيطي در بهشهر خواهد شد. ( آوای شمال )

  6  اسفند 1386  مديرعامل سازمان بازيافت و تبديل مواد شهرداري رشت،در خصوص آتش سوزي دپوي زباله سراوان گفت :  آتش سوزي اين محل از اول دي ماه آغاز شد و اميدوار بوديم با شروع بارش برف آتش خفه شود که چنين نشد و طبق اقدامات صورت گرفته حجم آتش نسبت به روزهاي اول کم شده و بيشتر دود مشاهده مي شود و شب ها نيز شعله هاي کوچکي ديده مي شود و آتش سوزي به معناي سطحي نيست بلکه زيرسطحي است. بحث مديريت پسماند زباله هنوز در کشور جا نيفتاده و با آزمون و خطا عمل مي شود.  (  روزنامه مردم سالاری  )

اسفند 1386  مدير روابط عمومي محيط زيست گيلان : زباله‌هاي رشت و برخي از شهرهاي استان گيلان بيش از دو دهه ‌است كه در منطقه جنگلي سراوان انباشت مي‌شوند كه اين زباله‌ها علاوه بر ايجادآلودگي منطقه، شيرابه‌هاي آن، بسياري از آب‌هاي جاري را نيز تحت تاثير قرار داده است . وی این اين آتش سوزي و دود ناشي از آن را از عوارض انباشت زباله دانست و اظهارداشت: گاهي اوقات بين ‪ ۱۵تا‪ ۲۰ساعت آتش سوزي در زباله‌هاي سراوان ادامه پيدا مي‌كند .( ایرنا )

8 اسفند 1386  مدير عامل سازمان بازيافت و تبديل مواد شهرداري رشت : روزانه ‪ ۵۵۰تن تا ‪ ۶۰۰تن زباله چهار شهر رشت ، صومعه سرا، شفت و فومن در منطقه جنگلي سراوان دپو مي‌شود .در روزهاي ابري و مه‌آلود به‌علت سنگين بودن هوا، جريان باد وجود ندارد و دود حاصل از سوخت زباله‌ها در ساعت خاصي بويژه در شب‌ها در سطح پايين مستقر و آسيب آن به منطقه بيشتر ديده مي‌شود. وي معتقد است به دليل فضاي باز، انباشت گاز دراين منطقه وجود ندارد ولي تخليه مداوم گاز صورت مي‌گيرد و اين گاز در تثبيت آتش در لايه‌هاي زيرين زباله‌ها موثر است. ( ایرنا  )

   14 اسفند 1386  كارشناس ارشد پايش و حفاظت از تالابهاي گروه"جايكا" گفت : مهمترين مشكل تالاب انزلي نبود مديريت فاضلاب‌هاي ورودي به آن است. وي اضافه كرد: اين تالاب گنجينه‌اي ارزشمند از گونه‌هاي متنوع آبزي و گياهي است كه حفظ آن فوايد بسياري براي مردم منطقه، كشور ايران و حتي ساير كشورهاي حاشيه دارد. تانيموتو تصريح كرد: مسوولان ايراني بايد كليه كارخانه‌هاي واقع در شهرك هاي صنعتي گيلان را كه فاضلاب هايشان به اين تالاب مي‌ريزد، موظف به ايجاد تصفيه‌خانه در جهت تصفيه فاضلاب‌هايشان نمايد.

2 فروردین 1387 مدير كل حفاظت محيط زيست مازندران رسول علي‌اشرفي‌پور: سالانه‪ ۲۹۰ميليون مترمكعب پساب وارد منابع آب و خاك استان مي‌شود كه تهديد جدي براي حفظ محيط زيست است.

 25 فروردین 1387 يك عضو شوراي اسلامي شهر نوشهر گفت : بيش از ‪ ۸۰درصد فاضلابهاي خانگي شهر نوشهر به كانالهاي موجود اين شهر وارد و سرانجام به دريا مي‌ريزد. رياحي خاطرنشان كرد : تنها راه رفع اين معضل راه‌اندازي تصفيه خانه فاضلاب شهري واقع در منطقه بهجت‌آباد نوشهر است كه هرچه زودتر بايد اقدام شود. .( آوای شمال )

17 فروردین 1387  شماري از روستاييان و دهياران بخش ‪ ۱۲هزار نفري كجورنوشهر با ابراز نگراني از پراكندگي زباله‌ها، خواستار ساماندهي و دفع بهداشتي زباله در اين بخش كوهستاني شده‌اند. آنان در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي افزودند : اكنون به دليل نبود حمايت ها، كمبود اعتبار، نبود متولي خاص و نداشتن جايگاه ، زباله‌هاي اين بخش در طبيعت منطقه پراكنده مي‌شود. دهيار روستاي " كينج " كجور افزود : سالهاست كه معضل زباله ، اين اهالي را رنج مي‌دهد و كسي در اين رابطه پاسخگو نيست. " نامدار مقيمي " دهيار روستاي ‪ ۵۰۰خانواري كندلوس كجور به ايرنا گفت  :زباله اين روستا و ‪ ۱۰روستاي همجوار ديگر توسط يك خودرو حامل زباله جمع آوري و به صورت غير بهداشتي در منطقه" هني‌سگ " دفع مي‌شود. وي از كم توجهي مسوولان امر براي رفع اين معضل تهديدكننده سلامت مردم منطقه انتقاد كرد و گفت: ضروري است مسوولان براي شناسايي مكان دفع زباله اين بخش اقدام اساسي كنند. " فرمان سياه‌سراني" رييس شوراي بخش كجور نوشهر با اشاره به پراكندگي زباله در دامن طبيعت منطقه، گفت : اين در حالي است كه ‪ ۸۰درصد عرصه‌هاي منابع طبيعي منطقه جز مناطق حفاظت شده البرزمركزي است. شهره خوارزميان " بهورز روستاي " كوهپر" كجور گفت : زباله اين روستا در يك مكان مشخص سوزانده مي‌شود كه در واقع اين كار اصولي نيست. وي بروز بيماريهاي قارچي را از عوامل زباله‌هاي حيواني پراكنده در منطقه موثر دانست. عبدالرضا صادقي " رييس اداره حفاظت محيط زيست نوشهر و چالوس به ايرنا گفت : در حال حاضر دفع زباله‌هاي بخش كجور نوشهر با بيش از ‪ ۷۰روستا ، به بدترين شيوه در نقاط گوناگون جنگل، دره ، رودخانه و مراتع تخليه مي‌گردد.(آیرنا)

23 اردیبهشت 1387  كارشناس اداره محيط زيست شهرستان آستانه اشرفيه گفت:  در حال حاضر كليه زباله‌هاي توليد شده در آستانه اشرفيه در مكاني نزديك به روستاي كشل آزادسرا تخليه مي‌شود. وي افزود: اين در حالي است كه به علت محصور نبودن محوطه تخليه زباله، شيرابه‌هاي زباله‌ها به داخل زمينهاي كشاورزي منطقه وارد مي‌شود كه اين خود مشكلات مختلفي را ايجاد كرده است.  از سوي ديگر ورود اين شيرابه‌ها به داخل رودخانه سفيد رود كه در مجاورت اين مكان قرار دارد مشكلات زيست محيطي خاصي را براي اين منطقه ايجاد مي‌كند كه با توجه به اهميت اين رودخانه در پرورش ماهيان، از اهميت بسياري برخوردار است در حال حاضر به طور ميانگين ‪ ۱۵تن زباله شهري هر روز در اين محل تخليه مي‌شود.

21خرداد 1387  رييس شوراي اسلامي شهرستان بهشهر: دفن غير بهداشتي و غير اصولي بيش از دو هزار تن زباله در روز ، عمده‌ترين مشكل استان مازندران است. در آينده‌اي نه چندان دور شاهد بروز آثار سوء انواع آلاينده‌هاي صنعتي و خانگي بر روي كليه جانداران بخصوص انسان خواهيم بود. توليد بالاي فاضلاب و نداشتن سيستم تصفيه ، با توجه به بالا بودن سطح آبهاي زيرزميني از جمله خطرات زيست محيطي مازندران است كه به دلايل مختلف تاكنون براي رفع اين معضل استاني ، چاره‌اي انديشيده نشده است.( آوای شمال )

23خرداد 1387  شهروندان فومني : تخليه فاضلاب‌هاي خانگي، صنعتي و كشاورزي به آب‌هاي سطحي و رودخانه‌ها، درطول سال‌هاي گذشته مشكلات فراوان و عديده زيست محيطي در اين شهرستان پديد آورده است.  به علت عدم وجود تصفيه خانه، فاضلاب‌هاي فومن به صورت مستقيم در آبهاي سطحي و رودخانه‌هاي منطقه بويژه دو رودخانه شهر فومن معروف به "گازروبار" و "شپول كنار" تخليه مي شوند. هم چنين در زمان حاضر فاضلاب‌هاي صنعتي توليد شده از كارخانه‌ها و واحدهاي توليدي و صنتعي شهرك صنعتي سردار جنگل (كوچي چال) فومن و ديگر واحدها و كارگاه‌هاي صنعتي اين شهرستان، نيز كه حاوي مواد سمي، پسماندهاي فعاليت‌هاي شيميايي و آلاينده است، بدون هيچ گونه تصفيه‌اي راهي آب‌هاي سطحي و زيرزميني، رودخانه‌ها واراضي كشاورزي مجاورشان مي‌شوند.

5 تیر ماه 1387  معاون امور عمراني استانداري مازندران: بحث توليد و دفن و دفع زباله در مازندران در مقايسه با ديگر استان‌هاي كشور به علت برخي از مشكلات به يك معضل جدي تبديل شده است. وي مقدار توليد روزانه زباله در مازندران را حدود سه هزار تن ذكر كرد  .( آوای شمال )

 17مرداد   1387  مديركل اداره محيط زيست مازندران  :هشت پروژه كارخانه كمپوست و بازيافت در هشت شهر استان در حال پيگيري است و اين پروژه‌ها در شهرهاي آمل ، نور ، نوشهر ، چالوس ، بهشهر ، قائمشهر و بابلسر در حال اجرايي شدن قرار دارند. .. كلنگ ساخت كارخانه‌هاي كمپوست و بازيافت شهرهاي نور ، قائمشهر و بهشهر به زمين زده شد. پروژه احداث كارخانه كمپوست و بازيافت شهرهاي ، نوشهر و چالوس با مشكل زمين مواجه است .كارخانه كمپوست و بازيافت زباله شهرستان تنكابن ‪ ۳۵درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.  ( ایرنا ) کانون دیده بانان زمین : مسئول محیط زیست مازندران بعد از  29 سال سوء مدیریت  پسماند ها در مازندران  ، مژده کلنگ زنی   می دهد

2 شهریور 1387شهردار انزلي: با تخصيص۱۵ميليارد ريال اعتبار براي افتتاح فاز دو و سه كارخانه کمپوست بوي نامطبوع، حشرات موذي و مشكلات بهداشتي عمومي منطقه به طور كلي حل خواهد شد. كارخانه كمپوست بندرانزلي هشت هكتار وسعت دارد كه تاكنون فاز يك آن به مرحله بهره برداري رسيده است.

16 مهر  1387شمدير كل حفاظت محيط زيست استان گيلان با انتقاد از وضعيت توليد پساب در شهر صنعتي رشت، گفت: ساخت سيستم مركزي فاضلاب اين شهر صنعتي كوچكترين پيشرفتي نداشته است..كامران زلفي‌نژاد روز سه‌شنبه به ايرنا گفت: مديران شهرصنعتي رشت براي رفع آلودگي‌ها تاكنون اقدام قابل ملاحظه‌اي از خود بروز نداده‌اند و ساخت سيستم مركزي فاضلاب شهرصنعتي رشت كوچكترين پيشرفتي نداشته است و تنها در حد سخن و مصاحبه از آن نام برده مي‌شود....وي گفت: برخي ازصنايع در شهر صنعتي رشت به جاي كنترل پسابهاي حاصل از خط توليد خود، اين پساب‌ها را در كانال‌هاي كشاورزي رها ساخته و موجب آلودگي حوزه‌هاي كشاورزي و استخرهاي پرورش ماهي مي‌شوند..وي افزود: حجم كل توليد پساب شهرصنعتي رشت به بيش از سه هزار و ‪ ۳۰۰‬متر مكعب در طول شبانه روز مي‌رسد كه تنها ‪ ۸۰۰‬مترمكعب آن تصفيه شده و عاري از هرگونه آلودگي است.....وي يادآور شد: در بين اين صنايع، صنايع داروي بهداشتكار با ‪ ۳۸‬درصد متر مكعب پساب در روز كمترين حجم پساب و مجتمع فولاد گيلان با يك هزار و ‪۳۷۰‬ مترمكعب بيشترين پساب را توليد و به‌اكوسيستم‌هاي آبي استان وارد مي‌كنند.وي تاكيد كرد: طبق برآوردهاي بعمل آمده از اندازه‌گيري هاي دقيق ميزان روغن موجود در پساب‌هاي شهرصنعتي رشت ‪ ۱۲‬برابر حد مجاز ‪ ، BOD‬دو برابر حد مجاز سولفات، دو برابر حدمجاز ‪ COD‬و پنج برابرحدمجاز و كدورت آن نيز يك هزار و ‪ ۷۰۰‬واحد بيش از حد استاندارد است.وي خاطر نشان كرد: اگر تنها صنايع را عامل اصلي توليد در استان بدانيم و توسعه آن را تنها راه خروج از بحران سرانه توليد و اشتغال فرض كنيم، در عملكرد اين صنايع با هدف آن نقض غرض ديده مي‌شود.وي اظهارداشت: توليد بايد علاوه بر اشتغال از جهات مختلف سلامت وتوانمندي جسم و روح جامعه راتضمين كند و توليد پايدار هيچگاه عوارض حاصل از فرايند خود را براي حلقه‌هاي خارج از خط توليد گسيل نمي‌دارد.وي گفت: شكي نيست در برخورد با برخي از صنايع گاهي تسامح به خرج داده مي‌شود و براي حفظ توليد و سايه‌اي مبهم از امنيت كه خود فشارهاي نامرئي بر دستگاه نظارتي محيط زيست هستند، برخورد قاطع نمي‌توان انجام داد اما كساني كه بدون وفقه حمايت از صنعت را سر مي‌دهند كه بجانيز هست، آيا نسبت به اين گونه انحراف از معيارها نيز حساسيت نشان مي‌دهند؟.مديركل حفاظت محيط زيست گيلان گفت: به آلودگي‌هايي ازاين دست كه در استاني مانند گيلان وجود دارند مي‌بايست به عنوان يك مساله ملي نگاه كرد و براي رفع آن نيز مساله را به سطوح بالاي اجرايي كشور رساند، مساله‌اي كه براحتي مي‌توان در سفر آتي رياست جمهوري مطرح و در اين خصوص پيگيري‌هايي به عمل آورد.( ایرنا )

20 مهر 1387رمديرعامل شهرصنعتي رشت گفت:تامين اعتبار براي احداث تصفيه‌خانه فاضلاب شهرصنعتي رشت، خارج از توان شهر صنعتي است.به‌گزارش ايرنا، "ميرشمس‌الدين مهدوي" روز شنبه درگفت و گو با خبرنگاران درخصوص علت اجرايي نشدن احداث تصفيه‌خانه فاضلاب در اين شهرصنعتي گفتاحداث اين تصفيه‌خانه به ‪ ۱۰۰‬ميليارد ريال اعتبار نياز دارد كه باتوجه به اعتبارات محدود اين شهر صنعتي، امكان تامين آن وجود ندارد.وي اضافه كرد: با وجود اينكه طرح مطالعاتي احداث تصفيه‌خانه شهرصنعتي رشت در سال ‪ ۷۲‬با برآورد هزينه ‪ ۵۵‬ميليارد ريال به اتمام رسيد اما بنا به مشكلات عديده‌اي، اين طرح تاكنون اجرايي نشده است."مهدوي" مهمترين علت طولاني شدن اين كار را تامين اعتبار آن عنوان كرد و افزود: بنا به ضرورت اجراي اين طرح، قرار بود تا به عنوان مصوبه سفر دور اول هيات دولت به گيلان مطرح شود، اما اين كار عملي نشد.مهدوي گفت: با درك ضرورت احداث تصفيه خانه، مكاتبات و مذاكرات زيادي را براي اجراي اين كار انجام داده‌ايم، اما پاسخ و همكاري قابل قبولي از سوي برخي مسوولان دريافت نكرده‌ايم....مديرعامل شهرصنعتي رشت يادآورشد: در زمان حاضر در هرثانيه، ‪ ۳۰۰‬ليتر پساب صنعتي وغيرصنعتي توسط ‪ ۱۴۰‬واحد فعال در اين شهرصنعتي توليد مي‌شود كه به دليل نبود سيستم تصفيه‌خانه صنعتي به رغم داشتن پيش تصفيه‌خانه معمولي فاضلاب در برخي واحدها، به رودخانه‌هاي اطراف اين منطقه وارد مي‌شود.وي افزود: از آنجا كه ورود اين پساب‌ها خطرات و آلودگي‌هاي زيست محيطي بسياري را در منطقه و بر روي محصولات كشاورزي ايجاد مي‌كند، بايد در اسرع وقت براي احداث اين تصفيه‌خانه اقدام شود و تاخير در اين كار زيان‌هاي جبران ناپذيري براي استان خواهد داشت.( ایرنا )

21 مهر 1387رييس مركز بهداشت شهرستان تالش به احتمال شيوع و بروز بيماري‌هاي عفوني و روده‌اي بر اثر استفاده از آب‌هاي آلوده در مناطق سيل‌زده تالش هشدار داد."سيدنظام‌الدين هاشمي" گفت: براثر سيل اخير و آلوده شدن چاه‌هاي آب سطحي وفاضلاب‌هاي خانگي احتمال بروز وشيوع بيماري‌هاي عفوني وروده‌اي در شهرستان افزايش يافته است ....( ایرنا )

 

3 از 6

ادامه

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی