تالاب جو کندان

گزارش  تصویری: کانون ديده بانان زمين- آذر 1387

 

تالاب جوکندان     JOKANDAN جزو تالاب های دریایی - ساحلی  است و  یکی از تالاب های نادری  در شمال است که  در کنار آن می توانید  مشاهده گر چشم انداز های  شگفت انگیز  جنگل های جلگه ای هیرکانی  و جنگل های کوهستانی هیرکانی  باشید.   تالاب جوکندان اگر چه نسبتاً از تخریب و آلودگی های وسیع در امان مانده ولی از حفاظت معنی داری نیز برخوردار نبوده است.  در آذر ماه 1387 سه نفر از اعضای کانون دیده بانان زمین  ( نسرین دخت خطیبی –  مینا محبوبی –  فرزانه رحیمی )  بازدیدی از این تالاب داشتند  که تصاویر ضمیمه بازتابی  کوچک از این تالاب است .

 تالاب جوکندان با مساحت 238 هکتار   در استان گیلان  و در 57 کیلومتری جنوب آستارا قرار دارد . این تالاب  شرقی ترین قسمت  منطقه حفاظت شده " لیسار "  است.  در زیر نگاهی به ویژگیهای این منطقه  بر اساس اطلس مناطق حفاظت شده می اندازیم : 

منطقه حفاظت شده لیسار با مساحتی برابر31142 هکتار در استان های گیلان و اردبیل قرار دارد ، از سال 1348 تحت حفاظت قرار گرفت . این منطقه از سه بخش جلگه ای ، جنگل های کوهستانی و مراتع ییلاقی تشکیل شده است . دامنه ارتفاعی 20- تا 3000 متر ، دمای متوسط سالیانه 3 تا 16 درجه سانتیگراد و بارندگی متوسط سالیانه 600 تا 1100 میلیمتر ، منطقه را دارای اقلیم های مدیترانه ای تا خیلی مرطوب معتدل کرده است .

اهمیت منطقه در فراهم آوردن زمینه های حفظ گونه های جانوری مانند  مرال، شوکا ، قرقاول،قزل آلای خال قرمز و شرایط زیستی مناسب برای انواع پرندگان مهاجر و بومی آبزی و همچنین حفاظت از یک نیم رخ کامل از جنگل های با ارزش هیرکانی ، از جلگه تا حد نهایی آن است.70 گونه گیاهی و 90 گونه جانوری در منطقه شناسایی شده است .

دریاچه آب شیرین نئور در غرب منطقه و در ارتفاع 2460متر قرار دارد . عمق متوسط و بیشینه این دریاچه به ترتیب 3 تا 6 متر برآورد شده است . 5   تا 6 ماه از سال سطح دریاچه یخ می بندد. گونه گیاهی غالب دریاچه بارهنگ آبی و گیاهان حاشیه آن لوئی ، مرغ ، عدسک آبی و تیرکمان آبی است .دیگر گونه های گیاهی مهم منطقه عبارتند از : راش –ممرز- بلند مازو- توسکا- آزاد- خرمندی- شمشاد- انجیلی- شیردار- پلت- گون- درمنه – چوبک – کلاه میرحسن و از دیگر گونه های جانوری منطقه می توان به سیاه گوش- راسو- خرس قهوه ای- بز پازن – گراز- خرگوش- حفار مدیترانه ای- اردک سرسبز- کبک دری- کشیم کوچک- و چکاوک اشاره کرد .

 

 

 

 

موقعيت تالاب جوکندان درمنطقه حفاظت شده " لیسار "

 

 

 چشم انداز  ی از   جنگل های باستانی  هیرکانی  -  اراضی تالابی  جو کندان

 عکس از نسرین دخت خطیبی- آذر 1387

 

 

 چشم انداز  ی از   جنگل های باستانی  هیرکانی  -  اراضی تالابی  جو کندان

 عکس از نسرین دخت خطیبی- آذر 1387

 

 

چشم انداز  ی از   جنگل های باستانی  هیرکانی  -  اراضی تالابی  جو کندان

 عکس از مینا محبوبی - آذر 1387

 

1 از 5  

ادامه

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی