کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه بررسی گروه یک  ناحیه چهار 

 

 

منطقه3 و4 محورکوهستانی هزار مسجد- الله اکبر- کپه داغ

 منطقه حفاظت شده دربادام  

Dorbadam  Protected Area 

منطقه حفاظت شده دربادام  در سال 1385 با مساحت 33هزار و 638 هكتارحفاظت شده اعلام شد .

منطقه حفاظت شده دربادام    از شمال محدود به مرز ایران و کشور ترکمنستان است و  جنوبی ترین قسمت آن نیز دو راهی قوچان به درگز و قوچان به باجگیران است و به عبارتی بخش وسیعی از منطقه حفاظت شده دربادام در حد فاصله این دو جاده ترانزیتی است.   پارک ملی و منطقه حفاظت شده تندوره متصل به  شرق این منطقه  و منطقه حفاظت شده قرچقه ( قرچغه) نیز متصل به غرب این منطقه است  .

منطقه کوهستانی دربادام  از آبخیز های مهم رودخانه "درونگر " است .   رود دره  شمخال و  رود دره دربادام،که از شگفت انگیز ترین رود دره های  این منطقه است  با آبشار ها ، چشمه سار های متعدد ، و ستیغ های صخره ای بلند  و.... این دو رود دره همراه همراه رود دره ها ی دیگر هدایت کننده آبهای ابر سازه های آب ساز طبیعی منطقه حفاظت شده در بادام به رودخانه " درونگر"  است .

 

 

منطقه حفاظت شده دربادام

ماخذ نقشه سایت سازمان حفاظت محیط زیست  سال 1394- جانمایی مناطق حفاظت شده همجوار و علامت گذاری و همچنین تکمیل راه ها  از کانون دیده بانان زمین

 

 

 منطقه حفاظت شده دربادام   یکی دیگر از  ذخیره گاه های  باستانی جنگل های اُرس  ایران زمین  و زیستگاه دیرینه قوچ و میش، پلنگ و....و زیستگاه بلند پروازانی چون عقاب طلایی ،  کرکس ، و...  است.

 

مراکز جمعیتی درون و مرز این منطقه عبارتند از : شهر باجگیران، گمرک باجگیران، روستای دربادام، روستای شمخال ، روستای امامقلی روستای چوینلی(چونلی) ،و...(دهستان دولتخواه بخش باجگیران شهرستان قوچان )

 

 

  منطقه حفاظت شده دربادام- دره شمخال

 

 

   منطقه حفاظت شده دربادام- دره شمخال

 

   منطقه حفاظت شده دربادام- دره شمخال

 

 منطقه حفاظت شده دربادام- دره دربادام

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 اجازه کشتار حیات وحش  منطقه  حفاظت شده دربادام ،برای  درآمد زایی   سازمان  حفاظت محیط زیست

  9 آبان 1390 سایت اداره محیط زیست کاشمر: " آقاميري مدير كل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي   از صدور محدود پروانه ويژه شكار چهارپا در خراسان رضوي به مدت يك هفته خبر داد........ اين فرصت تنها براي آندسته از شكارچياني است كه از سال 1387 تا كنون پروانه ويژه و يا عادي شكار چهارپا در سطح كشور دريافت ننموده اند.آقاميري تاريخ ثبت نام و تحويل مدارك مورد نيازبراي شركت در قرعه كشي جهت صدور پروانه را از 7/8/90 به مدت يك هفته اعلام كرد و افزود اين زمان قابل تمديد نخواهد بود و متقاضيان ميتوانند با داشتن كليه مدارك مورد نيازجهت دريافت پروانه به اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي مراجعه .... نمايند. وي بهاي هر پروانه ويژه شكار براي قوچ و كل را 5 ميليون و 500 هزار ريال اعلام و  تصريح كرد: مدت اعتبار براي هر پروانه از زمان صدور 3 روز بوده و حضور شكارچي در منطقه  الزاما با همراهي محيط بان صورت ميگيرد.وي از عرصه هاي زيست محيطي پروند، سيد مرتضي ، هلالي ، هنگام ، دربادام،  قرچغه،كليلاق، ژرف،  جنگل خواجه،ارس سيستان،بزد و حيدري بعنوان مناطق مجازشكارياد نمود.   "

 

12 خرداد 1393  روزنامه ایران :  "  یک شکارچی در جریان درگیری مسلحانه با محیط‌بانان قوچان کشته شد. به گزارش دیده‌بان حیات‌وحش ایران، در جریان درگیری مسلحانه محیط‌بانان و شکارچیان غیرمجاز در منطقه حفاظت شده دربادام در حوزه قوچان یکی از شکارچیان هدف گلوله قرار گرفته و پس از انتقال به بیمارستان امام رضا(ع) در مشهد و دو روز جدال با مرگ جان خود را از دست داد.این شکارچی ۵۶ ساله پس از انتقال به بیمارستان به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده و در نهایت تسلیم مرگ می‌شود. ساعت ۱۰ شب چهارشنبه هفتم خردادماه سال جاری سه شکارچی غیرمجاز وارد منطقه حفاظت شده دربادام در حوزه شهر قوچان شده و پس از اقدام به شکار غیرمجاز یک رأس قوچ وحشی، زمانی که قصد خروج از منطقه را داشتند با کمین محیط‌بانان مواجه می‌شوند..."

و سئوال اینجاست که اولا به محیط بانان  مناطق حفاظت شده چه کسی اجازه حفاظت با گلوله های مرگ بار  را داده است ؟؟؟و دوما  اگر این هم وطن  کشته شده  قادر به پرداخت مبلغ تعیین شده بود آیا این اتفاق می افتاد ؟؟؟؟؟؟؟؟

 

 کاهش  حیات وحش در منطقه به اصطلاح حفاظت شده دربادام

شهریور 1389 سبزپرس خبر تلف شدن بیش از 50 کبک به دلایل نامعلوم در منطقه حفاظت شده  در بادام  و نیز تصویر کبک های مرده را  منتشر کرد  و تکذیب این خبر توسط حسین زاده، رئیس اداره محیط زیست قوچان بسیار تامل بر انگیز است. وی به سبزپرس می گوید:    "  ما به منطقه سر زده ایم اما با چنین موضوعی برخورد نکرده ایم، وی گفت : در برخی مواقع شکارچیان در آبشخورها سم و یا کود می ریزند، شاید در این مورد هم چنین باشد......."

 یعنی شکارچیان در آبشخورها سم می ریزند تا همه کبک ها را یکجا با  سم بکشند !!!! ولی این شکار های سمی را  برای  رئیس اداره محیط زیست قوچان جا می گذرد !!!

اول تیر 1394 سایت پایگاه خبری تحلیلی زیست بوم :   براساس آخرین سرشماری‌های رسمی از حیات‌وحش خراسان رضوی شمار جمعیت سه گونه مهم قوچ، میش و آهو در این منطقه افزایش یافته است اما براساس نظر کارشناسان نه‌تنها افزایشی در کار نبوده که آمار گونه‌های شاخص جانوری در بسیاری از زیستگاه‌های این استان به شدت کاهش یافته است. .....این پایگاه خبری روند جمعیت گونه‌های شاخص جانوری در برخی زیستگاه‌های استان خراسان رضوی طی سال‌های اخیر را این‌گونه نشان داده است:

 منطقه حفاظت شده دربادام/ گونه کل و بز وحشی:

سال ۱۳۹۰=۱۵

سال ۱۳۹۱=۷

سال ۱۳۹۲=رویت نشده

 

معدنخواری  در منطقه  حفاظت شده دربادام  

در منطقه حفاظت شده دربادام فعالیت های معدنخواری نیز  در حال انجام است که به دو نمونه شناسنامه دار آن  اشاره می شود :

معادن سنگ آهک دربادام

 معادن کلسيت دربادام( نوعی سنگ آهک )

منطقه معدن کلسیت در منطقه به اصطلاح حفاظت شده دربادام

 

 

تصویر ماهواره ای از معدنخواری در منطقه حفاظت شده دربادام

 

 خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی در   منطقه  حفاظت شده دربادام

 

اول مرداد 1398-فارس نیوز - تورج همتی مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از مهار آتش سوزی در «کوه بزنگان» و «دربادام» خبر داد و گفت: متاسفانه قریب 200 هکتار از عرصه‌های طبیعی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست در شهرستان‌های سرخس و قوچان طعمه حریق شد. .........مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: در منطقه حفاظت شده دربادام  واقع در شهرستان قوچان نیز در موقعیت بالا دستی ارتفاعات پاسگاه محیط بانی درونگر، یک فقره آتش سوزی از روز گذشته ساعت دو بعداز ظهر گزارش شد که به‌علت صعب العبور بودن منطقه، حضور در محل به‌دشواری صورت گرفت و سرانجام ساعت 9 صبح امروز، آتش به‌طور کامل مهار شد.وی مساحت آسیب دیده از  این مورد آتش سوزی را حدودا  ۵۰ هکتار از مراتع عنوان کرد و گفت: 21 اصله درخت ارس و ۲۵ اصله انواع درختچه‌های بومی منطقه دچار حریق شد.

 

11  آبان  1399-ایرنا - به  گزارش روز یکشنبه اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تورج همتی :پس از وقوع آتش سوزی دیروز در قسمتی از منطقه حفاظت شده دربادام موسوم به آغکمر، محیط بانان منطقه، فرمانداری، ستاد بحران و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان قوچان به منظور بازگشایی مسیر صعب العبور و مسدود شده در اثر سیلاب‌های اخیر وارد عمل و پس از چند ساعت تلاش تیم بحران، محیط بانان موفق به دستیابی به محل آتش‌سوزی شدند..........مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در این آتش سوزی حدود ۱۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی شامل گونه‌های مختلف علفی و مرتعی و تعدادی از درختچه‌های جنگلی و حدود ۲۰ اصله درخت با ارزش ارس دچار حریق شد......

 

 

 

 

ناحیه چهار-ص4 از 14

ادامه

 

صفحه اصلی