کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده  در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی  ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

 ادامه ناحیه شش-جلگه خوزستان

 

منطقه8جلگه خوزستان

   منطقه حفاظت شده  تالاب هورالعظیم

Horolazim Wetland Protected Area  

  

منطقه حفاظت شده هورالعظیم در1390 سال حفاظت شده  اعلام شدمساحت این منطقه 125 هزارو 230 هکتار است ( ماخذ مساحت : سایت اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان )   .

این منطقه بر پایه نقشه های منعکس شده سازمان حفاظت محیط زیست در  8 کیلومتری جنوب غربی منطقه حفاظت شده میشداغ-10 کیلومتری غرب شهر بستان-34کیلومتری غرب شهرسوسنگرد( مرکز شهرستان دشت آزادگان) قرار دارد .

طول تالاب هورالعظیم در منطقه حفاظت شده هورالعظیم  ،حدود80 کیلومتر ( از  روستای سوبله در شمالی ترین نقطه آن تا  3 کیلومتری جنوب جاده سیدالشهدا) و عرض آن بین 5 تا 14کیلومتر است.

تالاب هورالعظیم یک تالاب بزرگ درون خشکی  است که از ۳۵۰ هزار هکتارمساحت کل این تالاب حدود 37 درصد آن در خاک ایران و بقیه در خاک عراق است. منبع اصلی  آب تالاب هورالعظیم  رودخانه کرخه و شاخ آبهای رودخانه دجله (بخش عراقی) است.  رودخانه کرخه بعد از عبور از  سد کرخه  که  در  حدود 250کیلومتری شمال تالاب هورالعظیم قرار دارد و بعد از عبور از شهر های حمیدیه، سوسنگرد و بستان ، وارد تالاب  می شود.

 

افزوده :  نگاهی به مشخصات سد کرخه

  •  سد مخزنی و نیروگاه برق‌آبی کرخه بر  روی رودخانه کرخه و در 21کیلومتری شمال غربی  اندیمشک در اسفند ماه 1371 شروع و در  بهمن 1378آبگیری شد  و   اولین نیروگاه آن نیز در مرداد1381 افتتاح شد

  •  مساحت حوزه آبریز سد  :  حدود 43 هزار کیلومتر مربع

  • سرشاخه‌های اصلی تشکیل‌ دهنده رودخانه کرخه : رودخانه سیمره- رودخانه کشکان- رودخانه قره سو- رودخانه گاماساب-رودخانه چرداول    

  • مساحت دریاچه سد کرخه در تراز بهره‌برداری 220 متر : ۴۷کیلومتر مربع

  • طول دریاچه در تراز بهره‌برداری 220 متر :  ۶۰ کیلومتر

  • حجم  کل مخزن سد کرخه   7.3 میلیارد مترمکعب ( ایسنا 31 فروردین 1384)

  • مقایسه کل حجم سد کرخه با 5 سد تهران و کرج( سد کرج  205 میلیون متر مکعب- سد لتیان  95 میلیون مترمکعب- سد ماملو جاجرود(خجیر )  250 میلیون متر مکعب - سد طالقان 420 میلیون متر مکعب

 

  • نوع نیروگاه : آبی روزمینی  - انرژی متوسط سالیانه 934 گیگاوات-ظرفیت نیروگاه : 400 مگاوات

 

  • تونل انتقال آب  از سد کرخه :  عمليات ساخت تونل  دشت عباس  سال 1375  -افتتاح فروردین 1384 - مشخصات تونل: طول  6100 متر - قطر تونل 5.5 متر- ظرفيت انتقال آب  80 مترمكعب در ثانيه .( ایسنا 31 فروردین 1384)   

  • ایرنا-1 اسفند-1397- معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: انتقال آب از سد کرخه به دشت عباس ایلام به 10 برابرافزایش یافته است و....

 

 

 

 منطقه  حفاظت شده تالاب هورالعظیم

ماخذ محدوده منطقه حفاظت شده تالاب هوالغظیم : سایت سازمان حفاظت محیط زیست 1392-   پیاده کردن این محدوده بر روی نقشه های استانی و منطقه ای و  تکمیل عوارض طبیعی محدود تالاب ، تکمیل  مراکز جمعیتی،  جانمایی بخشی منطقه حفاظت شده میشداغ در شمال آن  و......  از کانون دیده بانان زمین

 

 

زنده یاد تالاب هورالعظیم در گذشته محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر بسیاری بود چون انواع اردک، غاز و درنا  ، و...و  زیستگاه  بیش از 20 گونه ماهی بود. این تالاب بزرگ  طی سده های گذشته  علاوه بر نقش تعادل بخشی  اقلیم خشک منطقه وکنترل کننده سیلاب های منطقه ، نقش تصفیه کننده یا فیلترینگ گرد و غبار های  برخاسته از بیابان های منطقه را داشته است . افزون بر آن  منبع هستی بخش برای ساکنین و ذینفعان آن بوده است .

مکان های جمعیتی در  محدوده منطقه حفاظت شده هورالعظیم عبارتند از  : شهر بستان شهر هویزه - و روستا های  سوبله -  رفیع (کاویان ) - رمیم شمالی- میهن آباد- دهلاویه- یزدنو- قیصریه- مالحه- عطابیه - الهاسی- شنانه- جفیر- حساسنه- طلاییه -مشیمشیه -یگمان- دحیمی یک-دو-سه- قدرت آباد- حمود-   و.....( - شهرستان دشت آزادگان-شهرستان هویزه -  استان خوزستان )

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

اعلام تالاب هورالعظیم به عنوان منطقه حفاظت شده در سال 1390 و آنهم  چند سال پس از عقد قرار داد با چینی ها مبنی بر " استخراج نفت در زمین خشک" ، توهین بزرگی به شعور مردم و افزودن حدود  118 هزارهکتار  به  سطوح سرا پا مخدوش مناطق حفاظت شده  کشور  بود !!!!! به گونه ای که  در 16بهمن 1392  محسن سلیمانی، مدیر پروژه ملی احیای تالاب‌های ایران  در گفتگو با تسنیم اقرار می کند که :  " ما  ده سال پیش قرارداد نفتی با چین بسته‌ایم که مربوط به استخراج نفت در زمین خشک است و مجبور شدیم به این دلیل آب را مهار کنیم"

 

کانون دیده بانان زمین در این بررسی با استناد به اخبار رسانه ای شده ضمن اثبات دروغ بودن حفاظتی شدن این منطقه ،  بار دیگر ثابت می کند  که  تالاب ها  و مناطق حفاظت شده این ذخیره گاه های ژنتیکی متعلق به نسل ها  برای نفتخواران  پشیزی ارزش ندارد !!! آنها جز به بیرون کشیدن نفت از هرکجای ایران زمین و تبدیل آن به دلار و یورو به چیز دیگری نمی اندیشند !!! حال اگر این بیرون کشیدن نفت به نابودی کامل بستر های زیستی  هم منجر شود و فجایع زیست محیطی هم  ایجاد کند ،  نفتخواران را چه باک !!!!!!!!

 

 

کاهش  دهی مرگبار  حق آبه تالاب هورالعظیم این میراث طبیعی نسل ها برای تبدیل آن به میدان نفتی فعال توسط مافیای سد ساز،  این مرگ آفرینان جلگه باستانی خوزستان

 

نگاهی به برخی اخبار رسانه ای شده :

24مرداد  1391 انتخاب:  " .....دلاور نجفی کار‌شناس سابق سازمان محیط زیست با اشاره به مجوز سازمان برای حفر چاه در قسمت شمالی تالاب در سالهای گذشته می‌گوید: آخرین یافته‌های وزارت نفت از میدان نفتی آزادگان نشان می‌دهد که این میدان نفتی به رغم اصرار و گزارشهای خلاف واقع، میدان مشترک نفتی بین ایران و عراق نیست و نتایج این اکتشافات به خوبی نشان می‌دهد که این میدان نفتی تماما در سرزمین ایران واقع شده است و ادامه این فعالیتهای نفتی به محیط زیست آسیب می‌رساند. به گفته نجفی وضعیت تالاب هورالعظیم و احتمال حفر چاه نفت بگونه‌ای است که برای حل و فصل آن نیاز به دخالت شورای عالی امنیت ملی است زیرا وزارت نفت مشترک بودن میدان نفتی آزادگان را بهانه می‌کند. این در حالی است که به موجب ماده 16 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، تمامی عرصه‌های تالابی کشور به نمایندگی از دولت در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و این سازمان نیز حق واگذاری آن‌ها را ندارد و این کار تخلف است. "

 

2مهر  1391 خوز نیوز : " ... محمدجواد محمدی‌زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر به خوزستان ،یشرفت عملیات استخراج نفت در این میادین و سرمایه‌گذاری صورت گرفته را مناسب ارزیابی کرد...."

محمدجواد محمدی‌زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور( دولت دهم )بجای حفاظت از امانتی که به وی سپرده شده ، ارزیاب و مجیز گوی نفتخواران در بستر های حیاتی متعلق به نسل ها  می شود !!!!یعنی دریافت حقوق کلان از جیب مردم برای مسئولیتی که ندارد!!!

 

 

16آبان  1391 خوز نیوز : "  احمدرضا لاهیجان‌زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت.... شرکت نفت آزادگان طرح میادین نفتی آزادگان شمالی و جنوبی را در شمال و جنوب این تالاب اجرا می‌کند که طرح آزادگان جنوبی به بهره‌برداری رسیده و طرح آزادگان شمالی هنوز در مرحله حفر چاه و ایجاد تأسیسات استخراج نفت است...بر اساس این گزارش، در سال 1387حدود هشت هزار هکتار از اراضی هورالعظیم به مدت 30 سال برای اکتشاف و استخراج نفت (تحت عنوان طرح میادین نفتی آزادگان شمالی و جنوبی) به وزارت نفت واگذار شد..."

  ۲۹مرداد ۱۳۹۴ تسنیم - مدیرکل محیط‌زیست خوزستان احمدرضا لاهیجان‌زاده: "با توجه به کم آبی رودخانه کرخه به عنوان سرچشمه، ۷۰ درصد تالاب هورالعضیم خشک شده است......"

 

۲۹شهریور  ۱۳۹۴ ایرنا  : .........صیادی بخشی از فرهنگ زندگی در هورالعظیم بوده است. ارث پدر برای فرزندانش قایق و تور و شغل پسر بزرگ هر خانواده هم قطعا صیادی بوده و این شغل نسل به نسل ادامه داشته است.' این را ناجی سواری دبیر جغرافی و یكی از ساكنان قدیمی هورالعظیم می گوید. او كه چندین سال پیش مجبور به مهاجرت به سوسنگرد شده، در سال 85 یك تحقیق میدانی درباره هورالعظیم انجام داده است.
سواری ادامه می دهد:
در فاصله سال های 75 تا 85 ، سه هزار كارت فعالیت برای صیادان هور صادر شده بود
كه هر كارت مجوز كار برای سه نفر است. وی اضافه می كند: در بستان و رفیع (از دشت آزادگان) 12 مغازه ساخت قایق و 12 مغازه ساخت و فروش ابزار صید با تعداد زیادی كارگر مشغول فعالیت بودند؛ بنابراین در مجموع می توان گفت هورالعظیم برای حدود 12 هزار نفر در كارهای مربوط به صیادی شغل ایجاد كرده بود. سواری می گوید: در بخش غربی رفیع تا بستان و در اطراف هور هیچ روستایی نمانده است؛ روستاهای
حسچه- لولیه- عمه- كسر- مچریه- محیره- سیدیه- أبوچلاچ-شمسیه- چذابه- طبر- شط علی- زهیریه- برگه و برص اكنون وجود خارجی ندارند و فقط هفت خانوار در روستای مچریه ساكن هستند....... اول برای ساخت دایك مرزی و بعد هم برای اكتشاف نفت هور را خشك كردند و پنج جاده اصلی و چندین جاده فرعی ساخته شده است، حالا دیگر هورالعظیم تالاب نیست، مانداب شده است به طوری كه ماهی ها هم تحمل نمی كنند و می میرند. وی با اشاره به آلودگی شركت های نفتی اظهار می كند: از 300 چاه نفت كه در هورالعظیم هست 295 چاه در بخش نیسان قرار دارد و اطراف هر دكل حداقل تا 200 متر با لكه های نفتی احاطه شده است. ......

 

 

20 مهر 1395 ایرنا - سیدعادل مولا معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: " ساعت 14 روز جمعه خط لوله انتقال نفت از هورالعظیم به اهواز متعلق به شرکت نفت اروندان (میدان نفتی آزادگان جنوبی) دچار شکستگی شده و مقدار زیادی نفت از طریق یکی از کانال های فرعی وارد بخش جنوبی تالاب هورالعظیم شده است".

 

9 مرداد  1397 اسکان نیوز  :.50 تُن از آبزیان هورالعظیم در اثر خشکی و آلودگی تالاب تلف شدندناصر عبیات فعال محیط زیست خوزستان با اشاره به مطلب بالا درباره میزان خسارت های ناشی از آتش سوزی های اخیر در تالاب هورالعظیم به اسکان نیوزگفت:« خسارت آتش سوزی های اخیر هور، بسیار زیاد بوده و گونه های جانوری کمیاب وارزشمندی در این حادثه از دست رفته اند. از جمله اینکه بیش از 50 تُن از آبزیان هورالعظیم در این حادثه آتش سوزی تلف شده اند که شامل گونه های بومی بنی، شلج، حمری ، شوچی، شانک بوده است.او گفت: چندین قلاده "گربه وحشی" که یکی از گونه های بسیار کمیاب هورالعظیم است نیز در این حادثه از دست رفته اند. علاوه بر آن، در حدود 8 راس گراز نیز در این حادثه تلف شده و جان خود را از دست داده اند.این فعال محیط زیست از مسوولان خواست که نسبت به گرفتن حقابه هورالعظیم از کرخه بیش از این کوتاهی نکنند و با گرفتن سهمیه قانونی آب این تالاب، جلوی خسارت های بعدی را بگیرند.  

 

 

22 فروردین  1398 عصر ایران :..... قاسم ساعدی نماینده دشت‌آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس در اهواز، با اشاره به مخالف وزارت نفت با هدایت سیلاب به مخازن 3،4 و 5 هور العظیم، اظهار کرد: وزارت نفت از شروع اکتشفات نفت و حفاری در هور العظیم، آن را به 5 مخزن تبدیل کرد که اینک مخازن یک و دو اندک آبی دارند اما مخازن 3، 4 و 5 خشک هستند......

 

 

11 تیر  1400 ایرنا : محمد جواد اشرفی  مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص آخرین وضعیت تالاب هورالعظیم گفت: خشک شدن بخشی از تالاب‌ها به عنوان چرخه ای از زندگی تالاب‌ها در تمام آب‌های جهان قابل قبول است و این اتفاق ، طبیعی است............وی در خصوص تصاویری که از خشکی تالاب هورالعظیم در فضای مجازی در حال بازنشر است گفت: عمده این تصاویر متعلق به مخزن شماره یک تالاب است که با توجه به شیب منطقه، کم شدن آورد، گرما و تبخیر شدید یک روند طبیعی برای تالاب هورالعظیم که در ضلع شمالی این تالاب در حوزه چذابه است به شمار می‌رود.......وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تامین حق آبه گفت: حق آبه تالاب هورالعظیم بر اساس نیاز آبی تالاب تامین نمی‌شود و برای حل این مشکل اداره کل حفاظت محیط زیست نشست های زیادی با مسئولان سازمان آب و برق خوزستان داشته و مقرر شده به شیوه ای برنامه ریزی و مدیریت شود که رسیدن آب به تالاب هورالعظیم تضمین گردد و در این فصل در چندین نوبت به صورت موجی آب رها سازی شود تا آب به تالاب برسد...........

 

محمد جواد اشرفی  مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان بجای ایستادگی در مقابل نفتخواران و پافشاری بر حفظ چرخه طبیعی حق آبه منطقه حفاظت شده تالاب هورالعظیم  این میراث طبیعی نسل ها در جلگه باستانی خوزستان ،  تلاش می کند خشک کردن تالاب هورالعظیم را  که از سال 1389 رسما برای استخراج نفت کلید خورده است  را با یک تناقض گویی فریبکارانه درعین اینکه به عدم تامین حق آبه تالاب اشاره می کند، آن را  امری طبیعی نیز جلوه داده و به این وسیله سر سپردگی خود را چون مدیر کل سابق حفاظت محیط زیست خوزستان( احمدرضا لاهیجان زاده) به نفتخواران آشکارا نشان دهد!!!

 

14تیر  1400خوز نیوز : حق‌آبه هور العظیم و رودخانه کرخه در شهرستان حمیدیه زمانی داده شده که حجم بزرگی از ماهی‌ها تلف شد و زندگی آبزیان دیگری در خطر نابودی قرار گرفت............در فاصله اهواز تا هویزه و شرق رفیع شاید ده‌ها نقطه نفتی مشاهده می‌شود که آب تالاب را خشک و با کشیدن جاده به نوعی تالاب را خفه کرده‌اند و بین قسمت‌های مختلفش هیچ جریان آبی وجود ندارد این در حالی است که متولیان وزارت نیرو از دادن حق‌آبه هور صحبت می‌کنند. اکنون بخش بزرگی از تالاب هور العظیم خشک است تا آنجایی که حجم بزرگی از گونه‌های مختلف ماهی تلف شده و گاومیش‌ها برای فرار از بی‌آبی و گرما خود را به آغوش فاضلاب سپرده‌اند........

 

13 مرداد  1400   پایگاه خبری تحلیلی جامعه 24  :محیط زیست خوزستان روز‌های بدی را پشت سر می‌گذارد. از خشک شدن تالاب شادگان تا خشک شدن تالاب زیبای هورالعظیم تنها گوشه‌ای از مشکلات این استان هستند، بعد از اعتراضات اخیر و و ضعیت بد زندگی مردم منطقه، مسئولان مربوطه مدعی شدند که هورالعظیم بار دیگر آبگیری شده است. جامعه ۲۴ در این گزارش شرایط فعلی هور را در گفتگو با یکی از فعالان محیط زیستی منطقه مورد بررسی قرار داده است:   ......ناصر عبیات، یکی از فعالان محیط زیست خوزستان درباره آخرین وضعیت هورالعظیم به جامعه ۲۴ می‌گوید: «آبی که از سد کرخه تحت عنوان حقابه هورالعظیم رهاسازی شده است قطره‌ای کوچک از حقابه هورالعظیم است. این مقدار اندک آب که در رودخانه کرخه به جریان افتاده است فایده زیادی ندارد و بحران هورالعظیم را نمی‌توان با مسکن موقت حل کرد.»  «تا این لحظه میلیون‌ها جاندار ذره‌بینی و آبزی طی ۲ ماه اخیر تلف شدند.‌ ............تبدیل هورالعظیم به مخزن فاضلاب «من متعجبم از اینکه مسئولان و حتی برخی رسانه‌ها در روز‌های اخیر مدعی شده‌اند که هورالعظیم هیچ مشکلی ندارد و کرخه پرآب نیست درحالی‌که در عمل چنین نیست. متاسفم از اینکه با کمک برخی افراد معلوم‌الحال ادعا می‌شود که هورالعظیم آبگیری شده است. هیچ تالابی در جهان وجود ندارد که به صورت مخزن یا استخر در بیاید و قسمت وسیع آن با پسماند و فاضلاب پر شود، اما این بلایی است که بر سر هورالعظیم آورده‌اند.».........

 

 

 منطقه  حفاظت شده تالاب هورالعظیم -تصویری تاثر بر انگیز  از گاو میش ها ی در حال مرگ در  نتیجه  کاهش دهی حق آبه تالاب

ماخذ تصویر: ایرنا- تیر1400

 

 

 منطقه  حفاظت شده تالاب هورالعظیم  -تصویری تاثر بر انگیز  از مرگ گاو میش ها در  نتیجه  کاهش دهی حق آبه تالاب

ماخذ تصویر: پایگاه خبری تحلیلی جامعه 24

 

 

 منطقه  حفاظت شده تالاب هورالعظیم -   خشکاندن تالاب و  غم بی پایان ذینفعان این تالاب  در به تماشا  نشستن  جنایتی که  مافیای سد ساز و نفتخواران در حقشان کرده اند

ماخذ تصویر:خوز نیوز

 

 

 منطقه  حفاظت شده تالاب هورالعظیم -  گاو میش ها ی مرده و یا  در حال مرگ در  نتیجه  کاهش دهی حق آبه تالاب

 

 

 

 

مرگ ماهیان یعنی غذا و معیشت ذینفعان تالاب هوراعظیم در  نتیجه  کاهش دهی حق آبه تالاب و آلوده سازی های نفتخواران

 

 

مرگ ماهیان یعنی غذا و معیشت ذینفعان تالاب هوراعظیم در  نتیجه  کاهش دهی حق آبه تالاب و آلوده سازی های نفتخواران

ماخذ تصویر:ایسنا  - 12تیر 1400

 

 

 ماهیان یعنی غذا و معیشت ذینفعان تالاب هوراعظیم در  نتیجه  کاهش دهی حق آبه تالاب و آلوده سازی های نفتخواران

ماخذ تصویر:اسکان نیوز - تیر 97

 

 

 

مرگ ماهیان یعنی غذا و معیشت ذینفعان تالاب هوراعظیم در  نتیجه  کاهش دهی حق آبه تالاب و آلوده سازی های نفتخواران

ماخذ تصویر:اسکان نیوز - تیر 97

 

 

 

 

 برخی  اقدامات تبهکارانه نفتخواران در یکی از با  ارزش ترین اکوسیستم های تالابی ایران زمین با تخلیه ذخایر نفتی متعلق به نسل ها، با انهدام وحشیانه و غیر قابل جبران این اکوسیستم آبی و در نتیجه محروم ساختن هم وطنان این بخش از جلگه باستانی خوزستان از کارکرد های بی شمار زندگی بخش این تالاب در طول هزاران سال 

 

 

سایت شرکت ملی نفت ایران :  ......به گفته عبدالرضا حاج حسین نژاد مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت این شرکت از جمله  شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران است که به منظور توسعه میادین نفتی، فعالیت های گسترده ای در استان نفت خیز خوزستان به انجام می رساند. میادین تحت توسعه توسط این شرکت که در در غرب کارون فعال است را مرور می کنیم: " منطقه میدان نفتی آزادگان شمالی که بخش عمده آن در بخش شمالی هورالعظیم در حوضچه ۱ و ۲ واقع شده است. منطقه میدان نفتی آزادگان جنوبی که در ضلع جنوبی حوزه تالابی در حوضچه ۳، ۴ و ۵ قرار دارد. میدان نفتی یادآوران که در خارج از حوزه تالاب قرار دارد. میدان یاران در بخش شمالی و جنوبی که در نوار مرزی ایران و عراق در حوضچه ۴ و ۵ قرار دارد.....نصب غلاف سیمانی در مسیر حفاری چاه ها تا عمقی بیشتر از سفره های آب زیرزمینی و...........

 

 

سایت شرکت ملی نفت ایران : ایجاد ۲۴۴ آبراهه( کالورت) در زیر جاده های دسترسی

( در یابید شمار و ابعاد راه زنی نفتخواران در  تالاب هورالعظیم را !!!)

 

 

 

12 تیر 1395- سایت شرکت ملی حفاری ایران : مدیر پروژه حفاری میدان نفتی آزادگان جنوبی در شرکت ملی حفاری ایران از تکمیل نهایی 15 حلقه چاه توسعه ای در این میدان توسط ناوگان این شرکت خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران ، مهندس منوچهر اسدی با بیان این که آخرین مرحله تکمیل این چاه با راندن رشته تکمیلی تحقق یافت، گفت: در طرح توسعه این میدان حفاری  40 حلقه چاه در قالب یک پروژه به این شرکت واگذار شده است. وی افزود: حفاری چاه ها در این موقعیت با بکارگیری 8 دکل حفاری سنگین شرکت صورت گرفته و اجرای پروژه در زمان حاضر با پیشرفت 81 درصدی طبق برنامه تعریف شده از سوی شرکت مهندسی و توسعه نفت پرشتاب دنبال می شود. اسدی با اشاره به اینکه متراژ حفاری این چاه ها بیش از 150 هزار متر پیش بینی شده است، اظهار کرد: تاکنون 129 هزار متر حفاری در این ارتباط  انجام گردیده که معادل 86 درصد از مجموع حفاری چاه های پیش گفته در این موقعیت می باشد.مدیر پروژه حفاری میدان نفتی آزادگان جنوبی در شرکت ملی حفاری ایران گفت: در این ارتباط حفاری 23 حلقه چاه به عمق نهایی رسیده و در مورد 16 حلقه نیز تنها حفر حفره های مخزنی باقیمانده که بتدریج در حال تکمیل است...........

 

 

8 شهریور 1395 ایرنا-   بیژن نامدار زنگنه روز دوشنبه در آخرین روز هفته دولت در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان خوزستان در سالن شهید رجایی استانداری بیان کرد: " کاهش آب تالاب هورالعظیم به نفت ارتباطی ندارد هر چند راضی به خشک شدن این تالاب نیستم... درمورد آلودگی هایی که از فعالیت پتروشیمی در استان ایجاد می شود محیط زیست خود اختیار حاکمیتی دارد و باید به مشکلات آلودگی ناشی از فعالیت پتروشیمی رسیدگی کند و این موضوع به وزارت نفت ارتباطی ندارد...."

 

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت برای توجیهه قربانی کردن بستر های حیاتی ایران زمین ، این میراث های طبیعی متعلق به نسل ها  ، دردوره های حاکمیت خود در وزارت نفت ،  روش گستاخانه انکار گزینی را انتخاب کرده است !!!!!!! بیژن نامدار زنگنه همان وزیر نفتی است که در دولت هشتم تخلیه 30 هزار مترمکعب زباله های سمی نفتی موسوم به زباله های گیسی  در تالاب بین المللی شادگان را که کانون دیده بانان زمین تنها تشکل زیست محیطی بود که آن را افشا و پیگری کرد به روی مبارکشان نیاورد !!! و اکنون نیز گستاخانه  ، خشک کردن و بیابان سازی تالاب هورالعظیم توسط نفتی ها را انکار می کند!!! وقتی حاشیه امن قضایی برای این وزارای بی مسئولیت باشد،بیش از این نیز انتظار نیست!!!!!!!

 

 

16  شهریور 1395خوز نیوز : عملیات ضربتی و شبانه شرکت نفت برای خشکاندن هورالعظیم چند روز پیش وزیر نفت در سفر خود به خوزستان با واکنش به اعتراض مدیرکل محیط زیست برای خشک کردن تالاب هورالعظیم گفت: تالاب هورالعظیم را من نباید احیا کنم، شما باید یقه کسی را بگیرید که این تالاب را خشک کرد. محیط زیست باید از اختیار حاکمیتی خود برای حل مسائل زیست محیطی استفاده کند. زنگنه در حالی دولت گذشته را مقصر اصلی خشکیدن هورالعظیم نشان می دهد که طبق برخی مستندات، شرکت های تابعه نفت به صورت غیر مجاز و شبانه اقدام به مسدود کردن ورودی های مخازن هورالعظیم می کنند.

عملیات ضربتی  شرکت نفت برای خشکاندن تالاب هورالعظیم

ماخذ تصویر:خوز نیوز -شهریور1395

 

 عملیات ضربتی  شرکت نفت برای خشکاندن تالاب هورالعظیم

ماخذ تصویر:خوز نیوز -شهریور1395

 

21 شهریور 1395روزنامه  ایران : در پی مسدود شدن 20 دریچه ورودی آب به تالاب هورالعظیم توسط شرکت نفت در چند روز گذشته، حالا گزارش خبرنگار ایران  از تالاب هورالعظیم حاکی است تلفات گسترده آبزیان به دلایل نامعلومی که هنوز علت دقیق آن مشخص نیست، در بخش‌هایی از تالاب شدت گرفته است. مرگ و میر شدید آبزیان در بخش مخزن شماره 3 تالاب که میدان نفتی یاران شمالی در آن واقع شده در حالی از هفته گذشته آغاز شده که از سمت جاده شط علی- حدفاصل مخزن شماره 2 و 3 تالاب هورالظعیم- به سمت جنوب تالاب، تا چشم کار می‌کند لاشه ده‌ها هزار ماهی مرده بر روی آب پراکنده شده است. ماهی‌های مرده به قدری زیاد هستند که در برخی نواحی بوی تعفن و گندیدگی کاملاً به مشام می‌رسد .....در همین حال، تلاش خبرنگار «ایران» برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علت دقیق مرگ و میر آبزیان هورالعظیم تاکنون بی‌نتیجه مانده چرا که مدیران ستادی و استانی سازمان محیط زیست به رغم تماس‌های متعدد حاضر به گفت‌و‌گو نشدند. احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل محیط زیست استان خوزستان نیز بعد از تماس‌های مکرر خبرنگار «ایران»، وقتی موضوع مورد پرسش را متوجه شد، گفت: من الان در مرخصی‌ام و در آذربایجان هستم و بعداً تماس بگیرید. معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان خوزستان نیز از بروز تلفات آبزیان در هورالعظیم ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: باید کارشناسان را به منطقه بفرستم و اگر چنین چیزی صحت دارد علت را بررسی کنند.......عملیات شبانه شرکت نفت برای خشکاندن هورالعظیم که با بتون کردن دریچه‌های ورودی آب به تالاب در چند روز گذشته همراه بود نه تنها مورد اعتراض سازمان محیط زیست بوده بلکه واکنش تند سازمان آب منطقه‌ای خوزستان را هم به دنبال داشت به طوری که معاون طرح و توسعه شبکه‌های آبیاری این سازمان، شرکت نفت را عامل اصلی خشک شدن هورالعظیم عنوان کرد و مدعی شد شرکت نفت حتی در برهه‌ای از زمان آب تالاب را تخلیه کرده و اخیراً نیز جلو ورود آب را به تالاب گرفته است..... "

 

 

 

8 بهمن 1397- ایرنا:منوچهر اسدي روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا بيان كرد:    هم اكنون حفر و تكميل 16 حلقه چاه ميدان آزادگان جنوبي به اتمام رسيده و با توجه به افزايش چاه ها از 20 حلقه به 23 حلقه در اين ميدان نفتي، اتمام اين پروژه خرداد 98 پيش بيني مي شود. .........مدير پروژه حفاري در ميدان نفتي آزادگان جنوبي ادامه داد: شركت ملي حفاري ايران پارسال نيز  40 حلقه چاه را به اتمام رساند.

 

5 خرداد  1398-ایرنا :به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان عصر یکشنبه در کارگروه تالاب ها و سواحل خوزستان در سالن جلسات استانداری، در پاسخ به درخواست مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مبنی بر تسریع در ترمیم دایک مرزی و مسدود کردن خروجی آب به بخش عراقی هورالعظیم، اظهار داشت: با توجه به ذخیره بالای سد کرخه که هنوز بیش از 5.6 میلیارد مترمکعب است و برنامه ریزی برای کشت تابستانه در پایین دست حوضه کرخه، باید ظرفیت تالاب و شرایط فعلی برای مسدود کردن دایک مرزی تالاب هورالعظیم بررسی شود.............دایک مرزی، به طول 104 کیلومتر با عرض بیش از هفت متر و ارتفاع متوسط پنج متر است که بخش ایرانی و عراقی هورالعظیم را از هم جدا می کند. هدف از این طرح که در سال 1390 به اتمام رسید، کنترل سطح و عمق تالاب با احداث خاکریز حفاظتی برای استقرار نیروهای نظامی، احداث سازه های سرریز برای استفاده بهینه از منابع آبی و فراهم کردن زمینه های اشتغال عنوان شده است. کارشناسان و فعالان محیط زیست اما معتقد هستند این دایک مرزی بدون مطالعات کافی ساخته شده و علاوه بر قطعه کردن هورالعظیم، باعث مسدود شدن مسیر آبزیان و زیستمندان تالاب و از بین رفتن ذخایر و زیستگاه ها شده است.

 

 

 

18 شهریور 1399- سایت شرکت ملی نفت ایران : پروژه حفاری ۲۳ حلقه چاه آزادگان جنوبی از مرز ۹۸ درصد گذشت........به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد خاوری نژاد از پیشرفت ۹۸ درصدی حفاری ۲۳ حلقه چاه توسعه ای میدان آزادگان جنوبی خبر داد و گفت: از این تعداد چاه، تاکنون حفاری و تکمیل ۲۱ حلقه خاتمه یافته است.وی ادامه داد: در پروژه حفاری  ۳+ ۲۰ حلقه چاه میدان نفتی آزادگان جنوبی، تا کنون ۸۱  هزار و ۱۰۳ متر حفاری صورت گرفته است؛ در ضمن با توجه به اینکه آغاز این پروژه با مراحل اتمام عملیات حفاری ۴۰  حلقه چاه در این موقعیت از سوی ملی حفاری همزمان شد، در ابتدا عملیات اجرایی با یک دستگاه حفاری کلید خورد و در ادامه به ۹ دکل حفاری افزایش یافت. ...........شرکت ملی حفاری ایران تاکنون ۶۴ حلقه چاه در قالب قراردادهای کلید در دست (EPDS) در بخش جنوبی میدان نفتی آزادگان حفاری کرده و ۱۰ حلقه در مراحل اجرا دارد و در بخش ارایه خدمات یکپارچه فنی مهندسی نیز با شرکت مهندسی و توسعه نفت همکاری می کند.30 تیر   1399- ایرنا- .....درحال حاضر ظرفیت تولید نفت خام از میادین مشترک غرب کارون شامل آزادگان شمالی و جنوبی، یادآوران، یاران شمالی و جنوبی از ۷۰ هزاربشکه در روز در مرداد سال ۱۳۹۲ به حدود ۳۷۰ هزاربشکه در روز افزایش یافته که نشان دهنده افزایش ۴۳۰ درصدی برداشت نفت از این میدان مشترک توسط ایران است.......در ابتدا قرار بود توسعه آزادگان شمالی در ۲ فاز و با حفاری ۵۸ حلقه چاه انجام شود و در فاز اول ۷۵ هزار بشکه و در مجموع ۲ فاز ۱۵۰ هزار بشکه به تولید کشور اضافه شود.آزادگان جنوبی نیز در ۲ فاز تعریف و بر مبنای آن مقرر شد تولید در فاز نخست توسعه به ۳۲۰ هزار بشکه در روز و در فاز دوم توسعه به ۶۰۰ هزار بشکه در روز برسد. ........با این حال شرکت پیمانکار چینی در میدان آزادگان جنوبی عملکرد خوبی نداشت و با خروج چینی ها از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، تصمیم گرفته شد پیمانکاران ایرانی فعالیت‎های توسعه‎ای این میدان در دست گیرند. با آغاز فعالیت پییمانکاران ایرانی در آزادگان جنوبی، ظرفیت تولید این میدان نسبت به زمان خروج چینی ها بیش از سه برابر افزایش یافت. این در شرایطی است که هزینه ایجاد ظرفیت تولید یک بشکه نفت نیز در این میدان کمترین هزینه را در بین میدان‌های مشابه دارد..............

 

23 اسفند   1399- ایرنا- محمدجواد اشرفی  مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: آلودگی نفتی در تالاب هورالعظیم به دلیل شکستگی خط لوله انتقال نفت در حال پاکسازی است. .......وی افزود: حوضچه شماره چهار هورالعظیم در سطحی به اندازه ۱۲ هزار مترمربع (یک هزار و ۲۰۰ متر در ۱۰ متر) دچار آلودگی نفتی شده که از همان ساعت‌های اولیه عملیات کنترل و پاکسازی این لکه نفتی با خاکریزی در اطراف آن و نصب مواد جاذب آغاز شد..........

 

 دیواره سازی  (دایک مرزی)   و  برهم زدن تعادل زیست محیطی یک اکوسیستم تالابی بزرگ  ( تالاب هورالعظیم و تالاب هور الهویزه ) به طول 104 کیلومتر با عرض بیش از هفت متر و ارتفاع متوسط پنج متر

ماخذ تصویرو ابعاد  دایک مرزی:  ایرنا -خرداد1398

 

 

خشک کردن تالاب هورالعظیم و تبدیل آن به میدان نفتی فعال

  گوشه ای از اقدامات تبهکارانه و نفرت انگیز نفتخواران این دشمنان ایران زمین در  یکی از با  ارزش ترین اکوسیستم های تالابی ایران زمین

ماخذ تصویر:خوز نیوز

 

 

راهزنی نفتخواران در داخل تالاب  هورالعظیم  و  برهم زدن تعادل زیست محیطی یک اکوسیستم تالابی بزرگ 

ماخذ تصویر:خوز نیوز

 

گوشه ای از اقدامات تبهکارانه و نفرت انگیز نفتخواران این دشمنان ایران زمین در تالاب هورالعظیم این میراث طبیعی نسل ها و یکی از با  ارزش ترین اکوسیستم های تالابی ایران زمین

 

 

 آلودگی های پایان ناپذیر فعالیت نفتخواران  در تالاب هورالعظیم این میراث طبیعی نسل ها

 

 

 

  آتش افروزی درمنطقه حفاظت شده تالاب هورالعظیم و به نابودی کشاندن پوشش  گیاهی و زیستمندان جانوری و در نتیجه واداشتن ذینفعان این تالاب به کوچ اجباری!!! برای مهیا ساختن جولانگاه های بیشتر هیولای نفتخوار

 

نگاهی به برخی اخبار رسانه ای شده   :  

13 دی 1389 خبرگزاری مهر - آتش سوزی وسیع در چشمه های گاز و حوضچه های نفت منطقه (تالاب هورالعظیم ) که کنترل کامل آن دست کم تا 20 روز طول خواهد کشید

24 مرداد 1394 رييس اداره محيط زيست هويزه: اين دومين آتش سوزي در بخش ايراني هورالعظيم بود که به دليل بي آبي تالاب رخ داده است.

8 شهریور 1394 ایرنا رییس اداره حفاظت محیط زیست هویزه در غرب خوزستان از آتش سوزی 9 نقطه تالاب هورالعظیم خبر داد. ....

27 شهریور 1394 ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست هویزه: آتش سوزی در هورالعظیم از ظهر پنجشنبه شروع شده است. ....تصاویر ماهواره ای آتش سوزی در حدود دو هزار هکتار از تالاب هورالعظیم را نشان می دهد. وی تصریح کرد: مشابه این آتش سوزی در سال های 80 تا 81 نیز اتفاق افتاده است.....

5 مهر 1394خوز نیوز : رییس اداره حفاظت محیط زیست هویزه از خاموش شدن آتش در تالاب هورالعظیم پس از 10 روز خبر داد.موسی مدحجی : حریق در دو هزار هکتار از بخش عراقی تالاب هورالعظیم از پنجشنبه 26 شهریور ماه آغاز شده بود که تا امروز ادامه داشت.

10 اسفند  1394 همشهری : رئیس اداره حفاظت محیط زیست هویزه از گسترش آتش سوزی در 3 هزار هکتار از تالاب هورالعظیم خبر داد. ....

 

22 شهریور  1397 باشگاه خبرنگاران جوان  : چند هفته ای می شود که قسمتی های از تالاب خشک شده هورالعظیم دچار آتش سوزی شده است........آتش سوزی از بخش عراقی هورالعظیم از تاریخ 12 تیرماه آغاز و تا کنون این آتش سوزی ادامه دارد و علت آتش سوزی خشکی بیش از حد تالاب و قطع حق آبه آن از رودهای دجله در عراق و کرخه در ایران بود.......

 

24 تیر  1397 ایسنا :در هفته گذشته دو نقطه در شمال تالاب هورالعظیم در بخش ایران دچار آتش‌سوزی شد که در اثر آن حدود ۱۸۰۰ هکتار از این تالاب بخش ایران در آتش سوخت که تا چندین روز آسمان خوزستان را دود فرا گرفته بود. شدت گرمای این آتش سوزی به نحوی بود که گاومیش‌ها و برخی احشام در دشت آزادگان نیز دچار آسیب شدند....

 

24 تیر  1397 خبرگزاری مهر : بیش  از 15 هزار هکتار از نیزارهای هورالعظیم در دو هفته اخیر طعمه حریق شده است. خشک شدن تالاب علت اصلی این آتش سوزی ها بوده است. در هفته های اخیر هیچ آبی از رودخانه کرخه و انهار منشعب از آن به هور سرازیر نشده است..........در آتش سوزی های اخیر تالاب که یک هزار و 800 هکتار آن در بخش ایرانی بوده، گاومیش ها نیز در امان نمانده اند. اخیرا سه گاومیش در روستای «رُمیم» از بخش بستان شهرستان دشت آزادگان در آتش سوزی نیزارها گرفتار شده و دچار سوختگی شدند.

 

 

سوختن گاومیش ها در اثر آتش افروزی های بی پایان در داخل  تالاب هورالعظیم

ماخذ تصویر:خبرگزاری مهر - تیر 1397

سوختن گاومیش ها در اثر آتش افروزی های بی پایان در داخل  تالاب هورالعظیم

ماخذ تصویر:خبرگزاری مهر - تیر 1397

 

 

سوختن گاومیش ها در اثر آتش افروزی های بی پایان در داخل  تالاب هورالعظیم

ماخذ تصویر:خبرگزاری مهر - تیر 1397

 

2 مرداد  1397 خبر گزاری مانا (شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی )  با  تغییر جهت وزش باد دود سفیدرنگ ناشی از آتش سوزی گسترده در تالاب هورالعظیم که از دو هفته پیش شروع شد، بسیاری از ساکنان شهرهای سوسنگرد ، هویزه و حمیدیه را روانه مراکز درمانی کرد و فعالیت اداری و آموزشی را در این شهرها به تعطیلی کشاند........

9 مرداد  1397 اسکان نیوز  :.50 تُن از آبزیان هورالعظیم در اثر خشکی و آلودگی تالاب تلف شدندناصر عبیات فعال محیط زیست خوزستان با اشاره به مطلب بالا درباره میزان خسارت های ناشی از آتش سوزی های اخیر در تالاب هورالعظیم به اسکان نیوزگفت:« خسارت آتش سوزی های اخیر هور، بسیار زیاد بوده و گونه های جانوری کمیاب وارزشمندی در این حادثه از دست رفته اند. از جمله اینکه بیش از 50 تُن از آبزیان هورالعظیم در این حادثه آتش سوزی تلف شده اند که شامل گونه های بومی "بنی"، "شلج"، "حمری" ، "شوچی"، "شانک" بوده است.»
او گفت:« چندین قلاده "گربه وحشی" که یکی از گونه های بسیار کمیاب هورالعظیم است نیز در این حادثه از دست رفته اند. علاوه بر آن، در حدود 8 راس گراز نیز در این حادثه تلف شده و جان خود را از دست داده اند.»

این فعال محیط زیست از مسوولان خواست که نسبت به گرفتن حقابه هورالعظیم از کرخه بیش از این کوتاهی نکنند و با گرفتن سهمیه قانونی آب این تالاب، جلوی خسارت های بعدی را بگیرند.  

 

12 خرداد  1400 ایرنا : محمد ساکی  رییس اداره حفاظت محیط زیست هویزه گفت: بیش از سه هزار هکتار از بخش ایرانی تالاب هورالعظیم دچار آتش سوزی شده و این حریق همچنان ادامه دارد.......وی افزود: محل آتش سوزی در مخزن شماره یک در شمال تالاب و در نزدیکی جاده امام رضا و در مخزن شماره ۲ در مرکز تالاب به موازات جاده شهید باکری است.ساکی اضافه کرد: هر ۲ آتش سوزی در قسمت آبدار تالاب قرار دارد که امکان دسترسی به آن و اعزام امکانات اطفای حریق وجود ندارد اما نیروهای محیط زیست و شرکت نفت در حالت آماده باش هستند و در صورت نیاز به اعزام بالگرد نیز اقدامات لازم صورت می‌گیرد........

 

 

ص8 از 9

ادامه منطقه حفاظت شده تالاب هورالعظیم

 

صفحه اصلی