نسخه قابل چاپ

    

طي روزهاي 2 تا 4 اسفند ماه  همايشي تحت عنوان " آينده جنگل هاي ايران در دانشکده منابع طبيعي دانشگاه تهران ( کرج ) برگزار شد . اين همايش از طرف انجمن جنگلباني ايران ، با همکاري سازمان جنگلها ، مراتع و آبخيز داري کشور ، سازمان حفاظت محيط زيست ، موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع ، دانشکده منابع طبيعي دانشگاه تهران و جامعه جنگلباني ايران  برگزار شد . کانون ديده بانان زمين نظرات خود را در مورد محتواي سخنراني هاي ارائه شده  و چگونگي نگاه به  آينده جنگلهاي ايران، در گزارش هاي آينده بيان خواهد کرد .

در سالن همايش تعدادي غرفه برپا شده بود که عبارت بودند از : سازمان حفاظت محيط زيست -  موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع ، سازمان جنگلها مراتع و آبخيز داري ، شرکت فن آوري زيست بوم هاي طبيعي ، شبکه ملي پژوهش و فناوري گياهان دارويي، انجمن جنگلباني ايران ، انجمن علمي دانشجويي دانشکده منابع طبيعي دانشگاه تهران ، صنايع چوب و کاغذ مازندران و نکاچوب  

 

از ميان غرفه هاي موجود که بيشتر  دولتي و يا وابسته به دولت بودند تنها يک غرفه جلب توجه مي کرد و آن غرفه انجمن علمي دانشجويان دانشکده منابع طبيعي بود . در اين غرفه دانشجويان با سياه پوش کردن  ديوار ها  و روشن کردن شمع ،    اعتراض خود را به  تخريب وحشتناک جنگل لويزان نشان دادند .  در این غرفه همچنین تصاویری از تخريب پارک لويزان و تراکت هايي در نشان دادن اهميت درختان  جنگلي که قطع شده  و نيز بهاي ريالي آن ها به چشم مي خورد. 

بعلاوه طوماري نيز  براي امضاء تهيه شده بود .  در بخشي از اين طومار  خطاب به شهردار آمده بود :

 بدینوسیله دانشجویان و کارشناسان منابع طبیعی کشور ، ریشه کنی شبانه هزاران درخت پارک جنگلی لویزان را محکوم کرده و از جنابعالی خواستاریم ضمن عذرخواهی ، متعهد شوید دیگر به هیچ بهانه و به هیچ عنوان به حریم پارکهای جنگلی و جنگل کاری های تهران تجاوز نخواهد شد .

 

کانون ديده بانان زمين ضمن بازديد از اين نمايشگاه و با امضاء طومار،  بدينوسيله خوشحالي خود را از  توجه دانشجويان منابع طبيعي و احساس مسئوليت آنها در مقابل اين اقدام نابخردانه ، اعلام مي کند و اميد وار است همت همين نيرو هاي جوان و پر تلاش امروز که به طور يقين مسئوليت منابع طبيعي کشور را در آينده به دوش خواهند کشيد ، به تلاش و بسيجي همگاني بي انجامد تا شايد اين جنگلها ي داخل شهر  و نيز باقي مانده  جنگل هاي باستاني شمال از روند تخريب  کنوني نجات پيدا کرده و  سايه شوم بهره برداران از سر آنها کم شود . باشد که نسل هاي بعدي به اين جوانان ببالند .

در زير نامه سرگشاده اين دانشجويانان عيناٌ نقل  ارائه مي شود:

****

 

 

نامه  سرگشاده انجمن اسلامي دانشجويان  پرديس کشاورزي و منابع طبيعي

به شهردار تهران

در اعتراض به ريشه کني  شبانه درختان پارک جنگلي لويزان

 

 

جناب آقاي قاليباف

شهردار محترم شهر تهران

 در شب تاسوعاي حسيني در مجموعه ي تحت مديريت جنابعالي عده اي بدون توجه به حق و حقوق فرزندان اين ملت و آينده ي ايشان طي شبيخوني هزاران درخت پارک جنگلي لويزان را به بدترين وجه ممکن قطع که نه بلکه ريشه کن کردند .

قطع اين درختان مشکلي نيست که بتوان با کاشتن دوباره جبران نمود . اطرافيان شما بدون توجه به سابقه ي چهل ساله درختان و حتي به اقليم و خاک جنگلي تحول يافته ي آن و نيز به منابع و هزينه هاي صرف شده در جهت احداث آن، دم از کاشتن مجدد درختان مي زنند. اين در حالي است که با توجه به آلودگي هواي شهر تهران و نيز اقليم خشک منطقه ايجاد چنين جنگلي تقريباٌ ناممکن مي نمايد  و در صورت امکان مستلزم صرف هزينه هاي فراوان است. بسيار جاي تاسف دارد جنابعالي در زمره مديران نمونه اين کشور قرار داريد ! شايد  بدتر از آن اين باشد که چنين عملي در شب تاسوعاي حسيني رخ مي دهد مگر وسيله تا چه حد هدف را توجيح مي کند ؟؟

هنوز يادمان نرفته است که جنابعالي در شرايط حساس دوران انتخابات رياست جمهوري اخير دم از انديشه و عمل سبز مي زديد . به يادتان مي آوريم سخناني که شما در ديدار با اعضاي شوراي برنامه ريزي محيط زيست ستاد انتخاباتي تان گفتيد :

" برنامه ي دولت سبز در کابينه ي من، تبديل به انديشه و عمل سبز در سطح کلان مي شود و نظام مديريت سبز که در راستاي حفاظت محيط زيست و کمک به تحقق توسعه ي پايدار، در دولت کنوني ( دولت خاتمي ) تصويب شده بود، وارد مراحل جدي تري مي شود . "

دولت سبز ، انديشه ي سبز تحقق توسعه ي پايدار اين ها کلماتي است که شما از آن سخن مي گفتيد . آيا تا به اين حد فراموش کار شده ايد ؟؟؟

 " تفکرات سبز بايد در سطح کلان در برنامه ريزي کشور حاکم شود و تمامي اعضاي هيات دولت بايد حفاظت از محيط زيست را سر لوحه اقدامات خود قرار دهند . "

" با شعار دادن و ژست سبز انديشيدن نمي توان داعيه ي حفاظت از محيط زيست را داشت و توسعه ي صنعتي بدون الزامات زيست محيطي، عملاٌ موجب هدر دادن منابع کشور شده و منابع نسل هاي آتي را با خطر جدي مواجه خواهد کرد . "

ما هم با شما هم عقيده ايم و براي همين است که شما را  متهم نموده ايم . آري با شعار دادن و ژست سبز انديشيدن نمي توان داعيه اي حفاظت از محيط زيست  را داشت !!! ؟؟؟

" مطمئن باشيد که تمام اعضاي کابينه من در حفاظت از محيط زيست و انديشه و عمل سبز در راستاي نيل به توسعه ي پايدار اعتقاد قلبي خواهند داشت . "

آقاي شهردار کاش شما اعضاي کابينه فرضي تان را هم به همراه خود به شهرداري مي آورديد ...!

جاي شگفت دارد که در شهرداري شهر تهران عده اي با ادعاي حل مشکل ترافيک و حتي آلودگي هوا دست به چنين اقدامات نابخردانه اي زده اند. در حاليکه هنوز هيچ ديدگاهي در مورد رفع مشکلات عمده ي شهر تهران از جمله آلودگي فاضلاب تهران و عدم تصفيه ي آن و عدم تفکيک زباله و دپوي آن در کهريزک ارايه نشده و باعث شرمندگي مديريت شهري است . متاسفانه شاهد از بين بردن ريه هاي تنفسي اين شهر بوديم .

هرچند که يادمان نرفته است از بين بردن دهها هزار درخت چند ساله سرو سيمين در شرق تهران توسط شرکت واحد شهرداري يا از بين بردن درختان 40 تا 50 ساله توسط شهرداري به منظور ساخت پايانه  شرق تهران که در سالهاي گذشته رخ داده است . آقاي شهردار بي شک چنين اقداماتي در مجموعه تحت مديريت جنابعالي لکه سياهي بر کارنامه مديريت شما و گواه بارز بي کفايتي مسئولان شهرداري است .

آيا مشکلات ناشي از آلودگي هواي شهر تهران در سالي که گذشت را فراموش کرده ايد ؟؟ طبق گزارش هايي که منتشر شده است . تنها در آذر ماه سال اخير بيش از 400 نفر جان خود را در اثر آلودگي هوا از دست داده اند و بيش از دو هزار مراجعه به اورژانس به دليل عوارض ناشي از آلودگي هوا و کمبود اکسيژن داشته ايم که مي توان علاوه بر اين موارد ديگري نيز مانند بيماريها و مرگ هاي پنهان نظير سرطان ، سکته و نيز هزينه هايي ناشي از تعطيلي مدارس شهر تهران اشاره کرد که همه نشان از ضعف مديريت شهري در حل معضل ترافيک دارد .

ما دانشجويان پرديس کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران اميدواريم که اين آخرين اقدامات تخريب محيط زيست از طرف شهرداري باشد و برادرانه به شما توصيه مي نماييم که در انتخاب مشاوران و همراهان خود دقت بيشتري نماييد تا ديگر شاهد چنين اشتباهات نابخردانه اي در سطح مديرت کلان شهر تهران نباشيم . همچنين بهترين راه براي جبران اشتباهات صورت گرفته کاشت همان تعداد درخت در همان منطقه و عذر خواهي رسمي شما از مردم تهران است .

انجمن اسلامي دانشجويان پرديس کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران 84/12/2- شماره 480/532

 

 

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی